Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

19 minutes ago, Gm87 said:

Α, να μπορείς να επεκτείνεις τη διάρκεια των GB βάζοντας λεπτά και των λεπτών βάζοντας GB. Δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Too good to be true.

Μιλάω, για token με token.

Αν πχ έχω 60' και βάλω ΜΒ, να μη χαθούν τα '.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είμαι κάτοχος whats up και επειδή δεν έχω ασχοληθεί αν κάποιος γνωρίζει με ενημερώνει. 

Έχω 11 gb από reload it που λήγουν στις 27 του μήνα στις 10:00. Τα υπόλοιπα data λήγουν στις 7 Απριλίου στις 10:00 όπως και ο χρόνος ομιλίας (λήγει στις 12:00).

Μπορώ να κάνω κάτι ώστε τα  11 gb από reload it να παραταθούν και να λήγουν και αυτά στις 7 Απριλίου (ή αργότερα) που θα κάνω ανανέωση ώστε να μην τα χάσω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ανανέωση από σήμερα  ώστε.

α) Ο χρόνος ομιλίας θα ισχύει μέχρι 20/5/2022

β) τα reload θα ανανεωθούν για 30 ημέρες μέχρι 22/3/2022

Αλλά θα μπεις σε ένα τριπάκι να ανανεώνεις κάθε 30 ημέρες για να μην χάσεις το reload. 

Ανάλογα την πιθανή σου κατανάλωση , κάπια στιγμή συμφέρει να τα χάσεις .

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, GREGORYMO said:

Μιλάω, για token με token.

Αν πχ έχω 60' και βάλω ΜΒ, να μη χαθούν τα '.

Κατάλαβα τι λες, το ίδιο λέμε. Token με Token, αλλά ανόμοιες παροχές (ομιλία με δεδομένα και δεδομένα με ομιλία). Μην με βάλεις στον πειρασμό να βάλω δεκάρικο, να επιλέξω τα 60' για να δω αν θα ανανεωθούν τα GB μου.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Vasileios said:

Μπορείς να κάνεις ανανέωση από σήμερα  ώστε.

α) Ο χρόνος ομιλίας θα ισχύει μέχρι 20/5/2022

β) τα reload θα ανανεωθούν για 30 ημέρες μέχρι 22/3/2022

Αλλά θα μπεις σε ένα τριπάκι να ανανεώνεις κάθε 30 ημέρες για να μην χάσεις το reload. 

Ανάλογα την πιθανή σου κατανάλωση , κάπια στιγμή συμφέρει να τα χάσεις .

Ευχαριστώ. Αυτό βλέπω και εγώ, ότι θα τα αφήσω να χαθούν.

Link to comment
Share on other sites

Από τα δύο καρτοκινητά της cosmote ( cosmokarta, whatsup) τα οποία έχουν και τα δύο (σχεδόν) το ίδιο unlimited πακέτο

COSMOKAPTA COMBO UNLIMITED (13,50€) ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ λεπτά προς όλους, 1,5GB & 400SMS

WHATSUP UNLIMITED CALLS (13,50€) ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ λεπτά προς όλους, 1,5GB & 600SMS

Υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσεις το ένα έναντι του άλλου; Υπάρχουν άλλες διαφορές;

και τα δύο κάνουν μεταφορά των MB αν ανανεωθούν μέσα στον μήνα

και στα δύο τα λεπτά δεν ισχύουν στην περιαγωγή.

Επίσης υπάρχει τρόπος για αυτόματη αγορά κάρτας κάθε μήνα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sofos_k said:

Από τα δύο καρτοκινητά της cosmote ( cosmokarta, whatsup) τα οποία έχουν και τα δύο (σχεδόν) το ίδιο unlimited πακέτο

COSMOKAPTA COMBO UNLIMITED (13,50€) ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ λεπτά προς όλους, 1,5GB & 400SMS

WHATSUP UNLIMITED CALLS (13,50€) ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ λεπτά προς όλους, 1,5GB & 600SMS

Υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσεις το ένα έναντι του άλλου; Υπάρχουν άλλες διαφορές;

και τα δύο κάνουν μεταφορά των MB αν ανανεωθούν μέσα στον μήνα

και στα δύο τα λεπτά δεν ισχύουν στην περιαγωγή.

