Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, NickFotopoulos said:

Έχω what"s up. Αυτά μου εμφανίστηκαν σήμερα.

IMG_20221019_152807.thumb.jpg.958a628026f039183309fb02b69a76ce.jpg

 

Screenshot_2022-10-19-15-30-59-920_gr.cosmote.whatsup.jpg

Screenshot_2022-10-19-15-33-55-035_gr.cosmote.whatsup.thumb.jpg.660cf64c9ca90797da46e90d68a60004.jpg

 

Screenshot_2022-10-19-15-35-58-443_gr.cosmote.whatsup.jpg

Σημαντικές εξελίξεις .. Αλλά μόνο δύο φορές  ενεργοποίηση τα απεριόριστα την εβδομάδα 

A43C4397-15E7-430A-9074-B02736BEF5DA.png

Edited by Eliseos
Link to comment
Share on other sites

Στο whatsup app μου εμφανίζει μόνο το πακέτο του ΣΚ και λέει προσφορά μέχρι 30/11. Στο cosmote app τα έχει όλα και δεν λέει ημερομηνία λήξης και θα ειναι καλό αν διατηρηθεί έτσι ώστε να το διατηρήσουν και οι μπλε και να βγάλει κάτι και η κόκκινη σε τιμή καλύτερη... Δυνατή απάντηση για cosmote αλλά  ακριβότερη απο τον ανταγωνισμό. 4 week data 26€ + 13,5€ απεριόριστη ομιλία  + ΦΠΑ φτάνουμε 43,45€ σύνολο/μήνα!! Υπερβολικό...Μόνο μην το πάρει πάνω της η telestet και κάνει καμμιά ανάλογη αύξηση...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, bbbb said:

Στο whatsup app μου εμφανίζει μόνο το πακέτο του ΣΚ και λέει προσφορά μέχρι 30/11. Στο cosmote app τα έχει όλα και δεν λέει ημερομηνία λήξης και θα ειναι καλό αν διατηρηθεί έτσι ώστε να το διατηρήσουν και οι μπλε και να βγάλει κάτι και η κόκκινη σε τιμή καλύτερη... Δυνατή απάντηση για cosmote αλλά  ακριβότερη απο τον ανταγωνισμό. 4 week data 26€ + 13,5€ απεριόριστη ομιλία  + ΦΠΑ φτάνουμε 43,45€ σύνολο/μήνα!! Υπερβολικό...Μόνο μην το πάρει πάνω της η telestet και κάνει καμμιά ανάλογη αύξηση...

Εμένα μου εμφανίστηκαν στο what's up app όταν αναβάθμισα την εφαρμογή στο play store. Μήπως φταίει αυτό;

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/cosmo_internet_epiloges.html

https://www.whatsup.gr/paketa/paketa-internet

Σχετικά με το roaming το giga day unlimited έχει όριο 1,5 GB, το goga soukou 2 GB και το giga week 3,5 GB.

Edited by NickFotopoulos
Link to comment
Share on other sites

Τι το 'θελα να το δω; 

Μπήκα από το app της cosmote όπου το κουμπί "Ενεργοποίηση" εμφανίζεται ακριβώς επάνω από το "Δες περισότερα"..

Η παροιμία λέει "Όποιος θέλει να δει περισσότερα, χάνει και τα λίγα" 🙃

Καταλαβαίνετε τι έγινε..

Ένα γλύστριμα του αντίχειρα και βρέθηκα με απεριόριστα GB για το ΣΚ!!! (Και μείον 2.5€..😝)

Είμαι εδώ και 20' στην αναμονή μήπως και μου τα επιστρέψουν

Προσοχή λοιπόν, τα νέα πακέτα ενεργοποιούνται απευθείας, χωρίς επιβεβαίωση

Επίσης, βγαίνουν και σε frog αριθμούς.

Τέλος, να προσθέσω και την προσφορά περιορισμένου χρόνου (έως 30/11) για 4 συνεχόμενα ΣΚ απεριόριστων δεδομένων με 6.5€

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα δεν γράφουν ημερομηνία λήξης. Εβαλαν και το βραδινό after dark και αυτό τσιμπημένο στα 6,5€ σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αυτό όμως αξίζει θεωρώ γιατί θα εκμεταλλεύομαστε τις βραδινές ώρες για κατεβάσματα με γκάζια όπου έχει..

