Jump to content

Samsung Galaxy S21


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαζή ερώτηση ίσως, αλλά έβαλες sim; Και το δικό μου μέχρι να βάλω κάρτα δεν το αναγνώριζε, μόνο φόρτιζε. Παράξενο βέβαια

 

Η αλήθεια είναι τώρα που το σκέφτομαι ότι δεν είχα κάρτα SIM.

Θα το δοκιμάσω αν είναι και θα επανέλθω.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα κι εγώ την κίνησή και πήρα το μικρό της παρέας.

Είδα και το plus...είδα και το ultra.

Το καλύτερό μακράν είναι το ultra.το plus εντελώς αδιάφορο.

Αν δε με απασχολούσε το μέγεθος θα πήγαινα στο ultra.

Ολα φυσικά θα κριθούν από την μπαταρία.

Προέρχομαι από s20plus κι ελπίζω η αυτονομία να πλησιάζει αυτό αφού και καλά φέτος είναι λιγότερο ενεργοβόρος ο επεξεργαστής.

Κατά τα αλλα.

Ωραίο στο χέρι.πιο όμορφο ομως το s20.

Πίσω δε μοιάζει με πλαστικό παρόλο πού είναι.

Με ξενίζει κάπως η flat οθόνη καθώς η κυρτή μου άρεσε περισσότερο.

Εδώ βέβαια ο χρήστης έχει λίγο περισσότερο ωφέλιμο μέγεθος στο πλάτος στην οθόνη,σε σχέση με του s20.

Η πορεία της μπαταρίας θα δείξει αν θα μείνει στα χέρια μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω ένα θέμα με το κινητό. Όταν έχω συνδεμένο Bluetooth headset για να μιλήσω από το hands free θα πρέπει να απαντήσω από κει. Αν κάνω το λάθος και απαντήσω από το τηλέφωνο τότε η κλήση μεταφέρεται στο τηλέφωνο. Για να μιλήσω από το hands-free θα πρέπει να απαντήσω μόνο από αυτό. Κάτι τέτοιο σε κανένα άλλο τηλέφωνο δεν μου έχει ξανασυμβεί. Γνωρίζει κανείς τι παίζει;;

Link to comment
Share on other sites

Απλά φταίνε τα ακουστικά που έχεις. Αφού βγάζει επιλογή από που θα ακούς τον ήχο. Με τα buds από όπου κι αν απαντήσεις ο ήχος μεταφέρεται στα ακουστικά και μιλάς κανονικά είτε απαντήσεις από το τηλέφωνο είτε από τα ακουστικά είτε από ρολόι. Κοίτα λίγο τις ρυθμίσεις του bt μήπως βγάλεις άκρη.

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με ότι ακουστικό και αν δοκίμασα το ίδιο μου κάνει και φαντάσου ότι έχω και τα freebuds 3i και τα galaxy buds plus . Σε ποιες ρυθμίσεις εννοείς να δω;;

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του bt. Πάτα επάνω για επιλογές. Αν και θα έπρεπε από μόνο του να το έχει κάνει. Κοίτα μήπως πειραξες κάτι. Στο smart things τα έχεις καταχωρήσει; Λογικά δε θα έπρεπε να στο κάνει αυτό, ειδικά με τα buds

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστυχώς τα έχω ελέγξει όλα και δεν υπάρχει καμία ρύθμιση πού να έχω κάνει λάθος.

Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο με τηλέφωνο. Πάντα όταν είχα συνδεδεμένο bluetooth hands-free από όπου και να απαντούσα μιλούσα από το bluetooth. Εδώ τώρα δεν μπορώ να το εξηγήσω τι πάει λάθος. Παίζει να είναι κάποιο πρόβλημα του τηλεφώνου;

Όπως επίσης ακόμη δεν κατάφερα να κάνω το τηλέφωνο να το εντοπίζει ο υπολογιστής σαν μνήμη. Δεν το βλέπει καν.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί με το Ρ30 όλα κυλούσαν τόσο ομαλά.

