Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στης μητέρας μου ενεργοποιήθηκε το Cosmote One στα καλά καθούμενα, γιατί έχει στο ίδιο ΑΦΜ και σταθερο και καρτοκινητό. Αυτό έχει κάποια μηνιαία χρέωση (σαν τύπου συμβόλαιο κλπ); ή παρέχεται δωρεάν για τους συνδρομητές της;
Δωρεάν είναι

Από poco f3 με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δωρεάν είναι

Από poco f3 με Tapatalk

Μπορώ να βάλω και το δικό μου αριθμό; (Έχει άλλο ΑΦΜ, ΑΔΤ)

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, zurabi_97 said:

Στης μητέρας μου ενεργοποιήθηκε το Cosmote One στα καλά καθούμενα, γιατί έχει στο ίδιο ΑΦΜ και σταθερο και καρτοκινητό. Αυτό έχει κάποια μηνιαία χρέωση (σαν τύπου συμβόλαιο κλπ); ή παρέχεται δωρεάν για τους συνδρομητές της;

Είναι καλύτερο από δωρεάν, έχεις επιπλέον παροχές.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερο από δωρεάν, έχεις επιπλέον παροχές.
Ωραίο αυτό, αλλά ποιο το νόημα εάν δεν μπορείς να βάλεις αριθμούς τηλεφώνων οικογένειάς (που έχουν άλλο ΑΔΤ, ΑΦΜ);

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, zurabi_97 said:
41 minutes ago, minast said:
Είναι καλύτερο από δωρεάν, έχεις επιπλέον παροχές.

Ωραίο αυτό, αλλά ποιο το νόημα εάν δεν μπορείς να βάλεις αριθμούς τηλεφώνων οικογένειάς (που έχουν άλλο ΑΔΤ, ΑΦΜ);

Το νόημα είναι να τα μαζέψεις κάτω από το One. Αυτό είναι που επιδιώκει η Cosmote 🙂
Νομίζω ότι υπάρχει μία διαδικασία για να βάλεις κάτω από το One και άλλα πρόσωπα χωρίς αλλαγή ιδιοκτήτη, αλλά το λέω με κάποια επιφύλαξη γιατί το θυμάμαι αμυδρά από παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα είναι να τα μαζέψεις κάτω από το One. Αυτό είναι που επιδιώκει η Cosmote
Νομίζω ότι υπάρχει μία διαδικασία για να βάλεις κάτω από το One και άλλα πρόσωπα χωρίς αλλαγή ιδιοκτήτη, αλλά το λέω με κάποια επιφύλαξη γιατί το θυμάμαι αμυδρά από παλιά.
Εμένα αυτό μου βγάζει, είτε από τη εφαρμογή, είτε από τη ιστοσελίδα. Έχω ξενερώσει.bda6c10b579785bd3a19d5af77e55517.jpg

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους ή να πας σε ένα κατάστημα για να αλλάξεις τη διεύθυνση και στη συνέχεια να μπορεί να προστεθεί στο C1. Στείλε τους στο chat. 

Στην εποχή των ψηφιακών λογαριασμών και στα καρτοκινητά, η διεύθυνση κατοικίας δεν έχει καμία σημασία 🙂

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, gpapas640 said:

Όπως είπα και εξ αρχής η ηθικολογία δεν έχει νόημα. Και λέω ηθικολογία διότι πχ κανείς δεν αναφέρθηκε σε κάτι πρακτικό όπως είναι η απώλεια του φόρου για το κράτος αλλά ότι ο καθένας κοιτάζει πως να επωφεληθεί αλλά το σύστημα τον "τσίμπησε" κλπ. Υπό μορφήν κατακρισης δηλαδή. Αν το σύστημα ήταν διάτρητο, στοιχηματίζω ότι όλοι όσοι μίλησαν με ύφος θα το εκμεταλλευουντουσαν και μάλιστα θα προέτρεπαν να μην πολυαναφερεται μην τυχόν και το ανακαλύψει η κοσμοτε και το κόψει! Αντίστοιχα, θα μπορούσα να πω κι εγώ ότι το easy transfer δε θα έπρεπε να υπάρχει καθόλου διότι έτσι μπορείς να συντηρείς ένα καρτοκινητό με 5€ το δίμηνο και είναι άδικο για όσους πηγαίνουν και βάζουν κανονικά κάρτα.

