Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

48 minutes ago, d74c said:

Καλημέρα. Θέλω να κάνω καρτοκινητό τον αριθμό της γυναίκας μου, το χρησιμοποιεί μόνο για ομιλία. Τι συμφέρει  περισσότερο το what's up ή το Frog;

- Το φρογκ έχει πακετο 60'(+60' κάθε 2 εβδομάδες) με 3.00€/μηνα και χρέωση ανά δευτερόλεπτο. 

- το what's up δίνει 300'/μηνα με 10€ και πρωτα χρέωση 3' και μετά ανά δευτερόλεπτο. 

Αφου θέλει ομιλια μόνο, μάλλον την συμφέρει το φρογκ. 

Εάν θέλει περισσοτερη ομιλία με 10€, θα χρειαστεί να παει στην κόκκινη εταιρία. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sapore said:

Ναι, γιατί περνώ με "τα πάντα όλα" από #1# συγκεκριμένη sim επιλογής μου για 3 μήνες με 1 κάρτα.

Και το "Παίγνιο" συνεχίζεται με άλλη sim (αναλόγως πια από τις >15 που έχω) για άλλο 3μηνο. Και κάθε χρόνο τα ίδια.

Αν δεν είναι "λογικό" να περνώ με πολύ λιγότερα από 60€ κάθε έτος με "τα πάντα όλα", πάω πάσο: Μπορεί και να'ναι "κουτό"!

Όταν θέλεις να δώσεις σε κάποιον τον αριθμό τηλεφώνου σου, ποιον από όλους δίνεις;
Επίσης: Δεν χρειάζεται κάποιο χρόνο και κόπο για να τα διατηρείς οργανωμένα (να ξέρεις ποιο λήγει και πότε, να βάζεις/βγάζεις SIM, κλπ).
Επίσης κάποιος που κάνεια αδιάλλειπτα μία ανανέωση 12€ κάθε μήνα, χρειάζεται να δώσει μόλις 7€/μήνα περισσότερα από εσένα. Ο περισσότερος κόσμος θα το προτιμήσει λόγω ευκολίας.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, sapore said:

Ναι, γιατί περνώ με "τα πάντα όλα" από #1# συγκεκριμένη sim επιλογής μου για 3 μήνες με 1 κάρτα.

Και το "Παίγνιο" συνεχίζεται με άλλη sim (αναλόγως πια από τις >15 που έχω) για άλλο 3μηνο. Και κάθε χρόνο τα ίδια.

Αν δεν είναι "λογικό" να περνώ με πολύ λιγότερα από 60€ κάθε έτος με "τα πάντα όλα", πάω πάσο: Μπορεί και να'ναι "κουτό"!

Πως περνάς 3 μηνες;Αφου το δωρο είναι για 30 μερες το πολύ και άλλο ένα μηνα το πακέτο με τα λεφτά της κάρτας.Και αν δεν σου δώσουν δωρο ;ΚΑι τον υπόλοιπο καιρό  η κάρτα είναι μπλοκαρισμένη.

Ταλαιπωρία το κόβω ,ότι σε βολευει  φυσικά αλλά πολύ ταλαιπωρία χωρίς λόγο κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bill33 said:

Πως περνάς 3 μηνες;Αφου το δωρο είναι για 30 μερες το πολύ και άλλο ένα μηνα το πακέτο με τα λεφτά της κάρτας.Και αν δεν σου δώσουν δωρο ;ΚΑι τον υπόλοιπο καιρό  η κάρτα είναι μπλοκαρισμένη.

Ταλαιπωρία το κόβω ,ότι σε βολευει  φυσικά αλλά πολύ ταλαιπωρία χωρίς λόγο κατά την γνώμη μου.

Παντα απο τις >15 sim υπαρχει καποια που να πληρει τις προυποθεσεις που επιθυμω.

Τα ποσταρω εδω μηπως και καποιος αλλος θα ηθελε να παρει ιδεες. Και ευελπιστω να ειμασταν πολλοι "ετσι". Για εναν Ελληνα δυσκολο βεβαια με τα χαρακτηριστικα μας.

Επιπλεον τα ιδια κανω διαχειριζομενος τις > 3 sim/ατομο που εχω πεισει και φιλους/φιλες μου να διατηρουν εδω και χρονια. Ακριβως για τους παραπανω λογους. Απλα ΜΗ αποδεκτον ο,τιδηποτε >100€/ατομο/ετος για να εχει καποιος "τα παντα ολα": Κοκκινη γραμμη.

Edited by sapore
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sapore said:

Παντα απο τις >15 sim υπαρχει καποια που να πληρει τις προυποθεσεις που επιθυμω.

Τα ποσταρω εδω μηπως και καποιος αλλος θα ηθελε να παρει ιδεες. Και ευελπιστω να ειμασταν πολλοι "ετσι". Για εναν Ελληνα δυσκολο βεβαια με τα χαρακτηριστικα μας.

