Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 ώρες πριν, p_k said:

Ισχύει σε πολλές περιοχές. 

Και για να μην παρεξηγηθώ. Η cosmote έχει το καλύτερο σήμα στην Ελλάδα.
https://www.speedtest.net/awards/greece/ 
Απλά τυχαίνει να έχω πέσει στην περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

30 minutes ago, balkos said:

Και για να μην παρεξηγηθώ. Η cosmote έχει το καλύτερο σήμα στην Ελλάδα.
https://www.speedtest.net/awards/greece/ 
Απλά τυχαίνει να έχω πέσει στην περίπτωση. 

Εννοείται πως έχει το καλύτερο σήμα στην Ελλάδα με διαφορά,απλά αν στο σπίτι σου και στα σημεία που κινείσαι και χρειάζεσαι ίντερνετ έχεις θέματα,αναγκαστικά κοιτάς σε άλλη εταιρία.Φανταζομαι για να λες επισκέπτες εσύ δεν έχεις Cosmote. 

Link to comment
Share on other sites

Παίζει esim με το what’s up???


Sent from my iPhone using Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, kmpatra said:

Σε ποιο ονομα ταυτοποιηθηκε? Ειναι περιεργο μαλλον ειναι νουμερο που παλιότερα το ειχε αλλος αλλα θα επρεπε να ειχε διαγραφει απο τα αλλα id. Καθε id (λογαριασμος mycosmote) περιεχει ταυτοποιημένες συνδέσεις που κατέχει ή ελέγχει ο συνδρομητής. Θα έλεγα να το αναφερετε πρωτα στην εταιρεία. Λογικα μετα η μονη επιλογη θα είναι νεο id.

Αν μιλαμε για whatsup καλύτερα να βαλει την αντίστοιχη εφαρμογή (whatsup app) και οχι mycosmote

Καλησπερα , Ναι την εφαρμογη whats up εχει εκει του το βγαζει το μηνυμα , υποτίθεται οτι ειναι καινουργιο .... εκανα την αιτηση μεσα απο το site του whats up και μου το εστειλαν σαν νεο , στην φορμα εβαλα τα στοιχεια του μικρου αλλα και τα δικα μου γιατι μου ειπαν λογο οτι ειναι 15 δεν μπορει να μπει σε αυτον και ετσι θα το βαλουν στα δικα μου στοιχεια απλα θα το κανουν να ειναι μαθητικο......
 

Link to comment
Share on other sites

Παίζει esim με το what’s up???


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τι κερδίζουμε τελικά με την ενεργοποίηση esim? Έχει κάτι θετικό στο τηλέφωνο μας?
Εκτός το αρνητικό ότι αν χρειαστεί να κάνουμε επανεκκίνηση του κινητού μας δεν θα έχουμε τηλεφωνικό νούμερο?
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pank said:

Τι κερδίζουμε τελικά με την ενεργοποίηση esim? Έχει κάτι θετικό στο τηλέφωνο μας?
Εκτός το αρνητικό ότι αν χρειαστεί να κάνουμε επανεκκίνηση του κινητού μας δεν θα έχουμε τηλεφωνικό νούμερο?

Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες με την επανεκκίνηση.
Κάποια κινητά (πχ iPhone) δεν υποστηρίζουν dual SIM, εκτός εάν η μία είναι eSIM. Κατά τα άλλα, δεν χρειάζεται να παρακαλάς για διαθέσιμη κάρτα SIM για να αλλάξεις πάροχο, χρειάζεται να παρακαλάς για "διαθέσιμη" eSIM 🤣

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικά.

Έχει επιπλέον κόστος;
Μπορείτε να μου πείτε τα αρνητικά ποια μπορεί να είναι;

Έχω εταιρικό wind αλλά εκεί που θα πάω για Πάσχα δεν έχω καθόλου σήμα.
Θέλω να κάνω έκτροπη τις κλήσεις μου σε ένα καρτοκινητά της cosmote και η συσκευή μου δεν παίρνει 2η σιμ αλλά παίρνει esim.