Αρα ο καθένας έχει διαφορετική στάση απέναντι στα πράγματα, το θέμα είναι να υπάρχει διαφάνεια ως προς τις υπηρεσίες και να μην σε αιφνιδιάζει. Πχ θα με το που καταχωρεις τον αριθμό στο μητρώο του gov για απαλλαγή από φόρους θα μπορούσε να σου στέλνει σχετικό SMS που να λέει ότι easy transfer επιτρέπεται μόνο προς τους αντίστοιχους αριθμούς.

Ηταν αναμενόμενο.

1 hour ago, zurabi_97 said:
1 ώρα πριν, minotavros said:
Δωρεάν είναι

Από poco f3 με Tapatalk
 

Μπορώ να βάλω και το δικό μου αριθμό; (Έχει άλλο ΑΦΜ, ΑΔΤ)

Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όπως ειπ και ο φίλος παραπάνω, πηγαίνετε σε ένα κατάστημα Cosmote/Γερμανός, βάζετε οικογενειακώς την ίδια διεύθυνση, και ζητήστε απ τον υπάλληλο να σας εντάξει στο σχήμα Cosmote one. Μια χαρά γίνεται. Το έχω κάνει προσωπικά.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, YAziDis said:

Παιδιά, όπως ειπ και ο φίλος παραπάνω, πηγαίνετε σε ένα κατάστημα Cosmote/Γερμανός, βάζετε οικογενειακώς την ίδια διεύθυνση, και ζητήστε απ τον υπάλληλο να σας εντάξει στο σχήμα Cosmote one. Μια χαρά γίνεται. Το έχω κάνει προσωπικά.

Αλλάζει η διεύθυνση χωρίς κάποιο λογαριασμο πχ ΔΕΗ ?

Κατα δήλωση σου ?

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει η διεύθυνση χωρίς κάποιο λογαριασμο πχ ΔΕΗ ?
Κατα δήλωση σου ?

Σε καρτοκινητο και σε σταθερή αλλάζει ναι (αυτά τα άλλαξα εγώ. Σε συμβόλαια δε γνωρίζω αλλ δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα). Έχουν περάσει κάνα 2 χρόνια που το έκανα και νομίζω πως αλλάζει η διεύθυνση Αποστολης λογαριασμών. Άλλαξα τα δικά νου για να συμβαδίζει με τη διεύθυνση του πατρικού μου.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Στη σταθερή για ευνόητους λόγους αλλάζει μόνο η διεύθυνση αποστολής λογαριασμών, όμως νομίζω πως σε αυτή τη περίπτωση πρέπει όλες οι συνδέσεις να έχουν την ίδια διεύθυνση και άρα δεν θεωρείται η διεύθυνση αποστολής λογαριασμού της σταθερής ως το στοιχείο που ελέγχει το Cosmote One. 

Στα καρτοκινητά και στα συμβόλαια κινητής την αλλάζεις όπως θες, πολύ συχνά τα καρτοκινητά δεν έχουν καν διεύθυνση 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που άλλαξα διεύθυνση αποστολής, δούλεψε το Cosmote one. Πήγα σε Γερμανό και μου το έκαναν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Θα πάνε οι δικοί μου σε κατάστημα Γερμανός να δηλώσουν στο Σταθερό, και τα κινητά τους στην ίδια διεύθυνση

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zurabi_97 said:

Θα πάνε οι δικοί μου σε κατάστημα Γερμανός να δηλώσουν στο Σταθερό, και τα κινητά τους στην ίδια διεύθυνση

Θα πρέπει και το ΑΦΜ να είναι ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει και το ΑΦΜ να είναι ίδιο.
Στις διευκρινίσεις, δεν λέει για αφμ. Μόνο ή ίδια διεύθυνση ή ίδιο ΑΔΤ

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, GREGORYMO said:

Θα πρέπει και το ΑΦΜ να είναι ίδιο.

