Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, rodriguez said:

Καλημέρα, Καλά Φώτα

Πιστεύετε ότι μάλλον υλοποιήσανε την απειλή τους και καταργήσανε την λειτουργία 3g sim καρτών (είχα ένα καρτοκινητό whatsup) που έπαψε να δουλεύει μετά την πρωτοχρονιά.

Έχει κανένας αντίστοιχο πρόβλημα;

Ευχαριστώ

Δεν ήταν απειλή.Απόφαση ήταν που αφορά ολες τις εταιρίες.Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα επρεπε να δουλευει η καρτα σου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, rodriguez said:

Καλημέρα, Καλά Φώτα

Πιστεύετε ότι μάλλον υλοποιήσανε την απειλή τους και καταργήσανε την λειτουργία 3g sim καρτών (είχα ένα καρτοκινητό whatsup) που έπαψε να δουλεύει μετά την πρωτοχρονιά.

Έχει κανένας αντίστοιχο πρόβλημα;

Ευχαριστώ

Καμία κάρτα δεν λειτουργεί μόνο σε 3G. Μπορεί να καταργήθηκε όντως το 3G στην περιοχή σου αλλά κάποιο θέμα είναι της συσκευής σου. Έλεγξε από τις ρυθμίσεις της μήπως έχεις επιλεγμένη λειτουργία «3G μόνο».

Αλλιώς, μήπως έχουν περάσει 13 μήνες από την τελευταία ανανέωση χρόνου που έκανες; 

Αν όχι και στα 2, δικαιούσαι δωρεάν αλλαγή SIM σε ένα κατάστημα Cosmote / Γερμανός αλλά δεν θα έπρεπε να χάσεις το σήμα. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το έφτιαξα, ήταν θέμα ανεπαρκούς κάλυψης από την κεραία γιατί το είχα βάλει σε μια γωνία με κλειστά παντζούρια και δεν έπιανε. Παρεμπιπτόντως λειτουργεί ακόμα το 3G της cosmote (το λέω με αφορμή το πρόβλημά μου γιατί είχα την ευκαιρία να το διαπιστώσω)

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην μπορείς, εάν είναι ενεργοποιημένο και λειτουργεί το νούμερο;
Το καλοκαίρι που έκανα διαδικασία για να ανακτήσω νούμερο what's up που είχε λήξει, όταν ενεργοποιήθηκε ξανά ήταν cosmoκάρτα. Η αλλαγή πακέτου έγινε άμεσα ξανά σε what's up, ενώ είχε και επιλογή για frog. Το ίδιο θυμάμαι και μερικά χρόνια πριν σε αγορά νέου αριθμού.

Sent from my Galaxy S10e



Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει κάποιος να παραγγείλει καφέ από το BOX ας βάλει το κουπόνι COFFEEJRAJJRG
Ισχύει μόνο για σήμερα και σου αφαιρεί 1.80 ευρώ. Μου το έδωσε εχθές για μια παραγγελία που έκανα και δε θα το χρησιμοποιήσω.

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για όσους έκαναν αίτηση για απαλλαγή τελών κινητής τηλεφωνίας, έρχεται κάποια ειδοποίηση ότι εγκρίθηκε;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για όσους έκαναν αίτηση για απαλλαγή τελών κινητής τηλεφωνίας, έρχεται κάποια ειδοποίηση ότι εγκρίθηκε;
Όχι δεν ήρθε κάποια ειδοποίηση άμεσα . Μετά από δεκάλεπτα αφού ολοκλήρωσα την διαδικασία έβαλα κάρτα στο κινητό της μικρής και έδωσε όλο το ποσό και τα 10 ευρώ. Μου έκανε εντύπωση και δεν θυμάμαι αν παλαιότερα κρατούσε τίποτα ΦΠΑ.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ήρθε κάποια ειδοποίηση άμεσα . Μετά από δεκάλεπτα αφού ολοκλήρωσα την διαδικασία έβαλα κάρτα στο κινητό της μικρής και έδωσε όλο το ποσό και τα 10 ευρώ. Μου έκανε εντύπωση και δεν θυμάμαι αν παλαιότερα κρατούσε τίποτα ΦΠΑ.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Α, δηλαδή βάζεις 12, και είναι κατά γράμμα 12 στο υπόλοιπο.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ περιλαμβάνεται στα πακέτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ περιλαμβάνεται στα πακέτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτό δεν θυμόμουν .

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Α, δηλαδή βάζεις 12, και είναι κατά γράμμα 12 στο υπόλοιπο.
Ακριβώς

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To 3G δίκτυο έριξε αυλαία; ή ακόμα κλείνουν τις κεραίες;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν κανείς 15-29 έκανε αίτηση για απαλλαγή από τέλη ανανέωσης χρόνου ομιλίας.