Edited by aris1976
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα έχω ελέγξει όλα και δεν υπάρχει καμία ρύθμιση πού να έχω κάνει λάθος.

Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο με τηλέφωνο. Πάντα όταν είχα συνδεδεμένο bluetooth hands-free από όπου και να απαντούσα μιλούσα από το bluetooth. Εδώ τώρα δεν μπορώ να το εξηγήσω τι πάει λάθος. Παίζει να είναι κάποιο πρόβλημα του τηλεφώνου;

Όπως επίσης ακόμη δεν κατάφερα να κάνω το τηλέφωνο να το εντοπίζει ο υπολογιστής σαν μνήμη. Δεν το βλέπει καν.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί με το Ρ30 όλα κυλούσαν τόσο ομαλά.

 

Οκ το έλυσα. Δημιουργούσε πρόβλημα το ρολόι Huawei GT2 Pro.

Όσον αφορά τη σύνδεση με τον υπολογιστή έφταιγε το καλώδιο του Ρ30.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα έκανα κι εγώ την κίνησή και πήρα το μικρό της παρέας.

 

Είδα και το plus...είδα και το ultra.

 

Το καλύτερό μακράν είναι το ultra.το plus εντελώς αδιάφορο.

 

Αν δε με απασχολούσε το μέγεθος θα πήγαινα στο ultra.

 

Ολα φυσικά θα κριθούν από την μπαταρία.

 

Προέρχομαι από s20plus κι ελπίζω η αυτονομία να πλησιάζει αυτό αφού και καλά φέτος είναι λιγότερο ενεργοβόρος ο επεξεργαστής.

 

Κατά τα αλλα.

 

Ωραίο στο χέρι.πιο όμορφο ομως το s20.

 

Πίσω δε μοιάζει με πλαστικό παρόλο πού είναι.

 

Με ξενίζει κάπως η flat οθόνη καθώς η κυρτή μου άρεσε περισσότερο.

 

Εδώ βέβαια ο χρήστης έχει λίγο περισσότερο ωφέλιμο μέγεθος στο πλάτος στην οθόνη,σε σχέση με του s20.

 

Η πορεία της μπαταρίας θα δείξει αν θα μείνει στα χέρια μου.

Γι; το πες για μπαταρία γιατί σκέφτομαι να κάνω το ίδιο και εγώ είμαι με s20 plus
Link to comment
Share on other sites

Γι; το πες για μπαταρία γιατί σκέφτομαι να κάνω το ίδιο και εγώ είμαι με s20 plus
Οσο απίστευτο κι αν φαίνεται.η μπαταρία του είναι η ευχάριστη έκπληξή.

Σαν εμφάνιση βέβαια για μένα η s20 series ήταν πιο ωραία.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τα είδα τελευταία το σ21 μου άρεσε πιο πολύ είναι ματ και εξαιρετικά άνετο στο χέρι.
Εμένα πάλι μου θυμίζει ενα κοινό κινητό απλά.

Το s20 και το plus με την ελάχιστα edge screen ήταν πιο όμορφα για μένα.

Επίσης,το πιο λεπτό αλουμίνιο πιο όμορφο,ετσι όπως έδενε με την οθόνη.

αλλά γούστα είναι αυτά.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έχω εδώ και λίγες ώρες σαν design τέλειο έχω το βιολετί δεν μοιάζει με τίποτα ότι το πίσω μέρος είναι πλαστικό, αίσθηση στο χέρι τέλειο και η κύλιση του μενού σε άλλο πεδίο. Τώρα οθόνη πολύ φωτεινή αλλά δεν έχω κάνει και πω πω ,φωτογραφία μέρα δεν δοκίμασα αλλά με προβλημάτισε σε σκοτεινό δωμάτιο με φλας τις βγάζει κάπως με πολύ έντονο φως ,και βέβαια έχω θήκη διαφανή ε τότε όταν τραβήξεις υπερφωτιζονται δεν ξέρω αν φταίει η θήκη η θέση πού είναι το φλας δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε άλλους
Link to comment
Share on other sites