Επιπλεον τα ιδια κανω διαχειριζομενος τις > 3 sim/ατομο που εχω πεισει και φιλους/φιλες μου να διατηρουν εδω και χρονια. Ακριβως για τους παραπανω λογους. Απλα ΜΗ αποδεκτον ο,τιδηποτε >100€/ατομο/ετος για να εχει καποιος "τα παντα ολα": Κοκκινη γραμμη.

15 σιμ;Και κάνεις τα ίδια σε όλα;Και αλλάζεις σιμ για να δεις τι σμς εχει έρθει σε καθε μία;Και τι τηλεφωνο δινεις για να σε καλούν;

Μαζοχισμός είναι αυτό!!!Ασε τους Ελληνες και τα χαρακτηριστικά τους,δεν  τιμά κανέναν τέτοια αναφορά.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, bill33 said:

15 σιμ;Και κάνεις τα ίδια σε όλα;Και αλλάζεις σιμ για να δεις τι σμς εχει έρθει σε καθε μία;Και τι τηλεφωνο δινεις για να σε καλούν;

Μαζοχισμός είναι αυτό!!!Ασε τους Ελληνες και τα χαρακτηριστικά τους,δεν  τιμά κανέναν τέτοια αναφορά.

Μια προτίμηση στις προσφοράρες της Κόκκινης την έχω, να πω την αλήθεια: Και την προτιμώ.

Θα περίμενα τα ίδια και από την Cosmote. Όσο δεν τις έχει σε σχέση με άλλες: ΝΑΙ Τις αφήνω 13-3=10 μήνες φραγμένες όλες τις sim Cosmote που έχω , ανά περιόδους.

Link to comment
Share on other sites

τα χουμε ξανακούσει, πως από δω παλιόφιλε? πεθύμησες μπανάκι?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, kmpatra said:

τα χουμε ξανακούσει, πως από δω παλιόφιλε? πεθύμησες μπανάκι?

Μιλάς με γέρους γρίφοντα...

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι μαζεύουν γραμματόσημα, κάποιοι άλλοι μαζεύουν νομίσματα, κάποιοι μαζεύουν σιμ. Χόμπι είναι αυτά και σεβαστά.
Εγώ πάντως με 30 ευρώ το χρόνο τα έχω όλα και μια κάρτα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, pavlitakis1 said:

Κάποιοι μαζεύουν γραμματόσημα, κάποιοι άλλοι μαζεύουν νομίσματα, κάποιοι μαζεύουν σιμ. Χόμπι είναι αυτά και σεβαστά.emoji38.pngemoji38.png
Εγώ πάντως με 30 ευρώ το χρόνο τα έχω όλα και μια κάρτα μόνο.
 

Πώς γίνεται αυτό μόνο με 30€? Και τι ακριβώς ανάγκες καλύπτεις?

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό μόνο με 30€? Και τι ακριβώς ανάγκες καλύπτεις?
Χρησιμοποιώ αυτό για ομιλία κυρίως εξερχόμενες μέσω ίντερνετ http:// voipalot.com και αγοράζω κυρίως πακέτα ίντερνετ επειδή αναγκαστικά πρέπει να ανανεώνω κάθε δίμηνο και με αγορά πακέτου μεταφέρεται η λήξη Ταυτόχρονα έχω δωρεάν +1γκιγκα τον μήνα προσφορά.
Επίσης αυτό για σμσ http://dosms.eu
Περισσότερα μέσω πμ.
Υπάρχει και δυνατότητα για 10€ τον χρόνο αν καλύπτεσαι με 150' τον μήνα εξερχόμενες.
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, pavlitakis1 said:

Χρησιμοποιώ αυτό για ομιλία κυρίως εξερχόμενες μέσω ίντερνετ http:// voipalot.com και αγοράζω κυρίως πακέτα ίντερνετ επειδή αναγκαστικά πρέπει να ανανεώνω κάθε δίμηνο και με αγορά πακέτου μεταφέρεται η λήξη Ταυτόχρονα έχω δωρεάν +1γκιγκα τον μήνα προσφορά.
Επίσης αυτό για σμσ http://dosms.eu
Περισσότερα μέσω πμ.
Υπάρχει και δυνατότητα για 10€ τον χρόνο αν καλύπτεσαι με 150' τον μήνα εξερχόμενες.

Επειδή η αλήθεια είναι δεν έχω και πολύ ιδέα από αυτά θεωρώ ότι είναι κάτι περίπου σαν την απεριόριστη ομιλία που δίνει το viber (έτσι δεν είναι ) ? Όσο για τα μηνύματα το έχω χρησιμοποιήσει μια δυο φορές στο παρελθόν...

Δεν διαφωνώ με τη λογική σου απλά νομίζω ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί ευρύτερα μια τέτοια λύση ...

Link to comment
Share on other sites

15 κάρτες με 10 ευρώ τον χρόνο η μία μας κάνει 150 ευρώ.

Εγώ μία χρησιμοποιώ , με 12 ευρώ τον μήνα δείνω 144 ευρώ τον χρόνο και την βγάζω αξιοπρεπώς.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vasileios said:

15 κάρτες με 10 ευρώ τον χρόνο η μία μας κάνει 150 ευρώ.

