Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 minutes ago, Ipokratis said:

Απεριόριστο ίντερνετ σε κάρτα δεν δίνουν με τίποτα.
Απεριόριστο ίντερνετ (με συμβόλαιο αξίας €25/μήνα) έχω εδώ στην Ολλανδία που είμαι.

Πάμε τώρα στο θέμα μας πίσω:
Επειδή δεν μπορούν όμως να το ελέγξουν στο καρτοκινητό και να χρεώσουν κάτι αν χρειαστεί (όπως συμβαίνει στα συμβόλαια) δεν στο δίνει κανένας.

Ομιλία όμως και SMS μπορούν να δώσουν απεριόριστα μέσω καρτοκινητού κι αυτό επειδή μέσω ίντερνετ του 4G δικτύου γίνονται πλέον αυτά. Για αυτό και κατάργησαν-ούν τα δίκτυα 3G.

Δεν έχουν καθόλου κόστος για αυτά δηλαδή.
Άρα δεν τους ενδιαφέρει η κατανάλωση τους.
(Το ότι τα χρεώνουν όμως, ή δώρο - και καλά - αποτελεί ληστεία. Αλλά αυτό ανήκει στο προηγούμενο θέμα που εξήγησα με ποιο "δικαίωμα" το κάνουν)

Πώς δίνει μια άλλη εταιρεία στην Ελλάδα, τότε, έστω και με 32,5Ε;

Λες ότι μια μόνιμη παροχή/πακέτο καρτοκινητής με unlimited data θα δημιουργούσε προβλήματα στην εταιρία που θα το έδινε σε μόνιμη βάση;

Το εξηγείς λίγο παραπάνω αυτό; Τί είδους προβλήματα θα δημιουργούσε ένα unlimited data πακέτο καρτοκινητής στην εταιρία από τη χώρα μας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

26 minutes ago, Ipokratis said:

Απεριόριστο ίντερνετ σε κάρτα δεν δίνουν με τίποτα.
Απεριόριστο ίντερνετ (με συμβόλαιο αξίας €25/μήνα) έχω εδώ στην Ολλανδία που είμαι.
(Μου δίνει 10GB/μέρα & απεριόριστα όλα τα άλλα)
Και όταν αυτά φτάσουν στο 1GB υπόλοιπο, σε ειδοποιεί κ πατάς ένα κουμπί στο app τους και σου βάζει δωρεάν ακόμα 1GB όσες φορές θες, κάθε φορά που φτάνουν στο τέρμα τους κι αυτά.

Αλλά φυσικά άλλο η Ολλανδία και άλλο η Ελλάδα. Εδώ έχεις νομική προστασία από την τράπεζα σου με €12/μήνα και έτσι ο καθένας μπορεί να κινηθεί νομικά άνετα προς οποιονδήποτε θέλει με μηδενικό κόστος.
Και έτσι απολαμβάνουν όλοι υπηρεσίες αληθινές και με χρέωση αναλυτική & ΜΟΝΟ οπουδήποτε υπάρχει πραγματική χρέωση.
Στην Ελλάδα όμως, άντε να πληρώσεις το δικηγόρο σου επειδή σε χρέωσε €5-10 επιπλέον η εταιρεία κινητής κλπ. Κανένας. Δεν συμφέρει.
Εκμεταλλεύονται λοιπόν αυτό το τεράστιο κενό και χρεώνουν τον πολίτη για εντελώς ανέξοδες υπηρεσίες. Δεν αναφέρομαι μόνο για εταιρείες κινητής αλλά για όλους, τράπεζες, κλπ.

Πάμε τώρα στο θέμα μας πίσω:
Επειδή δεν μπορούν όμως να το ελέγξουν στο καρτοκινητό και να χρεώσουν κάτι αν χρειαστεί (όπως συμβαίνει στα συμβόλαια) δεν στο δίνει κανένας.

Ομιλία όμως και SMS μπορούν να δώσουν απεριόριστα μέσω καρτοκινητού κι αυτό επειδή μέσω ίντερνετ του 4G δικτύου γίνονται πλέον αυτά. Για αυτό και κατάργησαν-ούν τα δίκτυα 3G.

