Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 9/3/2022 at 9:38 ΠΜ, drdedus said:

κάποιος τρόπος να πάρουμε μια sim δωρεάν υπάρχει?

να τεσταρω θέλω το Ίντερνετ για αρχή άρα με ότι νούμερο νάνε.

Ας μην έχει και καθόλου φωνή.

Δεν έχεις φίλο με κοσμοτέ να δοκιμάσεις;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Από σήμερα το πρωί το what's up των παιδιών μου έχει φραγή εισερχομένων κ εξερχομένων κλήσεων. Λέτε να φταει ότι έχω να βάλω κάρτα από 6-12-2021?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 91 μερες απο την τελευταια καρτα ενεργοποιειται φραγη εισερχομενων στα καρτοκινητα της Cosmote. Σημερα μπηκε σε οσους ειχαν βαλει καρτα την 12/12/2021. Οσοι ειχαν βαλει τελευταια καρτα πριν την 12/12/2021 τους εχει ηδη μπει φραγη εδω και μερες.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Pppe said:

Μετα απο 91 μερες απο την τελευταια καρτα ενεργοποιειται φραγη εισερχομενων στα καρτοκινητα της Cosmote. Σημερα μπηκε σε οσους ειχαν βαλει καρτα την 12/12/2021. Οσοι ειχαν βαλει τελευταια καρτα πριν την 12/12/2021 τους εχει ηδη μπει φραγη εδω και μερες.

έτσι ακριβώς. Μόλις εβαλα κάρτα "άνοιξε". Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2022 at 1:02 ΜΜ, nemesis1 said:

Έχω 3 gb από πακέτα Combo αν βάλω το απεριόριστο πακέτο θα μεταφερθούν τα Mb??

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Ναι, μεταφέρονται κανονικά τα MBs και τα SMS προς όλους. Χάνεις όμως τη μεταφορά των λεπτών προς όλους. Θα έχεις απεριόριστα λεπτά για ένα μήνα και μετά (μόλις λήξει το νέο πακέτο) θα έχεις μηδέν λεπτά. Επίσης, θα χαθούν τυχόν υπολειπόμενα λεπτά προς What's Up, καθώς το νέο πακέτο δεν περιέχει καθόλου τέτοια. Επομένως, αν έχεις αρκούντως μεγάλο υπόλοιπο σε λεπτά προς όλους και προς What's Up, συμφέρει να ενεργοποιείς το πακέτο Calls To All, προκειμένου να παρατείνεις τα υπολειπόμενα λεπτά ως που να καταναλωθούν.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Gm87 said:

Ναι, μεταφέρονται κανονικά τα MBs και τα SMS προς όλους. Χάνεις όμως τη μεταφορά των λεπτών προς όλους. Θα έχεις απεριόριστα λεπτά για ένα μήνα και μετά (μόλις λήξει το νέο πακέτο) θα έχεις μηδέν λεπτά. Επίσης, θα χαθούν τυχόν υπολειπόμενα λεπτά προς What's Up, καθώς το νέο πακέτο δεν περιέχει καθόλου τέτοια. Επομένως, αν έχεις αρκούντως μεγάλο υπόλοιπο σε λεπτά προς όλους και προς What's Up, συμφέρει να ενεργοποιείς το πακέτο Calls To All, προκειμένου να παρατείνεις τα υπολειπόμενα λεπτά ως που να καταναλωθούν.

Είτε 5.000' έχεις είτε απεριόριστα δεν αλλάζει κάτι αφού είσαι αναγκασμένος να κάνεις ανανέωση για να μην χαθούν.

Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/offer-cosmote-unlimited.html

Δεν το πήρα, δεν μου χρειάζεται, δεν γνωρίζω λεπτομέρειες 

Καλημέρα 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, XF_66 said:

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/offer-cosmote-unlimited.html

Δεν το πήρα, δεν μου χρειάζεται, δεν γνωρίζω λεπτομέρειες 

Καλημέρα 

Έπρεπε να το δώσει σε πιο χαμηλή τιμή από το f2g. Για ποιον λόγο να παει κάποιος συμβόλαιο ενω με τα ίδια λεφτά το έχει σε καρτοκινητο;

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Mobileras said:

Έπρεπε να το δώσει σε πιο χαμηλή τιμή από το f2g. Για ποιον λόγο να παει κάποιος συμβόλαιο ενω με τα ίδια λεφτά το έχει σε καρτοκινητο;

Γιατί ίσως να θέλει να είναι στην cosmote. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, XF_66 said:

Γιατί ίσως να θέλει να είναι στην cosmote. 

