Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανείς δεν ζήτησε κομμουνισμό. Σε άλλες χώρες με καπιταλισμό δεν είναι το μπαχαλο που έχουμε εδώ.
Στην Ελλάδα έχουμε μάθει να κοιτάμε το ταβάνι και να λέμε "ωχ αδελφέ" όταν μας κλέβουν και να λέμε μίζερα ευχαριστώ όταν μας πετάνε ένα 20λεπτο για μπουρμπουαρ.
Σε αυτά που γράφεις συμφωνώ

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην αγορά αυτή τη στιγμή έχουμε αυτά σαν προτάσεις σήμερα με λιγότερα απο 18€ για κάποιον που θέλει κυρίως data και δεν είναι φοιτητής να έχει τα χιλιάρικα τις ομιλίας.

Όλες οι τιμές είναι χωρίς τέλη κινητής

Cosmote Neo 10GB και 500' προς όλους με rollover για ένα μόνο μήνα (δηλαδή ποτέ δεν μπορείς να έχεις πάνω από το 2χ των αρχικών παροχών σου)  (και με 1' χρέωση βέβαια, σημαντικό...) 17.27

Cosmoκάρτα 300' προς όλους, 300 προς cosmote με rollover (κάτι ψιλά internet) και 10GB από το vodafone wi-fi on the spot = 14.95

F2G 600' προς όλους 10.40 (12 ανανέωση) ή voda καρτοκινητό το ίδιο 12άρα ανανέωση + 10GB voda 16.95

F2G unlimited προς όλους 12.90 (14 ανανέωση)  + 10GB voda 18.95

Βέβαια δεν ξέρω αν γίνεται η sim του wi-fi on the spot eSIM, αν έχει κάποιος ας μας πει.

Edited by user2163
Link to comment
Share on other sites

8.90€ αλλά και πάλι το ίδιο είναι αφού θα φτάνει η 10αρα κάρτα. Για να δούμε φυσικά αν και η cosmote θα ανακοινώσει εντός των ημερών/μηνών την κατάργηση της 10αρας κάρτας

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο στο χωριό, είναι στο όνομα του πατέρα μου και είναι αορίστου.

Αν κάνω αλλαγή ονόματος, θα μου δηλώσουν το καρότο κινητό που έχω στην ΙΔΙΑ διεύθυνση για να παίρνω το 1G για 7 ημέρες ?

ΤΙ χρειάζεται να προσκομίσω ?

Εγώ κατοικώ στην διεύθυνση που γράφει το καρτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το σταθερό και το κινητό είναι στο ίδιο όνομα (στο ίδιο ΑΦΜ) δεν παίζει ρόλο η διεύθυνση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Είχα στο παρελθόν έναν αριθμό Κοσμοκάρτα, τον οποίο άφησα να λήξει (έχουν παρέλθει οι δεκατρείς μήνες από την τελευταία ανανέωση, ενώ σε ένα μήνα παρέρχεται και το εξάμηνο όπου δικαιούμαι επαναχορήγηση του αριθμού). Θα ήθελα να αιτηθώ επαναχορήγηση της γραμμής, αλλά δυστυχώς δεν έχω το σειριακό αριθμό της κάρτας SIM που είχα τότε. Για την ακρίβεια, ο αριθμός ήταν ενεργός σε μία eSIM, της οποίας έχω πετάξει τα χαρτιά. Μήπως γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχει τρόπος να προμηθευτώ νέα SIM από ένα κατάστημα Γερμανός και να ζητήσω από την Cosmote να ενεργοποιήσει τον αριθμό στη νέα κάρτα, ή διασταυρώνουν τα στοιχεία της SIM οπότε άκυρο? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, paanos said:

Αν το σταθερό και το κινητό είναι στο ίδιο όνομα (στο ίδιο ΑΦΜ) δεν παίζει ρόλο η διεύθυνση. 

Είσαι σίγουρος ?

Θα το ρωτήσω.

