Jump to content

Xiaomi Mi 11 / 11i


stoni90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από S20 plus.

Ακόμα πιο ενδιαφέρον! Εγώ αυτή την στιγμή είμαι με mi 10T & fe 5g οπότε για να δούμε πως θα σου φανεί το mi 11...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα πιο ενδιαφέρον! Εγώ αυτή την στιγμή είμαι με mi 10T & fe 5g οπότε για να δούμε πως θα σου φανεί το mi 11...

 

Όπως έχω γράψει και στο παρελθόν εδώ, το κινητό το έχει ήδη ο αδερφός μου. Πάνω κάτω ξέρω τι παίρνω γιατί το είδα και το λιγουρεύτηκα.

Μάλιστα πριν λίγο καιρό έκανα κλικ αλλά το ακύρωσα με το φόβο της εγγύησης. Το έψαξα όμως και προχώρησα. Όσοι ενδιαφέστε, τσεκάρετε ισπανικό άμαζον. Είναι στα 652.65 αυτή τη στιγμή.

 

Και αν θέλετε μπορώ να σας εξηγήσω γιατί Mi11.

 

- Ήθελα 888

- Ήθελα πιο γρήγορη φόρτιση

- Ήθελα 2Κ με 120 Hz πράγμα που έχει το S21 ultra από τη σειρά αλλά

- Ήθελα να είναι κομψό και να μην έχει αγγούρια πίσω

 

Η κάμερά του είναι εξαιρετική! Δεν υπάρχει σύγκριση με το S20plus. Μιλάμε για πολύ πολύ καλύτερη κάμερα. Η έλλειψη telephoto είναι σχεδόν μη έλλειψη αφού έχει φακό 108mp και μπορείς να κάνεις κροπάρισμα. Πραγματικά ήμουν αρνητικός μέχρι που το είδα πως λειτουργεί και δεν το πίστευα. Ε τώρα αν κάποιος θέλει πολλά X zoom, τότε δεν είναι το κατάλληλο για αυτόν κινητό.

 

Πάνω από όλα είχα ενδοιασμό για το UI όμως. Σύμφωνα με τη χρήση του αδερφού μου, δεν θα βρω κάτι να λείπει. Ίσα ίσα που έχει πιο μεγάλη παραμετροποίηση. Η AOD του είναι εξαιρετική με τα εικονίδια των εφαρμογών. Οι γνωρίζοντες καταλαβαίνετε τι εννοώ.

 

Αυτά για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι διότι όπως έχω αναφέρει κάτι επανάληψη δουλεύω ταυτόχρονα καθημερινά και miui (mi 10T) & Samsung 3.1 ui ( fe 5g). Το miui μου αρέσει περισσότερο...πιο πολύ προτιμούσα το πρώτο one ui της σαμμυ. Γούστα είναι αυτά βέβαια ότι βολεύει τον καθένα...απλά με προβληματίζει το γεγονός των συνεχών αναφορών σε υπερθερμανσεις του 888 που αναφέρουν αρκετοί χρήστες και η "παράξενη " συμπεριφορά στην αποτύπωση φωτογραφιών σε χαμηλές συνθήκες φωτισμού με εμφάνιση λίγο παραπάνω θορύβου από τα διάφορα reviews που έχω δει.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι διότι όπως έχω αναφέρει κάτι επανάληψη δουλεύω ταυτόχρονα καθημερινά και miui (mi 10T) & Samsung 3.1 ui ( fe 5g). Το miui μου αρέσει περισσότερο...πιο πολύ προτιμούσα το πρώτο one ui της σαμμυ. Γούστα είναι αυτά βέβαια ότι βολεύει τον καθένα...απλά με προβληματίζει το γεγονός των συνεχών αναφορών σε υπερθερμανσεις του 888 που αναφέρουν αρκετοί χρήστες και η "παράξενη " συμπεριφορά στην αποτύπωση φωτογραφιών σε χαμηλές συνθήκες φωτισμού με εμφάνιση λίγο παραπάνω θορύβου από τα διάφορα reviews που έχω δει.

 

 

Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου. Για την ώρα ο αδερφός δεν έχει κανένα θέμα με θερμοκρασίες.

Σχετικά με τις φωτογραφίες θα αναφέρω ξανά σε λίγο καιρό.

