Jump to content

Xiaomi Mi 11 / 11i


stoni90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αναβάθμιση ήρθε και εδώ. Την έκανα, αλλά τα στατιστικά της μπαταρίας παραμένουν ένα μαύρο χάλι!
Δείχνουν ότι να 'ναι!
Μπαχαλο πραγματικό!

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Όπως και στο προηγούμενο update έτσι και σ'αυτό έφαγε ένα εικοσάλεπτο τουλάχιστον για την τελειοποίηση της ενημέρωσης... καμιά σχέση με τις υπόλοιπες συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια μου...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εσένα σου δείχνει σωστά τα στατιστικά της μπαταρίας?

ΕΔω εμένα είναι χάλι μαύρο. Κι έκανα και την αναβάθμιση στο security που είχε γράψει πιο πάνω ο φίλος.

Μιλάμε για χάλι, έτσι!! Δες print screen! Αν βγαίνει κάποιο νόημα δηλαδή?

Εννοείται ότι δεν έχω κάνει καμία φόρτιση και βέβαια δεν έχει 780 (!!) ώρες ανοικτό.

e4031404dc1eed13eca7b2bfd9bd0088.jpg

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!



Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω επειδή το χρησιμοποιώ ως δεύτερο κινητό δεν παρακολουθώ τα στατιστικά της μπαταρίας μιας και το φορτίζω ουσιαστικά δύο το πολύ τρεις φορές την βδομάδα. Αυτό που μου αρέσει πολύ είναι το πόσο ομαλό και γρήγορο είναι ταυτόχρονα κάτι που για έναν παράξενο τρόπο με τις συνεχείς αναβαθμίσεις και προσθήκες δεν έχει καταφέρει να με πείσει ακόμα η πολυδιαφημισμένη Samsung. Τωρινή συσκευή Samsung s21 FE 5g και μια δυο φορές την βδομάδα δίπλα δίπλα με το s21u του κολλητού μου φίλου. Βέβαια η Samsung έχει ακόμη πιο φωτεινή οθόνη, έχει ασύρματη φόρτιση είναι "πλήρως" αδιάβροχα και με καλύτερη απόδοση της κάμερας. Το Mi 11i το θεωρώ από τα καλύτερα κινητά σε αίσθηση στο χέρι κράτημα αλλά και η όλη λειτουργία του με ένα iOS theme απλά απολαυστικό στα μάτια μου...

Σε κάθε περίπτωση να σημειώσω ότι δεν χρησιμοποιώ τα  πλήκτρα πλοήγησης πάντα full gestures.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είναι το security αυτό που κρατάει τα στατιστικά της μπαταρίας. Κάποιο άλλο είναι και δεν το έχω βρει.
Κατέβασα και το τελευταίο update, έκανα clear και όλα τα δεδομένα της εφαρμογής, αλλά τίποτα.
Οπότε στάνταρ κάποιο άλλο είναι.
Αν το γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

 Περάστηκε και η ενημέρωση για το Google play (Μάιος) κομπλέ το εργαλειάκι ✌️

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή αυτή μου βγάζει τον ενθουσιασμό μου που είχα όταν είχα πάρει το εκπληκτικό για την εποχή του 1+ 7 Pro ίδιων χαρακτηριστικών (8-256)  χαίρομαι να το χρησιμοποιώ είναι απολαυστικό! Στην μοναδική εφαρμογή που δεν είναι τόσο σμουθ και βλέπεις πως σαν να πέφτουν τα frame είναι κατά την κύλιση του YouTube στο scroll down and up, ουσιαστικά νιώθω ότι δουλεύει στα 60hz.Αυτή την αίσθηση αποκομίζω...αν υπάρχει κάποια εξήγηση βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Κάτι που δεν συμβαίνει ούτε στο s21 FE ούτε και στο Mi 10 T που είχα μέχρι πρότινος.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

@fanatikos μου έβαλες υποψίες και μπήκα να δω κι εγώ τα στατιστικά της μπαταρίας, όντως ότι θέλει βγάζει 

