Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 minutes ago, dioskur said:

Καλησπέρα σας, το Σάββατο πήγα σε ένα κατάστημα Γερμανός στους Αμπελόκηπους να βάλω 12 ευρώ. Αργότερα διαπίστωσα ότι τα 12 ευρώ γίνανε ένα πακέτο με ομιλία που εγώ δεν ήθελα γιατί θα τα χρησιμοποιούσα για ίντερνετ. Πώς έγινε αυτό να γίνουν τα λεφτά πακέτο είναι υποχρεωτικό; 

Έπρεπε να σε ρωτήσει εάν και ποιό πακετο θέλεις. Εάν δεν σε ρώτησε τίποτα, ζήτα από την κοσμοτε να σου πιστωσουν τα λεφτά. Εγώ συνήθως επικοινωνώ μαζί τους με messenger. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 ώρες πριν, greatst said:

Πριν από λίγο μπήκαν τα δώρα στο δικό μου καρτοκινητό. Στης συζύγου μου (αυτό είναι το δεύτερο που ζήτησα να μπουν τα δώρα) όχι ακόμα. Θα περιμένω μέχρι αύριο το μεσημέρι και θα ξανακαλέσω εάν δεν γίνει.

στην δική μου περίπτωση, στης συζύγου το κινητό το πακέτο ενεργοποιήθηκε άμεσα ενώ στο δικό μου έπρεπε να συνομιλήσω δύο φορές στο τσατ για να ενεργοποιηθεί περίπου 10 ημέρες μετά την σύνδεση της τηλεφωνικής γραμμής

KT23
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kxtsao said:

στην δική μου περίπτωση, στης συζύγου το κινητό το πακέτο ενεργοποιήθηκε άμεσα ενώ στο δικό μου έπρεπε να συνομιλήσω δύο φορές στο τσατ για να ενεργοποιηθεί περίπου 10 ημέρες μετά την σύνδεση της τηλεφωνικής γραμμής

Εγώ κάλεσα ξανά σήμερα και έγιναν δύο αιτήματα: ένα για να ενεργοποιηθούν τα δώρα και στο δεύτερο κινητό, και ένα για να μπει το ίδιο κινητό στο COSMOTE One. Μου είπε να περιμένω μέχρι 48 ώρες και θα το κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το γνωρίζουν, αν έχεις ήδη ενεργοποιημένη την εφαρμογή της cosmote,  μπορείς κι από εκεί να προσθέσεις συνδέσεις στο Cosmote One.

Screenshot_20230308-164947_COSMOTE.jpg

Screenshot_20230308-164056_COSMOTE.jpg

Screenshot_20230308-164127_COSMOTE.jpg

Screenshot_20230308-164113_COSMOTE.jpg

Link to comment
Share on other sites

@johndouk Καλά κάνεις και περιγράφεις την διαδικασία. Τα έκανα αυτά, αλλά όταν το προς προσθήκη κινητό είναι σε άλλο ΑΔΤ και σε άλλη διεύθυνση κατοικίας (στην περίπτωση που με αφορά υπήρχε απλά το όνομα της πόλης από τότε που πρωτοέγινε η φορητότητα) δεν πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, greatst said:

@johndouk Καλά κάνεις και περιγράφεις την διαδικασία. Τα έκανα αυτά, αλλά όταν το προς προσθήκη κινητό είναι σε άλλο ΑΔΤ και σε άλλη διεύθυνση κατοικίας (στην περίπτωση που με αφορά υπήρχε απλά το όνομα της πόλης από τότε που πρωτοέγινε η φορητότητα) δεν πιάνει.

Δεν γίνεται σε αυτή την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Δεν γίνεται σε αυτή την περίπτωση

Ναι, αυτό λέω. Για το λόγο αυτό αλλάζει πρώτα η διεύθυνση και μετά ικανοποιείται το αίτημα ένταξης.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ:

1) Έχουν ήδη την ίδια διεύθυνση κατοικίας α) το σταθερό άλλου κατόχου και β) όλα τα καρτοκινητά υπό το ίδιο Cosmote Id.

2) "Μπει" νέο καρτοκινητό (στο νόμιμο όριο πλήθους των #6#) στο Cosmote Id των παραπάνω καρτοκινητών

Και:
3) Γίνει με την διαδικασία που έβαλε ο johndouk παραπάνω η αίτηση από το Cosmote Id "των καρτοκινητών" για το νέο καρτοκινητό

ΤΟΤΕ:

ΝΑΙ: Εισάγεται το νέο καρτοκινητό στο συγκεκριμένο σχήμα Cosmote One υπό το σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Pppe said:

ΑΝ:

1) Έχουν ήδη την ίδια διεύθυνση κατοικίας α) το σταθερό άλλου κατόχου και β) όλα τα καρτοκινητά υπό το ίδιο Cosmote Id.

