Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πες ευχαριστώ στη γυναίκα σου για το δώρο



Θα γυρίσει μπούμερανγκ κάποια στιγμή με κανένα ακριβότερο δώρο!!

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic




Θα γυρίσει μπούμερανγκ κάποια στιγμή με κανένα ακριβότερο δώρο!!
έμπειρος, πολύ σωστός

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαίνει κάτι παράδοξο. Πω να ανανεώσω με PayPal, και μου δίνει άκυρο. Βάζω το PayPal της γυναίκας μου και το περνάει. Έχει κανείς καμία ιδέα γιατί να συμβαίνει αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δε γνωρίζω να σε κατατοπισω αλλά κι εγώ 3 χρόνια τώρα που είμαι με what's up, ποτέ δεν κατάφερα να ανανεώσω μέσω ΡΡ.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πολλές ανανεώσεις με PP, σε διάφορους αριθμούς, χωρίς πρόβλημα.
Εάν έχει αποθηκεύσει τα στοιχεία στην εφαρμογή (My Cosmote / What's Up), αφαίρεσέ τα και ξαναπρόσθεσέ τα.
Εάν συνεχίσει να έχει πρόβλημα, μπες στο PP, αφαίρεσε την Cosmote ως έμπιστο έμπορο, και μετά ξανακάνε το προηγούμενο βήμα.
 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, YAziDis said:

Μου συμβαίνει κάτι παράδοξο. Πω να ανανεώσω με PayPal, και μου δίνει άκυρο. Βάζω το PayPal της γυναίκας μου και το περνάει. Έχει κανείς καμία ιδέα γιατί να συμβαίνει αυτό;
 

Κάπου μέσα στο Paypal έχει authorised merchants. Από εκεί, κάνε διαγραφή όλων όσων σχετίζονται με ΟΤΕ-Cosmote και δοκίμασε ξανά τη διαδικασία. 

 

Το μήνυμα δεν ανέβηκε ποτέ από χθες το βράδυ, τώρα που μπήκα ξανά το βλέπω να με περιμένει…… Καινούριο bug μάλλον 😛

Link to comment
Share on other sites

Ok την διέγραψα ως αυτόματη πληρωμή. Τον άλλο μήνα θα δοκιμάσω πάλι και επιζώ να έφταιγε αυτό!

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2021 at 5:24 ΜΜ, GREGORYMO said:

Προσπαθώ, εδώ και ημέρες να μπω στο cosmote app και δεν με αφήνει.

Συμβαίνει σε κάποιο άλλον ?

Σε εμένα 2 μέρες τώρα και δεν μπορώ να ελέγξω το κινητό του πατέρα μου για να δω πότε πρέπει να του βάλω λεφτά  και νέο πακέτο. Ξέρει κανείς τι γίνεται ;

 

5 ώρες πριν, XF_66 said:

Σε εμένα 2 μέρες τώρα και δεν μπορώ να ελέγξω το κινητό του πατέρα μου για να δω πότε πρέπει να του βάλω λεφτά  και νέο πακέτο. Ξέρει κανείς τι γίνεται ;

Οκ , με επανεκκίνηση του ταμπλετ όλα εντάξει. 

Link to comment
Share on other sites

Σε καρτοκινητό Cosmote (frog αλλά μπορεί να δουλεύει και σε WU) σε φραγή πάνω από 12μηνο από τελευταία κάρτα (τέλη 10/2020) που χτες του έβαλα μέσω του MyCosmote 500ΜΒ για συμμετοχή σε έρευνα:

Και σε Android 11 κινητή συσκευή (Samsung Galaxy A03s) που μόλις αυτή τη βδομάδα παρέλαβα του κουτιού που για πρώτη φορά μόλις (Δευτέρα 8/11/2021 01:00) εγκατέστησα το app frog,

"Άνοιξα" το app frog με data από τη sim frog (σε φραγή έχοντας περάσει το 12μηνο από τελευταία κάρτα)

Και χωρίς να βάλω κανένα αριθμό 69xxxxxxxx αναγνώρισε άμεσα τον αριθμό και έδειξε υπόλοιπο!!!
Δοκιμάστε κι εσείς.