Screenshot_2022-06-02-11-23-05-827_com.darshancomputing.BatteryIndicator.jpg

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δείχνει σωστά σε 24ωρη βάση αν θυμάμαι καλά μετά βγάζει λάθος στατιστικά υπήρχε και σε άλλες συσκευές της εταιρείας νομίζω, απλά εγώ δεν ασχολούμαι γενικότερα αφού είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοση και την διαχείριση της μπαταρίας... άλλα περίμενα αγοράζοντας το και από θερμοκρασίες και από μπαταρία. Όπως έχω αναφέρει ξανά είναι εξαιρετικό κινητό.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να υπήρχε κάποιος τρόπος για να γίνουν reset αυτά τα στατιστικά. Το να σου λέει οτι είναι ενεργό 800 ώρες και οτι έχεις μιλήσει απο το πρωι 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα, είναι οτι να 'ναι κυριολεκτικά.
Τα στατιστικά δεν τα θέλω για την μπαταρία και το πόσο κρατάει. Σ' αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου οτι είναι εξαιρετική. Θα ήθελα να ξέρω όμως πόσο μίλησα μέχρι μια δεδομένη στιγμή, πόσο χρόνο είχα ενεργή οθόνη (πόση ώρα το σκάλιζα δηλαδή) και άλλα τέτοια.
Και αυτά όμως ήταν παντελώς άσχετα.
Τες πα, χθες πήρα την μεγάλη απόφαση και κρατώντας backup αυτά που ήθελα, του έριξα ενα factory reset.
Ακόμη βέβαια δεν το έχω φέρει 100% εκεί που το είχα αλλά κοντεύει.
Μέχρι στιγμής τα στατιστικά είναι σωστά, θα το παρακολουθώ όμως για να δω αν θα τα κρατήσει σωστά ή θα τα μπαχαλιάσει και πάλι.

Δεν ξέρω, μάλλον placebo είναι, σαν να το βλέπω πιο αεράτο στην λειτουργία του.

Ίσως θέλω να το βλέπω έτσι, ώστε αν τα κάνει πάλι μπαχαλο να μην σκέφτομαι οτι πήγε τζάμπα τόσος κόπος!

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω την τιμή να αναφέρω ότι και πάλι αρχίζουν σιγά σιγά να γίνονται μπαχαλο τα στατιστικά.
Εντάξει!
I give up!
Απλά, όποιο μυαλό σκέφτηκε την συγκεκριμένη υλοποίηση πρέπει ή να είχε μόλις χτυπήσει τη δόση του ή πραγματικά να είχε σοβαρό πρόβλημα!


PS:
Ναι, πήγε τσάμπα ο κόπος για να το ξαναστεισω.
Απλά δεν ασχολούμαι άλλο μ' αυτό.
Για την ιστορία, το update δεν διόρθωσε κανένα από τα bug που είχα. Συνεχίζω και τα έχω όλα ανεξαιρέτως! Μιλάμε, όλα!
Φαίνεται να ήταν μόνον security patch και τίποτα περισσότερο.


Print screen.

f0140ad799914e9ce4e256f91baca50a.jpg

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk









Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2022 at 6:52 ΜΜ, fanatikos said:

Με EU είμαστε όλοι. Εγώ δεν έχω πάρει ακόμη τίποτα.
Security patch 1/2/22 έχω.

Πότε πήρες update του Μαϊου?