Επίσης υπάρχει τρόπος για αυτόματη αγορά κάρτας κάθε μήνα;

Δεν είναι ταυτόσημα τα δύο προγράμματα, είναι όμως παρόμοια. Η κύρια διαφορά είναι ότι στην Cosmoκάρτα δεν υπάρχει το Reload It (δεν λαμβάνεις Token ως bonus ανανέωσης), οπότε τα MBs είναι πολύ πιο "τσιγγούνικα" (νομίζω ότι λαμβάνεις κάποια λίγα MBs με διάρκεια δεκαπέντε ημερών). Κατά τα άλλα, σε επίπεδο "μικρών" πακέτων (αυτών με 10,90€, τα οποία αντιστοιχούν σε ανανέωση με κάρτα των 12€), αν το θέλεις κυρίως για ομιλία, συμφέρει καλύτερα το πακέτο της Cosmoκάρτα, καθώς προσφέρει 800' προς όλους αντί για 600' που προσφέρει το αντίστοιχο πακέτο του What's Up. Από εκεί και πέρα, σε επίπεδο "μεγάλων" πακέτων (με κόστος 13,50€, που προϋποθέτει ανανέωση των 15€), η μόνη διαφορά μεταξύ των δύο πακέτων, εντοπίζεται στα SMS (400 στην Cosmoκάρτα, έναντι 600 στο What's Up, ειλικρινά δεν έχω καταλάβει το σκεπτικό αυτής της διαφοροποίησης κατά 200 SMS και μόνο). Και στα δύο προγράμματα υπάρχουν τα ίδια πακέτα GIGA (month, week, dayMAX, day, SouKou), με τη μόνη διαφορά ότι στο What's Up υπάρχει και το αυτόματο πακέτο GIGA month auto, το οποίο προσφέρει 5GB αντί για 4GB του απλού πακέτου. Παρά τις σχετικά μικρές διαφορές μεταξύ των δύο προγραμμάτων, το What's Up θεωρείται περισσότερο "ζωντανό" και σύγχρονο πρόγραμμα, ενώ η Cosmoκάρτα θεωρείται καταλληλότερη για ηλικιωμένους.

Link to comment
Share on other sites

Συν ότι αν έχει Whats up ο άλλος σε καλεί απο οποιοδήποτε πακέτο με λεπτά προς whats up. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, George6633 said:

Συν ότι αν έχει Whats up ο άλλος σε καλεί απο οποιοδήποτε πακέτο με λεπτά προς whats up. 

Ναι, απλώς να σημειώσουμε ότι αυτό θα ισχύει για σχετικά μικρό χρονικό διάστημα ακόμη, καθώς τα νέα πακέτα δεν περιέχουν πολλή χρόνο ομιλίας προς What's Up, ειδικότερα μόνο αυτό των 10,90€ (Calls To All), περιέχει μόλις 100 λεπτά προς What's Up. Με την πάροδο του χρόνου, και καθώς τα παλαιότερα πακέτα COMBO τείνουν προς κατάργηση και τα συσσωρευμένα από αυτά λεπτά προς What's Up των χρηστών τείνουν προς κατανάλωση, θα είναι πλέον παντελώς αδιάφορο στον πολλή κόσμο το τι δίκτυο έχει ο καθένας. Για τους πελάτες των κοκκινομπλέ, αυτό έχει ήδη γίνει, έρχεται και η δική μας σειρά όπου να 'ναι.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Gm87 said:

Ναι, απλώς να σημειώσουμε ότι αυτό θα ισχύει για σχετικά μικρό χρονικό διάστημα ακόμη, καθώς τα νέα πακέτα δεν περιέχουν πολλή χρόνο ομιλίας προς What's Up, ειδικότερα μόνο αυτό των 10,90€ (Calls To All), περιέχει μόλις 100 λεπτά προς What's Up. Με την πάροδο του χρόνου, και καθώς τα παλαιότερα πακέτα COMBO τείνουν προς κατάργηση και τα συσσωρευμένα από αυτά λεπτά προς What's Up των χρηστών τείνουν προς κατανάλωση, θα είναι πλέον παντελώς αδιάφορο στον πολλή κόσμο το τι δίκτυο έχει ο καθένας. Για τους πελάτες των κοκκινομπλέ, αυτό έχει ήδη γίνει, έρχεται και η δική μας σειρά όπου να 'ναι.

