Jump to content

Samsung Galaxy A42 5G

haki
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To αγόρασα πριν τέσσερις ημέρες στα 300 ευρώ με τιμολόγιο από τον Γερμανό. Θέλω να δοκιμάσω το 5G αλλά μέχρις στιγμής δεν το έχω κάνει γιατί η κύρια σύνδεση μου είναι στην Vodafone. Θα ενημερώσω όταν έχω νεώτερα.

Αυτό που πρέπει να τονίσω έιναι ότι ο υπερσύγχρονος γρήγορος επεξεργαστής, ακόμη και με "μόνον" 4 GB RAM, το κάνει να σκρολάρει πάρα πολύ απαλά, σε επίπεδο παραπλήσιο με ναυαρχίδα. Σε αυτό βοηθάει και η ανάλυση της 720p οθόνης που δεν θα την καταλάβετε εκτός αν είστε 14χρονο με γερακίσια μάτια. Επιπλέον η οθόνη έχει πολλές ρυθμίσεις αποτύπωσης και είναι μια κλασική πολύ ποιοτική Super Amoled της Samsung.

Με το πανέμορφο One UI 2.5 όλα λειτουργούν πολύ ωραία και απαλά και προσωπικά το βρίσκω πολύ προτιμότερο από τα κινέζικα interfaces. Οι περισσότερες επιπρόσθετες εφαρμογές μπορούν να αφαιρεθούν. Λειτουργούν άψογα τα 4G+, VoLTE και Wifi Calling χωρίς να χρειάζονται κωδικούς, κόλπα και ξόρκια. Μια συσκευή του 2021 για την Ευρώπη του 2021. Μην ξεχνάμε ότι θεωρούμε ως δεδομένο ότι θα πάρει τουλάχιστον μέχρι Android 12.

Η μπαταρία έχει τρομερή διάρκεια αλλά ο ταχυφορτιστής δεν είναι ότι πιό γρήγορο. Το αντάλλαγμα είναι σίγουρα μια μικρότερη φθορά της μπαταρίας.

Οι κάμερες είναι κλασικά ικανοποιητικές της Samsung με πολλές λειτουργίες και αποτελεσματικό night-mode.

To πίσω είναι πλαστικό εξαιρετικά βαμένο, που δεν σπάζει σαν τα γυάλινα αλλά και που γρατζουνίζεται πιό εύκολα. Με μιά θήκη από την πρώτη στιγμή θα είστε ήσυχοι.

Η τιμή είναι σίγουρα τσιμπημένη και το όνομα του κατασκευαστή σtοιχίζει κάτι παραπάνω. Πληρώνετε και για την απροβλημάτιστη λειτουργία, την ποιοτική κατασκευή, τις εγγυημένες αναβαθμίσεις και την υψηλότερη τιμή μεταπώλησης. Επίσης δίνετε παραπάνω για να είστε πρωτοπόροι στο 5G. Τα 300 ευρώ που έδωσα θα έλεγα ότι είναι εντάξει. Τα 379...ίσως είναι πολλά.

1hhhn-1cf85cf85.jpg

Με γειά σου. Νομίζω ότι θα πάει μέχρι Android 13.

Nα΄σαι καλά. Ναι, αν διαβάσει κάποιος καλά την δέσμευση της Samsung, αυτή λέει ότι θα αναβαθμιστούν σε άλλες τρεις γενιές πέραν αυτής με την οποία λανσάρονται, την 10 δηλαδή. Έτσι θα πρέπει να πάρει την 11, 12 και 13.

1hhhn-1cf85cf85.jpg

Nα΄σαι καλά. Ναι, αν διαβάσει κάποιος καλά την δέσμευση της Samsung, αυτή λέει ότι θα αναβαθμιστούν σε άλλες τρεις γενιές πέραν αυτής με την οποία λανσάρονται, την 10 δηλαδή. Έτσι θα πρέπει να πάρει την 11, 12 και 13.

η samsung αναφερει για τρεις γενιες αναβαθμιση για συγκεκριμενα μοντελα σειρας Α , οχι για ολα . δηλαδη αν συνεχισει οπως τωρα , μοντελα απο Α5Χ και πανω. δηλαδη για α51, α52 , α71 , α72 και πανω

-Galaxy S20+ cosmic grey

-Huawei watch GT2 46mm

-Galaxy buds+

η samsung αναφερει για τρεις γενιες αναβαθμιση για συγκεκριμενα μοντελα σειρας Α , οχι για ολα . δηλαδη αν συνεχισει οπως τωρα , μοντελα απο Α5Χ και πανω. δηλαδη για α51, α52 , α71 , α72 και πανω

Kάτι δεν διάβασες καλά.

