Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να μεταφέρω την εμπειρία που είχα από φορητότητα σε what's up. Ήθελα να φέρω δοκιμαστικά ένα από τα κινητά των δικών μου από τη Vodafone, αλλά επειδή θυμάμαι κάτι ιστορίες ότι πας σε κατάστημα και σου λένε δεν έχουμε κάρτες κλπ, επιχείρησα να κάνω αίτημα από το site του what's up. Ήταν και στο όνομα του πατέρα μου ο αριθμός, οπότε ότι καλύτερο για να μην τον τρέχω.

Έκανα την αίτηση γύρω στις 25/7. Άφησα να περάσουν 2 μέρες και μετά κάλεσα να δω τι γίνεται, μιας και το τελευταίο μήνημα κατά την υποβολή της φόρμας ήταν πως θα επικοινωνήσει κάποιος σύντομα για επιβεβαίωση. Δεν έβρισκαν τίποτα από αίτηση από το 13888, και μου έδωσαν ένα άλλο τηλέφωνο να καλέσω. Εκεί μια ευγενέστατη υπάλληλος αφού με ενημέρωσε πως δεν μπορούσε επίσης να βρει κάτι, και ακόμα πως δεν ήταν και το κατάλληλο τμήμα για κάτι τέτοιο, προθυμοποιήθηκε να μεσολαβήσει για να το αναλάβει κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει. Πράγματι, μέχρι το βράδυ είχε καλέσει ένας άλλος υπάλληλος, πήρε τα στοιχεία και κανόνισε να μας αποσταλεί η κάρτα sim μαζί με μια 12άρα κάρτα ανανέωσης.

Την κάρτα την λάβαμε προχθές 3/8 στα ΕΛΤΑ, όπου πήραν πίσω την φωτοτυπία της ταυτότητας που ζητήθηκε καθώς και κάποια έγγραφα που ήθελαν υπογραφή.

Σήμερα 5/8 το πρωί ήρθε μήνυμα πως παρέλαβαν τα έγγραφα, λίγο αργότερα ήρθε άλλο που λέει πως κατατέθηκε το αίτημα φορητότητας. Στη συνέχεια ήρθε άλλο ένα sms από την vodafone που ενημερώνει για τον αριθμό του αιτήματος. Και κατά τις 17:00 που τσέκαρα στο foritotita.gr είδα πως είχε πάει στην cosmote.

 

Γενικά καλά πήγε. Ίσως ήταν λίγο πιο σύντομο αν πηγαίναμε σε κατάστημα, αλλά δεδομένου ότι είμαστε και σε επαρχία αυτή τη στιγμή με λιγότερες επιλογές σε καταστήματα, δεν έχω παράπονο. Σειρά έχουν άλλα 2 νουμεράκια τώρα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κανένας τρόπος στην κοσμοκαρτα /wu έτσι ώστε να μπαίνει φραγή στο ίντερνετ έτσι ώστε να μην τρώει το υπόλοιπο σε περίπτωση που τελειώσουν τα ΜΒ από το πακέτο;;;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι και ενεργοποιημένο εξαρχης εδω και χρόνια στα νέα νούμερα. Αν όχι, ΜΙ στο 1333 και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2022 at 7:29 ΜΜ, Mark_K said:

Να μεταφέρω την εμπειρία που είχα από φορητότητα σε what's up. Ήθελα να φέρω δοκιμαστικά ένα από τα κινητά των δικών μου από τη Vodafone, αλλά επειδή θυμάμαι κάτι ιστορίες ότι πας σε κατάστημα και σου λένε δεν έχουμε κάρτες κλπ, επιχείρησα να κάνω αίτημα από το site του what's up. Ήταν και στο όνομα του πατέρα μου ο αριθμός, οπότε ότι καλύτερο για να μην τον τρέχω.

