Jump to content

Xiaomi Mi 11 / 11i


stoni90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@fanatikos το παρήγορο είναι ότι λειτουργεί άριστα το τηλέφωνο. Φυσικά και είναι άσχημο ότι δεν υπάρχει συνεχής υποστήριξη αλλά με τα τόσα μοντέλα της εταιρίας έτσι γίνεται. Με βάση την επίσημη θέση της  xiaomi οι σειρές 12 12T και μετά θα έχουν καλύτερη υποστήριξη 3ετιας νομίζω χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα παίρνουν  patches ασφαλείας κάθε μήνα όπως κάνει η Samsung. Εγώ όπως έχω αναφέρει κατ' επανάληψη δουλεύω καθημερινά και s21fe και το Mi 11i που έχουμε. Αν κάποιον δεν το ενδιαφέρει τόσο τα μηνιαία patches το Mi 11i είναι εξίσου καλό και σε μερικά σημεία καλύτερη συσκευή και μάλιστα οι ενημερώσεις συστήματος Google play έρχονται νωρίτερα στο Xiaomi. Όποιος θέλει άμεσα ενημερώσεις σε android ή Samsung ή pixel...τα 1+ δεν τα παρακολουθώ πια...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites



Mi 11 security patch Οκτωβρίου έχει.


Το Mi11i είναι με security Ιουλίου 22.

@fanatikos το παρήγορο είναι ότι λειτουργεί άριστα το τηλέφωνο. Φυσικά και είναι άσχημο ότι δεν υπάρχει συνεχής υποστήριξη αλλά με τα τόσα μοντέλα της εταιρίας έτσι γίνεται. Με βάση την επίσημη θέση της  xiaomi οι σειρές 12 12T και μετά θα έχουν καλύτερη υποστήριξη 3ετιας νομίζω χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα παίρνουν  patches ασφαλείας κάθε μήνα όπως κάνει η Samsung. Εγώ όπως έχω αναφέρει κατ' επανάληψη δουλεύω καθημερινά και s21fe και το Mi 11i που έχουμε. Αν κάποιον δεν το ενδιαφέρει τόσο τα μηνιαία patches το Mi 11i είναι εξίσου καλό και σε μερικά σημεία καλύτερη συσκευή και μάλιστα οι ενημερώσεις συστήματος Google play έρχονται νωρίτερα στο Xiaomi. Όποιος θέλει άμεσα ενημερώσεις σε android ή Samsung ή pixel...τα 1+ δεν τα παρακολουθώ πια...


Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι συνεχείς αναβαθμίσεις που προσθέτουν διάφορα ανούσια πράγματα όπως πχ animations ή features που ίσως να χρησιμοποιήσει μια φορά κάποιος για να δει τι κανουν και μετά να μην ξανά ασχοληθεί ποτέ. Το να μου αλλάξει τα εικονίδια μέσα στα μενού ή να μου προσθέσει ν^8 emoji με δυνατότητα animation μου είναι παντελώς αδιάφορο.
Θεωρώ όμως οτι τα security patches είναι πολύ σημαντικά και οτι πιο σοβαρό στην λειτουργία του κινητού μετα τα bug fixes.
Μιλάω για ολους εμάς που το κινητό μας έχει γίνει εργαλείο δουλειάς και όχι μόνο συσκευή για μπλα-μπλα και social chating.
Αυτό που αναφέρεις για τα 12αρια δεν το γνώριζα. Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο. Το έχω γράψει επανηλειμμένα οτι τα xiaomi από hardware είναι άψογα. Απο software πάσχουν.
Στο software βέβαια συμπεριλαμβάνω και τα updates.
Όλοι θυμόμαστε καταστάσεις με bug fix updates που έφτιαχναν 1 και χαλούσαν 5.


Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Με το λανσάρισμα της σειράς 11Τ & 11T Pro και μετά ξεκίνησε η 3ετης υποστήριξη της xiaomi. 

Για σειρά 12 και μετά είναι δεδομένο...

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια. Μακαρι να το αργει για να μας δωσει miui 14 και android 13 γιατι το mi11i ειναι απο τις πρωτες συσκευες που ξεκινησε τις δοκιμες beta για miui 14 και android 13. Θα δειξει. Το poco f3 eea παντως εχει παρει security patch νοεμβριου.

