Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

27 minutes ago, GREGORYMO said:

Το είδα τώρα !!!

Μια χαρά.

Το πακέτο DIY, μεταφέρεται αν ανανεωθεί πριν λήξει ?

Ναι κανονικά. Αλλωστε στα πακέτα του whatsup oι παροχές είναι ενιαίες ανάμεσα σε όλα τα μηνιαία πακέτα και στις ίδιες παροχές.

οχι δεν γίνεται. μόνο αν κάνεις κλώνο της εφαρμογής ή αν βγαινεις απο το ένα και να μπαίνεις στο άλλο νούμερο. Και επίσης ακόμη και έτσι κάποια στιγμή αν πας να μπεις στον κλώνο απο ίντερνετ άλλης σιμ/wifi κτλ τότε μπορεί να θέλει και πάλι sms για να ξανασυνδεθείς

Εδώ πάσχει το wu σημαντικά σε σύγκριση με τους 2 ανταγωνιστές που μπαίνεις και με username/pass

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

5 minutes ago, bbbb said:

Ναι κανονικά. Αλλωστε στα πακέτα του whatsup oι παροχές είναι ενιαίες ανάμεσα σε όλα τα μηνιαία πακέτα και στις ίδιες παροχές.

οχι δεν γίνεται. μόνο αν κάνεις κλώνο της εφαρμογής ή αν βγαινεις απο το ένα και να μπαίνεις στο άλλο νούμερο. Και επίσης ακόμη και έτσι κάποια στιγμή αν πας να μπεις στον κλώνο απο ίντερνετ άλλης σιμ/wifi κτλ τότε μπορεί να θέλει και πάλι sms για να ξανασυνδεθείς

Εδώ πάσχει το wu σημαντικά σε σύγκριση με τους 2 ανταγωνιστές που μπαίνεις και με username/pass

Άρα, είμαι αναγκασμένος να το αφήσω το ένα cosmokarta ?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, bbbb said:

Εξαρτάται το πως ορίζεις το "αναγκασμένος"..

Στο ότι αν το κάνω watch up δεν θα μπορώ να το διαχειριστω μέσω app.

Μιλάμε για νούμερο που ο κάτοχος μένει σε άλλη πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Μάθε στον κάτοχο να διαβάζει sms. Ετσι ακόμη και αν χρειάζεται να το βάζεις μια φορά το μήνα,να σου το λέει. Εγώ αυτό έκανα

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bbbb said:

Μάθε στον κάτοχο να διαβάζει sms. Ετσι ακόμη και αν χρειάζεται να το βάζεις μια φορά το μήνα,να σου το λέει. Εγώ αυτό έκανα

Τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι για να μπεις στην εφαρμογή του whatsup απο άλλο κινητό,κατά την εκκίνηση σου ζητάει το νούμερο,το βάζεις και στέλνει στον αριθμό του κατόχου ένα sms που περιέχει έναν κωδικό. Βαζεις στο app αυτόν τον κωδικό και μπορείς να διαχειριστείς το υπόλοιπο του κτλ

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, bbbb said:

Εννοώ ότι για να μπεις στην εφαρμογή του whatsup απο άλλο κινητό,κατά την εκκίνηση σου ζητάει το νούμερο,το βάζεις και στέλνει στον αριθμό του κατόχου ένα sms που περιέχει έναν κωδικό. Βαζεις στο app αυτόν τον κωδικό και μπορείς να διαχειριστείς το υπόλοιπο του κτλ

Το ξέρω αλλά δεν είναι βολικό στην περίπτωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, bbbb said:

Εννοώ ότι για να μπεις στην εφαρμογή του whatsup απο άλλο κινητό,κατά την εκκίνηση σου ζητάει το νούμερο,το βάζεις και στέλνει στον αριθμό του κατόχου ένα sms που περιέχει έναν κωδικό. Βαζεις στο app αυτόν τον κωδικό και μπορείς να διαχειριστείς το υπόλοιπο του κτλ

Το κινητό μιλά πολύ λίγο και για αυτό σκέφτηκα το DIY, αλλά αφού όλα τα πακέτα πάνω 10.90€ ελάχιστο, σιγά μην το αφήσουν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2022 at 10:45 ΠΜ, Gm87 said:

Α, να μπορείς να επεκτείνεις τη διάρκεια των GB βάζοντας λεπτά και των λεπτών βάζοντας GB. Δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Too good to be true.