Έκανα την αίτηση γύρω στις 25/7. Άφησα να περάσουν 2 μέρες και μετά κάλεσα να δω τι γίνεται, μιας και το τελευταίο μήνημα κατά την υποβολή της φόρμας ήταν πως θα επικοινωνήσει κάποιος σύντομα για επιβεβαίωση. Δεν έβρισκαν τίποτα από αίτηση από το 13888, και μου έδωσαν ένα άλλο τηλέφωνο να καλέσω. Εκεί μια ευγενέστατη υπάλληλος αφού με ενημέρωσε πως δεν μπορούσε επίσης να βρει κάτι, και ακόμα πως δεν ήταν και το κατάλληλο τμήμα για κάτι τέτοιο, προθυμοποιήθηκε να μεσολαβήσει για να το αναλάβει κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει. Πράγματι, μέχρι το βράδυ είχε καλέσει ένας άλλος υπάλληλος, πήρε τα στοιχεία και κανόνισε να μας αποσταλεί η κάρτα sim μαζί με μια 12άρα κάρτα ανανέωσης.

Την κάρτα την λάβαμε προχθές 3/8 στα ΕΛΤΑ, όπου πήραν πίσω την φωτοτυπία της ταυτότητας που ζητήθηκε καθώς και κάποια έγγραφα που ήθελαν υπογραφή.

Σήμερα 5/8 το πρωί ήρθε μήνυμα πως παρέλαβαν τα έγγραφα, λίγο αργότερα ήρθε άλλο που λέει πως κατατέθηκε το αίτημα φορητότητας. Στη συνέχεια ήρθε άλλο ένα sms από την vodafone που ενημερώνει για τον αριθμό του αιτήματος. Και κατά τις 17:00 που τσέκαρα στο foritotita.gr είδα πως είχε πάει στην cosmote.

 

Γενικά καλά πήγε. Ίσως ήταν λίγο πιο σύντομο αν πηγαίναμε σε κατάστημα, αλλά δεδομένου ότι είμαστε και σε επαρχία αυτή τη στιγμή με λιγότερες επιλογές σε καταστήματα, δεν έχω παράπονο. Σειρά έχουν άλλα 2 νουμεράκια τώρα...

Φίλε μου επειδή είναι να κάνω και εγώ φορητότητα στην Cosmote απο την Vodafone θέλω να σε ρωτήσω 

1. Όταν ήρθε ο courier πόσα χρήματα πλήρωσες;

2.Αντίγραφο απο τα έγγραφα που υπέγραψες σου έδωσαν;

3. Εμένα μου είπαν οτι η φορητότητα διαρκεί 14 ημέρες. Πόσες ημέρες πέρασαν για να σε μεταφέρουν στην Cosmote; 

 

Link to comment
Share on other sites

1. 12 € για κάρτα ανανέωσης. Η φορητότητα δεν κοστίζει κάτι, αλλά σε "υποχρεώνουν" να πάρεις κάρτα που ξεκινάει από 12. Έτσι κι αλλιώς την χρειάζεται.
2. Ναι. Ήρθαν 2 φάκελλοι. Ο ένας με την ένδειξη αντίγραφα πελάτη που κράτησα, και ο άλλος που ανέγραφε προς υπογραφή και επιστροφή. Σε αυτόν μετά την υπογραφή μπήκε και η φωτοτυπία της ταυτότητας που είχε ζητηθεί.
3. Όπως είπα 3/8 στις 13:30 πήρα το πακέτο και δόθηκαν τα έγγραφα για επιστροφή, και στις 5/8 κατά τις 17:00 ήταν το νούμερο στην cosmote. Ο υπόλοιπος χρόνος ήταν από την αίτηση μέχρι την παράδοση του πακέτου στα ΕΛΤΑ, χονδρικά γύρω στις 5-6 μέρες. Όπως μου είπαν τηλεφωνικά θα είχε γίνει πιο σύντομα αν πήγαινα σε κατάστημα (τουλάχιστον οι μέρες που μεσολάβησαν από την αίτηση μέχρι την παραλαβή)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Για κάποιον που έρχεται μόνο 3~4 φορές τον χρόνο ( 2 εβδομάδες το Πάσχα, 1 μήνα καλοκαίρι και 2~3 εβδομάδες τα Χριστούγεννα) και συνήθως βάζει κάρτα τη μία φορά μόνο (το καλοκαίρι άντε ίσως και τα Χριστούγενν) συμφέρει το frog/whatsup/cosmokarta? Φίλος είναι στο F2G αλλά δεν τού κρατάει το 12 μήνες εισερχόμενες στο εξωτερικό (τουλάχιστον έτσι κατάλαβα).