Και εγώ θέλω να έχω απεριόριστο στην κοσμοτε, αλλά δεν θέλει το πορτοφολι 37€/μηνα. Τώρα είμαι στα 13€/μηνα με 100gb+120' και αν θέλω περισσότερα παω με 12€ απεριόριστο ιντερνετ και 600' κ 600sms. Στην χειρότερη παω σε όλα απεριόριστα με τα ίδια λεφτα κ δεν μπλέκω σε συμβόλαια. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Mobileras said:

Και εγώ θέλω να έχω απεριόριστο στην κοσμοτε, αλλά δεν θέλει το πορτοφολι 37€/μηνα. Τώρα είμαι στα 13€/μηνα με 100gb+120' και αν θέλω περισσότερα παω με 12€ απεριόριστο ιντερνετ και 600' κ 600sms. Στην χειρότερη παω σε όλα απεριόριστα με τα ίδια λεφτα κ δεν μπλέκω σε συμβόλαια. 

Μπλέκεις όμως με το δίκτυο της κόκκινης και αυτό είναι χειρότερο.

Γενικά στην Ελλάδα έτσι όπως έχουν τα πράγματα δεν συμφέρει να δεσμευτεί κανείς με 2 χρόνια συμβόλαιο σε καμία εταιρία. Σκέψου κάποιος που πείρε την (παρόμοια) προσφορά της κόκκινης στην black friday στα 27€ και μετά από τόσους μήνες δεν είναι ευχαριστημένος από το δίκτυο η τις ταχύτητες πχ και βλέπει αυτό τώρα από την Comsote. Έχεις υπογράψει για 2 χρόνια. Τι κάνεις? Έχω φίλο που πληρώνει 34€ για 300' προς όλους στην Comsote και το συμβόλαιο του λήγει τον Δεκέμβριο. Όταν έβγαλε την προσφορά του what's up με τα 13.5€ τραβούσε τα μαλλιά του αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, P_papadis said:

Μπλέκεις όμως με το δίκτυο της κόκκινης και αυτό είναι χειρότερο.

Όταν έβγαλε την προσφορά του what's up με τα 13.5€ τραβούσε τα μαλλιά του αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. 

 

Εξαρτάται το σημείο που βρίσκεσαι και τι θες να κάνεις με το δίκτυο.. Οσο για την προσφορά το whatsup δεν ήθελε να "χαλάσει" την "πιάτσα" και έδινε 300 προς όλους 3λεπτα..... Τα παράπονα πρέπει να πάνε στο f2g που μπήκε με αυτά του είδους τα πακέτα.. Και γιαυτό ακριβώς τον λόγο δεν αξίζει να δεσμευτείς με συμβόλαιο αν δεν το έχεις πραγματικά ανάγκη.. Γιατί ακόμη και τώρα η αγορά διαμορφώνεται συνεχώς

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκίνησε η οικονομική κρίση το 2008 στην Ελλάδα, ο κόσμος αναγκάστηκε να αφήσει τα συμβόλαια και όσο περνουσαν τα χρόνια οι αποσυνδέσεις αυξάνονταν. Τώρα με τον πολεμο θα έρθει δυστυχώς πολυ χειρότερη οικονομική κρίση. Οι μόνοι που δεν θα επηρρεαστουν θα είναι οι σουπερ πλουσιοι που δεν ασχολούνται με καρτοκινητη. Δική μου φιλική συμβουλή να μην μπλέξει κανείς με συμβόλαια παιδια! 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, XF_66 said:

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/offer-cosmote-unlimited.html

Δεν το πήρα, δεν μου χρειάζεται, δεν γνωρίζω λεπτομέρειες 

Καλημέρα 

Πολύ καλή προσφορά. Τώρα σε vodafone δίνω 34 ευρώ με όλα απεριόριστα και μια δωρεάν extra sim με unlimited data. Βέβαια η τιμή είναι λόγο σταθερού vodafone που δίνω αλλά 16 ευρώ. Σύνολο δηλαδή 50 ευρώ. 

Με cosmote δίνεις 37, + 3 για extra sim και ξεχνάς το σταθερό. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Gabriel x2 said:

Αν λήξει το υπόλοιπο σε  whatsup, θα μπορώ να δέχομαι για έναν χρόνο, sms απο τράπεζες κλπ?

οχι,θα εχεις φραγή των παντων ενα μηνα μετά την λήξη του υπόλοιπου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχει συζητηθεί αρκετά κατά περιόδους αλλά επειδή τα πράγματα αλλάζουν, πώς αντιμετωπίζει κανείς τις αρνήσεις για φορητότητα απο καρτοκινητό άλλης εταιρείας σε καρτοκινητό Cosmote με τις διάφορες προφάσεις; Υπάρχει κάποιος τρόπος που έστω να σε βάζει σε κάποια λίστα αναμονής; Υπάρχει κάποιο νομικό επιχείρημα που μπορώ να προβάλλω; Είναι σκέτη κοροϊδία να σου λένε οτι υπάρχουν κάρτες μόνο για να κάνεις συμβόλαιο!

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, chrissy said:

Καλησπέρα σε όλους!