Σκέφτομαι το εξής:

Έχω 2 token.

Ενεργοποιω στο ένα λεπτά και στο άλλο ΜΒ.

ΠΡΙΝ λήξουν, ανανεώνω και παίρνω 1 token. Τι θα γίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά να χάλασε. Δοκίμασε να την καθαρίσεις με λίγο οινόπνευμα.
Το έχω δοκιμάσει και αυτό. Τίποτα. Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών μέσω chat, είπαν ότι θα μου στείλουν νέα SIM, αλλά πρέπει να το μεταβιβάσει στο τμήμα καρτών κλπ και να με καλέσουν αυτοί για να ξαναπώ αυτά που είπα σε αυτήν

Anyway, με κάλεσαν 2-3 φορές και αφού τα είπα όλα αυτά 2-3 φορές θα μου στείλουν κάρτα με χρέωση μεταφορικών...

Εδώ στην Ολλανδία, μείνεις στο app και παραγγέλνεις την SIM όποτε θες σε ότι τύπο θες & για όποιο λόγο θες. Είτε e-sim είτε κανονική, με χρέωση της κάρτας μόνο.
Ακυρώνεις την τρέχουσα κάρτα σου, τη διαχειρίζεσαι όπως εσύ θες και όποτε θες.
Χωρίς να σε ρωτάνε τι και πώς. Σε 2 λεπτά κάνεις τη δουλειά σου!
Τόσο δύσκολο είναι δλδ που πρέπει να ψάχνουμε να τους μιλήσουμε όταν μπορούν και μετά από ένα σιδηρόδρομο διαφορετικών συζητήσεων με όλους τους;;

(Έχουν παρά πολύ δρόμο μπροστά τους ακόμα για να φτάσει μια ελληνική εταιρεία τις ευρωπαϊκές. Μόνο βιτρίνα και διαφήμιση είναι όλες)

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Ipokratis said:

Το έχω δοκιμάσει και αυτό. Τίποτα. Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών μέσω chat, είπαν ότι θα μου στείλουν νέα SIM, αλλά πρέπει να το μεταβιβάσει στο τμήμα καρτών κλπ και να με καλέσουν αυτοί για να ξαναπώ αυτά που είπα σε αυτήν emoji16.png

Anyway, με κάλεσαν 2-3 φορές και αφού τα είπα όλα αυτά 2-3 φορές θα μου στείλουν κάρτα με χρέωση μεταφορικών...emoji16.png

Εδώ στην Ολλανδία, μείνεις στο app και παραγγέλνεις την SIM όποτε θες σε ότι τύπο θες & για όποιο λόγο θες. Είτε e-sim είτε κανονική, με χρέωση της κάρτας μόνο.
Ακυρώνεις την τρέχουσα κάρτα σου, τη διαχειρίζεσαι όπως εσύ θες και όποτε θες.
Χωρίς να σε ρωτάνε τι και πώς. Σε 2 λεπτά κάνεις τη δουλειά σου!
Τόσο δύσκολο είναι δλδ που πρέπει να ψάχνουμε να τους μιλήσουμε όταν μπορούν και μετά από ένα σιδηρόδρομο διαφορετικών συζητήσεων με όλους τους;;

(Έχουν παρά πολύ δρόμο μπροστά τους ακόμα για να φτάσει μια ελληνική εταιρεία τις ευρωπαϊκές. Μόνο βιτρίνα και διαφήμιση είναι όλες)

