Jump to content

Xiaomi Mi 11 / 11i


stoni90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Xiaomi παρουσίασε τη νέα της ναυαρχίδα Mi 11, η οποία εξοπλίζεται με οθόνη 120Hz, κάμερα 108MP και τιμή από 500 ευρώ. Η νέα ναυαρχίδα της εταιρείας είναι η πρώτη συσκευή που έρχεται με το νέο Snapdragon 888 SoC, το οποίο είναι κατασκευασμένο στα 5nm και υπόσχεται δυνατές επιδόσεις και άριστη εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Οθόνη και κάμερα

Το Xiaomi Mi 11 έρχεται με κυρτή οθόνη 6,81 ιντσών τεχνολογίας OLED. Η ανάλυση της οθόνης ανέρχεται σε WQHD+, ενώ προσφέρει ρυθμό ανανέωσης 120Hz, κάτι που μέχρι σήμερα συνδύαζε μόνο το OnePlus 8 Pro. Επιπλέον, προσφέρει 240Hz ρυθμού δειγματοληψίας αφής, ενώ ταυτόχρονα η φωτεινότητα φτάνει τα 1.500 nit, με 8.192 επίπεδα αυτόματης φωτεινότητας. Η οπή στο μπροστινό μέρος φιλοξενεί τη selfie κάμερα των 20MP.

 

Στο πίσω μέρος του Xiaomi Mi 11 βλέπουμε τριπλό σύστημα κάμερας, με κύριο αισθητήρα 108MP με f/1.85 και οπτικό σταθεροποιητή εικόνας. Μαζί βλέπουμε έναν ultrawide αισθητήρα με f/2.4 και οπτικό πεδίο 123 μοιρών, ενώ τέλος υπάρχει ένας αισθητήρας για macro λήψεις ανάλυσης 5MP. Στις λήψεις βίντεο, η συσκευή μπορεί να προσφέρει έως και 8K ανάλυση.

 

Μπαταρία και άλλα χαρακτηριστικά

Η συσκευή έχει πάχος μόλις 8,06 χιλιοστά, ενώ η μπαταρία της ανέρχεται στα 4.600mAh, με υποστήριξη γρήγορης φόρτισης τόσο ενσύρματα, στα 55W, όσο και ασύρματα, στα 50W. Η αντίστροφη ασύρματη φόρτιση μπορεί να φτάσει έως και τα 10W. Δυστυχώς, όπως περιμέναμε, δε θα περιέχει φορτιστή στη συσκευασία.

 

Η Xiaomi υπόσχεται τρομερό ήχο, καθώς προσφέρει stereo ηχεία ρυθμισμένα από τη Harman Kardon. Επιπλέον, ο on-screen αισθητήρας δαχτυλικού αποτυπώματος λειτουργεί και σας αισθητήρας καρδιακών παλμών, χάρη στην τεχνολογία της Goodix. Όπως περιμέναμε, το Xiaomi Mi 11 υποστηρίζει NFC, IR blaster, Wi-Fi 6E και Bluetooth 5.2, για ταυτόχρονη σύνδεση δύο συσκευών.

 

Τιμή και διαθεσιμότητα

Το Xiaomi Mi 11 θα κυκλοφορήσει προς το παρόν μόνο στην Κίνα, με τη συσκευή να γίνεται διαθέσιμη για αγορά από 1 Ιανουαρίου 2021. Προς το παρόν δεν υπάρχουν σχέδια για κυκλοφορία της συσκευής σε παγκόσμιο επίπεδο. Κάθε έκδοση προσφέρει RAM τεχνολογίας LPDDR5 και χωρητικότητα τεχνολογίας UFS 3.1.

 

Mi 11 8GB RAM + 128GB αποθηκευτικού χώρου – Τιμή περίπου 500 ευρώ (3999 CNY)

Mi 11 8GB RAM + 256GB αποθηκευτικού χώρου – Τιμή περίπου 540 ευρώ (4299 CNY)

Mi 11 12GB RAM + 256GB αποθηκευτικού χώρου – Τιμή περίπου 590 ευρώ (4699 CNY)

Link to comment
Share on other sites

Μένουμε άνετα με το Mi 10,μέχρι να βγει τουλάχιστον το mi 12.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν βγει 500ευρω θαναι καλή αγορά

Η μεγαλύτερη 4κ οθόνη και τα ηχεία συν τον 888 είναι αρκετά κίνητρα για αγορά μέχρι τα 500

Αν κοστίζει πιο πολλά μένουμε με το....Poco !!!