Σε ποιες από τις 3 βγαίνουν καλύτερες προσφορές για data? (νομίζω στη frog τη βγάζει κάποιος πιο φθηνά στην Ελλάδα εν γένει, αλλά όχι για κάποιον που ενίοτε θέλει data)

Link to comment
Share on other sites

Το roaming στην Ευρώπη που το χρησιμοποιείς σαν να είσαι εδώ, από ότι θυμάμαι έχει όριο το 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mark_K said:

Το roaming στην Ευρώπη που το χρησιμοποιείς σαν να είσαι εδώ, από ότι θυμάμαι έχει όριο το 6μηνο.

Θεωρητικά ναι, στην πράξη δεν το έχω δει να σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mark_K said:

Το roaming στην Ευρώπη που το χρησιμοποιείς σαν να είσαι εδώ, από ότι θυμάμαι έχει όριο το 6μηνο.

Εννοείς 6μηνο φραγμό σε εισερχόμενες εάν δεν βάζει κάρτα; Ο φίλος μένει στο εξωτερικό και όταν έρχεται Ελλάδα θέλει να βάζει να έχει data κυρίως και ταυτόχρονα όταν είναι εξωτερικό να συνεχίζει να δέχεται κλήσεις μετά το πέρας του 2μηνου στο εξωτερικό.

Με cosmote, σε κάρτα, τί τον συμφέρει για ανανέωση 2~3 φορές το έτος και κυρίως για (unlimited) data;

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είπα αν δεν βάζει κάρτα. Γενικά η νομοθεσία που είχε θεσπιστεί για το roaming στην Ευρώπη, είχε σαν όρο το 6μηνο max για αποφυγή κατάχρησης. Αν δεν τηρείται άλλο θέμα. Αλλά για καρτο κινητό, όπως βλέπω να γράφεις και σε άλλο θέμα, όταν σου κόβουν τις εισερχόμενες εντός Ελλάδας στο τρίμηνο, είναι ανούσιο να περιμένεις ότι θα δουλέψει χωρίς ανανέωση στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Mark_K said:

Όχι δεν είπα αν δεν βάζει κάρτα. Γενικά η νομοθεσία που είχε θεσπιστεί για το roaming στην Ευρώπη, είχε σαν όρο το 6μηνο max για αποφυγή κατάχρησης. Αν δεν τηρείται άλλο θέμα. Αλλά για καρτο κινητό, όπως βλέπω να γράφεις και σε άλλο θέμα, όταν σου κόβουν τις εισερχόμενες εντός Ελλάδας στο τρίμηνο, είναι ανούσιο να περιμένεις ότι θα δουλέψει χωρίς ανανέωση στο εξωτερικό.

H ευρωπαϊκή κοινοτική οδηγία το αφήνει φλου, όσο θυμάμαι. Οκ, λογικά δεν νομίζω να έχει expectations στην διατήρηση των εισερχομένων.

Η ερώτηση παραμένει βεβαια: με cosmote, σε κάρτα, τί τον συμφέρει για ανανέωση 2~3 φορές το έτος και κυρίως για (unlimited) data;

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου δωσετε τα λινκ, της κυριας σελιδας ή/και του τιμοκαταλογου,

για την προσφορα, 'απεριοριστο internet για ενα μηνα με 9,90 ευρω';

Ισχυει μονιμα αυτη η προσφορα, ολο το ετος, ή την βγαζουν μονο τα καλοκαιρια;

Και πως ενεργοποιειται μεσω sms;

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, karib said:

Μπορειτε να μου δωσετε τα λινκ, της κυριας σελιδας ή/και του τιμοκαταλογου,

για την προσφορα, 'απεριοριστο internet για ενα μηνα με 9,90 ευρω';

Ισχυει μονιμα αυτη η προσφορα, ολο το ετος, ή την βγαζουν μονο τα καλοκαιρια;

Και πως ενεργοποιειται μεσω sms;

https://www.whatsup.gr/paketa/paketa-internet/summer-offer

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, karib said:

Ειναι μονο για whatsup; Εγω εχω την cosmokarta.