Δεν έχουν καθόλου κόστος για αυτά δηλαδή.
Άρα δεν τους ενδιαφέρει η κατανάλωση τους.
(Το ότι τα χρεώνουν όμως, ή δώρο - και καλά - αποτελεί ληστεία. Αλλά αυτό ανήκει στο προηγούμενο θέμα που εξήγησα με ποιο "δικαίωμα" το κάνουν)



Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχουμε ΣτΚ και είναι δωρεάν.

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2022 at 12:12 ΜΜ, Gm87 said:

Αν πας σε κατάστημα, χρειάζεται ο σειριακός, η ταυτότητά σου και ένα αποδεικτικό ΑΦΜ. Εμένα έτσι μου είπαν. Νομίζω ότι γίνεται και ηλεκτρονικά, αλλά δεν συγκράτησα ακριβώς πώς γίνεται, ρώτα στο chat ή στο 13888. Εμένα πάντως που δεν έχω το σειριακό, ούτε το κατάστημα Γερμανός της γειτονιάς μου που είμαι πελάτης εδώ και δεκατρία χρόνια δεν με εξυπηρετεί. Θέλουν οπωσδήποτε το σειριακό. Εγώ αυτό το θεωρώ ανοησία τους. Αφού σας δίνω και ταυτότητα και αποδεικτικό ΑΦΜ, ο σειριακός θα σας πείσει ότι είμαι εγώ?

Τελικά Εμένα μου το ξέκοψαν ότι μπορώ να ενεργοποιήσω πάλι τον αριθμό μου λέγανε ότι αφού πέρασαν έξι μήνες δεν μπορώ να κάνω κάτι. Αυτά μου τα είπαν και στο τηλέφωνο και σε κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

Πώς δίνει μια άλλη εταιρεία στην Ελλάδα, τότε, έστω και με 32,5Ε;
Λες ότι μια μόνιμη παροχή/πακέτο καρτοκινητής με unlimited data θα δημιουργούσε προβλήματα στην εταιρία που θα το έδινε σε μόνιμη βάση;
Το εξηγείς λίγο παραπάνω αυτό; Τί είδους προβλήματα θα δημιουργούσε ένα unlimited data πακέτο καρτοκινητής στην εταιρία από τη χώρα μας;
Δεν αναφέρω πουθενά ότι θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα σε κάποια εταιρεία. Δεν καταλαβαίνω πως και από που έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα και που το ανέφερα εγώ.
Τόνισα ότι δεν το δίνουν επειδή δεν μπορούν να ελέγξουν το κόστος του απεριόριστου χωρίς καμία δέσμευση.
Ακόμα και στα συμβόλαια έχουν κάποιο τρόπο ορίων ελέγχου - όπως σου εξήγησα σε παράδειγμα.
Ανέλυσα τη διαφορά που υπάρχει σε δωρεάν κλήσεις και μηνύματα. Και το λόγο που είναι δωρεάν.

Το τι σου δίνει με €32,50 θέλει να το ψάξεις πριν πεις για απεριόριστα...
Και μιλάς για κάρτα ή συμβόλαιο;
Σε συμβόλαιο μπορεί να γίνει. Σου έδωσα παράδειγμα.
Σου έδωσα και παράδειγμα τι εννοούν όταν λένε "απεριόριστα" στην Ελλάδα και τι στις άλλες χώρες.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ΣτΚ και είναι δωρεάν.
 
Για όλο το μήνα μιλάω.
Με την ίδια λογική, έχεις και απεριόριστα Data για 2 ώρες στην Cosmoκάρτα για 2 ώρες/μέρα. Αν θυμάμαι καλά...
Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέω όμως.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

ΣτΚ δεν είναι σαββατοκύριακο σίγουρα. Μήπως εννοεί συνήγορος του καταναλωτή?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Ipokratis said:

Για όλο το μήνα μιλάω.
Με την ίδια λογική, έχεις και απεριόριστα Data για 2 ώρες στην Cosmoκάρτα για 2 ώρες/μέρα. Αν θυμάμαι καλά...
Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέω όμως.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

2 ώρες/μήνα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες/μήνα
Τόσο χάλια είναι; Δεν το χρησιμοποίησα ποτέ, απλώς το βλέπω που το μοστράρει και καμαρώνει η Cosmote, λες και είναι θαύμα!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Απλά για ενημερωση .....