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!
Πήρα την προηγούμενη εβδομάδα τέλη μαϊου, από τότε που το έχω δηλαδή από Ιούλιο του 21 παίρνει σταθερά ανά τρεις μήνες update, τώρα θα πάρει πάλι τέλη Αυγούστου περίπου. Τα στατιστικά της μπαταρίας έχουν χαλάσει από τότε που πήρε το 13 αλλά εμένα με την χρήση που του κάνω και το φορτίζω μια φορά τη μέρα τα στατιστικά είναι σωστά για ένα 24ωρο και αν το φορτίσεις μέχρι 89% και δεν μηδενίσουν τα στατιστικά της μπαταρίας τότε αρχίζει το πρόβλημα και τα χάνει. Αν το φορτίσεις έως 90% και πάνω και μηδενίσουν τα στατιστικά θα δείχνουν σωστά μέχρι να το ξαναφορτισεις. Αυτό έχω παρατηρήσει με τα στατιστικά και όντως η αυτονομία της μπαταρίας έχει βελτιωθεί, και εμένα μου κρατάει πάνω από μισή ώρα στο 100% φορτισμένο με ανοιχτή οθόνη σε σημείο που στην αρχή νόμιζα ότι είχε κολλήσει. Η μπαταρία του παρόλο που υποτίθεται φθείρεται με τον καιρό και την χρήση η αυτονομία της έχει βελτιωθεί στους 10 μήνες που το έχω.

Edited by Moralex

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν το φορτίζεις κάθε μέρα στο 100% κάνει reset τα στατιστικά και τα δείχνει σωστά?
Και τους χρόνους ανά εφαρμογή που βγάζει παρακάτω?

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εχω το poco f2 pro και μετα την αναβαθμιση σε android 12 μου εμφανιζει ακριβως το ιδιο χαος με τα στατιστικα μπαταριας. Το φορτιζω καθε βραδυ κλειστο που κοιμαμαι και το πρωι με 100% δεν εχω δει να φτιαχνουν τα στατιστικά...

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, fanatikos said:

Δηλαδή αν το φορτίζεις κάθε μέρα στο 100% κάνει reset τα στατιστικά και τα δείχνει σωστά?
Και τους χρόνους ανά εφαρμογή που βγάζει παρακάτω?

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!
 

Ναι δείχνει σωστά σε όλα και στις εφαρμογές ξεχωριστά, αν δεν μηδενίσουν αρχίζει και το χάνει.

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Εχω το poco f2 pro και μετα την αναβαθμιση σε android 12 μου εμφανιζει ακριβως το ιδιο χαος με τα στατιστικα μπαταριας. Το φορτιζω καθε βραδυ κλειστο που κοιμαμαι και το πρωι με 100% δεν εχω δει να φτιαχνουν τα στατιστικά...

Έτσι ακριβώς φίλε. Και εμένα το ίδιο.
Το δοκίμασα κάθε 2 μέρες που μου βγάζει κανονικά, το δοκίμασα και κάθε μέρα. Τίποτα. Τα στατιστικά ένα μπαχαλο. Τίποτα δεν κάνει reset.
Ναι δείχνει σωστά σε όλα και στις εφαρμογές ξεχωριστά, αν δεν μηδενίσουν αρχίζει και το χάνει.
Όχι φίλε μου. Εμένα δεν τα κάνει reset. Ότι να 'ναι βγάζει.

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, fanatikos said:


Έτσι ακριβώς φίλε. Και εμένα το ίδιο.
Το δοκίμασα κάθε 2 μέρες που μου βγάζει κανονικά, το δοκίμασα και κάθε μέρα. Τίποτα. Τα στατιστικά ένα μπαχαλο. Τίποτα δεν κάνει reset.Όχι φίλε μου. Εμένα δεν τα κάνει reset. Ότι να 'ναι βγάζει.

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλημέρα, α φίλε τότε κάτι άλλο γίνεται σε σένα, εμένα μου τα δείχνει σωστά αν το φορτίζω από 90% και πάνω και μηδενίσουν τα στατιστικά, στο 90% μηδενίζει τα στατιστικά, αν το φορτίσεις μέχρι 89% δεν τα μηδενίζει και από εκεί ξεκινάει και σε μένα να τα χάνει, αν μηδενίσουν μέχρι να α το ξαναφορτισω τα δείχνει σωστά. 