Όχι, δεν χρειάζεται 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, leo06 said:

Όχι, δεν χρειάζεται 

Αμα είναι ίδια η ΑΔΤ, αρκεί.

13 minutes ago, zurabi_97 said:
42 minutes ago, GREGORYMO said:
Θα πρέπει και το ΑΦΜ να είναι ίδιο.

Στις διευκρινίσεις, δεν λέει για αφμ. Μόνο ή ίδια διεύθυνση ή ίδιο ΑΔΤ

Αμα είναι ίδια η ΑΔΤ αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GREGORYMO said:

Αμα είναι ίδια η ΑΔΤ, αρκεί.

Αμα είναι ίδια η ΑΔΤ αρκεί.

Μόνο διεύθυνση, ούτε ίδιος ΑΔΤ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ίδιος ΑΔΤ ή ίδιο το ΑΦΜ τότε θεωρείται ίδιος πελάτης άρα μπορεί να ενεργοποιηθεί το Cosmote One. 

Link to comment
Share on other sites

ME THN ΠAPAΓΓEΛIA ΠOY EKANEΣ KEPΔIΣEΣ ENAN KAΦE ΔΩPO AΠO TO BOX. EΠIΛEΞE TO AΓAΠHMENO ΣOY KATAΣTHMA, BAΛE TO KOYΠONI COFFEEVSD4VAG KAI KEPΔIΣE 1,80€ EKΠTΩΣH ΣTHN ΠAPAΓΓEΛIA ΣOY. IΣXYEI EΩΣ 17/1/2022. MΠEΣ ΣTO BOX, TO DELIVERY ΠOY ΠANTA KEPΔIZEIΣ.

Δε θα το χρησιμοποιήσω. Όποιος το θέλει ας το πάρει να μην πάει χαμένο.

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, gpapas640 said:

Όπως είπα και εξ αρχής η ηθικολογία δεν έχει νόημα. Και λέω ηθικολογία διότι πχ κανείς δεν αναφέρθηκε σε κάτι πρακτικό όπως είναι η απώλεια του φόρου για το κράτος αλλά ότι ο καθένας κοιτάζει πως να επωφεληθεί αλλά το σύστημα τον "τσίμπησε" κλπ. Υπό μορφήν κατακρισης δηλαδή. Αν το σύστημα ήταν διάτρητο, στοιχηματίζω ότι όλοι όσοι μίλησαν με ύφος θα το εκμεταλλευουντουσαν και μάλιστα θα προέτρεπαν να μην πολυαναφερεται μην τυχόν και το ανακαλύψει η κοσμοτε και το κόψει! Αντίστοιχα, θα μπορούσα να πω κι εγώ ότι το easy transfer δε θα έπρεπε να υπάρχει καθόλου διότι έτσι μπορείς να συντηρείς ένα καρτοκινητό με 5€ το δίμηνο και είναι άδικο για όσους πηγαίνουν και βάζουν κανονικά κάρτα.

Αρα ο καθένας έχει διαφορετική στάση απέναντι στα πράγματα, το θέμα είναι να υπάρχει διαφάνεια ως προς τις υπηρεσίες και να μην σε αιφνιδιάζει. Πχ θα με το που καταχωρεις τον αριθμό στο μητρώο του gov για απαλλαγή από φόρους θα μπορούσε να σου στέλνει σχετικό SMS που να λέει ότι easy transfer επιτρέπεται μόνο προς τους αντίστοιχους αριθμούς.

https://www.gsis.gr/polites-epiheiriseis/loipes-ypiresies/MH.DA.TE.