Edited by giokosta
Link to comment
Share on other sites

Αν κοστίζει πιο πολλα μενω με το mi9 και στη χειρότερη του βαζω μια μπαταρία για να περιμένω το mi12
Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι η κινέζικη έκδοση υποστηρίζει την 800αρα. Είναι σωστό ή λάθος? Γιατί σκέφτομαι να πάρω την κινέζικη έκδοση, μέσω φίλου εκεί, και να φλασαρω μετα την ευρωπαικη ρομ. Τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να μην υποστηρίζει κάποιες μπάντες του 5g όπως Κ στα one plus της κινέζικης έκδοσης.
Link to comment
Share on other sites

Αν βγει 500ευρω θαναι καλή αγορά

Η μεγαλύτερη 4κ οθόνη και τα ηχεία συν τον 888 είναι αρκετά κίνητρα για αγορά μέχρι τα 500

Αν κοστίζει πιο πολλά μένουμε με το....Poco !!!

500 ειχε το poco f2 pro που περα απο κορυφαιο επεξεργαστη δεν ηταν σε τιποτε αλλο κορυφαιο.

Το mi11 ειναι υπερπληρης ναυαρχιδα με εντυπωσιακοτατα σπεκς οποτε κι 700 ευρω αρχικα να'χει παλι μια χαρα θα'ναι.

500 το αποκλειω να'χει παντως.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται εξαιρετικό...μετά το mi mix 3 άλλο ένα xiaomi πού μου αρέσει.και τούμπανο από χαρακτηριστικά.

Βέβαια χλωμό το βλέπω για κάτω από 700.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι κάτω από 700 δεν θα έχει Κ σίγουρα με την ανακοίνωση του pro να ξέρετε όποιος το έχει βάλει στο μάτι θα έχει 1000ρικο το pro . Μονάχα ένα μελανό σημείο που έχουν πρόβλημα Κ πρέπει να φτιάξουν σωστά είναι το

λογισμικό να είναι χωρίς πολλά bugs . Είμαι στην εύρεση αγοράς Κ εγώ κινητού Κ πάντα με πάει πίσω η εμπειρία του λογισμικού. Ειδάλλως σαν συσκευές δεν βγάζουν προβλήματά ( μέσα σε τέτοιο χάος γκάμας που βγάζει κάθε μήνα )

Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι η κινέζικη έκδοση υποστηρίζει την 800αρα. Είναι σωστό ή λάθος? Γιατί σκέφτομαι να πάρω την κινέζικη έκδοση, μέσω φίλου εκεί, και να φλασαρω μετα την ευρωπαικη ρομ. Τι λέτε?

 

Και εγώ αυτό βλέπω σε όλα τα Site όιτ υποστηρίζει όλες τις μπάντες καθώς επίσης και τις ιδιες μπάντες 5G που υποστηριζουν όλα τα Global μοντέλα της Xiaomi, εάν όντως ισχύουν και δεν κανουν καποιο λαθος τότε και εγώ δεν θα περιμένω την Global Version, εάν το βρω κάτω από 550

Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνουμε ότι μέχρι πριν λίγο καιρό το είχε για κάνα τρίμηνο περίπου στα 599 το mi 10 επίσημης αντιπροσωπείας άρα με τιμολόγιο κάτω από 500 ευρώ, με λίγη υπομονή ή πιθανή προωθητική ( τύπου Mi 10 T & 10 T Pro) δεν το αποκλείω εκεί κοντά μέχρι το Πάσχα. Εξάλλου πιστεύω εκεί θέλει να χτυπήσει την σαμμυ η Xiaomi.

Εμένα πάντως έχοντας ουσιαστικά όλα τα μοντέλα σειράς galaxy από s7 μέχρι s20 (πλην s10) με κέρδισε για τα καλά μέχρι στιγμής με το Mi 10 T. Εν αναμονή λοιπόν, ίδωμεν....

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δω review απο το dxomark για την καμερα , για το mi10 το απλο δεν είχε κάνει εκανε για το mi10t pro και έβγαλε 118 αρα κάπου εκει πρέπει να ηταν και αυτό, τωρα για το mi 11 σίγουρα λογω ζοομ θα το αφησει λιγο πισω στη βαθμολογία αν πιασει γύρω στα 125 θα είμαι ευχαριστημένος αν και πιστεύω πιο κοντά στα 120 δηλαδη τη βαθμολογία του mi note 10 pro.
Link to comment
Share on other sites

Το dx0 είναι από τα πιο άκυρα και απ όπου πέσει περισσότερο χρήμα site.

