Jump to content

Xiaomi Mi 11 / 11i


stoni90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά!

Λάβαμε ενημέρωση ασφαλείας 2.5 μηνών μπαγιάτικη!

Όσο πάει και το βελτιώνει η Xiaomi!

Σε λίγο θα δίνει του προηγούμενου τριμήνου!

Κάτι μου λέει ότι θα την χαιρετήσω και αυτήν. Αν είναι να έχω ένα κάρο "ευαίσθητες εφαρμογές" στο τηλέφωνο για να κάνω την δουλειά μου και να στηρίζομαι σε security patch 2.5 - 3 μηνών πίσω....

Τι να πω!

Δυστυχώς φαίνεται ότ η Σάμμυ είναι μονόδρομος πια!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, fanatikos said:

Μια χαρά!

Λάβαμε ενημέρωση ασφαλείας 2.5 μηνών μπαγιάτικη!

Όσο πάει και το βελτιώνει η Xiaomi!

Σε λίγο θα δίνει του προηγούμενου τριμήνου!

Κάτι μου λέει ότι θα την χαιρετήσω και αυτήν. Αν είναι να έχω ένα κάρο "ευαίσθητες εφαρμογές" στο τηλέφωνο για να κάνω την δουλειά μου και να στηρίζομαι σε security patch 2.5 - 3 μηνών πίσω....

Τι να πω!

Δυστυχώς φαίνεται ότ η Σάμμυ είναι μονόδρομος πια!

Και ένα χρόνο πίσω να είναι τι σε απασχολεί; οι εφαρμογές αναβαθμίζονται κανονικά και είναι ασφαλή δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποια στραβή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του Google play όπως έγραψα παραπάνω αυτό είναι πολύ σημαντικό να είναι ενημερωμένο.  Βέβαια καταλαβαίνω την απογοήτευση του φανατικού όμως ο Κινέζος δεν φημίζεται για την άμεση και γρήγορη ενημέρωση των τόσων πολλών συσκευών και μοντέλων που έχει...σε αντίθεση με την Samsung φυσικά όπου κάθε μήνα δίνει κανονικά patches ασφαλείας. Εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί και τόσο αφού θα έχω ενημερωμένες εφαρμογές και play. 

 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Και ένα χρόνο πίσω να είναι τι σε απασχολεί; οι εφαρμογές αναβαθμίζονται κανονικά και είναι ασφαλή δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποια στραβή.
Σε ένα λειτουργικό που έχει τρύπες και κενά ασφάλειας η εφαρμογή από μόνη της είναι ενα τίποτα.
Στην συντριπτική τους πλειοψηφία στηρίζονται στην προστασία του Android.
Θέλω να πιστεύω οτι εξαίρεση ίσως να αποτελούν οι τραπεζικές.
Απο εκεί και μετά το χάος.
Και εξηγουμαι, οτι οι ευαίσθητες εφαρμογές δεν περιορίζονται μόνον στις τραπεζικές.
Τες πα! Όπως έγραψε και ο konakis είμαι απογοητευμένος από την προσοχή που δίνει η συγκεκριμένη εταιρία στις τοπ συσκευές της.
Το hardware απο μόνο του είναι τρίχες. Το software είναι το παν.
Και όταν αγοράζει κάποιος από το πάνω ράφι όπως λέω, έχει απαιτήσεις αυτά να συμβαδίζουν.

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτά που λες, εγώ σε Xiaomi δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω πάνω από 250€ είναι πεταμένα λεφτά, όταν είναι να δώσεις λεφτά τα δίνεις σε σοβαρές εταιρίες και όχι στο άθλιο miui. Το να ζητάει τόσα λεφτά για συσκευή και η υποστήριξη να είναι από τα Lidl τι να πω, δε φταίει η Xiaomi αυτοί που τα αγοράζουν φταίνε.

Όχι βέβαια ότι και οι άλλες είναι καλύτερες, βλέπω Samsung στα ακριβά μοντέλα όλο θέματα έχουν, άθλιες μπαταρίες λαγκαρισματα , που στα φτηνά μοντέλα δεν υπάρχουν.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τι ενημέρωση να πάρεις? Έχεις ήδη το security patch 1/7.
Εμείς τώρα την πήραμε.

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μου ήρθε η ενημέρωση...Γιατί έτσι?
Screenshot_2022-09-18-14-27-25-998_com.android.settings.thumb.jpg.a00ee8256a88d4721cd3e1e44891ec85.jpg
Δεν έχει βγει ακόμα καινούργια.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, chios said:
On 18/9/2022 at 2:31 ΜΜ, Christos kitsos said:
Ακόμα δεν μου ήρθε η ενημέρωση...Γιατί έτσι?
Screenshot_2022-09-18-14-27-25-998_com.android.settings.thumb.jpg.a00ee8256a88d4721cd3e1e44891ec85.jpg

Δεν έχει βγει ακόμα καινούργια.

Καλησπέρα, φίλε αυτή με security patch Ιουλίου υποτίθεται ότι είναι η τελευταία και μάλιστα στα screenshot πού ανέβασα μέσα λέει ότι έχει security patch Αυγούστου. 