3 minutes ago, Gm87 said:

Καλησπέρα σε όλους! Είχα στο παρελθόν έναν αριθμό Κοσμοκάρτα, τον οποίο άφησα να λήξει (έχουν παρέλθει οι δεκατρείς μήνες από την τελευταία ανανέωση, ενώ σε ένα μήνα παρέρχεται και το εξάμηνο όπου δικαιούμαι επαναχορήγηση του αριθμού). Θα ήθελα να αιτηθώ επαναχορήγηση της γραμμής, αλλά δυστυχώς δεν έχω το σειριακό αριθμό της κάρτας SIM που είχα τότε. Για την ακρίβεια, ο αριθμός ήταν ενεργός σε μία eSIM, της οποίας έχω πετάξει τα χαρτιά. Μήπως γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχει τρόπος να προμηθευτώ νέα SIM από ένα κατάστημα Γερμανός και να ζητήσω από την Cosmote να ενεργοποιήσει τον αριθμό στη νέα κάρτα, ή διασταυρώνουν τα στοιχεία της SIM οπότε άκυρο? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αν πας με το ΑΦΜ σου, δεν θα το βρουν ?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Gm87 said:

Μήπως γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχει τρόπος να προμηθευτώ νέα SIM από ένα κατάστημα Γερμανός και να ζητήσω από την Cosmote να ενεργοποιήσει τον αριθμό στη νέα κάρτα, ή διασταυρώνουν τα στοιχεία της SIM οπότε άκυρο? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μπορείς να πας με την ταυτότητα σου (επειδή είναι καρτοκινητό, πιο σπάνια είναι δηλωμένο και ΑΦΜ) και θα βρουν τον αριθμό. Αν όντως δεν έχουν περάσει 6 μήνες, θα μπορέσεις να τον ανακτήσεις ως νέα σύνδεση. 

Τυχόν προνόμια που είχες στο παρελθόν (πχ αν ήταν προνομιακό, ή αν είχες την προσφορά με τα δωρεάν λεπτά σε κάθε ανανέωση) δεν θα επανέλθουν. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο! Και εγώ το θεωρώ λογικό αυτό που λέτε, αλλά στο 13888 μου είπαν (και η υπάλληλος επέμενε, σχεδόν "χτυπιόταν"), ότι η επαναχορήγηση της γραμμής γίνεται αυστηρά με το σειριακό αριθμό της τελευταίας κάρτας SIM στην οποία ήταν ενεργός ο αριθμός πριν λήξει και ότι αν δεν έχω το σειριακό, χάνω οριστικά το νούμερο. Ακριβώς το ίδιο μου είπαν και στο Messenger της Cosmote και του What's Up. Δεδομένου ότι οι υπάλληλοι της πράσινης δεν είναι άσχετοι και ανενημέρωτοι όπως εκείνοι της μπλε, το θεωρώ σχεδόν απίθανο να μου είπαν ψέματα.

Link to comment
Share on other sites

Νέο update στο what's up , εμφάνιση των token με ένα δωρεάν για γνωριμία. Ουσιαστικά ανανέωση του reload. Τα μηνιαία data στα 1,5giga με ανανέωση 12 ευρώ ,1 giga στα 10 ευρώ ,2giga στα 15 και 2,5 giga στα 20 ευρώ

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk







85a7ffe224474ddde36be69cd55897b2.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, simosthe said:

Νέο update στο what's up , εμφάνιση των token με ένα δωρεάν για γνωριμία. Ουσιαστικά ανανέωση του reload. Τα μηνιαία data στα 1,5giga με ανανέωση 12 ευρώ ,1 giga στα 10 ευρώ ,2giga στα 15 και 2,5 giga στα 20 ευρώ

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk







85a7ffe224474ddde36be69cd55897b2.jpg
 

Καλοδεχούμενη η αλλαγή!