...and select upcoming A series devices!

https://news.samsung.com/global/samsung-raises-the-bar-for-mobile-experience-innovation-committing-to-three-generations-of-android-os-upgrades

1hhhn-1cf85cf85.jpg

Το μέγεθος του κινητού πώς σου φαίνεται? Υποψήφιος αγοραστής, και προβληματίζομαι με το μέγεθος του. Έχεις παρατηρήσει αρνητικά? Αν είχες την επιλογή αλλαγής τώρα, θα το αγόραζες ξανά ή θα διάλεγες άλλο, (και αν έχεις υπόψιν κάποιο, τότε ποιο?) Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το μέγεθος του κινητού πώς σου φαίνεται? Υποψήφιος αγοραστής, και προβληματίζομαι με το μέγεθος του. Έχεις παρατηρήσει αρνητικά? Αν είχες την επιλογή αλλαγής τώρα, θα το αγόραζες ξανά ή θα διάλεγες άλλο, (και αν έχεις υπόψιν κάποιο, τότε ποιο?) Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To μέγεθος είναι το "κλασικό" πλέον και ότι σχεδόν κι αν επιλέξεις, αυτό είναι +/- 5 χιλιοστά. Προηγουμένως είχα το εξαιρετικό iPhone SE 2020 και η αλλαγή ήταν μεγάλη αλλά και πριν το iPhone είχα το Α71. Δεν θεωρώ όμως προσωπικά απαραίτητη την πολύ μεγάλη οθόνη και το ιδανικό για μένα μέγεθος είναι κάτι γύρω στα 150 χιλιοστά.

Στο Α42 δεν βρήκα κάτι απρόσμενα αρνητικό και σίγουρα όχι την ανάλυση της οθόνης που δεν διακρίνεται και που βοηθάει στις εξαιρετικές επιδόσεις του. Το ότι δεν έχει στερεοφωνικό ήχο, δεν είναι αδιάβροχο και είναι πίσω πλαστικό, είναι γνωστά πριν το αγοράσει κάποιος. Το λειτουργικό είναι ιδιαίτερα ραφιναρισμένο και όλα λειτουργούν τέλεια. Οι ειδοποιήσεις έρχονται όπως πρέπει και το ότι χάνει 1-2% μπαταρία όλη την νύχτα (με όλα ανοιχτά) δείχνει πόσο καλά στημένο είναι. Οι κινεζιές δεν συμβιβάζονται με 10%! Ούτε κωδικοί, ούτε ξόρκια για να δουλέψουν VoLTE, WiFI Calling και Carrier Aggregation. Όλα σωστά out-of-the-box, κάτι σαν ξεγνοιασιά τύπου iPhone.

Το τηλέφωνο είναι λίγο τσιμπημένο και πληρώνεις την υποστήριξη 5G. Εγώ τα κρατάω πάντα λίγο και ήδη το έβγαλα αγγελία στο Ινσόμνια. Πάντως δεν θα δίσταζα να το ξαναπάρω.

Edited by haki

1hhhn-1cf85cf85.jpg

ε ναι select upcoming . αν η επιλογη γινει με βαση του τι εγινε με τα μοντελα του 20 , τοτε παλι θα ισχυει για Α5** και πανω .αν αλλαξει η πολιτικη και select θεωρησει και τα κατω απο Α5** , δηλαδη και τα Α4** , Α3** δεν το λεει καπου . αυτο που λεει ειναι Galaxy A series: Galaxy A71 5G, A71, A51 5G, A51, A90 5G and select upcoming A series devices και αφηνει το a41 απ εξω που ειναι ιδια γενια με τα α51-α71

μακαρι να αλλαξει πολιτικη και να μπουν και τα Α4** ,Α3** στο κολπο

-Galaxy S20+ cosmic grey

-Huawei watch GT2 46mm

-Galaxy buds+

ε ναι select upcoming . αν η επιλογη γινει με βαση του τι εγινε με τα μοντελα του 20 , τοτε παλι θα ισχυει για Α5** και πανω .αν αλλαξει η πολιτικη και select θεωρησει και τα κατω απο Α5** , δηλαδη και τα Α4** , Α3** δεν το λεει καπου . αυτο που λεει ειναι Galaxy A series: Galaxy A71 5G, A71, A51 5G, A51, A90 5G and select upcoming A series devices και αφηνει το a41 απ εξω που ειναι ιδια γενια με τα α51-α71

μακαρι να αλλαξει πολιτικη και να μπουν και τα Α4** ,Α3** στο κολπο

Aν όλα πάνε κατάδια όλου, που δεν θα πάνε γιατί έβαλαν μυαλό λόγω του ανταγωνισμού από τις κινεζιές, θα πάρει μέχρι Android 12 την άνοιξη του 2022 και όχι Android 13 την άνοιξη του 2023. Δεν νομίζω να το έχουν στην κατοχή τους την άνοιξη του 2023 πολλοί ενδιαφερόμενοι για την τελευταία έκδοση λειτουργικού.