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και το τελευταίο update για θέματα  Carousel και έστρωσε δουλεύει η επιλογή θεμάτων και ταπετσαρίες που είχε "κολλήσει" κι όλα σούπερ. Αυτό το τηλεφωνάκι σε θέματα ομαλής λειτουργίας scrolling σερφαρισμα ίντερνετ εφαρμογές insta face πατάει για πλάκα πολλά άλλα πανάκριβα κινητά. Είναι αστραπή και σμουθ. Δεν μπορώ να σκρολάρω πια οθόνες των 60hz ακόμη και των 90. Δίπλα σε iPhone 13 πέρα ότι είναι τούβλο και παχύ εμφανισιακά, τα 60hz του είναι κουραστικά και ενοχλητικά στα μάτια μου. Οκ δεν συγκρίνω κάμερες κλπ καλούδια απλά και με το s21 FE που έχω η όλη εμπειρία χρήσης στο μενού και στα παραπάνω που έγραψα είναι τουλάχιστον δύο σκαλιά επάνω. Περιμένω να δω με έντονο ενδιαφέρον τί υλοποίηση θα κάνει η Samsung με το 5αρι Ui προσπαθούν στην 2η ή 3η beta πρέπει να είναι για να φτιάξουν τα animations... Μια απολαυστική συσκευή όπου με φλατ οθόνη βάζεις ότι γυαλί θες εύκολα και ωραία, αστραπιαίο δαχτυλικο αποτύπωμα και η μπαταρία του ευχάριστη έκπληξη τηρουμένων των αναλογιών για triple 8 SDragon. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στα τελευταία θα συμφωνήσω απόλυτα.
Δεν έχω χωνέψει με τίποτα τις curved οθόνες με τα δακτυλικά από κάτω τους! Τα είχα στο 10αρι και με τα χίλια ζόρια το άντεξα 1 χρόνο. Έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες.
Flat screen και ξερό ψωμί!
Τώρα για τα iPhone δεν ξέρω δεν είχα ποτέ μου και δεν μπορώ να πω τίποτα.
Αν κάτι μου έχει λείψει όμως είναι η ξεγνοιασιά των Huawei. Απλά δούλευαν όλα. Δεν ανησυχούσες για τίποτα.
Αν κάποια στιγμή λήξει το ban την επόμενη έχω γυρίσει.

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Είναι και καλοκατασκευασμένα τα Χαβάη, ακόμη παραμένουν σημείο αναφοράς όσον αφορά τις φωτογραφικές τους δυνατότητες. Πάντως και σε σήμα τα πάει εξαιρετικά το Mi 11i όπως και οι ταχύτητες του τόσο σε WiFi όσο και με δεδομένα. Τιμιότατο τηλέφωνο με εξαιρετική οθόνη και ισορροπημένο βάρος και πιάσιμο. Για κάποιον που δεν τον απασχολούν ιδιαίτερα οι κάμερες,να έχει δηλαδή top class καμεροτηλέφωνο είναι ότι πρέπει... και με τον 33αρη Watt φορτιστή όταν θέλω ένα  boost ενός τετάρτου με είκοσι λεπτά βόλτα τον σκύλο με καφεδάκι επιστροφή σπίτι έτοιμο! ✌️😊

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Έχω το 11i . Με επίσημη Ρομ και έχει πάρει τις ενημερώσεις κανονικά. Από εχθές το βράδυ έχει ξεκινήσει κάτι κόλπα με το να χάνει το σήμα (το wifi παραμένει ενεργό)...να κάνει μόνο του restart (4η φορά πριν λίγο) ...να παγώνει η οθόνη και να μην δέχεται εντολές, εκτός αν πατήσω το power στιγμιαία και σβήσει. Έβαλα το πρόγραμμα στην εφαρμογή Ασφάλεια να τρέχει μήπως βρει κάνα ιό ή πρόβλημα , αλλά τα δείχνει όλα οκ. Εφαρμογές εκτός playstore δεν έχω και σε κάποιες έγινε ενημέρωση εχθές. Πάει πουθενά αλλού το μυαλό σας για το τι μπορεί να το δημιουργεί αυτό; Η μπαταρία του δείχνει να δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Βρες τις εφαρμογές που έκανες χθες upgrade και κατάργησέ τις εάν βέβαια μπορείς.
Στην συνέχεια το παρακολουθείς. Αν συνεχίσει τα ίδια ξανά κατεβάζεις την τελευταία ενημέρωση του firmware και την ξανά περνάς.
Αν συνεχίζει τα ίδια, κάνεις backup, factory reset, βάζεις τα απολύτως απαραίτητα και το ξανα παρακολουθείς.
Εαν όλα τα παραπάνω αποτύχουν, μόνη διέξοδος η αντιπροσωπία.

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!



Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, fanatikos said:

Βρες τις εφαρμογές που έκανες χθες upgrade και κατάργησέ τις εάν βέβαια μπορείς.
Στην συνέχεια το παρακολουθείς. Αν συνεχίσει τα ίδια ξανά κατεβάζεις την τελευταία ενημέρωση του firmware και την ξανά περνάς.
Αν συνεχίζει τα ίδια, κάνεις backup, factory reset, βάζεις τα απολύτως απαραίτητα και το ξανα παρακολουθείς.
Εαν όλα τα παραπάνω αποτύχουν, μόνη διέξοδος η αντιπροσωπία.

