Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να το κάνουν όλο και περισσότεροι στο μέλλον δεν έχει να λέει. Είμαστε ακόμη στην αρχή σε τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic



Καλησπέρα,
Μετά από πολλά χρόνια στο δίκτυο της Vodafone δεν την πάλεψα άλλο και είπα να έρθω στο Whatsup.
Δεν θα είναι φοιτητικό το νούμερο. Μπορείτε να μου πείτε το ιδανικότερο πακέτο που πρέπει να βάλω για περισσότερα data και λιγότερα λεπτά ομιλίας;
ευχαριστώ προκαταβολικά.
 


Frog μάλλον σε συμφέρει. Με 10€ καρτα παίρνεις δώρο 1.5gb, με 8.90€ αγοράζεις το πακέτο 10gb και 200' προς όλους συν του ότι σαν νέος συνδρομητής θα έχεις για τον πρώτο χρόνο επιπλέον λεπτά ομιλίας. Μπορείς να έρθεις στο What's Up Και ανά πάσα στιγμή θέλεις με ένα μήνυμα μπορείς να μεταφερθείς στο Frog χωρίς αλλαγή SIM κι αν κάποια στιγμή δεις ότι σε συμφέρει πάλι Το WHAT'S UP μπορείς να γυρίσεις σε αυτό πάλι απλά με ένα sms
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Agentsmith said:

Καλησπέρα,

Μετά από πολλά χρόνια στο δίκτυο της Vodafone δεν την πάλεψα άλλο και είπα να έρθω στο Whatsup.

Δεν θα είναι φοιτητικό το νούμερο. Μπορείτε να μου πείτε το ιδανικότερο πακέτο που πρέπει να βάλω για περισσότερα data και λιγότερα λεπτά ομιλίας;

ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Κι εγώ αφήνω CU φοιτητικό και πάω frog. Το πακέτο με τα 10GB και 200 προς όλους στα 8,90 είναι πολύ καλό. Και κάνει και roll over το υπόλοιπο των GB!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω δύο συσκευές που έχω και στις δύο what's up. Τη δεύτερη συσκευή τη χρησιμοποιώ μόνο για ίντερνετ και βάζω το πακέτο των 8,5€ που δίνει πλέον 5gb και φυσικά παίρνω και το reload μέσω tokens. Όμως βάζοντας κάθε μήνα 10€ όλο και αυξάνεται το ποσό και σήμερα πήρα αυτόματα το πακέτο των 8,5€ (το έχω με αυτόματη ενεργοποίηση) και όπως καταλαβαίνετε δεν πήρα token από τη στιγμή που δεν έκανα ανανέωση. Τι είναι καλύτερο να κάνω τώρα για να μη χάσω τα gb από το reload που είναι περίπου στα 60gb; 

Να βάλω 10€ ώστε να πάρω το τόκεν και μετά να δώσω 5€ ή 10€ (δεν ξέρω αν μπορώ 10€) στο κύριο νούμερό μου ώστε στο δεύτερο νούμερο να μη μου ξανασυμβεί αυτό με την ενεργοποίηση χωρίς να βάλω χρήματα;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Τα megabyte που έχεις από το reload δεν μπορούν να συγχωνευτούν με κάτι άλλο παρά μόνο πάλι με το reload Οπότε αναγκαστικά πρέπει να βάλεις κάρτα ώστε να μπορέσεις να τα μεταφέρεις. Στο άλλο νούμερο μπορείς να στείλεις και 5€ αν θες μέσω του easy transfer.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Mobileras said:

Καθόλου. Για εξήγησε και σε εμάς τους γερόλυκους πώς δουλευει το σύστημα με το σμσ και πώς φαίνεται στο Ζ... 

Γερολυκε μπορεις να διαβασεις το σχετικο νομο περι ηλεκτρονικης τιμολογησης , my data κλπ

Και μη μου πεις ποιος ειναι ο νομος....

Edited by aenaos15

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, bbbb said:


 

 


Frog μάλλον σε συμφέρει. Με 10€ καρτα παίρνεις δώρο 1.5gb, με 8.90€ αγοράζεις το πακέτο 10gb και 200' προς όλους συν του ότι σαν νέος συνδρομητής θα έχεις για τον πρώτο χρόνο επιπλέον λεπτά ομιλίας. Μπορείς να έρθεις στο What's Up Και ανά πάσα στιγμή θέλεις με ένα μήνυμα μπορείς να μεταφερθείς στο Frog χωρίς αλλαγή SIM κι αν κάποια στιγμή δεις ότι σε συμφέρει πάλι Το WHAT'S UP μπορείς να γυρίσεις σε αυτό πάλι απλά με ένα sms

 

Πως γίνεται αυτό ακριβώς; Με ένα μήνυμα πας από WU se FROG. Μεταφέρονται τα χρήματα;

Edited by Agentsmith
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aenaos15 said:

Γερολυκε μπορεις να διαβασεις το σχετικο νομο περι ηλεκτρονικης τιμολογησης , my data κλπ

Και μη μου πεις ποιος ειναι ο νομος....