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε μου και πλέον δεν ασχολούμαι.
Κάθε φορά που το φορτίζω φτάνει στο 100% αλλά στατιστικά δεν μηδενίζει.
Είναι κυριολεκτικά μπαχαλο.

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2022 at 5:03 ΜΜ, fanatikos said:

Δεν ξέρω φίλε μου και πλέον δεν ασχολούμαι.
Κάθε φορά που το φορτίζω φτάνει στο 100% αλλά στατιστικά δεν μηδενίζει.
Είναι κυριολεκτικά μπαχαλο.

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ε αυτό φίλε δεν είναι όμως σωστό, κάτι γίνεται και έχουν κολλήσει, γιατί εμένα πάντα αν φτάσει 90% και βγάλω τόν φορτιστή μόλις μπω στα στατιστικά έχουν μηδενίσει. Κάνε καθαρισμό στην εφαρμογή της μπαταρίας μήπως φτιάξει. 

Xiaomi 12 - Xiaomi Redmi Pad - Xiaomi TV Stick 4K

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, factory reset έκανα.

Την πρώτη μέρα ηταν σωστά και από την δεύτερη άρχισαν να μπαχαλιαζουν.
Ναι, το ξέρω. Προφανώς και δεν είναι σωστό. Αυτό λέω, ότι υπάρχει πρόβλημα στην εφαρμογή. Είναι bug.
Τέλος πάντων, όπως έγραψα δεν θ' ασχοληθώ άλλο.
Ούτως ή άλλως δεν είναι και το μόνο που έχει.

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, fanatikos said:

Φίλε, factory reset έκανα.

Την πρώτη μέρα ηταν σωστά και από την δεύτερη άρχισαν να μπαχαλιαζουν.
Ναι, το ξέρω. Προφανώς και δεν είναι σωστό. Αυτό λέω, ότι υπάρχει πρόβλημα στην εφαρμογή. Είναι bug.
Τέλος πάντων, όπως έγραψα δεν θ' ασχοληθώ άλλο.
Ούτως ή άλλως δεν είναι και το μόνο που έχει.

Στάλθηκε από εμένα, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιό μου!
 

Εγώ θα κοίταζα στις εφαρμογές που έχω κάνει εγκατάσταση. Εφόσον έκανες reset και επανήλθε , και μετά το στήσιμο στο ξαναέκανε , κάποια εφαρμογή σου την κάνει την ζημιά. Δες ποια ζητάει δικαιώματα στην μπαταρία , για αρχή. Υπάρχει περίπτωση να σου την κάνει και το θέμα που έχεις επιλέξει , αν έχεις επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω φίλε μου. Δεν έχω αλλάξει τίποτα από εφαρμογές εδω και αρκετό καιρό. Δεν είμαι από αυτούς που βάζουν ότι σαβουρα και να 'ναι για να την δοκιμάσουν, ούτε μπαζω -βγαζω παιχνίδια. Τώρα αν κάποιο update εφαρμογής φταίει θα είναι σατανική σύμπτωση να συμβεί ταυτόχρονα με το software upgrade του κινητού.
Τες πα, όπως είχα γράψει και ποιο πριν το παρατάω.
Ούτως ή άλλως ότι θέλει κάνει! Έτσι στο ξεκαρφωτο αποφάσισε χθες να κάνει reset τα στατιστικά, μετά την πλήρη φόρτιση.
Νομίζω ότι το έχουμε κουράσει πάρα πολύ και δεν έχει έννοια πλέον.
Το software team τους είναι για τα πανηγύρια!

Στάλθηκε από το M2012K11G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Στο Mi11 (China Model) με Global ROM ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα στατιστικά μπαταρίας, όλα δείχνουν να είναι σωστά

www.gadget-rumours.com
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Κάτοχος του 11i.

Παρατήρησα ότι δεν υπάρχει η επιλογή Optimized charging στο μενού της μπαταρίας. 

Δεν έχει ενεργοποιηθεί/δοθεί στην ευρωπαϊκή αγορά;

Edited by nikolasGG
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...