Γίνεται αυτό που σκέφτομαι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες με την επανεκκίνηση.
Κάποια κινητά (πχ iPhone) δεν υποστηρίζουν dual SIM, εκτός εάν η μία είναι eSIM. Κατά τα άλλα, δεν χρειάζεται να παρακαλάς για διαθέσιμη κάρτα SIM για να αλλάξεις πάροχο, χρειάζεται να παρακαλάς για "διαθέσιμη" eSIM 
Συγγνώμη δεν ήθελα να γράψω επανεκκίνηση. Εννοούσα reset λόγω ανώτερα βίας. Χάνεται η esim?
Επίσης μόνο από κατάστημα γίνεται ή μπορώ και τηλεφωνικά?
Δηλαδή αν Σάββατο κολλήσει το κινητό και κάνω hard reset, Δευτέρα πρωί θα έχω τηλέφωνο εφόσον επισκεφτώ κατάστημα ΟΤΕ?



Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, pank said:

Συγγνώμη δεν ήθελα να γράψω επανεκκίνηση. Εννοούσα reset λόγω ανώτερα βίας. Χάνεται η esim?
Επίσης μόνο από κατάστημα γίνεται ή μπορώ και τηλεφωνικά?
Δηλαδή αν Σάββατο κολλήσει το κινητό και κάνω hard reset, Δευτέρα πρωί θα έχω τηλέφωνο εφόσον επισκεφτώ κατάστημα ΟΤΕ?

Εδώ είναι λίγο θολά τα νερά. Κανονικά δεν χρειάζεται νέα μετάβαση σε κατάστημα, ούτε νέα προμήθεια "πακέτου" eSIM. Για λόγους εμπορικούς ή προστασίας από SIM swap, το κάνουν πιο δύσκολο. Επίσης οι δύο εταιρείες που προσφέρουν eSIM στην Ελλάδα (Cosmote και Vodafone) έχουν μικροδιαφορές στην πολιτική τους:

Cosmote

Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχουν όλα τα κινητά άλλα μπορείς να κάνεις reset χωρίς να διαγραφει η esim.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Η βονταφον στην βγάζει και από την εφαρμογή,η κόσμοτε θέλει από κατάστημα

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, DARKMAN74 said:

Καλησπερα , Ναι την εφαρμογη whats up εχει εκει του το βγαζει το μηνυμα , υποτίθεται οτι ειναι καινουργιο .... εκανα την αιτηση μεσα απο το site του whats up και μου το εστειλαν σαν νεο , στην φορμα εβαλα τα στοιχεια του μικρου αλλα και τα δικα μου γιατι μου ειπαν λογο οτι ειναι 15 δεν μπορει να μπει σε αυτον και ετσι θα το βαλουν στα δικα μου στοιχεια απλα θα το κανουν να ειναι μαθητικο......
 

Δεν ξέρω αν εχει αλλαξει κατι. Αυτο που περιεγραψες πριν με τα id παραπεμπει στην εφαρμογή mycosmote. Η εφαρμογή whatsup κανει ταυτοποιηση μεσω sms του αριθμού και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, kmpatra said:

Δεν ξέρω αν εχει αλλαξει κατι. Αυτο που περιεγραψες πριν με τα id παραπεμπει στην εφαρμογή mycosmote. Η εφαρμογή whatsup κανει ταυτοποιηση μεσω sms του αριθμού και τίποτα άλλο.

Θα το ξανατσεκαρω να δω αν το βγαζει παλι ισως ειναι αυτο που λες και να το κανεις για να μπεις και στο mycosmote αλλα το περιεργο ειναι γιατι σου βγαζει τοσα μαιλ , τεσπα θα το δουμε 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αλλος προβλημα με ανανεωση χρηματων σε whats up? Προσπαθω μιση ωρα να βαλω 30 ευρω και ολο λεει δεν μπορει να γινει η συναλλαγη. Εχω κανει δεκαδες συναλλαγες με αυτη την καρτα με τον ιδιο τροπο. Ουτε μεσω my cosmote εφαρμογης ουτε μεσω υπολογιστη. 2 φορες ηρθε για εγκριση στο ebanking πατησα και μετα λεει δεν πραγματοποιηθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

Με 30 ευρώ δεν δίνει ΜΒ.....απλά 3 ευρώ και 500ΜΒ .