Δε ξέρω τι παίζει.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως έγινε ενεργοποίησα προχτές τα 30gb από την εφαρμογή my cosmote σήμερα βλέπω έχω 60. Μήπως γίνονται 2 φορές ενεργοποίηση και μέσα από την εφαρμογή του what's up? Δεν με χάλασε καθόλου εννοείται.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεση ληγει στους 13 μήνες. Πιθανον για τέτοιου είδους χρηση (άνοιγμα εφαρμογών κοσμοτέ ή ακομα και ανανέωση υπολοιπου) δεν αποκλείεται να ανοίγουν δεδομένα. Ηδη σε κατάσταση φραγής τα sms έρχονται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω, να το δοκιμάσετε κι εσείς αν έχετε καρτοκινητό Cosmote σε φραγή τουλάχιστον 3 μήνες μετά από την τελευταία κάρτα, μήπως το άνοιγμα εφαρμογών της εταιρίας ενόσω η sim είναι σε φραγή (πριν το 13μηνο, εννοείται) έχει σχέση με αυτό που ανακοινώθηκε από την ΕΕΕΤ την άνοιξη φέτος:

https://www.skai.gr/news/greece/kiniti-tilefonia-o-neos-kanonismos-tis-eett-telos-sti-fragi-kliseon-logo-ofeilon

Πχ στις άλλες εταιρίες δε γίνεται με τα data όταν είναι σε φραγή μετά το 3μηνο από κάρτα, ακόμα και στη Wind που δε βάζει φραγή εισερχομένων κλήσεων.

Ακόμα και στην Cosmote πριν από 1 μήνα που το είχα δοκιμάσει, όχι σε Android 11 κινητό όμως, δε γινόταν.

Edited by sapore
Link to comment
Share on other sites

ισως χαζη ερωτηση και να εχει απαντηθει παλιοτερα αλλα νεος στο wup.

αν ενεργοποιησω το ιδιο μηνιαιο πακετο μια μερα πριν ληξει αυτο που εχω

(200 προς ολους-1gb-300 προς wu-600 sms) οτι εχει μεινει προστιθεται στο πακετο με την νεα ημερομηνια ;;;

Edited by satsok1979

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Έλα στο What’s Up
Με τη νέα σου sim παίρνεις ΔΩΡΑ κάθε μήνα
για τους 3 πρώτους μήνες, ενεργοποιώντας
ένα μηνιαίο πακέτο των 10€ , όπως έναν
από τους τέλειους WHAT’S UP DIY συνδυασμούς.
Απαιτείται ανανέωση χρηματικού υπολοίπου 12€ (το καθαρό ποσό μείον τον φόρο κινητής τηλεφωνίας ανέρχεται στα 10,71€)
.................
 
βεβαια αν κανω ανανεωση 12ε πριν αλλαξει ο ''μηνας'' κ βαλω το ιδιο 10ε πακετο (για να ''δωσω ζωη'' σε οτι εχει απομεινει για αλλο ενα μηνα) δεν ξερω αν για 2ο συνεχομενο μηνα θα παρω το παραπανω δωρο που δινει για τους νεους χρηστες wup.
 
νομιζω ειναι ψιλοπαγιδα να χασεις τα δωρα αν ανανεωσεις μια μερα νωριτερα γιατι δεν θα εχει κλεισει ο μηνας.
 
δηλ σου λεει ή αστα να ληξουν κ βαλε 12αρα καρτα για να παρεις το δωρο σαν νεος κατοχος ξαναβαζοντας πακετο 10ε αλλα θα χασεις οτι εχει απομεινει απο τον προηγουμενο μηνα.
 
ή ενεργοποιησε μια μερα πριν κλεισει ο μηνας το ιδιο πακετο για να παρεις οτι εχει απομεινει αλλα θα χασεις τα δωρα σαν νεος κατοχος wup γιατι δεν θα εχει αλλαξει ο μηνας.
 
