Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες  ερώτηση. Πάω σε κατάστημα Γερμανός με ταυτότητα. Θέλω να αγοράσω νέο αριθμό what's up. Πληρώνω όσο κάνει ο αριθμός και παράλληλα κάτι παραπάνω που βάζει χρήματα μέσα για αγορά προγράμματος. Πόσο είναι 15 με 20 τεσπα όσο είναι. Η ερώτησις μου είναι μπορώ να το κάνω αυτό και να φύγω και μετά όταν θέλω εγώ να αγοράσω κάποιο πρόγραμμα η θα μου επιβάλουν με την αγορά κάρτας και ενεργοποίηση προγράμματος? 

 

Συγκεκριμένα ρωτάω γιατί θέλω να ενεργοποιήσω ένα απεριόριστα data από τις προσφορές που έχει κάθε καλοκαίρι απλά μέχρι τα μισά του άλλου μήνα έχω ήδη πολλά gb από άλλη κάρτα και δεν μου χρειάζεται προς το παρόν 

Edited by aaaaztek84
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 ώρες πριν, paanos said:

Ναι. Αρχικά απενεργοποίησε τον τηλεφωνητή καλώντας 1285 και πληκτρολογώντας 32. Μετά πληκτρολόγησε ##002#.

Δοκίμασα αλλά έκανε ένα ήχο σαν του φαξ !

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Χρήσιμη πληροφορία αλλά δεν μιλάμε για αυτό. Μιλάμε για ΙΔΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ αλλά ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ χρόνο ομιλίας η ΜΒ λόγω διαφορετικου token.

Αν βαλεις καρτα σημερα και επιλεξεις mb απ το token για ενα μηνα διαρκεια και ξαναβαλεις πχ καρτα στο καπακι και επιλεξεις mb απ το token για μια εβδομαδα, το καθε token εχει την δικη του ημερομηνια ληξης. Δε μεταφερεται κατι.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aaaaztek84 said:

Παίδες  ερώτηση. Πάω σε κατάστημα Γερμανός με ταυτότητα. Θέλω να αγοράσω νέο αριθμό what's up. Πληρώνω όσο κάνει ο αριθμός και παράλληλα κάτι παραπάνω που βάζει χρήματα μέσα για αγορά προγράμματος. Πόσο είναι 15 με 20 τεσπα όσο είναι. Η ερώτησις μου είναι μπορώ να το κάνω αυτό και να φύγω και μετά όταν θέλω εγώ να αγοράσω κάποιο πρόγραμμα η θα μου επιβάλουν με την αγορά κάρτας και ενεργοποίηση προγράμματος? 

 

Συγκεκριμένα ρωτάω γιατί θέλω να ενεργοποιήσω ένα απεριόριστα data από τις προσφορές που έχει κάθε καλοκαίρι απλά μέχρι τα μισά του άλλου μήνα έχω ήδη πολλά gb από άλλη κάρτα και δεν μου χρειάζεται προς το παρόν 

Νομίζω ότι ο αριθμός είναι δωρεάν και απλά θα σου πουν ότι θα πρεπει να κάνεις ανανέωση για να ενεργοποιηθεί η γραμμή, δλδ 12€ που είναι η ελάχιστη ανανέωση. Πριν ξεκινήσει η διαδικασία, ξεκαθάρισε τους ότι δεν θέλεις κανένα πακετο να ενεργοποιηθεί, ουτε χειροκίνητα ουτε αυτόματα. Έτσι θα έχεις έναν αριθμό με περιπου 10€ υπόλοιπο με ημερομηνία λήξης 2 μηνων, οποτε ενεργοποιείς το ιντερνετ όταν θελήσεις. Να κατεβάσεις και το app του what's up, ή το mycosmote

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Συνδρομητής καρτοκινητού telestet από το 1997...

Από εχθές γύρισα το νούμερο σε whatsup.

Τόσα χρόνια η wind ήταν γενικά "πίσω" σε όλα από τους ανταγωνιστές της, αλλά γενικά με καλύτερες τιμές / προσφορές. Πλέον η ψαλίδα έχει μικρύνει, για αυτό και έκανα την αλλαγή.

Το σήμα της όμως στο σπίτι μου (Μελίσσια), στην δουλειά μου (Γέρακας) και γενικά στα σημεία που κινούμαι με ανάγκασαν να αλλάξω πάροχο.