Edited by Moralex

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, konakis said:

Με το λανσάρισμα της σειράς 11Τ & 11T Pro και μετά ξεκίνησε η 3ετης υποστήριξη της xiaomi. 

Για σειρά 12 και μετά είναι δεδομένο...

Μπααα!

Έχω και 2 mi11Τ στην φαμίλια. Δεν βλέπω να έχουν κάτι διαφορετικό σε ότι αφορά τα updates.

Για να μην πω ότι έχουν και 1-2 χοντρά bug που περιμένουν καιρό τώρα να διορθωθούν.

Τώρα αν είναι να το πάνε σε 3ετία αλλά με updates ανά 6μηνο (και βάλε) .....

Ας το αφήσουν όπως ήταν πριν.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, fanatikos said:

Το Mi11i είναι με security Ιουλίου 22.

Εξήγησέ μου λίγο, παρακαλώ.

Βλέπω στο δικό μου 11i "Ενημέρωση Ασφαλείας Android: 2022-11-01", με MIUI Global 13.0.7, σταθερή.

Κοιτάζω κάπου αλλού?

Κάτι ακόμα. Στο Telegram βλέπω ότι πρέπει να έχει κυκλοφορήσει η 14 σταθερή και για το 11ι. Δεν την δοκίμασα, δεν το έχω 100% σίγουρο ότι είναι το σωστό κανάλι.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Dekaohtoura said:

Εξήγησέ μου λίγο, παρακαλώ.

Βλέπω στο δικό μου 11i "Ενημέρωση Ασφαλείας Android: 2022-11-01", με MIUI Global 13.0.7, σταθερή.

Κοιτάζω κάπου αλλού?

Κάτι ακόμα. Στο Telegram βλέπω ότι πρέπει να έχει κυκλοφορήσει η 14 σταθερή και για το 11ι. Δεν την δοκίμασα, δεν το έχω 100% σίγουρο ότι είναι το σωστό κανάλι.

Το 11i που έχει το EU στην εκδοση miui είναι με 13.0.8 και ενημέρωση ασφαλείας Ιουλίου....Πολύ πίσω σε σχέση με άλλα μοντέλα. Έχει καθυστερήσει πολύ η ενημέρωση του σε επίπεδο ασφαλείας. Και είναι και ένας σημαντικός λόγος που με κάνει να προχωρήσω σε αντικατάσταση της συσκευής. Δεν με πολυαπασχολει αν θα μείνει στην 12 ή θα πάει στην 13...αλλά σε ενημερώσεις ασφαλείας πάσχει αρκετά. 

Edited by Expendable
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Expendable said:

Και είναι και ένας σημαντικός λόγος που με κάνει να προχωρήσω σε αντικατάσταση της συσκευής. Δεν με πολυαπασχολει αν θα μείνει στην 12 ή θα πάει στην 13...αλλά σε ενημερώσεις ασφαλείας πάσχει αρκετά.

Κατανοητό, προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Το 11i που έχει το EU στην εκδοση miui είναι με 13.0.8 και ενημέρωση ασφαλείας Ιουλίου....Πολύ πίσω σε σχέση με άλλα μοντέλα. Έχει καθυστερήσει πολύ η ενημέρωση του σε επίπεδο ασφαλείας. Και είναι και ένας σημαντικός λόγος που με κάνει να προχωρήσω σε αντικατάσταση της συσκευής. Δεν με πολυαπασχολει αν θα μείνει στην 12 ή θα πάει στην 13...αλλά σε ενημερώσεις ασφαλείας πάσχει αρκετά. 
Ακριβώς.
Κι εμένα με προβληματίζει πολύ πραγματικά και σκέφτομαι να την κάνω κι εγώ.
Έχει μείνει απαράδεκτα πίσω.


Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

https://techmaniacs.gr/ayta-einai-ola-ta-xiaomi-redmi-kai-poco-poy-tha-paroyn-i-ochi-to-miui-14-20230112/

Όπως ήταν αναμενόμενο φυσικά και θα πάρουμε MIUI 14 και λογικά τέλος ο κύκλος των αναβαθμίσεων και ενημερώσεων. 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η λίστα περιλαμβάνει και την σειρά Mi10Τ & Pro. θεωρώ πως πρόκειται για λάθος εκτός κι αν οι Κινέζοι αποφάσισαν να υποστηρίξουν τουλάχιστον σε επίπεδο λογισμικού και πιο "παλιές" σειρές τους  κάτι που δεν είχε ανακοινωθεί επίσημα αλλά και ούτε έχει ξανά συμβεί...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, konakis said:

https://techmaniacs.gr/ayta-einai-ola-ta-xiaomi-redmi-kai-poco-poy-tha-paroyn-i-ochi-to-miui-14-20230112/