Δεν διαφωνώ απλώς υπάρχουν ακόμα αρκετά πακέτα των 3€ για μια βδομάδα ή των 5€ (με ίντερνετ ή κάποια νυχτερινά) που δίνουν και λεπτά προς whats up,τα οποία κάποιος είτε λόγω χαμηλού υπολοίπου είτε προσωπικών αναγκών υπάρχουν ακόμα.Επισης ακόμα πουλάνε καρτοσυμβολαια με την προοπτική να σε καλούνε με τα λεπτά τους όσοι έχουν Whats up.Θεωρω ότι θέλει μια διαδικασία να καταργηθουν όλα αυτά.Τωρα αν γίνει σε μια νύχτα,οκ ναι συμφωνώ.Οποτε πάμε προς κατάργηση αλλά δεν ξέρω πόσο άμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Βασικά δεν είναι ακριβώς κοσμοτε αλλά για την εφαρμογή delivery box που έχει άμεση σχέση με whatsup. Έβγαλαν τις επιταγές? Εννοώ από επιστροφή πόντων που έδινε κάτι εικοσαυερες επιταγές για Έκο καύσιμα και άλλα τέτοια. Δεν τα βρίσκω πλέον 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, aaaaztek84 said:

Παιδιά μια ερώτηση. Βασικά δεν είναι ακριβώς κοσμοτε αλλά για την εφαρμογή delivery box που έχει άμεση σχέση με whatsup. Έβγαλαν τις επιταγές? Εννοώ από επιστροφή πόντων που έδινε κάτι εικοσαυερες επιταγές για Έκο καύσιμα και άλλα τέτοια. Δεν τα βρίσκω πλέον 

Η αλήθεια είναι ότι και σε μένα μόνο επιταγές για παραγγελία από το Box δίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού βάλεις την BOX παραγγελία σου, σου βγάζει να επιλέξεις σε ποιό κινητό (αριθμό 69.....) του Cosmote Id σου θες να τα πάρεις και το επιλέγεις.

Την περίοδο αυτή κανονικά σε οποιοδήποτε ποσό παραγγελίας δίνοντας 50 πόντους παίρνεις 1GB για 2 μέρες και για >=15Ε παραγγελία παίρνεις 2GB για 7 μέρες δίνοντας 300 πόντους.

Αν η παραγγελία γίνει 8-10 το πρωΐ καθημερινές δίνει τα 2GB για 7 μέρες για οποιοδήποτε ποσό παραγγελίας. Ή 3GB αν μπουν σε WU Student. Με 50 πόντους.

Άμεσα μόλις τα επιλέξεις τα δίνει και λήγουν την συγκεκριμένη ώρα που θα τα επιλέξεις μετα από 2 ή 7 μέρες αντίστοιχα.

Μόνο μια φορά στο 24ωρο 00:01-23:59 μπορείς να πάρεις GB.

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Pppe said:

Αφού βάλεις την BOX παραγγελία σου, σου βγάζει να επιλέξεις σε ποιό κινητό (αριθμό 69.....) του Cosmote Id σου θες να τα πάρεις και το επιλέγεις.

Την περίοδο αυτή κανονικά σε οποιοδήποτε ποσό παραγγελίας δίνοντας 50 πόντους παίρνεις 1GB για 2 μέρες και για >=15Ε παραγγελία παίρνεις 2GB για 7 μέρες δίνοντας 300 πόντους.

Αν η παραγγελία γίνει 8-10 το πρωΐ καθημερινές δίνει τα 2GB για 7 μέρες για οποιοδήποτε ποσό παραγγελίας. Ή 3GB αν μπουν σε WU Student. Με 50 πόντους.

Άμεσα μόλις τα επιλέξεις τα δίνει και λήγουν την συγκεκριμένη ώρα που θα τα επιλέξεις μετα από 2 ή 7 μέρες αντίστοιχα.

Μόνο μια φορά στο 24ωρο 00:01-23:59 μπορείς να πάρεις GB.

Ευχαριστώ.

Δηλαδή, η σκάλα για να πάρεις giga για 7 ημέρες είναι παραγγελία 15€ ?

Άλλος τρόπος ?

Πχ δίνοντας περισσότερους πόντους ?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ:
Για να πάρεις για 7 μέρες τα GB είτε:

1) Παραγγέλνεις >=15Ε δίνοντας 300 πόντους

2) Παραγγέλνεις καθημερινές 08:00-10:00 για οποιοδήποτε ποσό δίνοντας 50 πόντους.

Το 2) παραπάνω (για οποιοδήποτε ποσό με 50 πόντους) να παίρνεις τα GB για 7 μέρες, ως και την Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου γινόταν για παραγγελίες την Δευτέρα οποιαδήποτε ώρα της ημέρας 00:01-23:59. Από τότε, άλλαξαν οι όροι για να τα πάρεις για 7 μέρες. Μπορεί να ξανααλλάξει αυτό. Πχ ακόμη και την επόμενη βδομάδα.