Volte άργησε να έρθει, vowifi ακόμα το περιμένουμε... Σε 4g κινητό ενδεικτικά ταχύτητες στα σημεία που με ενδιαφέρουν ως 30-40mbps, η πράσινη αντίστοιχα 130+.

Ενδεικτικά, σε σημείο πάνω στην λ. Δημοκρατίας στα Μελίσσια όπου κάποιες μέρες της εβδομάδας είμαι για 1 ώρα περιμένοντας τον γιο μου, με έριχνε και σε 3g...

Είμαι σε ηλικία που προτιμώ να δίνω πχ 5€ παραπάνω τον μήνα (που πλέον οι διαφορές στην τιμολογιακή πολιτική έχουν εκμηδενιστεί) για να έχω το καλύτερο σήμα.

Επειδή είμαι μόλις στο 1ο 24ωρο, οπότε θα επανέλθω κάποια στιγμή με εντυπώσεις και περισσότερα αποτελέσματα.

Δεν είμαι εδώ για κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, manwlis77 said:

Δοκίμασα αλλά έκανε ένα ήχο σαν του φαξ !

Όντως γιατί νόμιζα πως τώρα είσαι στην Vodafone 😛

Η ειδοποίηση κλήσεων είναι εξαρχής ενεργή. Πληκτρολόγησε ##002# και αν δεν έρχονται μηνύματα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους για να αλλάξουν πρώτα τη ρύθμιση από το δίκτυο. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, king2009 said:

Στους 2 μήνες δηλαδή 20 ευρώ 2 μήνες απεριόριστα δίνουν ακόμα ένα δωρο4c30d55225b422c9ac0f35f7a1b69623.jpg

Στάλθηκε από το Poco F3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δηλαδή ο λόγος που θα πρέπει να δώσω ας πούμε 19,80€ είναι για να έχω δωρεάν τρίτο μήνα; Ας πούμε τον Σεπτέμβριο;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Mobileras said:

Νομίζω ότι ο αριθμός είναι δωρεάν και απλά θα σου πουν ότι θα πρεπει να κάνεις ανανέωση για να ενεργοποιηθεί η γραμμή, δλδ 12€ που είναι η ελάχιστη ανανέωση. Πριν ξεκινήσει η διαδικασία, ξεκαθάρισε τους ότι δεν θέλεις κανένα πακετο να ενεργοποιηθεί, ουτε χειροκίνητα ουτε αυτόματα. Έτσι θα έχεις έναν αριθμό με περιπου 10€ υπόλοιπο με ημερομηνία λήξης 2 μηνων, οποτε ενεργοποιείς το ιντερνετ όταν θελήσεις. Να κατεβάσεις και το app του what's up, ή το mycosmote

Έτσι ακριβώς έδωσα 12 και μου δωσαν νέο αριθμό με 11 ευρώ μέσα χωρίς καμία ενεργοποίηση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ίσως να έχει ειπωθεί και δεν το είδα, σε cosmokarta θέλω να ρωτήσω, έχω αυτήν την στιγμή αγοράσει το πακέτο COMBO TO ALL που λήγει 22/7 , αν πάρω σήμερα την καλοκαιρινή προσφορά με 9,90€ απεριόριστα data τα οποία θα λήγουν σε ένα μήνα, θα μου τρώει από το πακέτο που λήγει πιο νωρίς ή από τα δωρεάν ;

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ενδιαφέρουσα εξέλιξη υπάρχει που ίσως να φέρει αλλαγές:

https://xristika.gr/telos-i-asydosia-chastoyki-se-cosmote-vodafone-kai-wind/

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Ipokratis said:

Μια ενδιαφέρουσα εξέλιξη υπάρχει που ίσως να φέρει αλλαγές:

https://xristika.gr/telos-i-asydosia-chastoyki-se-cosmote-vodafone-kai-wind/

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η Οδηγία από ΕΕ είναι σαφής: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32005L0029&from=EL