Δεν τον γνωρίζω τον σχετικό νόμο. Απλά μου κάνει εντύπωση πως δεν το κάνουν τα franchises και της βονταφον και (ειδικότερα) οι φραγκοκίλερς της wind... 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό ακριβώς; Με ένα μήνυμα πας από WU se FROG. Μεταφέρονται τα χρήματα;
Ναι μεταφέρονται μείον κάποιο ποσό που παίρνει για την μεταφορά. Αν θυμάμαι καλά η πρώτη μεταφορά είναι δωρεάν και μετά χρεώνει 3€ ανά μεταφορά
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bbbb said:

Τα megabyte που έχεις από το reload δεν μπορούν να συγχωνευτούν με κάτι άλλο παρά μόνο πάλι με το reload Οπότε αναγκαστικά πρέπει να βάλεις κάρτα ώστε να μπορέσεις να τα μεταφέρεις. Στο άλλο νούμερο μπορείς να στείλεις και 5€ αν θες μέσω του easy transfer.

Ναι αυτό εννοώ, να βάλω 10€ για να έχω τοκεν ώστε να ανανεώσω το reload και να δώσω 5€ στο άλλο νούμερο. Το είχα ρωτήσει και παλιότερα και μου είχαν απαντήσει για τη μεταφορά σε άλλο νούμερο (δεν το ήξερα τότε ότι γίνεται), απλά σήμερα το πρωί που ξύπνησα είδα ότι είχαν ανανεωθεί τα gb χωρίς να βάλω κάρτα, οπότε θα το κάνω έτσι. Επιβεβαίωση επιζητούσα  ή αν υπάρχει κάποια άλλη λύση, που δε βλέπω να  υπάρχει οπότε θα συνεχίσω έτσι.

3 ώρες πριν, bbbb said:

 

 

Edited by ostvarivanje
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω Q και εκεί που μετακομίζω δεν υπάρχει σήμα ούτε για δείγμα. Όλοι έχουν cosmote.
Τι θα προτείνατε για καρτοκινητή; Cosmoκάρτα ή WhatsUp? Μιλάω ελάχιστα στο κινητό και με νοιάζει πιο πολύ το οικονομικότερο όσον αφορά τα Data. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Frog θα σου πρότεινα εγώ. Της Cosmote είναι. Το What's Up αν δεν έχεις φοιτητικό το θεωρώ πολύ ακριβό.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, georgeavl3 said:

Frog θα σου πρότεινα εγώ. Της Cosmote είναι. Το What's Up αν δεν έχεις φοιτητικό το θεωρώ πολύ ακριβό.

Poco X3 Pro
 

Μη γελάσετε, αλλά πόσο..."cosmote" είναι η Frog?
(δεν αναφέρεται "επίσημα" στο site της Cosmote https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/prepaid_prs.html )

Δηλαδή τί χάνεις σε σχέση με τα άλλα καρτοκινητά της Cosmote (WhatsUp & Cosmoκαρτα);

Θα γίνω πιο συγκεκριμένος. Πάω σε νέο σπίτι. Έχω κάνει αίτηση για νέα σύνδεση σταθερό στο σπίτι και αργεί. Και μου πρότειναν αν έχω κινητό Cosmote να μου δώσουν απεριόριστα data μέχρι να γίνει η σύνδεση. Θα ισχύει άραγε το ίδιο και σε frog?

Edited by alnotas
Link to comment
Share on other sites

Εμ ναι; Αριθμοδοτηση Cosmote, όλα Cosmote είναι. Δεν ξέρω γιατί δε το προμοταρουν καθόλου. Το θυμάμαι σαν διαφήμιση στην τηλεόραση πριν το 2010. Νόμιζα ότι είχε καταργηθεί να φανταστείτε
Το νούμερο μου αρχίζει από 697 (κανονικά όπως όλα τα Cosmote δηλαδή) και το είχα αγοράσει σαν πακέτο σύνδεσης Frog το 2019
Poco X3 Pro



Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

Εχω καρτοκινητο Cosmote whatsup και εχω ενεργοποιησει τα πακετο με τα απεριοριστα data.Οι ταχυτητες ειναι χαλια γενικα και ειδικα στις περιοδους προσφορας καλοκαιριου. Πχ παλια ειχα 80Mbps+ sto fast.com ενω εδω και 2 χρονια με full σημα 4g εχω 1.5mpbs με 5mpbs και σπανια παει καμια 10ρα. Ειναι νορμαλ αυτο το φαινομενο?  Ειμαι ακτος Αθηνας και σε ολο το νομο μου που ειμαι ειτε παραλια ειτε πολη σερνεται.