Μήπως σε συμφέρει 20 ?

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, king2009 said:

Εχει κανεις αλλος προβλημα με ανανεωση χρηματων σε whats up? Προσπαθω μιση ωρα να βαλω 30 ευρω και ολο λεει δεν μπορει να γινει η συναλλαγη. Εχω κανει δεκαδες συναλλαγες με αυτη την καρτα με τον ιδιο τροπο. Ουτε μεσω my cosmote εφαρμογης ουτε μεσω υπολογιστη. 2 φορες ηρθε για εγκριση στο ebanking πατησα και μετα λεει δεν πραγματοποιηθηκε. 

Έχει εδώ και δυο μέρες που η cosmote payments (τρομάρα τους) δεν δουλεύει. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CaptainNickGR said:

Έχει εδώ και δυο μέρες που η cosmote payments (τρομάρα τους) δεν δουλεύει. 

Σημερα ηταν να κανω ανανεωση σε ενα κινητο να βαλω πακετο. Ηδη εληξαν οτι λεπτα ειχε στις 12 σημερα και τωρα δεν μπορει καν να παρει τηλεφωνο γιατι δεν εχει καθολου καρτα μεσα. Ειναι σοβαροι? Δηλαδη αυτο το κινητο ειχε 1500 λεπτα προς ολους απο τα πακετα που εμεναν καθε μηνα σημερα ολα χαθηκαν εξαιτιας τους. Τι να πεις για αυτη την εταιρια.

31 minutes ago, Vasileios said:

Με 30 ευρώ δεν δίνει ΜΒ.....απλά 3 ευρώ και 500ΜΒ .

Μήπως σε συμφέρει 20 ?

Δινει κανονικα reload it οπως το platinum με τα 20 ευρω. Βαζω καθε μηνα σε ενα κινητο 30 ευρω το κοβω τιμολογιο και το περναω σαν εξοδο στην επιχειρηση και μετα κανω μετα φορα σε αλλα κινητα και βαζω πακετα. +τα 3 ευρω που ειναι ενα συν ειναι 36 ευρω το χρονο. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, CaptainNickGR said:

Έχει εδώ και δυο μέρες που η cosmote payments (τρομάρα τους) δεν δουλεύει. 

Εχθές έβαλα από την εφαρμογή what’s up, δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, leo06 said:

Εχθές έβαλα από την εφαρμογή what’s up, δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

Box και My Cosmote δεν μπορούσα να πληρώσω. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CaptainNickGR said:

Box και My Cosmote δεν μπορούσα να πληρώσω. 

Δεν ξέρω για my cosmote αλλά box δυο παραγγελίες επίσης πέρασαν κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, leo06 said:

Δεν ξέρω για my cosmote αλλά box δυο παραγγελίες επίσης πέρασαν κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Χθες είχε βγάλει και μήνυμα στο my cosmote ότι έχουν πρόβλημα. Τις παραγγελίες στο box χθες μόνο με μετρητά τις έπαιρνε. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κάνω ανανέωση 1 μέρα πριν λήξει το πακέτο. Πάντα! Δεν θα σωθεί για μια μέρα. Άλλες φορές βάζω τα χρήματα 1 μέρα πριν και ενεργοποιώ την επόμενη μέρα το πακέτο.
Οπότε δεν υπάρχει καμία περίπτωση να χάσω κάποιο πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, CaptainNickGR said:

Χθες είχε βγάλει και μήνυμα στο my cosmote ότι έχουν πρόβλημα. Τις παραγγελίες στο box χθες μόνο με μετρητά τις έπαιρνε. 

Με κάρτα πλήρωσα, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι η κάρτα ήταν αποθηκευμένη, δεν πέρασα νέα.

Link to comment
Share on other sites

Με αποθηκευμενη καρτα κανω ανανεωση μεσω my cosmote εδω και 2 χρονια κοντα  χωρις θεμα. Σημερα προσπαθησα 5 φορες δεν γινεται. Απο whats up εχει μεχρι 20 ευρω οποτε χανετε το 3ευρο. Θα ξανα δοκιμασω αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...