 

Screenshot_2022-03-02-10-36-23-406_gr.cosmote.myaccount.widget.jpg

Screenshot_2022-03-02-10-36-45-192_gr.cosmote.myaccount.widget.jpg

Screenshot_2022-03-02-10-36-56-820_gr.cosmote.myaccount.widget.jpg

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Pppe said:

Δίνει Tokens και από κάρτα στο MyCosmote app, αλλά όχι για κάρτα 30Ε

αλλά πρέπει να μπεις μετά στο WhatsUp app να τα εξαργυρώσεις.

Όροι: https://whatsup.cosmotemyview.gr/MobileAppSecurityProxyConf/app/v10/newReloadItTerms.html

 

Για 30Ε από κάρτα στο MyCosmote app δίνει κανονικότατα 3Ε καθαρά που δε λήγουν πχ στις 30 μέρες, όπως σε άλλες εταιρίες, τί άλλο κλπToken να ζητήσεις;

Λογικότατα και το έβγαλε to 30E η Cosmote απ'το WhatsUp app.

Λογικά θα το βγάλουν και από το my Cosmote app, στο επόμενο update της εφαρμογής. Δεν νομίζω να εξακολουθήσουν οι δύο εφαρμογές να δίνουν διαφορετικές δυνατότητες ανανέωσης για τον ίδιο αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Οι προσφορές των εφαρμογών ανανεώνονται χωρίς ενημερωση μέσω του Store αλλά: 

α) τα 3€ bonus δεν δίνονται από την εφαρμογή, αλλά από το σύστημα. Οποιοδήποτε μέσο χρησιμοποιηθεί (cosmote.gr , My Cosmote, Whats Up App) θα τα δώσει. 

β) Tokens δίνονται με κάθε ανανέωση, ανεξάρτητα από το μέσο.

Link to comment
Share on other sites

Anniversary token αντίστοιχο του κωδικού reloadit που έδινε δώρο ως επέτειο της ημέρας που που ο αριθμός ήρθε στο What's Up.

Βέβαια το δώρο είναι συγκεκριμένο, δεν έχεις δυνατότητα επιλογής. Ωστόσο δεν έχει ημερομηνία λήξης. Καρότο και μαστίγιο...

Screenshot_2022-03-02-16-30-47-215.jpg

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2022 at 3:48 ΜΜ, Gm87 said:

Βγήκε και η σχετική με τα νέα πακέτα ανακοίνωση, στην ενότητα "εμπορικές ανακοινώσεις" στο site της Cosmote. Το καινούργιο στοιχείο σε σχέση με όσα ήδη γνωρίζουμε, είναι ότι από την ερχόμενη Τρίτη (πρώτη Μαρτίου), έρχονται δύο νέα πακέτα και στην Cosmoκάρτα: Με 10,90€ 800' προς όλους+200 SMS προς όλους+500MB, με 13,50€ απεριόριστα λεπτά προς όλους+400 SMS προς όλους+1,5GB. Ακριβώς όπως και στο WU, το μικρό πακέτο έχει περιαγωγή στα λεπτά προς όλους, ενώ το μεγάλο όχι. Συγχαρητήρια στην Cosmote! Ριζική ανανέωση, πακετάρες και στα τρία προγράμματα καρτοκινητής.

Συγχαρητήρια στην Cosmote και απο εμενα !!! ..επιτελους καταλαβαν η' μαλλον πηραν αποφαση να κανουν αυτο που ειχαν πει οτι θα καταργθει σιγα-σιγα το σταθερο και γιαυτο επρεπε να βαλουν περισοτερα λεπτα προς ολους.

για να βαλουμε το προγραμμα των 10.90 ευρω το ελαχιστο που πρεπει να αγορασουμε ειναι  καρτα ανανεωσης 12 ευρω και το μεγαλο των 13,50 με 15 ευρω?

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dreamer12 said:

επιτελους καταλαβαν η' μαλλον πηραν αποφαση να κανουν αυτο που ειχαν πει οτι θα καταργθει σιγα-σιγα το σταθερο και γιαυτο επρεπε να βαλουν περισοτερα λεπτα προς ολους.

για να βαλουμε το προγραμμα των 10.90 ευρω το ελαχιστο που πρεπει να αγορασουμε ειναι  καρτα ανανεωσης 12 ευρω και το μεγαλο των 13,50 με 15 ευρω?