Θέμα προς διερεύνηση: Τα MBs των Token, ανανεώνουν (κάνουν rollover) τα συσσωρευμένα MBs από το παλιό Reload It ή πάπαλα?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Gm87 said:

Καλοδεχούμενη η αλλαγή!

Θέμα προς διερεύνηση: Τα MBs των Token, ανανεώνουν (κάνουν rollover) τα συσσωρευμένα MBs από το παλιό Reload It ή πάπαλα?

Ναι. Το δοκιμασα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Στο 10αρικο βγαίνεις ζημιωμένος καθώς μέχρι τώρα ήταν 1,2gb αντι 1gb που το έκαναν τώρα αλλά για να το ξεκινούν απο το 10αρικο το token σημαίνει ότι μάλλον δεν έχουν σκοπό να ακολουθήσουν άμεσα τουλάχιστον τους άλλους 2 που πήγαν την ελάχιστη ανανέωση στα 12€. Και επίσης θετικό που πλέον μπορεις να επιλέξεις τα λεπτά του reloadit να είναι προς όλους και για ενα μήνα,αντι μονο προς wu και μια εβδομάδα και ας είναι λιγότερα απο πριν

Και όντως κάνοντας εξαργύρωση το welcome token τα mb που δίνει,προστίθενται κανονικά στο παλιό reloadit

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, alfeios said:

Ναι. Το δοκιμασα

Σε ευχαριστώ! Επομένως, καλώς δεν "έκαψα" το Welcome Token μου, μία και λήγει στις 24 Μαρτίου και τα MBs μου από το παλιό Reload It λήγουν στις 20 Μαρτίου. Θα το ενεργοποιήσω στις 20 Μαρτίου, οπότε θα γλυτώσω μία ανανέωση. Λουκούμι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κωδικό ο οποίος έληγε σήμερα αλλά δε μου εμφανίζεται πουθενά. Έπεσα πανω στην αλλαγή...

Επίσης που σας εμφανίζει τα tokens? Στην εφαρμογή? Σε εμένα δε δείχνει τίποτα. Υπόψιν ότι έχω την ενημερωμένη του app.

Update: μετά από απεγκατασταση, επανεγκατάσταση και καπάκι (!) ενημέρωση της εφαρμογής (κομφουζιο κανονικό, πρώτη φορά βλέπω εφαρμογή που βάζουν 2 διαφορετικά updates την ίδια μέρα) μου εμφανίστηκαν και μένα τα tokens. Μου έδωσε ένα welcome token και ένα token προς αντικατάσταση του παλιού κωδικού reload it.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω παρατηρήσει κάτι, προσπαθώ να βάζω πακέτο το οποίο να λήγει μεταγενέστερα από το ριλοουτ όσον αφορά τα μβ, όμως για ένα περίεργο τρόπο πάντα δε τα καταφέρνω.τη τελευταία φορά τα μβ του ριλοουτ τα πήγαν 4 μέρες μετά.να μη πω ότι για το πακέτο έχει διάρκεια30 μέρες ενώ το ριλοουνυ 31

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, vrwmiaris said:

Καλημέρα έχω παρατηρήσει κάτι, προσπαθώ να βάζω πακέτο το οποίο να λήγει μεταγενέστερα από το ριλοουτ όσον αφορά τα μβ, όμως για ένα περίεργο τρόπο πάντα δε τα καταφέρνω.τη τελευταία φορά τα μβ του ριλοουτ τα πήγαν 4 μέρες μετά.να μη πω ότι για το πακέτο έχει διάρκεια30 μέρες ενώ το ριλοουνυ 31

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και τα πακέτα στις 31 ημέρες λήγουν, όπως και το Reload It. Μόνο το πακέτο που ενεργοποιώ εγώ (το προνομιακό) λήγει στις 30 ημέρες, επειδή είναι ειδική προσφορά και όχι "κανονικό" πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Το Reloadit άλλαξε και έγινε token. Απ' ό,τι βλέπω δίνει πιο πολλά. Δύο είναι τα ερωτήματα, όμως:

1. Ό,τι περισσεύει θα πηγαίνει στον άλλο μήνα όταν ανανεώνουμε πριν λήξει;

2. Θα συγχωνευτούν με τα ήδη μαζεμένα ΜΒ του Reloadit;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Το δωρεάν token που δινει mb για ενα μηνα, προστεθηκε στο ηδη υπαρχον reloadit. Πλέον για κάποιον που μιλάει πραγματικα λίγο μπορεί να επιλέγει με 10 ευρώ κάρτα να παίρνει 60 λεπτά προς όλους και με το υπόλοιπο χρημάτων αν ενεργοποιήσεις την αυτόματη ενεργοποίηση του data πακέτου Μπορείς να παίρνεις 5gb οπότε με 10 ευρώ το μήνα είσαι με 5gb και 60 λεπτά προς όλους που κανονικά Θα μεταφέρονται. Βέβαια στο δεκάρικο το Frog πλέον δίνει περισσότερα αλλά okay ή περισσότεροι έχουν What's Up σε ότι αφορά τους καρτοκινητούς της Cosmote



Link to comment
Share on other sites

Εγώ επέλεξα να βάλω τα ΜΒ της μιας εβδομάδας του Token, αλλά δεν προστέθηκαν στα μαζεμένα του Reloadit. Λογικό, θα μου πείτε, αλλά όταν επέλεγα να το κάνω με το Reloadit, αυτά πήγαιναν μαζί με τα μαζεμένα ΜΒ, κι ας έληγαν αργότερα.

Βασικά, ας γίνεται μ' αυτά του μήνα, μια χαρά θα είναι. Αρκεί να σιγουρευτούμε ότι τα Tokens μεταφέρονται 100% πλέον.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mplamplakas said:

Εγώ επέλεξα να βάλω τα ΜΒ της μιας εβδομάδας του Token, αλλά δεν προστέθηκαν στα μαζεμένα του Reloadit. Λογικό, θα μου πείτε, αλλά όταν επέλεγα να το κάνω με το Reloadit, αυτά πήγαιναν μαζί με τα μαζεμένα ΜΒ, κι ας έληγαν αργότερα.

Βασικά, ας γίνεται μ' αυτά του μήνα, μια χαρά θα είναι. Αρκεί να σιγουρευτούμε ότι τα Tokens μεταφέρονται 100% πλέον.

Και σε εμενα το ίδιο ακριβώς έγινε.

Link to comment
Share on other sites

α, καλα, τι μπλεξιμο ειναι αυτο τωρα;

αλλα τα mb του token / των tokens κι άλλα του reload it; 😮

 

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρατηρώ ότι το τελευταίο διάστημα, ο ανταγωνισμός μεταξύ των εταιρειών έχει "φουντώσει" για τα καλά στον τομέα της καρτοκινητής. Φυσικά, η ένταση αυτή μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να επιφέρει. Αξίζει ωστόσο να παρατηρήσουμε, ότι η Cosmote (και συγκεκριμένα το What's Up) έχει καταφέρει (και αν όχι ακόμη, θα το καταφέρει), προσφέροντας τα πακέτα με τις λιγότερες παροχές, να φαίνεται η φθηνότερη και η συμφερότερη από όλες. Θες γιατί διατηρεί (προς ώρας τουλάχιστον) ενεργή τη δυνατότητα ανανέωσης με κάρτα των 10€, θες γιατί επανέφερε το bonus ανανέωσης και σε λεπτά ομιλίας προς όλους για όσους μιλούν λίγο, πάντως στο τέλος της ημέρας αυτό ακριβώς θα γίνει, οπότε η ικανοποιητική προσέλευση (ή/και μη αποχώρηση) συνδρομητών, θα επιτρέψει στην εταιρεία να τη βγάλει με ψίχουλα, αντί να αναπροσαρμόσει τα πακέτα της ώστε να γίνουν κατ' ουσίαν ανταγωνιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...