 

Πάντως για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, και το S20+ απέκτησε καλή κάμερα μετά από τους 4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι διότι είχε πέσει κράξιμο στο πρώτο τρίμηνο, εγώ όταν το πήρα τον περασμένο Οκτώβριο για καμιά δεκαπενταριά μέρες έχει βελτιωθεί μου άρεσε αρκετά ήταν πολύ σμούθ και οι φωτογραφίες μια χαρά. Δεν μου άρεσε η συνολική απόδοση της μπαταρίας & οι θερμοκρασίες του και το πίσω μέρος σε μαύρο χρώμα πολύ άχαρο. Αφού όταν έπιασα το Mi 10 T που έχει μεταλλική γκρι απόχρωση το πίσω μέρος του έπαθα πλάκα... αντίστροφα έπρεπε να ήταν οι τιμές τουλάχιστον σε πρώτη αίσθηση που σου αφήνει στο χέρι η συσκευή το Mi 10 T έπρεπε να έχει 1000 ευρώ και το S20 plus 550 πάντα σε αρχικές τιμές αναφέρομαι... έδωσα το s20 plus πήρα το Mi 10 T και διακόσια ευρώ ρέστα!!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Είδα μερικά reviews και μου κίνησε αρκετά το ενδιαφέρον το mi 11.

Xiaomi έχω να πάρω από mi9.

Εδώ και ένα μήνα είμαι με S20 fe snapdragon φουλ ευχαριστημένος αλλά το μικρόβιο με ξύνει

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Είδα μερικά reviews και μου κίνησε αρκετά το ενδιαφέρον το mi 11.

Xiaomi έχω να πάρω από mi9.

Εδώ και ένα μήνα είμαι με S20 fe snapdragon φουλ ευχαριστημένος αλλά το μικρόβιο με ξύνει

Σε σχέση με το Mi9 για πες εντυπωσεις αν και ειμαστε στο νημα του 11.

Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος mi9 και κάτοχος mi11 εδώ και 1 μήνα. Σε σχέση με το mi9:

1. Πολύ ανώτερη οθόνη, δεν υπάρχει καν σύγκριση.

2. Πολύ πιο γρήγορη απόκριση, απουσία χαζών κολλημάτων που είχα με το mi9.

3. Η φωτογραφική έτη φωτός μπροστά ειδικά σε νυχτερινές λήψεις.

4. Την μεγαλύτερη διαφορά την είδα στην μπαταρία, βέβαια η μπαταρία του mi9 ήταν άθλια.

5. Πολύ πιο γρήγορο δακτυλικό.

6. Καλύτερη ποιότητα κατασκευής, το mi9 σου έδινε μια φτηνιάρικη αίσθηση, ενώ το mi11 το αισθάνεσαι premium.

7. Πολύ καλύτερος ήχος και σε ένταση και σε ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος mi9 και κάτοχος mi11 εδώ και 1 μήνα. Σε σχέση με το mi9:

1. Πολύ ανώτερη οθόνη, δεν υπάρχει καν σύγκριση.

2. Πολύ πιο γρήγορη απόκριση, απουσία χαζών κολλημάτων που είχα με το mi9.

3. Η φωτογραφική έτη φωτός μπροστά ειδικά σε νυχτερινές λήψεις.

4. Την μεγαλύτερη διαφορά την είδα στην μπαταρία, βέβαια η μπαταρία του mi9 ήταν άθλια.

5. Πολύ πιο γρήγορο δακτυλικό.

6. Καλύτερη ποιότητα κατασκευής, το mi9 σου έδινε μια φτηνιάρικη αίσθηση, ενώ το mi11 το αισθάνεσαι premium.

7. Πολύ καλύτερος ήχος και σε ένταση και σε ποιότητα.

 

Ήσουν κατατοπιστικός γιατί ως κάτοχος mi 9 μετά από 22 μήνες σκέφτομαι να το αλλάξω και είμαι ανάμεσα σε mi 10-mi 10t pro και mi 11 έχει μεγάλη διαφορά τιμής σε σχέση με τα άλλα δύο να πάρει!

Link to comment
Share on other sites

Το mi9 το είχα πάρει 430e και το mi11 700e, σίγουρα δεν είναι μικρή διαφορά, αλλά κακά τα ψέματα το mi9 δεν ήταν ναυαρχίδα με βάση τον ανταγωνισμό της εποχής του, το mi11 είναι. Να φανταστείς εγώ σκεφτόμουν πριν πάρω το mi11 να πάρω το note 20 5g ( ήθελα επιστροφή στην γραφίδα), αλλά ενώ η διαφορά τους στην τιμή ήταν μόλις 60e η διαφορά τους ως προς τα χαρακτηριστικά ήταν χαοτική.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τηλέφωνο καλά ξηγήθηκες. Έχω το Mi 10 T φαντάζομαι την εμπειρία χρήσης στην απολαυστική του οθονάρα...να το χαρείς!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος mi9 και κάτοχος mi11 εδώ και 1 μήνα. Σε σχέση με το mi9:

1. Πολύ ανώτερη οθόνη, δεν υπάρχει καν σύγκριση.