Εγώ μία χρησιμοποιώ , με 12 ευρώ τον μήνα δείνω 144 ευρώ τον χρόνο και την βγάζω αξιοπρεπώς.

Εννοείς με την κλασική τηλεφωνία , σε μια από τις τρεις εταιρίες , με καρτοκινητο φαντάζομαι έτσι δεν είναι ??

Link to comment
Share on other sites




Επειδή η αλήθεια είναι δεν έχω και πολύ ιδέα από αυτά θεωρώ ότι είναι κάτι περίπου σαν την απεριόριστη ομιλία που δίνει το viber (έτσι δεν είναι ) ? Όσο για τα μηνύματα το έχω χρησιμοποιήσει μια δυο φορές στο παρελθόν...
Δεν διαφωνώ με τη λογική σου απλά νομίζω ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί ευρύτερα μια τέτοια λύση ...


Αυτή η λύση εφαρμόζεται παντού με διαφορετική τιμολόγηση.
VoIP τηλεφωνία (viber, Skype) χωρίς λήξη μέσω διαδικτύου. Μισό σεντ το λεπτό. Χωρίς λήξη. Μία χαρά εφαρμόζεται. Wifi calling και volte είναι μία εκδοχή. Αν ενδιαφέρει η οικονομία.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, smetcfu said:

Εννοείς με την κλασική τηλεφωνία , σε μια από τις τρεις εταιρίες , με καρτοκινητο φαντάζομαι έτσι δεν είναι ??

Φυσικά τι άλλο ; 

Για αυτό δεν μιλάμε εδώ; Για τα καρτοκινητά της Cosmote ; 

Ή μήπως όχι ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κάθε μήνα κάνω ανανέωση χρόνου ομιλίας στα what's up του μπαμπά μου και της μαμάς μου, και μία φορά κάτι μας ξέφυγε στις ημερομηνίες, δεν κάναμε ανανέωση την ώρα που έπρεπε και έχασαν πολλά μαζεμένα λεπτά ομιλίας και data.

Σήμερα μου είπε να του κάνω την ανανέωση κάποια στιγμή μέσα στην μέρα, και είδα στην εφαρμογή ότι κάποιες υπηρεσίες (πχ. ομιλία) λήγουν 19/11 23:59, και κάποιες άλλες (πχ. sms) λήγουν 19/11 12:00.

Έχει έρθει όμως και ένα sms, αυτό το κλασικό που λέει "τίποτα δεν πάει χαμένο... μπλα μπλα μπλα", και εκεί μέσα γράφει για ανανέωση έως και 18/11 23:59 και έτσι μαλώναμε με τον μπαμπά μου για το πότε να κάνω την ανανέωση έτσι ώστε να μην χαθούν και πάλι όλα όσα έχει μαζέψει από τότε που την πατήσαμε.


Μπορείτε να μου πείτε για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η διαφορά στις ημερομηνίες της εφαρμογής και του sms που έλαβε στο κινητό του;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Τον λόγο δεν το γνωρίζω , ρωτήστε την Cosmote ,

Όσο αφορα τα λεπτά ομιλίας αυτά λήγουν πάντα στις 12 το μεσημέρι , ενώ τα ΜΒ λήγουν ακριβώς την ώρα που κάνατε την προηγούμενη αγορά πακέτου. Αν αγοράσατε το πακέτο στις 22:30 ,τα ΜΒ θα λήξουν 22:30 και τα SMS 23:59 .

αν ανανεώσετε μέχρι 19/11 11:59  δεν θα χάσετε τίποτα. 

 

 

 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Για να μου στείλουν την προσφορά reload it πρέπει πλέον να βάλω 12 και άνω ευρώ και όχι 10 ; Δεν θυμάμαι.

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

έκανα online ανανέωση με 10ε και πήρα reloadit κανονικά πριν 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, παρότι στα εισερχόμενα sms δεν υπάρχει φραγή καθόλη τη διάρκεια της βδομάδας στα καρτοκινητά Cosmote που έχει παρέλθει το 3μηνο από την τελευταία κάρτα (μέχρι και 13 μήνες) , στα data δεν "ανοίγουν" παρά μόνο το χρονικό διάστημα από 00:30 ως 02:30 της (Κυριακής προς) Δευτέρας κάθε βδομάδα, ακόμα κι αν γίνει επανεκκίνηση της κινητής συσκευής με τη φραγμένη sim μέσα της.

Θα δοκιμάσω ξανά το παραπάνω χρονικό διάστημα αυτή την Κυριακή προς Δευτέρα 22/11/2021 να βάλω ΜΒ στη φραγμένη sim καρτοκινητής Cosmote μέσω Prepaid MasterCard και να δω αν "ανοίγουν" τότε τα data , για τελευταία φορά, καθώς τη μεθεπόμενη Κυριακή 28/11/2021 λήγει το 13μηνο της από τελευταία κάρτα στα τέλη Οκτώβρη 2020 και θα πρέπει να της βάλω 10€.

Link to comment
Share on other sites

Τεράστιο ενδιαφέρον έχουν τα γραφόμενά σου. Σαν να βλέπουμε βίντεο από "ράδιο αρβύλα"...

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...