1hhhn-1cf85cf85.jpg

• 2 months later...
Είμαι και εγώ στην αναζήτηση καινούργιου κινητού.Η λογική μου λέει ότι τη σήμερον ημέρα καλό είναι να υποστηρίζει και 5G,απο την αλλη Μέχρι να μαι σίγουρος ότι δεν θα ακτινοβολεί σα τρελλό,μπορώ να το έχω κλειστό αλλά να πιάνω κανονικά 2g/3g/4g ;;;Ελπίζω ο φίλος haki να μην το άλλαξε ακόμα :D

• 3 weeks later...
Καλημέρα. Ερώτηση κρίσεως κι ας είναι και χαζή ταυτόχρονα. Όμως έχω θέμα με το screenshot. Αποδεικνύεται "απαίσιο" το κόλπο με το πέρασμα απο δεξιά προς τα αριστερά της παλάμης. Ούτε 1 στις 10 φορές δεν πιάνει. Υπάρχει άλλος τρόπος να "φωτογραφίζω" την επιφάνεια εργασίας του κινητού μου; Με τα πλαϊνά κουμπιά, δεν το κάνει πάντως. :cry:

BRAZILEIROS - Hellas

Video-Sakis :respect:

Καλημέρα. Ερώτηση κρίσεως κι ας είναι και χαζή ταυτόχρονα. Όμως έχω θέμα με το screenshot. Αποδεικνύεται "απαίσιο" το κόλπο με το πέρασμα απο δεξιά προς τα αριστερά της παλάμης. Ούτε 1 στις 10 φορές δεν πιάνει. Υπάρχει άλλος τρόπος να "φωτογραφίζω" την επιφάνεια εργασίας του κινητού μου; Με τα πλαϊνά κουμπιά, δεν το κάνει πάντως. :cry:

volume down + power button ταυτοχρονα στιγμιαια

-Galaxy S20+ cosmic grey

-Huawei watch GT2 46mm

-Galaxy buds+

volume down + power button ταυτοχρονα στιγμιαια

Α θέλει εντελώς στιγμιαία!!!! Ευχαριστώ.

Πάταγα μέσα βαθιά και έβγαινε μενού κλεισίματος και Bixby.:rolleyes:

BRAZILEIROS - Hellas

Άλλο ένα διότι δεν το βρίσκω και με είχε βολέψει στο poco. Πως μπορούμε να έχουμε ρύθμιση σβησίματος του κινητού σε ώρα που θα του καθορίσω; Θα έλεγα και άνοιγμα το πρωί αλλα είναι δώρον άδωρον απο την στιγμή που μετά απο κάθε σβήσιμο όταν τ'ανάβεις θέλει δακτυλικό.

Και μια σύγκριση. Το poco f2pro είχε καλύτερη αυτονομία. Κατα 30-40%. Και ενώ οι μπαταρίες τους είναι σχεδόν ίδιες!!!! Προφανώς, άλλες οι καταναλώσεις εκατέρωθεν!

BRAZILEIROS - Hellas

Το δαχτυλικό το πρωί λύνεται, αλλά δεν έχει κάποια επιλογή αυτόματης απενεργοποίησης το βράδυ.

Το δαχτυλικό το πρωί λύνεται, αλλά δεν έχει κάποια επιλογή αυτόματης απενεργοποίησης το βράδυ.
απο σβηστό, λύνεται; Και δεν θέλει δακτυλικό ή μοτίβο;

Όσο για το άλλο θέμα, δεν πιστεύω πως εν έτη 2021 δεν μπορεί να υπάρχει κάποια τέτοια εφαρμογή.

BRAZILEIROS - Hellas

Στο μενού που ρύθμισες τον κωδικό και το δαχτυλικο, έχει μια επιλογή ασφαλούς εκκίνησης (κάπως έτσι). Απλά απενεργοποίησε αυτον τον διακόπτη.

• 4 weeks later...
Καλησπέρα, το αγόρασα για την γυναίκα μου, αγόρασαα & τζαμάκι να του βάλω αλλά δεν κολλάει καλά, παίζει να έχει ζελατίνα στην οθόνη και να μην την βλέπω;
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!

• 9 months later...