Εγώ το έκανα, έκανα ανανέωση και προσπάθησα να μεταφέρω χρήματα στον πατέρα μου μέσω easy transfer. Και ιδού η έκπληξη...

Screenshot_2022-01-13-22-48-14-550.jpg

Υπάρχει κάποια ενημέρωση για αυτό εδώ;;

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, gpapas640 said:

Δεν ξερω αν κανείς 15-29 έκανε αίτηση για απαλλαγή από τέλη ανανέωσης χρόνου ομιλίας.

Εγώ το έκανα, έκανα ανανέωση και προσπάθησα να μεταφέρω χρήματα στον πατέρα μου μέσω easy transfer. Και ιδού η έκπληξη...

Screenshot_2022-01-13-22-48-14-550.jpg

Υπάρχει κάποια ενημέρωση για αυτό εδώ;;

ΠΟΙΑ είναι η έκπληξη ?

ΕΣΥ δικαιούσαι απαλλαγή, ΟΧΙ πατέρας σου !!!

Αν ήταν έτσι ΚΑΝΕΙΣ από εμάς δεν θα έβαζε ξανά λεφτά και θα μας έκαναν easy transfer συγγενείς.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GREGORYMO said:

ΠΟΙΑ είναι η έκπληξη ?

ΕΣΥ δικαιούσαι απαλλαγή, ΟΧΙ πατέρας σου !!!

Αν ήταν έτσι ΚΑΝΕΙΣ από εμάς δεν θα έβαζε ξανά λεφτά και θα μας έκαναν easy transfer συγγενείς.

Δε θα μπω στο ηθικό-λογικό κομμάτι της συζήτησης γιατί μπορεί να τραβήξει πολύ και θα χάσουμε τη μπάλα. Και στην τελική δεν έχει και νόημα.

Οι υπηρεσίες έχουν όρους, αναφέρεται κάπου στους όρους αυτός ο περιορισμός;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, gpapas640 said:

Δε θα μπω στο ηθικό-λογικό κομμάτι της συζήτησης γιατί μπορεί να τραβήξει πολύ και θα χάσουμε τη μπάλα. Και στην τελική δεν έχει και νόημα.

Οι υπηρεσίες έχουν όρους, αναφέρεται κάπου στους όρους αυτός ο περιορισμός;

Δεν μιλάμε ηθικοπλαστικα.

Το θέμα ΣΟΥ είναι να γραφτεί ο όρος ?

Είμαι σίγουρος ότι θα γίνει τις επόμενες ημέρες.

Δηλαδή, εσύ λες και επιμένεις η παροχή από 15-29 να πάει σε όλο τον κόσμο !!!

ΥΓ. ΕΜΕΝΑ με συμφέρει, αλλά δεν πάει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να γίνεται και αλλιώς.

Να δέχεται ο συνδρομητής την μεταφορά αλλά να 'χρεώνεται' το 1 αυτό € σε επόμενη ανανέωση.

Θα ήταν καλύτερα ?

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΙΑ είναι η έκπληξη ?
ΕΣΥ δικαιούσαι απαλλαγή, ΟΧΙ πατέρας σου !!!
Αν ήταν έτσι ΚΑΝΕΙΣ από εμάς δεν θα έβαζε ξανά λεφτά και θα μας έκαναν easy transfer συγγενείς.
Ετσι ακριβως! Λογικό είναι πάντως κάποιοι να προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν το μέτρο αυτό, αλλά όπως καταλάβαμε η εταιρία τους πρόλαβε!
Και εμένα θα με βόλευε, που έχουμε σαν οικογένεια 4 καρτοκινητά , με 2 ανήλικα παιδιά. Και θα ήθελα να ανανεώνω στα παιδιά και να μεταφέρω τα υπόλοιπα σε εμένα!
Έλα όμως που δεν γίνεται!
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που κάνω easy transfer στον πατέρα μου είναι για να παίρνω το reloadit, το οποίο για αυτόν είναι άχρηστο. Πλέον αυτό δε θα μπορώ να το κάνω. Επίσης εν προκειμένω αναγκάστηκα να βάλω 10€ στον πατέρα μου (μέσω κανονικής ανανέωσης), καθώς θα χανόταν το υπόλοιπο του.

Όσον αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση κατανοώ ότι υπάρχει μια χασούρα για το κράτος από το φόρο, ωστόσο αυτή θα μπορούσε να συνυπολογίζεται κατά τη μεταφορά του ποσού και να αφαιρείται, όπως ακριβώς αφαιρείται και η προμήθεια 0,20€ για τη μεταφορά. Αν συνέβαινε αυτό δε θα είχα αντίρρηση.