Η θηκη φταιει για τον υπερβολικο φωτισμο στη φωτογραφια,εγω μεγαλωσα λιγο την τρυπα του φλας Edited by darkko
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ωραίο τηλέφωνο. Προέρχομαι από S10 και μου κακοφάνηκαν λίγο βέβαια οι ελαφρώς αυξημένες διαστάσεις και βάρος, αλλά απαλλάχθηκα επιτέλους από την γελοία κυρτή οθόνη, αξία ανεκτίμητη!.. Τα 120Hz είναι πολύ ευχάριστα, οι κάμερες εμφανώς καλύτερες. Την πλαστική πλάτη για την οποία όλοι κράζουν την Samsung δεν την έχω δει καθόλου, εκτός από όταν το έβγαλα από το κουτί, μπήκε θήκη και δεν θα ξαναβγεί...

Έκανα την αλλαγή για να δώσω το S10 στην μικρή. Θα την έκανα, αν δεν είχα λόγο; Ίσως όχι, δεν νομίζω ότι οι βελτιώσεις δικαιολογούν μία μετάβαση από S10 όσον αφορά το hardware. Παρόλα αυτά, είναι μια πολύ καλή συσκευή.

Ζεσταίνεται αρκετά ή μου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Λιγότερο από το s20plus. είναι λογικό όμως καλοκαίρι να ανάψει λίγο. Εγώ το δουλεύω σε 35 βαθμούς ντάλα ήλιο και δεν είναι ενοχλητικό.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχα πάρει το s20 fe 5g πριν κάνα δίμηνο περίπου,θα ήταν το επόμενο κινητό μου. Επικράτησε η λογική της πολύ πιο προσιτής τιμής τότε του Fe , η απρόσκοπτη και τελείως απροβλημάτιστη λειτουργία των σναπ επεξεργαστών ( προερχόμενος από 1+ 7 προ και Μi 10T) με πραγματικά ανύπαρκτες θερμοκρασίες χειμώνα καλοκαίρι με εξαιρετικό σήμα καί στα πιο δύσκολα σημεία. Όπως και να χει με κούρασαν τα μεγάλα ταμπλετο-τηλέφωνα με τον όγκο και το βάρος τους.

Να το χαρείτε συνφορουμίτες ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τηλέφωνο. Προέρχομαι από S10 και μου κακοφάνηκαν λίγο βέβαια οι ελαφρώς αυξημένες διαστάσεις και βάρος, αλλά απαλλάχθηκα επιτέλους από την γελοία κυρτή οθόνη, αξία ανεκτίμητη!.. Τα 120Hz είναι πολύ ευχάριστα, οι κάμερες εμφανώς καλύτερες. Την πλαστική πλάτη για την οποία όλοι κράζουν την Samsung δεν την έχω δει καθόλου, εκτός από όταν το έβγαλα από το κουτί, μπήκε θήκη και δεν θα ξαναβγεί...

Έκανα την αλλαγή για να δώσω το S10 στην μικρή. Θα την έκανα, αν δεν είχα λόγο; Ίσως όχι, δεν νομίζω ότι οι βελτιώσεις δικαιολογούν μία μετάβαση από S10 όσον αφορά το hardware. Παρόλα αυτά, είναι μια πολύ καλή συσκευή.

Ζεσταίνεται αρκετά ή μου φαίνεται;

 

σε σχεση με το s10 που ειχες πως σου φαινεται η αυτονομια της μπαταριας στο s21 ? στα ιδια επιπεδα ή πολυ καλυτερη?

Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με το s10 που ειχες πως σου φαινεται η αυτονομια της μπαταριας στο s21 ? στα ιδια επιπεδα ή πολυ καλυτερη?