Έχει συζητηθεί αρκετά κατά περιόδους αλλά επειδή τα πράγματα αλλάζουν, πώς αντιμετωπίζει κανείς τις αρνήσεις για φορητότητα απο καρτοκινητό άλλης εταιρείας σε καρτοκινητό Cosmote με τις διάφορες προφάσεις; Υπάρχει κάποιος τρόπος που έστω να σε βάζει σε κάποια λίστα αναμονής; Υπάρχει κάποιο νομικό επιχείρημα που μπορώ να προβάλλω; Είναι σκέτη κοροϊδία να σου λένε οτι υπάρχουν κάρτες μόνο για να κάνεις συμβόλαιο!

Προσπαθείς να κάνεις φορητότητα μέσω καταστήματος να φανταστώ;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CaptainNickGR said:

Προσπαθείς να κάνεις φορητότητα μέσω καταστήματος να φανταστώ;

Μέχρι στιγμής ναι... Θα πάρω και στο τηλεφωνικό κέντρο αλλά σκεφτόμουν μήπως στείλω κανένα γραπτό αίτημα όπου εκεί ίσως δεν "τους παίρνει" απαντήσουν γραπτώς κάτι που μπορεί να θεωρηθεί παράτυπο απο την ΕΔΕΤ. Έχει κάποιος καμία πρόσφατη εμπειρία για το τι είναι πιο αποτελεσματικό;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, chrissy said:

Μέχρι στιγμής ναι... Θα πάρω και στο τηλεφωνικό κέντρο αλλά σκεφτόμουν μήπως στείλω κανένα γραπτό αίτημα όπου εκεί ίσως δεν "τους παίρνει" απαντήσουν γραπτώς κάτι που μπορεί να θεωρηθεί παράτυπο απο την ΕΔΕΤ. Έχει κάποιος καμία πρόσφατη εμπειρία για το τι είναι πιο αποτελεσματικό;

Άν θέλεις π.χ να πάς στην cosmote θα μπείς στο site του whts up και εκεί που έχει την ενότητα(καρτέλα) ''έλα στην cosmote'' ή κάπως έτσι πάς και συμπληρώνεις την φόρμα με τα στοιχεία σου. Σε μία μέρα σε παίρνουν για επαλήθευση, και ξεκινάει η διαδικασία για να παραλάβεις την νέα σου sim με τον ίδιο αριθμό ή και με καινούριο. Με την παραλαβή απο courier θα δώσεις και φωτοτυπία την ταυτότητά σου και σε δυο μέρες θα έχει γίνει η φορητότιτα. Εγώ έστι το έκανα αμέσως.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, chrissy said:

Μέχρι στιγμής ναι... Θα πάρω και στο τηλεφωνικό κέντρο αλλά σκεφτόμουν μήπως στείλω κανένα γραπτό αίτημα όπου εκεί ίσως δεν "τους παίρνει" απαντήσουν γραπτώς κάτι που μπορεί να θεωρηθεί παράτυπο απο την ΕΔΕΤ. Έχει κάποιος καμία πρόσφατη εμπειρία για το τι είναι πιο αποτελεσματικό;

Τα καταστήματα στο κομμάτι νέων συνδέσεων εξυπηρετούν μόνο συμβόλαια, καθώς η καρτοκινητή δεν τους ενδιαφέρει και ταυτόχρονα δεν τους αποφέρει κέρδος, όχι την cosmote αλλά το ίδιο το κατάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikos_96 said:

Άν θέλεις π.χ να πάς στην cosmote θα μπείς στο site του whts up και εκεί που έχει την ενότητα(καρτέλα) ''έλα στην cosmote'' ή κάπως έτσι πάς και συμπληρώνεις την φόρμα με τα στοιχεία σου. Σε μία μέρα σε παίρνουν για επαλήθευση, και ξεκινάει η διαδικασία για να παραλάβεις την νέα σου sim με τον ίδιο αριθμό ή και με καινούριο. Με την παραλαβή απο courier θα δώσεις και φωτοτυπία την ταυτότητά σου και σε δυο μέρες θα έχει γίνει η φορητότιτα. Εγώ έστι το έκανα αμέσως.

Έτσι το έκανα κ γω την προηγούμενη βδομαδα και μέσα σε 5 μέρες είχε ολοκληρωθεί η μεταφορά. Από κατάστημα δεν θα βγάλεις ακρη

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Τα καταστήματα στο κομμάτι νέων συνδέσεων εξυπηρετούν μόνο συμβόλαια, καθώς η καρτοκινητή δεν τους ενδιαφέρει και ταυτόχρονα δεν τους αποφέρει κέρδος, όχι την cosmote αλλά το ίδιο το κατάστημα. 

 

3 ώρες πριν, cv19985 said:

Έτσι το έκανα κ γω την προηγούμενη βδομαδα και μέσα σε 5 μέρες είχε ολοκληρωθεί η μεταφορά. Από κατάστημα δεν θα βγάλεις ακρη

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η γυναίκα μου έτσι το έκανε από wind σε cosmote μεσω της online φόρμας και σε 10 περίπου ημέρες γύρισε η γραμμή της.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...