Θελω να μου πειτε και σε αλλους παροχους πως ειναι τα πραματα γιατι σκεφτομαι να αλλαξω. Βαρεθηκα να περιμενω μπας και αλλαξει κατι

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλεις να δεις πως είναι τα πράγματα στους άλλους παρόχους. 

Ειδικά σε μέρη εκτός μεγάλων πόλεων. 

Βόρεια Ελλάδα(Θεσσαλονίκη και Χαλκιδική μια χαρά είναι η κόσμοτε. Οι άλλες ανύπαρκτες)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jimjam said:

Γεια χαρα

Εχω καρτοκινητο Cosmote whatsup και εχω ενεργοποιησει τα πακετο με τα απεριοριστα data.Οι ταχυτητες ειναι χαλια γενικα και ειδικα στις περιοδους προσφορας καλοκαιριου. Πχ παλια ειχα 80Mbps+ sto fast.com ενω εδω και 2 χρονια με full σημα 4g εχω 1.5mpbs με 5mpbs και σπανια παει καμια 10ρα. Ειναι νορμαλ αυτο το φαινομενο?  Ειμαι ακτος Αθηνας και σε ολο το νομο μου που ειμαι ειτε παραλια ειτε πολη σερνεται.

Θελω να μου πειτε και σε αλλους παροχους πως ειναι τα πραματα γιατι σκεφτομαι να αλλαξω. Βαρεθηκα να περιμενω μπας και αλλαξει κατι

Για τους άλλους παρόχους μπορείς να ρωτήσεις στα δικά τους θέματα για την περιοχή σου, κάποιος θα έχει εικόνα.
Για τον ΟΤΕ, πιθανόν να είναι προγραμματισμένη αναβάθμιση στα πλαίσια της εγκατάστασης 5G, αλλά εάν δεν μας πεις ούτε το νομό, δύσκολα θα πάρεις πληροφορίες :).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εχω What's up se iphone 12.

οταν δέχομαι ή κάνω κλήσεις το mobile data γίνεται off. Οταν τερματιστεί η κλήση γίνετε ξανα on.

Καμιά ιδέα;

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Agentsmith said:

Καλημέρα,

Εχω What's up se iphone 12.

οταν δέχομαι ή κάνω κλήσεις το mobile data γίνεται off. Οταν τερματιστεί η κλήση γίνετε ξανα on.

Καμιά ιδέα;

 

Ενεργοποίησε το VoLTE.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, minast said:

Για τους άλλους παρόχους μπορείς να ρωτήσεις στα δικά τους θέματα για την περιοχή σου, κάποιος θα έχει εικόνα.
Για τον ΟΤΕ, πιθανόν να είναι προγραμματισμένη αναβάθμιση στα πλαίσια της εγκατάστασης 5G, αλλά εάν δεν μας πεις ούτε το νομό, δύσκολα θα πάρεις πληροφορίες :).

Α δεν το ηξερα οτι παιζει αναβαθμιση δικτυου, γενικα δεν τα παρακολουθω τα θεματα. Δλδ παντου εχουμε το ιδιο θεμα ετσι ? Κινούμαι στη Θρακη γενικα Ροδοπη, Ξανθη κλπ. Υπαρχει καποιο χρονοδιαγραμμα για Θρακη ? Νιωθω οτι με κοροϊδεύουν εδω και κατι χρονια

Edited by jimjam
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, jimjam said:

Α δεν το ηξερα οτι παιζει αναβαθμιση δικτυου, γενικα δεν τα παρακολουθω τα θεματα. Δλδ παντου εχουμε το ιδιο θεμα ετσι ? Κινούμαι στη Θρακη γενικα Ροδοπη, Ξανθη κλπ. Υπαρχει καποιο χρονοδιαγραμμα για Θρακη ? Νιωθω οτι με κοροϊδεύουν εδω και κατι χρονια

Ειδικά σε αυτές τις περιοχές, η κάλυψη του ΟΤΕ δεν είναι ιδανική. Ρίξε μια ματά στα θέματα δικτύου για 5G και 4G και θα βρεις πολλούς ομοιοπαθείς 🙂.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Agentsmith said:

Καλημέρα,

Εχω What's up se iphone 12.

οταν δέχομαι ή κάνω κλήσεις το mobile data γίνεται off. Οταν τερματιστεί η κλήση γίνετε ξανα on.

Καμιά ιδέα;

 

Στείλε WIFICALL στο 1333 μέσω SMS και φυσικά ενεργό το Volte μετά.

 

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε, φέτος θα πάρει παράταση το πακέτο των απεριόριστων δεδομένων και για τον μήνα Σεπτέμβριο;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...