Γενικά πάντως ορίστε που απάντησε στα απεριόριστα. Αλλά δε συμφέρει το all day οικονομικά σε σχέση με τους άλλους (μπλε για την ωρα)

2 ώρες πριν, Eliseos said:

Σημαντικές εξελίξεις .. Αλλά μόνο δύο φορές  ενεργοποίηση τα απεριόριστα την εβδομάδα 

A43C4397-15E7-430A-9074-B02736BEF5DA.png

Βλακεία. Αρα και ακριβότερο και όχι πλήρως για ένα μήνα όπως η "προσφορά" του ανταγωνισμού. Αλλά είναι καλό γιατί θα πιεστεί ο ανταγωνισμός να συνεχίσει να δίνει το δικό του πακέτο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbbb said:

Γενικά πάντως ορίστε που απάντησε στα απεριόριστα. Αλλά δε συμφέρει το all day οικονομικά σε σχέση με τους άλλους (μπλε για την ωρα)

Βλακεία. Αρα και ακριβότερο και όχι πλήρως για ένα μήνα όπως η "προσφορά" του ανταγωνισμού. Αλλά είναι καλό γιατί θα πιεστεί ο ανταγωνισμός να συνεχίσει να δίνει το δικό του πακέτο

https://www.businessdaily.gr/epiheiriseis/72173_klima-polemoy-timon-stin-kiniti-ti-prosferoyn-tora-oi-parohoi

"Ακόμα πιο επιθετική εμπορική πολιτική από τις εταιρείες για να κερδίσουν μερίδια αγοράς. Πιο φθηνά τα δεδομένα, περισσότερος χρόνος ομιλίας, εκπτώσεις για συνδυαστικά πακέτα με σταθερή τηλεφωνία.

Μεγάλη κινητικότητα καταγράφεται στην αγορά της κινητής τηλεφωνίας, με τις τιμές να βρίσκονται σε καθοδική πορεία ενόψει και της ανακοίνωσης των νέων εμπορικών πακέτων που αναμένονται από την Nova και με τη Vodafone να προσφέρει ανταγωνιστικά πακέτα, ανεβάζοντας τον ανταγωνισμό στην αγορά.

Οι πάροχοι, με το μερίδιο των unlimited προγραμμάτων να αυξάνεται και τα συνδυαστικά πακέτα να κερδίζουν έδαφος, προσφέρουν όλο και ελκυστικότερες προτάσεις στους καταναλωτές."

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3675209/kiniti-tilefonia-sta-11-5-ekat-oi-energes-sundeseis

"Στην κινητή τηλεφωνία, όπως αναδείχθηκε ανωτέρω, η "πρωτοκαθεδρία" της COSMOTE δεν αμφισβητείται, καθώς διαθέτει ένα μερίδιο αγοράς που, όλα τα τελευταία χρόνια, κινείται στην ευρύτερη περιοχή του 50%, τόσα στα έσοδα, όσο και στους συνδρομητές.   

Βάσει εσόδων, το μερίδιο της Cosmote, στα τέλη του 2020 καταγράφτηκε, από την ΕΕΤΤ, 45% με 55%, παραμένοντας στην εξεταζόμενη περιοχή από το 2011 κι έπειτα.

Στην περίπτωση της Vodafone, το μερίδιο αγοράς κυμαίνεται μεταξύ 25% με 35% (σύμφωνα με εκτιμήσεις είναι κοντά στην περιοχή του 30%) και της Wind φτάνει μεταξύ 15% με 25% (σύμφωνα με εκτιμήσεις ξεπερνά το 20%)."

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2022 at 8:15 ΜΜ, damierom said:

Προσωπικά το να μην μπορούν να μου τηλεφωνήσουν όλη τη μέρα σήμερα απ το πρωί έως και τώρα δεν είναι θεματακι... αλλά θεματαρα!!! Και μάλιστα εξαιρετικά επείγον να σου στερούν το δικαίωμα στην επικοινωνία.