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

1 υπηρεσία πρέπει να παρέχουν όλες οι εταιρίες στα καρτοκινητά τους μετά το 3μηνο από κάρτα;
Οποιαδήποτε υπηρεσία;
Πχ η Cosmote τα εισερχόμενα sms, η μπλε την εισερχόμενη ομιλία και η κόκκινη τα data με όριο (πχ στα app της) ? Αυτά παρατηρώ. Ισχύει όντως;
Ναι έτσι είχα διαβάσει κάπου δεν μπορώ να θυμηθώ και να βρω που.
Τεσπά σε what's up δέχεσαι κανονικά SMS
κοκκινη τα κοβει. εχω καρτα που εκοψε τα σμσ μετα απο 3 μηνες . οταν τους ρωτησα με παρεπεμψαν στους ορους χρησης.
Το παλικάρι ρώτησε για what's up και σε αυτό απάντησα. Η κόκκινη δεν ξέρω τί κάνει γτ δεν έχω νούμερο. Στη μπλε που έχω νούμερα έχεις και εισερχόμενες κλήσεις και SMS.
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, GREGORYMO said:

Αυτό το 'πες μας την γνώμη σου' στο app που δίνει δώρο ΜΒ, πόσες ημέρες στέκει ?

Έχει παρατηρήσει κανείς ?

Έκανα χθες την αξιολόγηση στο app,μου έδωσε 500mb αλλά δεν είχαν μπει μέχρι σήμερα,τους έστειλα μήνυμα στο app και μου τα έβαλαν χειροκίνητα για διάρκεια 2 βδομάδες

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GREGORYMO said:

Αυτό το 'πες μας την γνώμη σου' στο app που δίνει δώρο ΜΒ, πόσες ημέρες στέκει ?

Έχει παρατηρήσει κανείς ?

Τουλάχιστον 4 μέρες από τη μέρα ανακοίνωσής του.

Συνήθως λήγει η δυνατότητα Κυριακές. Θα δείξει αν το τωρινό που ξεκίνησε 24/3 θα υπάρχει ακόμη τη Δευτέρα. Ως και αύριο σίγουρα θα υπάρχει, όμως.

Επίσης, προστίθεται και παρατείνει (ή παρατείνεται) με το δώρο 2GB του "Βάλε κάρτα ως... και 2GB + 100΄ όλους για 7 μέρες", που σε δικό μου WU λαμβάνω κάθε 13 μέρες πριν τη λήξη υπολοίπου των Ε (για δυνατότητα ενεργοποίησης ως 3 μέρες πριν τη λήξη υπολοίπου, δλδ με διάρκεια χρήσης του, να βάλω κάρτα και να τα πάρω, 10 μέρες).

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται ενεργοποίηση χαμένων κλήσεων στο what's up; Ευχαριστώ προκαταβολικά. 
Ή εξυπηρέτηση ή

2fc6828c38d16dcb6ff8a7dc3034251a.jpg


Δεν ξέρω αν δουλεύει...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mobileras said:

Πώς γίνεται ενεργοποίηση χαμένων κλήσεων στο what's up; Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Με τον τρόπο που το κάνω εγώ:

**62*+3069754χ#πλήκτρο κλήσης

Όπου χ=ο αριθμός του κινητού σου χωρίς το αρχικό 69.

Ο ανωτέρω συνδυασμός, ενεργοποιεί την υπηρεσία ειδοποίησης κλήσεων όταν το τηλέφωνο είναι απενεργοποιημένο, χωρίς ενημέρωση καλούντος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mobileras said:

Πώς γίνεται ενεργοποίηση χαμένων κλήσεων στο what's up; Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Στείλε SMS στο 1265
Ενεργοποίηση ΝΑΙ
Απενεργοποίηση ΟΧΙ
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nikos_96 said:
Στείλε SMS στο 1265
Ενεργοποίηση ΝΑΙ
Απενεργοποίηση ΟΧΙ

Δεν αναφερόμαστε σε Wind.

Όντως ο κωδικός που ανέφεραν τα παιδιά ισχύει αλλά πολλές φορές χρειάζεται πρώτα ενεργοποίηση από το δίκτυο. Η επιλογή μέσω My Cosmote πλέον δεν δουλεύει άρα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...