 

Μια απ 'τα ίδια... Δεν είναι ενθουσιασμένος, αλλά βγάζω πολύ εύκολα την ημέρα. Το παίρνω το πρωί στο 80% (αποφεύγω να το φορτίσω παραπάνω) και το βράδυ μένω με περίπου 20-30%.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ετοιμάζομαι να μπω στην παρέα, προερχόμενος από το note 9 και κουρασμένος με τον όγκο /βάρος. Το χω παραγγείλει από Vodafone, φαντάζομαι θα είναι δίκαρτο με "φυσική" sim, από ότι έχω δει μόνο αυτή η έκδοση παίζει στην Ελλάδα, σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Μια απ 'τα ίδια... Δεν είναι ενθουσιασμένος, αλλά βγάζω πολύ εύκολα την ημέρα. Το παίρνω το πρωί στο 80% (αποφεύγω να το φορτίσω παραπάνω) και το βράδυ μένω με περίπου 20-30%.

Αλήθεια τώρα; Το ένα απ' αυτά έχει 600 mah παραπάνω μπαταρία, δύο γενιές πιο σύγχρονο επεξεργαστή και χαμηλότερης ανάλυσης (hd) οθόνη, άντε αυτό πες αντισταθμίζεται από τα 120hz. Περίμενα να υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των δυο.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα; Το ένα απ' αυτά έχει 600 mah παραπάνω μπαταρία, δύο γενιές πιο σύγχρονο επεξεργαστή και χαμηλότερης ανάλυσης (hd) οθόνη, άντε αυτό πες αντισταθμίζεται από τα 120hz. Περίμενα να υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των δυο.

 

Δοκιμές διάρκειας ζωής μπαταρίας

Περιήγηση στο Διαδίκτυο (Wi-Fi)

Galaxy S21 + 5%

10:57 ώρα

Galaxy S10

10:10 ώρα

Παρακολούθηση βίντεο (Player)

Galaxy S21 + 20%

15:10 ώρα

Galaxy S10

12:56 ώρα

Συζήτηση (3G)

Galaxy S21 + 29%

27:30 ώρα

Galaxy S10

21:19 ώρα

λογικα στα 60hz θα ειναι περισσοτερος ο χρονος στο s21, αλλα και παλι υπαρχει μια διαφορα, τωρα τι εννοεις περιμενες μεγαλη διαφορα δεν ξερω.

Edited by boymanos
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα; Το ένα απ' αυτά έχει 600 mah παραπάνω μπαταρία, δύο γενιές πιο σύγχρονο επεξεργαστή και χαμηλότερης ανάλυσης (hd) οθόνη, άντε αυτό πες αντισταθμίζεται από τα 120hz. Περίμενα να υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των δυο.

 

Δυστυχώς εγώ δεν βλέπω διαφορά... Όπως χρησιμοποιούσα τό S10, έτσι χρησιμοποιώ και το S21 και δεν βλέπω εμφανή διαφορά. Και το χειρότερο είναι πως αν πρέπει οπωσδήποτε να πω ποιο από τα δύο αντέχει περισσότερο, θα έλεγα το S10...

Βάλε στην εξίσωση ότι το S21 είναι ακόμη πολύ φρέσκο και ότι πάντα υπάρχει η ελπίδα (ή η "ελπίδα") ότι μελλοντικά updates ίσως βελτιώσουν την κατάσταση.

Πάντως μην ανησυχείς, θεωρώ πως στην πράξη δεν θα δεις διαφορά.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Στο s21 εγώ βλέπω εξαιρετική αυτονομία για τα δεδομένα της μπαταρίας του.

Το βράδυ το βάζω σε flight mode.αργά βέβαια.

Το έχω αναφέρει και πιο πίσω.836a03b778914e7a2a138b83a0fcf30f.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επίσης βλέπω λίγο καλύτερη από του S20 plus που είχα πέρυσι με την ίδια μπαταρία. Έχω βγάλει άνετα και δύσκολες μέρες με full 4g eradio κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...