Προς ενημέρωση... μετά από πολλά τηλεφωνήματα και γράψιμο στο τσατ το θέμα λύθηκε μετά από 37 ώρες. Χωρίς να μπορώ να δεχτώ εισερχόμενες κλήσεις για 37 ώρες... Επίσημη απάντηση τους; Πρέπει να έχετε ενεργοποιημένο το VoLTE και το WiFi calling (είχα ζητήσει απενεργοποιηση). Τους εξηγώ ότι πρόκειται περί πρόσθετης υπηρεσίας γι αυτό και ενεργοποιούνται με δικές μου ενέργειες και δεν είναι προενεργοποιημενες. Αυτό τους λέω δε σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος να με καλέσει αλλά εγώ να μπορώ να καλώ απροβληματιστα χωρίς διακοπή 37 ωρών.... Άκουγαν και έλεγαν μόνο "μάλιστα κύριε"... Πρόκειται περί ηλίθιων! Η πλάκα είναι ότι μόλις ζήτησα ενεργοποίηση του VoLTE το θέμα λύθηκε. Άντε βγάλε άκρη τώρα... Το 3G απενεργοποιείται μου λένε οπότε οι κλήσεις θα γίνονται μέσω VoLTE.... Πάρτο το αυγό και κουρευτο...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, damierom said:

Προς ενημέρωση... μετά από πολλά τηλεφωνήματα και γράψιμο στο τσατ το θέμα λύθηκε μετά από 37 ώρες. Χωρίς να μπορώ να δεχτώ εισερχόμενες κλήσεις για 37 ώρες... Επίσημη απάντηση τους; Πρέπει να έχετε ενεργοποιημένο το VoLTE και το WiFi calling (είχα ζητήσει απενεργοποιηση). Τους εξηγώ ότι πρόκειται περί πρόσθετης υπηρεσίας γι αυτό και ενεργοποιούνται με δικές μου ενέργειες και δεν είναι προενεργοποιημενες. Αυτό τους λέω δε σημαίνει ότι δεν μπορεί κάποιος να με καλέσει αλλά εγώ να μπορώ να καλώ απροβληματιστα χωρίς διακοπή 37 ωρών.... Άκουγαν και έλεγαν μόνο "μάλιστα κύριε"... Πρόκειται περί ηλίθιων! Η πλάκα είναι ότι μόλις ζήτησα ενεργοποίηση του VoLTE το θέμα λύθηκε. Άντε βγάλε άκρη τώρα... Το 3G απενεργοποιείται μου λένε οπότε οι κλήσεις θα γίνονται μέσω VoLTE.... Πάρτο το αυγό και κουρευτο...

Κάπου είχα διαβάσει ότι το 3g σταματάει πριν λίγο καιρό. 

Ερώτηση: όσοι έχουν απλή συσκευή (με κουμπιά) θα έχουν προβλημα;

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mobileras said:

Κάπου είχα διαβάσει ότι το 3g σταματάει πριν λίγο καιρό. 

Ερώτηση: όσοι έχουν απλή συσκευή (με κουμπιά) θα έχουν προβλημα;

Όχι, οι κλήσεις θα βγαίνουν με 2g, το ίδιο και όσοι έχουν συσκευή που δεν υποστηρίζει volte

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, leo06 said:

Όχι, οι κλήσεις θα βγαίνουν με 2g, το ίδιο και όσοι έχουν συσκευή που δεν υποστηρίζει volte

Υπαρχει περιπτωση στο ίδιο σημειο να υπαρχει καλυψη LTE και όχι 2G; 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Mobileras said:

Υπαρχει περιπτωση στο ίδιο σημειο να υπαρχει καλυψη LTE και όχι 2G; 

Δεν είμαι σίγουρος, νομίζω όχι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mobileras said:

Υπαρχει περιπτωση στο ίδιο σημειο να υπαρχει καλυψη LTE και όχι 2G; 

Όχι.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Mobileras said:

Κάπου είχα διαβάσει ότι το 3g σταματάει πριν λίγο καιρό. 