Και : https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52016SC0163&from=EL

https://ec.europa.eu/consumers/odr/main/?event=main.consumer.rights#inline-nav-2

Παρότι σε δαύτη τη χώρα που έτυχε να γεννηθούμε ούτε από τις Αρχές (πχ ΣτΚ) δε τηρείται σε τελική ανάλυση τίποτα από όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου μετακινήθηκε από Vodafone CU σε What's Up και αντιμετωπίζει πρόβλημα όταν την καλούμε λέει η ότι είναι μη διαθέσιμος ή ότι είναι απενεργοποιημένος. Τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Φίλη μου μετακινήθηκε από Vodafone CU σε What's Up και αντιμετωπίζει πρόβλημα όταν την καλούμε λέει η ότι είναι μη διαθέσιμος ή ότι είναι απενεργοποιημένος. Τι φταίει;

Ο'τι και να σου πουμε εμείς, υποθέσεις θα είναι. Καλυτερα να επικοινωνήσει με την εξυπηρέτηση πελατων. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2022 at 5:46 ΜΜ, paanos said:

 

Ρε παιδιά πως θα βγάλω τον τηλεφωνητή από what's up ? Και να βάλω ειδοποίηση με μύνημα όταν είναι κατειλημμένο 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλουν απλά ομιλία συμφέρει το πρόγραμμα με τα 5.04 ευρώ για 15 μέρες και κερδίζετε και μια μέρα σε κάθε ανανέωση. Πχ όλα τα προγράμματα λήγουν στις 12 το μεσημέρι. Αν το πακέτο ενεργοποιηθεί μετά τις 12 το βράδυ της προηγούμενης μέρας που λήγει το πακέτο κερδίζετε συν 1 μέρα πάει στις 32 δηλαδή από τις 30 που θέλουν 2 πακέτα των 15 ημερών. Αποκλειστικά για μεγαλύτερες ηλικίες βολεύει που δεν θέλουν καθόλου δεδομένα και γίνεται η ενεργοποίηση από my cosmote κινητό που έχουμε το τηλέφωνο και γίνεται η διαχείριση. Γιατί diy δεν υπάρχει εκτός της εφαρμογής what's up.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Pppe said:

Ακριβώς king2009. 200΄ προς όλους + 1000΄ προς WU με 10,08Ε για 32 μέρες. Σωστός.

Παιδιά η frog συμφέρει περισσότερο για ομιλία. Εφόσον την εβδομάδα διπλασιασμού έχεις 120 προς όλους με 3.02€, κάνεις ότι θες. Ενεργοποιείς ένα πακέτο αρχή της εβδομάδας και 2 στο τέλος και έχεις με 9.06€ 360' προς όλους για 37 ημέρες. Ή μετά από 2 εβδομάδες και επεκτείνεται ο χρόνος λήξεις και της πρώτης ενεργοποίησης.

Βέβαια είναι αναλόγως πόσο μιλάει ο καθένας ή τι πακέτο έχουν και οι φίλοι σας. Σε εμένα χρειάζεται μόνο ένα πακέτο των 3.02€ και πάλι δεν καταναλώνω τα 120' τον μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό, απλά πολλοί αδυνατούν και να συλλαβουν τον αλγόριθμο διπλασιασμού όσες φορές και να τους το ξαναπεις.

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Έκανα λάθος και ενεργοποίησα το reload it αργότερα και τώρα μου τραβάει από τα κανονικά giga. Υπάρχει τρόπος να μου τραβήξει από το reload που λήγει αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν ενεργοποιήσεις κάποιο πακέτο (DIY, Calls, Calls Unlimited, Giga Month κλπ) που προσθέτει και παρατείνει τα GB του βασικού "κουβά"

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή  : token γενεθλίων με λήξη  10/7 μπήκα  μόλις  τώρα  να το ενεργοποιήσω και δεν υπάρχει. Δεν είχα  προσέξει αν έγραφε και ώρα  λήξης και θεώρησα πως ήταν μέχρι  23:59 και το έχασα. Πιθανόν  είναι μέχρι 23:59 της προηγούμενης (9/7 εν προκειμένω).

Link to comment
Share on other sites

Ναι: Σε όλα τα Token, αν γράφει πχ "έως 15/7" θα υπάρχει η δυνατότητα ως ΚΑΙ 14/7. 

Όπως και στις προσφορές "Βάλε κάρτα έως...και 2GB+100΄ προς όλους.." που στέλνει κάθε 13 μέρες πριν την λήξη 2μήνου σε μερικούς , για να πάρει το δώρο κανείς πρέπει να ανανεώσει 1 μέρα πριν από αυτήν που γράφει ως λήξη δυνατότητας αλλιώς δεν την παίρνει.

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...