Όσοι βιάστηκαν να μου προσάψουν διάφορα καλό ειναι ακριβώς να μη βιάζονται να το κάνουν. Άλλωστε το easy transfer κάνω 1 φορά το δίμηνο, ίσα ίσα για τη διατήρηση του υπόλοιπου. Ο φόρος είναι 1,29€ για την κάρτα των 12€, δηλαδή κέρδος 0,65€ το μήνα. Φοβερό κέρδος, σε 100 ζωές θα έχω μαζέψει αρκετά για να χτίσω τη βίλα που ήθελα εις βάρος του ελληνικού δημοσίου.

 

2 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Δεν μιλάμε ηθικοπλαστικα.

Το θέμα ΣΟΥ είναι να γραφτεί ο όρος ?

Είμαι σίγουρος ότι θα γίνει τις επόμενες ημέρες.

Δηλαδή, εσύ λες και επιμένεις η παροχή από 15-29 να πάει σε όλο τον κόσμο !!!

ΥΓ. ΕΜΕΝΑ με συμφέρει, αλλά δεν πάει έτσι.

Ναι φίλε μου το θέμα μου ήταν κάποιος γνωστης να με βοηθήσει αμεσα ώστε να μπορέσω να επικοινωνήσω με την κοσμοτε μήπως και μπορούσα να γλιτωνα τη 2η αχρειαστη ανανέωση.

Οι απαντήσεις με υφάκι δεν προσφέρουν κάτι. Η κατηγορία σου προς εμενα ότι "επιμένω η παροχή του μηδενικού φόρου να πάει σε όλους" δε βασίζεται παρά μόνο στη δική σου ερμηνεία. Εγώ δε το ισχυρίστηκα πότε αυτό.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να κοιτάμε πάντα το κέρδος μας.
Όπως και εσύ κάνεις το easy transfer για να κερδίσεις το reload it. Δεν είναι κακό.
Το θέμα πλέον είναι ότι δεν μπορείς να το κάνεις γιατί το δικό σου τηλέφωνο δεν έχει καθόλου φόρο.
Αν θέλεις να συνεχίσεις να κάνεις το easy transfer στον πατέρα σου, θα πρέπει να δηλώσεις κάποιον άλλο τηλεφωνικό αριθμό στο πρόγραμμα χωρίς φόρο με τα στοιχεία σου. Βάλτα κάτω και δες τι σε συμφέρει.
Επίσης μπορείς να βρεις κάποιον φίλο με what's up, να του δίνεις 5€ και να στέλνει αυτός στον πατέρα σου για να μην χάνει το υπόλοιπο.




Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pank said:

Λογικό είναι να κοιτάμε πάντα το κέρδος μας.
Όπως και εσύ κάνεις το easy transfer για να κερδίσεις το reload it. Δεν είναι κακό.
Το θέμα πλέον είναι ότι δεν μπορείς να το κάνεις γιατί το δικό σου τηλέφωνο δεν έχει καθόλου φόρο.
Αν θέλεις να συνεχίσεις να κάνεις το easy transfer στον πατέρα σου, θα πρέπει να δηλώσεις κάποιον άλλο τηλεφωνικό αριθμό στο πρόγραμμα χωρίς φόρο με τα στοιχεία σου. Βάλτα κάτω και δες τι σε συμφέρει.
Επίσης μπορείς να βρεις κάποιον φίλο με what's up, να του δίνεις 5€ και να στέλνει αυτός στον πατέρα σου για να μην χάνει το υπόλοιπο.



 

Είναι σωστό αυτό που λες, απλά βρέθηκα προ απροόπτου χθες, σχεδόν μια ώρα πριν λήξει το υπόλοιπο (κακώς βέβαια αλλά έτυχε). Θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ για τις υποδείξεις και συγγνώμη αν σήκωσα τους τόνους κάπως.

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2022 at 2:11 ΠΜ, gpapas640 said:

Ο λόγος που κάνω easy transfer στον πατέρα μου είναι για να παίρνω το reloadit, το οποίο για αυτόν είναι άχρηστο. Πλέον αυτό δε θα μπορώ να το κάνω. Επίσης εν προκειμένω αναγκάστηκα να βάλω 10€ στον πατέρα μου (μέσω κανονικής ανανέωσης), καθώς θα χανόταν το υπόλοιπο του.