Εχει βγάλει κινητά με μη ανάλογο αποτέλεσμά στη πράξη,αλλά με πολλά mp πρώτα στη κατάταξή και κατεβάζει άλλα.

Μην αναφέρω οτι κάποτε είχαν βγάλει και top camera phone το sony z5 πού στη πράξη ήταν μαύρο χάλι και με κόκκο σαν σιμιγδάλι...

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ψηνει το mi11 πολυ και δεν εχω ερθει ποτε σε επαφη με xiaomi να ρωτησω.. τοσο μαπα ειναι το miui οσο λενε πολλοι;; αν αλλαξω δλδ απο one ui σε αυτο θα το μετανιωσω; γτ περα απο τα specs μετραει και η εμπειρία χρησης του κινητου
Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ψηνει το mi11 πολυ και δεν εχω ερθει ποτε σε επαφη με xiaomi να ρωτησω.. τοσο μαπα ειναι το miui οσο λενε πολλοι;; αν αλλαξω δλδ απο one ui σε αυτο θα το μετανιωσω; γτ περα απο τα specs μετραει και η εμπειρία χρησης του κινητου
Το one ui αυτή την στιγμή είναι το πιο καλοστημένο ui εταιρείας.

Αμέσως μετά προτιμώ κάτι πιο pure οπως oxygen.

Το miui είναι απλά πιο μπερδεμένο στα μάτια μου.κάποιοι αναφέρουν και πολλά bugs.νομίζω ομως οτι τουλάχιστον είναι καλύτερό από το emui της huawei.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το one ui αυτή την στιγμή είναι το πιο καλοστημένο ui εταιρείας.

Αμέσως μετά προτιμώ κάτι πιο pure οπως oxygen.

Το miui είναι απλά πιο μπερδεμένο στα μάτια μου.κάποιοι αναφέρουν και πολλά bugs.νομίζω ομως οτι τουλάχιστον είναι καλύτερό από το emui της huawei.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτο διαβαζα και γω για πολλα bugs και κρασαρισματα γι'αυτο κ δεν το σκέφτηκα μέχρι τωρα να παω σε xiaomi. Ελπιζω να τα εχουν διορθωσει γτ ειναι κριμα ενα τοσο τουμπανο τηλ να χαλαει μονο απο αυτο. Ευχαριστω πάντως για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Το one ui αυτή την στιγμή είναι το πιο καλοστημένο ui εταιρείας.

Αμέσως μετά προτιμώ κάτι πιο pure οπως oxygen.

Το miui είναι απλά πιο μπερδεμένο στα μάτια μου.κάποιοι αναφέρουν και πολλά bugs.νομίζω ομως οτι τουλάχιστον είναι καλύτερό από το emui της huawei.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε το miui γενικά μια χαρά είναι. Για μένα είναι το πιο βολικό απ όλα αλλά.... τα bugs είναι bugs. Φαντάσου όσα παλιότερα μοντέλα πήραν πρόσφατα το miui 12 σαν ενημέρωση, έχουν φοβερό battery drain. Εγώ, με poco f1 και καινούρια μπαταρία, φορτίζω 2-3 φορες τη μέρα. Με βαριά χρήση εννοείται

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον Frankie Tech στο βιντεακι στο youtube όσοι έχουν το mi 10 δεν θα δουν μεγάλη διαφορά στην κάμερα σε σχέση με το mi 11 ο ηχος του απο οτι φαίνεται ειναι καλυτερος απο το mi 11 pro το βίντεο στο 4κ60fps για εμενα κουνιοταν αρκετα σε σχεση με αυτο που θα περιμενα για το κινητο βεβαια η μπροστινη καμερα δεν εχει καθολου σταθεροποίηση. Τις επόμενες ημέρες θα κανει συγκριτικό με το mi 10t pro και το mi 10 pro. Περιμένω και το βιντεο απο το καναλι του techtablets. Κρίμα περίμενα περισσότερα πράγματα από αυτό το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ψηνει το mi11 πολυ και δεν εχω ερθει ποτε σε επαφη με xiaomi να ρωτησω.. τοσο μαπα ειναι το miui οσο λενε πολλοι;; αν αλλαξω δλδ απο one ui σε αυτο θα το μετανιωσω; γτ περα απο τα specs μετραει και η εμπειρία χρησης του κινητου

 