Όπως ήταν αναμενόμενο φυσικά και θα πάρουμε MIUI 14 και λογικά τέλος ο κύκλος των αναβαθμίσεων και ενημερώσεων. 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η λίστα περιλαμβάνει και την σειρά Mi10Τ & Pro. θεωρώ πως πρόκειται για λάθος εκτός κι αν οι Κινέζοι αποφάσισαν να υποστηρίξουν τουλάχιστον σε επίπεδο λογισμικού και πιο "παλιές" σειρές τους  κάτι που δεν είχε ανακοινωθεί επίσημα αλλά και ούτε έχει ξανά συμβεί...

Καλημέρα, ίσως πάρουν και τα mi 10t και  mi 10t pro MIUI 14 γιατί τα συγκεκριμένα τηλέφωνα έχουν Snapdragon 865 που είναι επεξεργαστής ναυαρχίδας. Συνήθως οι κορυφαίοι επεξεργαστές της snapdragon παίρνουν 3 ενημερώσεις android. 

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και το Mi 11i για την ακρίβεια αντικατέστησε το  Mi 10T που επίσης είχα για πάνω από 15 μήνες. Απλά με βάση την προηγούμενη τακτική της εταιρείας κρατώ μικρό καλάθι...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι κορυφαίοι επεξεργαστές της Qualcomm στην Xiaomi παίρνουν 3 ενημερώσεις android. 

 

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, τελικα ηρθε σημερα το πρωι αναβαθμιση στο mi11i eea 13.0.9 με security patch Νοεμβριου.

Edited by Moralex

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

 Μέσα Γενάρη με patches Νοεμβρίου 😲🤭

Εγώ το γουστάρω πολύ όμως αυτό το κινητακι και δεν με νοιάζει...😁

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2023 at 12:17 ΜΜ, konakis said:

 Μέσα Γενάρη με patches Νοεμβρίου 😲🤭

Εγώ το γουστάρω πολύ όμως αυτό το κινητακι και δεν με νοιάζει...😁

Ε, κάτι είναι και αυτό. Εδώ το άφησαν 6 μήνες πίσω!

Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει κάτι.

Από μέρα σε μέρα πιστεύω.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, fanatikos said:

Ε, κάτι είναι και αυτό. Εδώ το άφησαν 6 μήνες πίσω!

Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει κάτι.

Από μέρα σε μέρα πιστεύω.

Αφού το πήρανε το miui 14 και android 13 τα 11Τ και 11Τ pro λογικά επόμενα είμαστε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το πήρανε το miui 14 και android 13 τα 11Τ και 11Τ pro λογικά επόμενα είμαστε εμείς.
Με την EU? Δεν νομίζω. Εκτός εάν είναι rolling αυτή την στιγμή.
Έχω 2 Χ 11Τ στην οικογένεια και είναι ακόμη 13/12.
Δεν έχουν πάρει αναβάθμιση.

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε μένα έχει έρθει λογικά θέμα ολίγων ημερών είναι...

Για Ιούνιο το κόβω το επόμενο update λογικά μαζί με miui 14 για την συσκευή μας...😁

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι κοντά στο Πάσχα θα πάρουμε MIUI 14 και android 13.

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μόλις ήρθε η αναβάθμιση σε 0.9 με security 11/22.
Ωραία πράγματα. Ήρθε σήμερα και σε 10 μέρες θα είναι 3 μήνες πίσω.
Θα δω πιο μετά εάν έφτιαξαν και κανένα bug αλλά κρατάω μικρό καλάθι.
Έβαλε και ένα νέο app το funmax. Κάτι σχετικό με online παιχνίδια νομίζω, χωρίς να είμαι και σίγουρος.


Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σημαντική βελτίωση στην λειτουργία της αυτόματης φωτεινότητας. Συνήθως σε εσωτερικούς χώρους το έβαζα στο manual κι όχι στο αυτόματο μιας και μου έριχνε πολύ την φωτεινότητα. Τώρα λειτουργεί πολύ πιο καλά.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες ....
Σαν να έχεις ένα δίκιο.
Ήταν όντως σπαστικό.

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...