2) "Μπει" νέο καρτοκινητό (στο νόμιμο όριο πλήθους των #6#) στο Cosmote Id των παραπάνω καρτοκινητών

Και:
3) Γίνει με την διαδικασία που έβαλε ο johndouk παραπάνω η αίτηση από το Cosmote Id "των καρτοκινητών" για το νέο καρτοκινητό

ΤΟΤΕ:

ΝΑΙ: Εισάγεται το νέο καρτοκινητό στο συγκεκριμένο σχήμα Cosmote One υπό το σταθερό.

Επειδή δεν το κατάλαβα,
εαν πάρω νεο νούμερο whats up, για να το εντάξω στο Cosmote One του σταθερού μου που έχει ήδη το δικό μου καρτοκινητό whats up, πρέπει να το γράψω κι αυτό στα δικά μου στοιχεία ή γίνεται και με τα στοιχεία άλλου μέλους στην οικογένεια;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Το νέο καρτοκινητό πρέπει να "μπει" σε Cosmote Id που ήδη έχει καρτοκινητά σε σχήμα Cosmote One . Όχι άλλου μέλους αλλιώς αλλιώς πρέπει να δηλωθεί η διεύθυνση και σε αυτό του άλλου μέλους.

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2023 at 2:12 ΜΜ, greatst said:

Εγώ κάλεσα ξανά σήμερα και έγιναν δύο αιτήματα: ένα για να ενεργοποιηθούν τα δώρα και στο δεύτερο κινητό, και ένα για να μπει το ίδιο κινητό στο COSMOTE One. Μου είπε να περιμένω μέχρι 48 ώρες και θα το κάνω. 

Μπήκαν προχθές τα δώρα και στο δεύτερο καρτοκινητό. Έκανα ένα ακόμα τηλεφώνημα (αυτή τη φορά στο 13888) σήμερα το πρωί και έγινε και η ένταξη στο COSMOTE One. Τέλος καλό, όλα καλά! 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολλές ενοχλήσεις εμένα μου έβαλαν στο δεύτερο κινητό 3gb +1000min  αντί 3gb + 10€. Σε επικοινωνία μου είπαν ότι έγινε λάθος, θα προσπαθήσουν, αλλά δύσκολα θα γίνει αλλαγή. 

Τους βαρέθηκα. Αρκετά ασχολήθηκα με αυτούς. Μου θυμίζουν την παλιά wind. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολλές ενοχλήσεις εμένα μου έβαλαν στο δεύτερο κινητό 3gb +1000min  αντί 3gb + 10€. Σε επικοινωνία μου είπαν ότι έγινε λάθος, θα προσπαθήσουν, αλλά δύσκολα θα γίνει αλλαγή. 
Τους βαρέθηκα. Αρκετά ασχολήθηκα με αυτούς. Μου θυμίζουν την παλιά wind. 
Κυνηγα το γιατί αν σου αφήσουν τα 3gb+1000' θα πρέπει να βάζεις κάρτα. Μην το αφήνεις πρήξε τούς

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, tolisfar said:

Κυνηγα το γιατί αν σου αφήσουν τα 3gb+1000' θα πρέπει να βάζεις κάρτα. Μην το αφήνεις πρήξε τούς

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και εγώ θα το πίεζα όσο μπορούσα, γιατί προσωπικά το ότι δεν θα χρειαστεί να βάλω κάρτα στα καρτοκινητά αυτά για 24 μήνες είναι σημαντικότατο! Αλλά, φυσικά, δεν θα πεθάνουμε κιόλας! 🙂

Γενικά πάντως, θα περίμενα/έλπιζα/ήθελα να γίνονται αυτόματα αυτά τα πράγματα (η ενεργοποίηση των δώρων άμεσα, με την ενεργοποίηση της σταθερής γραμμής) και να μην θέλει τόσο κυνήγι!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, greatst said:

Και εγώ θα το πίεζα όσο μπορούσα, γιατί προσωπικά το ότι δεν θα χρειαστεί να βάλω κάρτα στα καρτοκινητά αυτά για 24 μήνες είναι σημαντικότατο! Αλλά, φυσικά, δεν θα πεθάνουμε κιόλας! 🙂

Γενικά πάντως, θα περίμενα/έλπιζα/ήθελα να γίνονται αυτόματα αυτά τα πράγματα (η ενεργοποίηση των δώρων άμεσα, με την ενεργοποίηση της σταθερής γραμμής) και να μην θέλει τόσο κυνήγι!