Ερώτηση: όσοι έχουν απλή συσκευή (με κουμπιά) θα έχουν προβλημα;

Όχι φυσικά...οι ανοησίες της Cosmote είναι αυτές για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα... ποιος ξέρει τι πατάτα έκαναν και δεν το λένε επίσημα....37 ώρες χωρίς να μπορεί να με πάρει κανείς τηλέφωνο..... Από τις χειρότερες εξυπηρετήσεις πελατών με διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, damierom said:

Όχι φυσικά...οι ανοησίες της Cosmote είναι αυτές για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα... ποιος ξέρει τι πατάτα έκαναν και δεν το λένε επίσημα....37 ώρες χωρίς να μπορεί να με πάρει κανείς τηλέφωνο..... Από τις χειρότερες εξυπηρετήσεις πελατών με διαφορά.

Δίκιο έχεις.

Πήγαινε αλλού, να δουν την γλύκα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο κινητό το app της cosmote  και πιάνει χώρο 4.8GB, ενώ το app του watch up ΜΟΝΟ 150ΜΒ ?

Εννοείται ότι έχω κάνει καθαρισμό.

Σηκώνει κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, GREGORYMO said:

Έχω στο κινητό το app της cosmote  και πιάνει χώρο 4.8GB, ενώ το app του watch up ΜΟΝΟ 150ΜΒ ?

Εννοείται ότι έχω κάνει καθαρισμό.

Σηκώνει κάτι ?

Καθαρισμό και update.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμό μνήμη cash, κάνω συνέχεια.
Το update τι είναι?
Eνημερωση της εφαρμογης σε πιο καινουρια εκδοση
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, bbbb said:
42 minutes ago, GREGORYMO said:
Καθαρισμό μνήμη cash, κάνω συνέχεια.
Το update τι είναι?

Eνημερωση της εφαρμογης σε πιο καινουρια εκδοση

Έχω την έκδοση 8.12.0

Link to comment
Share on other sites

Το unlimited giga week μπορει να ενεργοποιηθει 2 φορες σε ενα μηνα. Οποτε μονο για 2 βδομαδες μπορει καποιος να το ενεργοποιησει. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, MeteorX said:

Το unlimited giga week μπορει να ενεργοποιηθει 2 φορες σε ενα μηνα. Οποτε μονο για 2 βδομαδες μπορει καποιος να το ενεργοποιησει. 

Στο φρογκ δεν γραφει αυτον τον περιορισμο. Στη χειρότερη, 2 νούμερα κοσμοτε και εισαι βασιλιάς. 

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GREGORYMO said:

Έχω την έκδοση 8.12.0

Οντως αυτη ειναι η τελευταια εκδοση της εφαρμογης.

Παρολα αυτα σε μενα η εφαρμογη της cosmote  καλυπτει 151 mb , ενω του what's up 141 mb.

Edited by aenaos15

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, aenaos15 said:

Οντως αυτη ειναι η τελευταια εκδοση της εφαρμογης.

Παρολα αυτα σε μενα η εφαρμογη της cosmote  καλυπτει 151 mb , ενω του what's up 141 mb.

Το 'πρόβλημα' είναι ότι δεν μπορώ να κάνω απεγκατασταση διότι διαχειρίζομαι και αριθμό συγγενικού μου προσώπου και θα θέλει κωδικους κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το gigaweek είναι ασύμφορο όπως και να έχει αν θέλεις με δυο νούμερα whatsup 29 ευρώ με την ανανέωση. (28,6 για την ακρίβεια). Πέρασε και δεν ακούμπησε από τον ανταγωνισμό σε θέμα τιμής που δίνει και τα απεριόριστα λεπτά ομιλίας σε αυτή την τιμή χωρίς να χρειάζεσαι δεύτερη Sim με άλλο αριθμό.

Στα 33 θα το δώσει πάλι το gigamax unlimited σε συμβόλαιο σε προσφορά κάποια στιγμή.

Χαζομάρες της Cosmote είναι αυτά να βγάλει με τη μια ένα πακέτο και να λέει πχ 30 ευρώ απεριόριστα δεδομένα 50 ευρώ με απεριόριστη ομιλία. Ποιο δίκαιο είναι.

Πρέπει να το πάρουν απόφαση. Έτσι και αλλιώς θα πρέπει να κανιβαλισουν τα συμβόλαια όπως πάει το πράγμα.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...