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!


 

Λοιπόν , κοίταξα ποιες εφαρμογές έκανε αναβάθμιση εχθές...Εκτός του mesenger και της revolut οι υπόλοιπες ήταν της google. Διέγραψα της revolut αλλά μετά από λίγο ξαναέκανε επανεκκίνηση. Και έφαγα την φλασια και κοίταξα στα θέματα. Δεν έχω εργοστασιακό θέμα , αλλά από developer που υπάρχουν στη εφαρμογή.Είχα δει ότι είχε βγάλει ειδοποίηση πριν κάτι μέρες για update σε 2 θέματα που έχω αποθήκευση κ;ι χρησιμοποιώ αλλά δεν το είχα κάνει. Έχω από εχθές εργοστασιακό θέμα στο τηλέφωνο και το τηλέφωνο σταμάτησε τα κόλπα που έκανε με στιγμής. Εχει περάσει ένα 12ωρο χώρος επανεκκίνηση και πάγωμα της οθόνης. 

Πιστεύω ότι αυτό έφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, εμένα μου είχε "παγώσει" την επιλογή θεμάτων και ταπετσαρίες δεν λειτουργούσαν. Με το τελευταίο update και όλες τις ενημερώσεις εφαρμογών έστρωσε. Κι εγώ ios theme του έχω δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα όπως εσύ, καλά που το ανέφερες. Βέβαια όταν επιλέγουμε θέμα το γράφει ότι δεν υποστηρίζει για παράδειγμα λειτουργία με gestures κλπ ή γενικώς ασυμβατότητα. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση...πιστεύω ότι είσαι εντάξει τώρα. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μόνο τα i παίρνουν miui 13 και γενικά; αναβαθμίσεις; εγώ σε Πολωνικό δίκτυο είμαι ακόμα έτσι.. 

 

 

Screenshot_2022-09-27-10-51-08-933_com.android.settings.jpg

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται παράξενο μου φαίνεται,ας γράψουν καλύτερα τα παιδιά που έχουν την σειρά Mi 11 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή έπρεπε να είχε ο φίλος ποιο πάνω.Παραξενο πολύ πίσω σε ενημερώσεις είναι για Xiaomi mi 11.

Screenshot_2022-09-27-14-26-11-352_com.android.settings.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, konakis said:

Ωραίος, εμένα μου είχε "παγώσει" την επιλογή θεμάτων και ταπετσαρίες δεν λειτουργούσαν. Με το τελευταίο update και όλες τις ενημερώσεις εφαρμογών έστρωσε. Κι εγώ ios theme του έχω δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα όπως εσύ, καλά που το ανέφερες. Βέβαια όταν επιλέγουμε θέμα το γράφει ότι δεν υποστηρίζει για παράδειγμα λειτουργία με gestures κλπ ή γενικώς ασυμβατότητα. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση...πιστεύω ότι είσαι εντάξει τώρα. 

Το είχα πάνω από μηνα το συγκεκριμένο. Δεν είχα πρόβλημα . Δεν ξέρω τι μπορεί να άλλαξε ο δημιουργός στην τελευταία του αναβάθμιση. Πάντως τώρα με το θέμα της xiaomi πάει καλά. Δεν έχω τα χθεσινά προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάνω από μηνα το συγκεκριμένο. Δεν είχα πρόβλημα . Δεν ξέρω τι μπορεί να άλλαξε ο δημιουργός στην τελευταία του αναβάθμιση. Πάντως τώρα με το θέμα της xiaomi πάει καλά. Δεν έχω τα χθεσινά προβλήματα. 
Θα έλεγα, φτηνά την γλύτωσες.


Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Christos kitsos said:

Αυτή έπρεπε να είχε ο φίλος ποιο πάνω.Παραξενο πολύ πίσω σε ενημερώσεις είναι για Xiaomi mi 11.

Screenshot_2022-09-27-14-26-11-352_com.android.settings.jpg

Wow! Είμαι πραγματικά πολύ πίσω. Ακόμα και αυτή που έχω τώρα την έχω περάσει χειροκίνητα γιατί δεν έβρισκε τπτ. Θα ψάξω το αρχείο να ξανακάνω το ίδιο μου φαίνεται.. Ευχαριστώ παιδιά. Αν έχετε κάποιο έμπιστο λινκ θα ήμουν υπόχρεος. 

 

Edit: Άλλαξα περιοχή σε Ελλάδα και την είδε αμέσως. Κάποιο θέμα έχει η συσκευή με την Πολωνία.. Άτιμο aliexpress

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα τι βάζει το tapa σαν default υπογραφή όταν ποσταρω απο το Mi11.
Καλά, είναι φοβερό! M2012K11G !!!!!!
Πςςςςςς!!!!!!!
Φοβερός κωδικός για το μοντέλο! Ψαγμένος!
Speechless!!

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!







Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...