Να ρωτησω κι εγω. Αυτη την προσφορα για το σταθερο που δινει αυτα τα δωρα την πηρατε απο την ιδια την Cosmote ΄ή απο συνεργατη; Μπορειτε να ενημερωσετε;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω. Αυτη την προσφορα για το σταθερο που δινει αυτα τα δωρα την πηρατε απο την ιδια την Cosmote ΄ή απο συνεργατη; Μπορειτε να ενημερωσετε;
Εγω έκανα κάνα 2 εβδομάδες να τα πάρω όλα. Και έχω πάει το τέταρτο νούμερο του μικρού για φορητοτητα σε Γερμανό να το βάλω και αυτό στο cosmote one. Ισως καλου κακού τους πω στο κατάστημα να το κάνουν αυτοί

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tolisfar said:

Εγω έκανα κάνα 2 εβδομάδες να τα πάρω όλα. Και έχω πάει το τέταρτο νούμερο του μικρού για φορητοτητα σε Γερμανό να το βάλω και αυτό στο cosmote one. Ισως καλου κακού τους πω στο κατάστημα να το κάνουν αυτοί

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ίσως δεν έκανα σωστά την ερώτηση. Αυτά είναι δώρα σε συμβόλαιο σταθερού τηλεφώνου;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Να ζητάτε γραπτώς σε email τις προσφορές που σας υπόσχονται ώστε να μην έχετε τρεξίματα. Από τη στιγμή που εννοούν αυτά που σας λένε, δεν θα έχουν προβλημα να στείλουν email. 

Όταν όμως άλλα λένε και άλλα κάνουν, προφανως πονταρουν σε αυτους που λένε "ε τι να κάνουμε τώρα, δεν θα πεθανουμε κιόλας". Όταν κάποιος σας κάνει μια συμφωνία και μετά σας την αλλάζει, πρέπει να την απαιτείτε. Αλλιώς θα συνεχίζουν να σας κοροιδευουν και να κοροιδευουν και τους επόμενους πελατες. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tolisfar said:

Τα κάνουν. Αλλα με πρήξιμο......

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ο φίλος πιο πανω έγραψε ότι αντί να του δίνουν 10€/μηνα (όπως ειχαν συμφωνήσει) τελικά του έβαλαν 1000 λεπτά ομιλίας.

 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, anivas said:

Μετά απο πολλές ενοχλήσεις εμένα μου έβαλαν στο δεύτερο κινητό 3gb +1000min  αντί 3gb + 10€. Σε επικοινωνία μου είπαν ότι έγινε λάθος, θα προσπαθήσουν, αλλά δύσκολα θα γίνει αλλαγή. 

Τους βαρέθηκα. Αρκετά ασχολήθηκα με αυτούς. Μου θυμίζουν την παλιά wind. 

 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, greatst said:

Και εγώ θα το πίεζα όσο μπορούσα, γιατί προσωπικά το ότι δεν θα χρειαστεί να βάλω κάρτα στα καρτοκινητά αυτά για 24 μήνες είναι σημαντικότατο! Αλλά, φυσικά, δεν θα πεθάνουμε κιόλας! 🙂

Γενικά πάντως, θα περίμενα/έλπιζα/ήθελα να γίνονται αυτόματα αυτά τα πράγματα (η ενεργοποίηση των δώρων άμεσα, με την ενεργοποίηση της σταθερής γραμμής) και να μην θέλει τόσο κυνήγι!

Όταν κάποιος πολίτης αυτής της χώρας αντιληφθεί ΟΡΙΣΤΙΚΑ ότι "τα κλειδιά (πχ του ΟΣΕ) δε θα αλλάζουν ποτέ ΑΥΤΟΜΑΤΑ στον αιώνα τον άπαντα" ΠΡΕΠΕΙ να είναι προετοιμασμένος και να παίρνει τα μέτρα του από πριν.

Πχ εγώ σε όποια "υπηρεσία" (ακόμα και ιδιωτική "Γερμανικής" πχ Νοοτροπίας) αυτής της χώρας πάω, αυτό που κάνω είναι να επαναλαμβάνω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ #3# φορές αυτό που θέλω ώστε να βεβαιωθώ ότι το κατανόησαν. Αν μπορώ ηλεκτρονικά: ηχογραφώ ή κινηματογραφώ!!!

Πχ να βάλει κάρτα σε κατάστημα και #3# φορές τουλάχιστον: "Μόνο την κάρτα , ΜΗ μου ενεργοποιήσετε πακέτο". Βέβαια η πιθανότητα "εκτροπών" είναι πιο μικρή από τις άλλες εταιρίες και αυτό είναι κάτι θετικό, ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΗΔΕΝΙΖΕΙ ΠΟΤΕ η πιαθνότητα σε αυτή τη χώρα!! Πχ "ο σταθμάρχης" μπορεί να έχει το μυαλό του "στα τσίπουρα" και του το λέω #3# φορές πριν "αλλάξει το κλειδί", ΑΝ και πάλι ΜΠΟΡΕΙ "να συμβεί"!!!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι κάνεις λογοπαίγνια και παραλληλισμούς για την καρτοκινητή με γεγονότα και λάθη που κόστισαν ανθρώπινες ζωές, υποτιμώντας συνεχώς τους συνανθρώπους σου στη χώρα που ζεις (;) δείχνει το μέγεθος της ανοησίας και της ελαφρομυαλιάς. Ψάχνω να βρω που είναι τα όρια σου πλέον...

Υ.Γ. ηχογράφηση και κινηματογράφηση χωρίς συγκατάθεση νομίζω είναι παράνομη (για να μην μπαίνουν ιδέες και σε άλλους)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...