Συγγνώμη κιόλας αλλά... Έψαξες αυτά που ρωτάς και δεν τα βρήκες στο ίντερνετ ή απλώς βαριέσαι;;

Ναι αφορά όλη την κινητή μαζί και την cosmokarta.

Screenshot_2022-08-10-16-47-14-58_dc00545bd3b8828f033a02ac25b2d36d.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Συγγνώμη κιόλας αλλά... Έψαξες αυτά που ρωτάς και δεν τα βρήκες στο ίντερνετ ή απλώς βαριέσαι;;

Ναι αφορά όλη την κινητή μαζί και την cosmokarta.

Screenshot_2022-08-10-16-47-14-58_dc00545bd3b8828f033a02ac25b2d36d.jpg

Λοιπον, εδω που ειναι η σελιδα της cosmote (οπως και το screenshot που παρεθεσες),

https://www.cosmote.gr/cs/otegroup/gr/aperiorista_data_22_06_21.html

λεει

Περισσότερες πληροφορίες για την καλοκαιρινή προσφορά: εδώ.

μονο που το 'εδω' οδηγει σε σελιδα που δεν λειτουργει!

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/aperiorista-data-kalokairi.html

Οποτε δεν ξερω τι εγραφε εκει, κι ακομη δεν ξερω πως ενεργοποιω με sms.

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τέλος Αυγουστου μπορείς να παρεις το απεριόριστο ιντερνετ και νομίζω μόνο μέσω app. Εάν το ενεργοποιήσεις 2 φορές (μέχρι τέλος Αυγουστου) θα σου δώσει δώρο ακόμη έναν μήνα απεριόριστο ιντερνετ που θα μπορείς να το ενεργοποιήσεις μέχρι τέλος του έτους. Όποτε ενεργοποίησε το σημερα, μετά 2η φορά την τελευταία ημέρα του Αυγουστου και θα πάρεις και το δωρο. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Στο whatup μετα την παρέλευση διμήνου από ανανέωση όταν διαγραφεί το όποιο χρηματικό υπόλοιπο παραμενουν διαθέσιμα υπόλοιπα σε mb? Ή μηδενίζονται και αυτά;

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Quote

AΠO THN ONLINE ANANEΩΣH KEPΔIΣEΣ 3.200 ΠONTOYΣ ΓIA NA TOYΣ KAΨEIΣ ΣE EKΠTΩΣH 2€ ΣTHN ΠAPAΓΓEΛIA ΣOY ΣTO BOX, TO NEO FOOD DELIVERY APP! KATEBAΣE TO TΩPA KAI KATAXΩPHΣE TON KΩΔIKO FREB8AA7B ΣTO ΠPOΦIΛ ΣOY MEXPI 30/09/22!

για όποιον ενδιαφέρεται...

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα , αλλά έχει ήδη εξαργυρωθεί ο κωδικός.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα καιρό να παω σε κατάστημα Γερμανός, ας μου επιβεβαιώσει κάποιος το παρακάτω:

Σε κατάστημα Γερμανός αγόρασα κάτι και όταν ζήτησα απόδειξη η κοπέλα μου είπε "δεν εκτυπωνουμε πιά αποδείξεις, δώστε το κινητό σας να σας την στείλουμε εκεί". Και μου είπε ότι για οικολογικούς λόγους δεν εκτυπώνουν.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Ναι γενικά ισχύει αυτό. 

Για Γερμανό δε γνωρίζω καθώς δεν έχω πάρε δώσε αλλά σε άλλα καταστήματα και γιατρούς πήρα απόδειξη στο email. 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τηλέφωνο μου ζήτησε. Εντωμεταξύ στην αρχή με ρωτάει "να σας εκτυπωσω ή να το στείλω στο κινητό;" (Βασικά δεν σκόπευε να δώσει απόδειξη εάν δεν ζητούσα.) Και της της απαντάω ότι θέλω εκτύπωση και μου απαντάει "δεν κάνουμε εκτύπωση", δηλαδή ότι να'ναι. Τότε τί με ρώτησες (είπα από μέσα μου). Έφυγα χωρίς να δώσω περισσοτερη σημασία. Δεν ήθελα να δώσω το κινητό μου διότι σίγουρα θα έμπαινε σε λίστα ενημερωτικών σμσ για προσφορες κλπ. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...