Ναι, νομίζω ότι ο λόγος που οι τιμές τους είναι αυτές, είναι για να μπορείς ίσα-ίσα να τα πάρεις με ανανέωση 12€ και 15€.

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2022 at 11:25 ΜΜ, bbbb said:

 

Ναι πλέον με αυτά τα πακέτα έχασαν το νόημα ύπαρξης και τα καρτοσυμβόλαια των 10-15€ που μας έπρηζαν τόσο καιρό οι εξωτερικοί συνεργάτες και έδιναν πχ 3gb (που τα παίρνεις αν βάλεις το πακέτο αυτό συν 15αρα κάρτα) και τα 1000φεύγα λεπτά και μας τα πάσαραν για πολλά σε σχέση με τα 300 των παλιών πακέτων του wu

Για να δούμε τώρα τι νέο θα βγάλουν οι εν λόγω προωθητές,προκειμένου να μας πείσουν να δεσμευτούμε...

Και είπα ότι θα σταματήσουν να πρήζουν κόσμο αλλά διαψεύστηκα.. Σήμερα με πήραν για να μου προτείνουν στα 13,50€ και 1,5€ δώρο στην κάρτα, 900 προς cosmote και 200 προς όλους 🤣και 3,2gb.  Oταν στα 15€ παίρνεις πλέον απεριόριστα και τουλάχιστον τα ίδια gb και καμμιά δέσμευση..

Κάποιος πρέπει να τους πει ότι οι εποχές άλλαξαν..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν πλέον λόγο ύπαρξης τα καρτοσυμβόλαια.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, minast said:

Ναι, νομίζω ότι ο λόγος που οι τιμές τους είναι αυτές, είναι για να μπορείς ίσα-ίσα να τα πάρεις με ανανέωση 12€ και 15€.

ρωταω γιατι τον προηγουμενο μηνα εβαλα 12αρα καρτα και τωρα ειδα (στο μυνημα που ειχα κρατησει) οτι μου αφησε 10,72 αρα δεν μπορω να παρω το μικρο πακετο 10,9 για 0,18 λεπτα διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dreamer12 said:

ρωταω γιατι τον προηγουμενο μηνα εβαλα 12αρα καρτα και τωρα ειδα (στο μυνημα που ειχα κρατησει) οτι μου αφησε 10,72 αρα δεν μπορω να παρω το μικρο πακετο 10,9 για 0,18 λεπτα διαφορα.

10.91 είναι το υπόλοιπο από ανανέωση 12 ευρώ.

Τι υπόλοιπο είχες πριν;

Μήπως είχες αρνητικό υπόλοιπο;

Quote
  • Για τις συνδέσεις καρτοκινητής τηλεφωνίας και ΚαρτοΣυμβολαίου, και ανεξάρτητα από τον τρόπο ανανέωσης χρόνου, από το χρηματικό ποσό της ανανέωσης αφαιρείται τέλος καρτοκινητής τηλεφωνίας 10%. Συγκεκριμένα για ανανεώσεις 10€, 12€, 15€, 20€ και 30€ η αξία χρόνου ανανέωσης μετά την αφαίρεση του τέλους καρτοκινητής τηλεφωνίας είναι 9,09€, 10,91€, 13,64€, 18,18€ & 27,27€ αντίστοιχα, συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ, ενώ σε περίπτωση μηδενικού τέλους ισχύουν τα αρχικά ποσά (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ).

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/telos_kinitis.html

Edited by user2163
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, dreamer12 said:

ρωταω γιατι τον προηγουμενο μηνα εβαλα 12αρα καρτα και τωρα ειδα (στο μυνημα που ειχα κρατησει) οτι μου αφησε 10,72 αρα δεν μπορω να παρω το μικρο πακετο 10,9 για 0,18 λεπτα διαφορα.

Άφηνε 10,71€ έως το τέλος του 2021. Από 1η Ιανουαρίου 2022, μετά τη μείωση του τέλους συνδρομητών καρτοκινητής τηλεφωνίας από 12% σε 10%, αφήνει 10,90€.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι τα νέα πακέτα.

Techmaniacs: Cosmote: Αυτά είναι τα νέα πακέτα στο What's up και στη Cosmokarta.
https://techmaniacs.gr/cosmote-ayta-einai-ta-nea-paketa-sto-what-s-up-kai-sti-cosmokarta/

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...