Όπως σου τα έγραψε ο ταξιδιώτης22. Εγω επειδή στήνω ουσιαστικά τα κινητά στα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας έχω εξοικειωθεί με το MIUI. Ή το αγαπάς ή το απορρίπτεις με την μία. Αυτό της Huawei τι θεωρώ κι εγώ τελευταίο και καταιδρωμένο. Επειδή τους τελευταίους δύο μήνες δουλεύω καθημερινά ταυτόχρονα και OnePlus 7 pro & Mi 10 T θεωρώ ότι με το MIUI 12 και με το επερχόμενο 12.5 η Xiaomi έρχεται ακόμη πιο κοντά στα γούστα μου. Αυτή την στιγμή άνετα θα αποχωριζόμουν το 1+ και θα παρέμενα με το Mi 10 T το οποίο έχει πανίσχυρο επεξεργαστή είναι τρομερά σμουθ και σβέλτο. Οι amoled οθόνες δεν μου λένε πια κάτι ( προσωπική φυσικά άποψη) όσο η ομαλότητα των περισσότερων hz (120 και βάλε). Ο συνδυασμός των δύο αυτών τελευταίων παραμέτρων ευπρόσδεκτος φυσικά... δηλαδή και amoled & πολλά Hz

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σημείωση... έχω περάσει από όλες τις σειρές galaxy s πλην s10 και η τελευταία που δούλεψα ήταν το s20 plus για δύο εβδομάδες και κάτι περίπου.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου τα έγραψε ο ταξιδιώτης22. Εγω επειδή στήνω ουσιαστικά τα κινητά στα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας έχω εξοικειωθεί με το MIUI. Ή το αγαπάς ή το απορρίπτεις με την μία. Αυτό της Huawei τι θεωρώ κι εγώ τελευταίο και καταιδρωμένο. Επειδή τους τελευταίους δύο μήνες δουλεύω καθημερινά ταυτόχρονα και OnePlus 7 pro & Mi 10 T θεωρώ ότι με το MIUI 12 και με το επερχόμενο 12.5 η Xiaomi έρχεται ακόμη πιο κοντά στα γούστα μου. Αυτή την στιγμή άνετα θα αποχωριζόμουν το 1+ και θα παρέμενα με το Mi 10 T το οποίο έχει πανίσχυρο επεξεργαστή είναι τρομερά σμουθ και σβέλτο. Οι amoled οθόνες δεν μου λένε πια κάτι ( προσωπική φυσικά άποψη) όσο η ομαλότητα των περισσότερων hz (120 και βάλε). Ο συνδυασμός των δύο αυτών τελευταίων παραμέτρων ευπρόσδεκτος φυσικά... δηλαδή και amoled & πολλά Hz

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σημείωση... έχω περάσει από όλες τις σειρές galaxy s πλην s10 και η τελευταία που δούλεψα ήταν το s20 plus για δύο εβδομάδες και κάτι περίπου.

 

Ωραιος φιλε ευχαριστω πολυ! Ελπιζω να ανοιξουν τα καταστηματα μεχρι να ερθει για να το δουμε κ απο κοντα μην το παρουμε ετσι στα τυφλα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι σωστά ✌️ το Mi 10 T πέραν των υπολοίπων που ανέφερα με εντυπωσίασε και κατασκευαστικά! Φοβερή πλάτη ( προσωπική άποψη και πάλι) ειδικά σε σχέση με την τελείως αδιάφορη του s20 plus που είχα προηγουμένως.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι σωστά ✌️ το Mi 10 T πέραν των υπολοίπων που ανέφερα με εντυπωσίασε και κατασκευαστικά! Φοβερή πλάτη ( προσωπική άποψη και πάλι) ειδικά σε σχέση με την τελείως αδιάφορη του s20 plus που είχα προηγουμένως.
Είναι το πιο όμορφο πίσω το mi 10t

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οοο ακόμα δεν πούλησε νατα .... Εκτός Κ αν είναι μεμονωμένο το πρόβλημα.αν Κ πιστεύω γρήγορα θα το φτιάξουν με αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο λέει πως γενικά είχε εμφανιστεί σε αρκετούς χρήστες. Επίσης τα προβλήματα υπερθέρμανσης ίσως να μην λυθούν με αναβάθμιση... ειδικά εαν η Qualcom έκανε καμία πατάτα όπως τότε με τους 808 και 810.

Κριμα γιατί τα άσχημα σχολια εδω στα νήματα για mi10 & mi10 pro με σταμάτησαν απ το να προχωρήσω σε αγορά και περιμενα το Mi11

 

Οοο ακόμα δεν πούλησε νατα .... Εκτός Κ αν είναι μεμονωμένο το πρόβλημα. αν Κ πιστεύω γρήγορα θα το φτιάξουν με αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 11 / 11i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...