 

"Για την αντικατάσταση του δηλωθέντος αριθμού κινητού τηλεφώνου θα πρέπει να προβείτε σε διαγραφή της υποβληθείσας αίτησής σας και καταχώριση νέας αίτησης."

 

Δε γνωρίζω εάν σε 1) Καταχώρηση αριθμού 2) Κάρτα σε αυτόν χωρίς φόρο κινητής 3) Αντικατάσταση αριθμού με άλλον 4) Μετά από λίγες μέρες αφού αλλάξει ο αριθμός και ενώ δεν έχει μεταφερθεί ακόμη το ποσό σε άλλον αριθμό που δεν είναι σε αυτούς με μηδενικό φορό κινητής:
Εάν μπορεί να μεταφερθεί το ποσό ή η Cosmote έχει "χαρακτηρίσει" τον αρχικό αριθμό ως μη δυνάμενο μεταφοράς σε άλλο αριθμό (χωρίς απαλλαγή από φόρο κινητής) και δε δύναται μεταφοράς πια από κει και πέρα για πάντα:
Δοκίμασέ το , αν θες , να μας πεις.

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Pppe said:

https://www.gsis.gr/polites-epiheiriseis/loipes-ypiresies/MH.DA.TE.

 

"Για την αντικατάσταση του δηλωθέντος αριθμού κινητού τηλεφώνου θα πρέπει να προβείτε σε διαγραφή της υποβληθείσας αίτησής σας και καταχώριση νέας αίτησης."

 

Δε γνωρίζω εάν σε 1) Καταχώρηση αριθμού 2) Κάρτα σε αυτόν χωρίς φόρο κινητής 3) Αντικατάσταση αριθμού με άλλον 4) Μετά από λίγες μέρες αφού αλλάξει ο αριθμός και ενώ δεν έχει μεταφερθεί ακόμη το ποσό σε άλλον αριθμό που δεν είναι σε αυτούς με μηδενικό φορό κινητής:
Εάν μπορεί να μεταφερθεί το ποσό ή η Cosmote έχει "χαρακτηρίσει" τον αρχικό αριθμό ως μη δυνάμενο μεταφοράς σε άλλο αριθμό (χωρίς απαλλαγή από φόρο κινητής) και δε δύναται μεταφοράς πια από κει και πέρα για πάντα:
Δοκίμασέ το , αν θες , να μας πεις.

Κατάλαβα τι λες, ωστόσο θέλω να κρατήσω τον δικό μου αριθμό με μηδενικό φόρο. Φοβάμαι μήπως αν τυχόν τον διαγράψω δε με αφήσει να τον ξανακαταχωρήσω (βέβαια στο εγχειρίδιο του mobilefees.gov δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο). Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει και το ΑΦΜ να είναι ίδιο.
@GREGORYMO σε όλα λάθος απαντάς ρε φίλε.
Το cosmote one μπορεί να έχει διαφορετικά νούμερα αρκεί οι ιδιοκτήτες να έχουν κοινή διεύθυνση.
Δε χρειάζεται ίδιο αφμ ή αδτ.
Το λέει κιόλας η κοσμοτε.
Στο κοσμοτε one είμαι εγώ η πεθερά η γυναίκα οι γονείς μου όλοι με ίδια διεύθυνση

Θα πάνε οι δικοί μου σε κατάστημα Γερμανός να δηλώσουν στο Σταθερό, και τα κινητά τους στην ίδια διεύθυνση
Θα είσαι οκ με ίδια διεύθυνση. Το έχω κάνει εγώ με 5 διαφορετικά νούμερα στην ίδια διεύθυνση.
Εδώ μέσα δε βγάζεις ακρη
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σε κατάστημα της Cosmote και έκανα αλλαγή της διεύθυνσης. Βέβαια έκαναν πατάτα τη πόλη, έβαλαν μια πόλη δίπλα, αλλά η διεύθυνση είναι ίδια με αυτή του λογαριασμού σταθερής. Ενεργοποιήθηκε χωρίς πρόβλημα το Cosmote One στο κινητό μου.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...