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδή στην Ελλάδα τα κινητά χρησιμοποιούνται πολύ για 2FA (πχ στις υπηρεσίες του gov.gr, σε τράπεζες, κλπ) έχουν γίνει πιο δύσκαμπτοι σε διαδικασίες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για SIM swapping.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην Ελλάδα τα κινητά χρησιμοποιούνται πολύ για 2FA (πχ στις υπηρεσίες του gov.gr, σε τράπεζες, κλπ) έχουν γίνει πιο δύσκαμπτοι σε διαδικασίες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για SIM swapping.
Μονίμως έτσι ήταν. Έχουν μείνει στο απαρχαιωμένο σύστημα τηλεφωνικής επικοινωνίας και μόνο!
Ακόμα και τραπεζικές δήθεν "ηλεκτρονικές" υπηρεσίες, μπαίνεις στην διαφημιζόμενη υπηρεσία στο website της τράπεζας... και σου λέει να πας σε κατάστημα!!
Υπάρχουν τρόποι έτοιμοι, χωρίς να χρειάζεται να ανακαλύψουν τον τροχό...
Αν δεν έχουν ιδέα, καλό είναι να αντιγράφουν τους δοκιμασμένους & πετυχημένους τρόπους των άλλων κρατών κι όχι να μας κάνουν εμάς beta testers τους και να μη δίνουν σημασία μάλιστα στην ταλαιπωρία και στις χαμένες ώρες εργασίας και πληρωμών θέσεων εργασίας για τηλεφωνική εξυπηρέτηση.
Όλα αυτά αυξάνουν το κόστος στους πελάτες.
Δηλαδή σε εμάς!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Μιας και καταργείται το combo λέω να συνεχίσω με Diy. Τα λεπτά ομιλίας τα mb και τα sms που δεν έχω καταναλώσει θα μεταφερθούν, σωστά? Μην κάνω καμιά πατάτα ...

Από poco f3 με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Πιο συγκεκριμένα 

- Τα MB γενικής χρήσης μεταφέρονται μεταξύ των Giga Month, Combo, DIY και των νέων Calls 

- Τα λεπτά προς όλους μεταφέρονται μεταξύ των Combo, Calls To All και DIY

- Τα SMS προς όλους και τα λεπτά προς WhatsUp μεταφέρονται μεταξύ των Combo και Calls To All αλλά για να μεταφερθούν στο DIY πρέπει να τα επιλέξεις σαν δώρα

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, paanos said:

Σωστα. Πιο συγκεκριμένα 

- Τα MB γενικής χρήσης μεταφέρονται μεταξύ των Giga Month, Combo, DIY και των νέων Calls 

- Τα λεπτά προς όλους μεταφέρονται μεταξύ των Combo, Calls To All και DIY

- Τα SMS προς όλους και τα λεπτά προς WhatsUp μεταφέρονται μεταξύ των Combo και Calls To All αλλά για να μεταφερθούν στο DIY πρέπει να τα επιλέξεις σαν δώρα

 

Το DIY θα είναι το μοναδικό πακέτο με 10€. Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, GREGORYMO said:

Το DIY θα είναι το μοναδικό πακέτο με 10€. Σωστά ?

Λογικά θα έρθουν αλλαγές και εκεί, φυσικά με την προσθήκη απεριόριστων στην μπάρα των λεπτών.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CaptainNickGR said:

Λογικά θα έρθουν αλλαγές και εκεί, φυσικά με την προσθήκη απεριόριστων στην μπάρα των λεπτών.

Μιλάω λίγο και με ενδιαφέρει το πιο φθηνό.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GREGORYMO said:

Μιλάω λίγο και με ενδιαφέρει το πιο φθηνό.

Λογικά θα ανεβεί και το ελάχιστο ποσό. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GREGORYMO said:

Μιλάω λίγο και με ενδιαφέρει το πιο φθηνό.

Για λίγη ομιλία πιο οικονομικές λυσεις βρίσκεις σε φρογκ.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Mobileras said:

Για λίγη ομιλία πιο οικονομικές λυσεις βρίσκεις σε φρογκ.

αυτο με τα 60' 3 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...