2. Πολύ πιο γρήγορη απόκριση, απουσία χαζών κολλημάτων που είχα με το mi9.

3. Η φωτογραφική έτη φωτός μπροστά ειδικά σε νυχτερινές λήψεις.

4. Την μεγαλύτερη διαφορά την είδα στην μπαταρία, βέβαια η μπαταρία του mi9 ήταν άθλια.

5. Πολύ πιο γρήγορο δακτυλικό.

6. Καλύτερη ποιότητα κατασκευής, το mi9 σου έδινε μια φτηνιάρικη αίσθηση, ενώ το mi11 το αισθάνεσαι premium.

7. Πολύ καλύτερος ήχος και σε ένταση και σε ποιότητα.

 

Το θεμα ειναι βεβαια σε βαθος χρονου να δειξει τα δοντια του το κινητο.

 

Γιατι και για το Mi9 που αναφερεις παραπανω,οταν πρωτο κυκλοφορησε θυμαμαι παρα πολυ θετικα τα λογια του κοσμου τοτε ειδικα για την τιμη του,με μονη λιγο απογοητευση στα της καμερας επειδη το ειχε μεσα στα top κινητα του 2019 το dxomark και λιγο στην αυτονομια,αν και δεν περιμεναν θαυματα.

 

Και αυτα που ακουγονται ως τωρα για το mi11 για τα θεματα υπερθερμανσης και μητρικων,σιγουρα δεν βοηθανε και πολυ,παρολο που το hardware του mi11 ειναι πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο χρόνος θα δείξει, αλλά εμένα θέμα υπερθέρμανσης το 11 δε μου έχει εμφανίσει, μόνο όταν παίζω κανένα χαλαρο game και φορτίζω ταυτόχρονα να είναι λίγο πιο ζεστό, ίδιες θερμοκρασίες μου ανέβαζε και το mi9. Το μόνο που θα ήθελα από το 11 είναι έναν τελεφακό, κανένα κινητό μου δεν είχε, και μου έχει μείνει λίγο σαν απωθημένο, βέβαια ο macroφακος έχει πολύ πλάκα και είναι εφετζίδικος.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το ζοριζεις το κινητο,λογικο ειναι να μην ζεσταθει.

 

και οι περισσοτερο ''ζορισμα''εννοουν το να βλεπουν social media και να βγαζουν που και που καμια φωτογραφια. Λογικο μετα να μην δουν το κινητο να ζεστενεται,γιατι πολυ απλα με το ζορι δουλευει το τσιπακι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το ακουστικό είναι καλό και ακούς τον συνομιλητή με καθαρότητα;;;; γιατί έχω ακούσει σχόλια ότι δεν είναι πολύ καλό γιατί είναι μικρή η γρίλια
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το ακουστικό είναι καλό και ακούς τον συνομιλητή με καθαρότητα;;;; γιατί έχω ακούσει σχόλια ότι δεν είναι πολύ καλό γιατί είναι μικρή η γρίλια

 

Τελειο ειναι. κανενα προβλημα

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το ακουστικό είναι καλό και ακούς τον συνομιλητή με καθαρότητα;;;; γιατί έχω ακούσει σχόλια ότι δεν είναι πολύ καλό γιατί είναι μικρή η γρίλια
Το λες επειδή ορισμένοι έχουν αναφερει αυτο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σαν να μην δουλεύει καλά ο proximity sensor ή είναι ιδέα μου;

 

δεν εχω εντοπισει καποιο προβλημα

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εντοπισει καποιο προβλημα

 

Μάλλον ιδέα μου ήταν.

 

1) Περιμένω κάτι καλύτερο από την μπαταρία.

2) Η συσκευή όντως ζεσταίνεται.

3) Σαν μέγεθος είναι οριακό. Και σαν βάρος θα έλεγα. Ούτε θέλω να διανοηθώ πόσο άβολο θα είναι το 11 Ultra. Τουλάχιστον δεν έχει αγγούρι από πίσω στην πλάτη.

4) Οι κάμερες είναι πολύ καλές. Κυρίως η βασική είναι που μας ενδιαφέρει δηλαδή. Μου αρέσει που βγάζει ρεαλιστική αποτύπωση χρωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν είχα βρει μέσα στις ρυθμίσεις ---> ειδικές λειτουργίες

ότι υπάρχει ο καρδιακός παλμός.

 

Αυτό υπήρχε και πριν τη 12.5.1 μιας και το δοκίμασα.

 

Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιο εικονίδιο που να βγαίνει στην οθόνη χωρίς να μπαίνεις ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 11 / 11i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...