Όσον αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση κατανοώ ότι υπάρχει μια χασούρα για το κράτος από το φόρο, ωστόσο αυτή θα μπορούσε να συνυπολογίζεται κατά τη μεταφορά του ποσού και να αφαιρείται, όπως ακριβώς αφαιρείται και η προμήθεια 0,20€ για τη μεταφορά. Αν συνέβαινε αυτό δε θα είχα αντίρρηση.

Όσοι βιάστηκαν να μου προσάψουν διάφορα καλό ειναι ακριβώς να μη βιάζονται να το κάνουν. Άλλωστε το easy transfer κάνω 1 φορά το δίμηνο, ίσα ίσα για τη διατήρηση του υπόλοιπου. Ο φόρος είναι 1,29€ για την κάρτα των 12€, δηλαδή κέρδος 0,65€ το μήνα. Φοβερό κέρδος, σε 100 ζωές θα έχω μαζέψει αρκετά για να χτίσω τη βίλα που ήθελα εις βάρος του ελληνικού δημοσίου.

 

Ναι φίλε μου το θέμα μου ήταν κάποιος γνωστης να με βοηθήσει αμεσα ώστε να μπορέσω να επικοινωνήσω με την κοσμοτε μήπως και μπορούσα να γλιτωνα τη 2η αχρειαστη ανανέωση.

Οι απαντήσεις με υφάκι δεν προσφέρουν κάτι. Η κατηγορία σου προς εμενα ότι "επιμένω η παροχή του μηδενικού φόρου να πάει σε όλους" δε βασίζεται παρά μόνο στη δική σου ερμηνεία. Εγώ δε το ισχυρίστηκα πότε αυτό.

Φιλε, κατά αρχήν απάντησα έτσι για να τονίσω αυτό που ήθελα.

Δεν το παίζω 'υπεράνω'. Απλά, θεώρησα, έτσι όπως το έγραψες ότι ζητούσες και τα ρέστα.

Το άλλο που αναφέρεις, το έγραψα και εγώ και μπορεί να ΓΙΝΕΙ στο μέλλον. Πιο δηλαδή: να μπορείς να κάνεις easy transfer και αυτός ο φόρος 1€ να κρατιέται με κάποιον τρόπο από τον έναν ή τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Φιλε, κατά αρχήν απάντησα έτσι για να τονίσω αυτό που ήθελα.

Δεν το παίζω 'υπεράνω'. Απλά, θεώρησα, έτσι όπως το έγραψες ότι ζητούσες και τα ρέστα.

Το άλλο που αναφέρεις, το έγραψα και εγώ και μπορεί να ΓΙΝΕΙ στο μέλλον. Πιο δηλαδή: να μπορείς να κάνεις easy transfer και αυτός ο φόρος 1€ να κρατιέται με κάποιον τρόπο από τον έναν ή τον άλλο.

Όπως είπα και εξ αρχής η ηθικολογία δεν έχει νόημα. Και λέω ηθικολογία διότι πχ κανείς δεν αναφέρθηκε σε κάτι πρακτικό όπως είναι η απώλεια του φόρου για το κράτος αλλά ότι ο καθένας κοιτάζει πως να επωφεληθεί αλλά το σύστημα τον "τσίμπησε" κλπ. Υπό μορφήν κατακρισης δηλαδή. Αν το σύστημα ήταν διάτρητο, στοιχηματίζω ότι όλοι όσοι μίλησαν με ύφος θα το εκμεταλλευουντουσαν και μάλιστα θα προέτρεπαν να μην πολυαναφερεται μην τυχόν και το ανακαλύψει η κοσμοτε και το κόψει! Αντίστοιχα, θα μπορούσα να πω κι εγώ ότι το easy transfer δε θα έπρεπε να υπάρχει καθόλου διότι έτσι μπορείς να συντηρείς ένα καρτοκινητό με 5€ το δίμηνο και είναι άδικο για όσους πηγαίνουν και βάζουν κανονικά κάρτα.

Αρα ο καθένας έχει διαφορετική στάση απέναντι στα πράγματα, το θέμα είναι να υπάρχει διαφάνεια ως προς τις υπηρεσίες και να μην σε αιφνιδιάζει. Πχ θα με το που καταχωρεις τον αριθμό στο μητρώο του gov για απαλλαγή από φόρους θα μπορούσε να σου στέλνει σχετικό SMS που να λέει ότι easy transfer επιτρέπεται μόνο προς τους αντίστοιχους αριθμούς.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Στης μητέρας μου ενεργοποιήθηκε το Cosmote One στα καλά καθούμενα, γιατί έχει στο ίδιο ΑΦΜ και σταθερο και καρτοκινητό. Αυτό έχει κάποια μηνιαία χρέωση (σαν τύπου συμβόλαιο κλπ); ή παρέχεται δωρεάν για τους συνδρομητές της;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...