ζαλιστικα κ δεν ξερω αν τα λεω σωστα.
Edited by satsok1979

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Για τα δώρα δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι αν ανανεώσεις πριν λήξει ο μήνας μεταφέρονται και τα λεπτά ομιλίας και τα sms και τα δεδομένα.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό, σε ένα κινητό COSMOKAPTA στην οικογένεια, δεν έρχεται καμιά ειδοποίηση με SMS όταν τελειώνει ο χρόνος ομιλίας (είναι στο παλιό πρόγραμμα που δίνει 450 λεπτά και 500MB με αυτόματη χρέωση €7,5 με την ανανέωση χρόνου ομιλίας που κάνουμε). Το παθαίνει και κανείς άλλος αυτό; Ξέρουμε καμιά λύση; Ευχαριστώ! 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν πάρω αριθμό frog στο όνομα μου θα μπορώ να μοιράζομαι μέσω cosmote one χρόνο ομιλίας και προνόμια όπως συμβαίνει με αριθμό what's up;

Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/one.html

Και τα frog είναι καρτοκινητά Cosmote, άρα μπορούν να ενταχθούν στο ισχύον "προνόμιο" One (για όσο χρονικό διάστημα θα ισχύει ως υπηρεσία).

Μέχρι και #5# καρτοκινητά Cosmote υπό #1# τουλάχιστον σταθερό Cosmote (στην ίδια δηλωμένη διεύθυνση κατοικίας όλα τουλάχιστον ως προϋπόθεση με το σταθερό σε πρόγραμμα που να έχει έστω τουλάχιστον "πακέτο" "δωρεάν" ομιλίας προς σταθερά).

Στέλνεις mail εδώ: 13888@cosmote.gr με ταυτότητες και ΑΦΜ και γίνεται ακόμα και την επόμενη εργάσιμη μέρα.

ΑΝ είναι όλα υπό το ίδιο Cosmote Id είναι ακόμα πιο εύκολο: Απλά το επιλέγεις από την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, sapore said:

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/one.html

Και τα frog είναι καρτοκινητά Cosmote, άρα μπορούν να ενταχθούν στο ισχύον "προνόμιο" One (για όσο χρονικό διάστημα θα ισχύει ως υπηρεσία).

Μέχρι και #5# καρτοκινητά Cosmote υπό #1# τουλάχιστον σταθερό Cosmote (στην ίδια δηλωμένη διεύθυνση κατοικίας όλα τουλάχιστον ως προϋπόθεση με το σταθερό σε πρόγραμμα που να έχει έστω τουλάχιστον "πακέτο" "δωρεάν" ομιλίας προς σταθερά).

Στέλνεις mail εδώ: 13888@cosmote.gr με ταυτότητες και ΑΦΜ και γίνεται ακόμα και την επόμενη εργάσιμη μέρα.

ΑΝ είναι όλα υπό το ίδιο Cosmote Id είναι ακόμα πιο εύκολο: Απλά το επιλέγεις από την εφαρμογή.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Θα περίμενα "κάτι" καλύτερο από την Cosmote για να βάλω κάρτα πριν τη φραγή, εδώ και 5 χρόνια κάθε 13μηνο τα ίδια:

 

 

spacer.png

 

Άντε , ξανά κάρτα τον 9/2022 και να δούμε 12/2022 "τι" θα δώσεις, αλλιώς ξανά το 2024!!!

Από δω "κανά" Παράδειγμα; Χωρίς υποχρεωτικά 10 ή 12€. Όχι? ΟΚ!!!

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sapore said:

Θα περίμενα "κάτι" καλύτερο από την Cosmote για να βάλω κάρτα πριν τη φραγή, εδώ και 5 χρόνια κάθε 13μηνο τα ίδια:

 

 

spacer.png

 

Άντε , ξανά κάρτα τον 9/2022 και να δούμε 12/2022 "τι" θα δώσεις, αλλιώς ξανά το 2024!!!

Από δω "κανά" Παράδειγμα; Χωρίς υποχρεωτικά 10 ή 12€. Όχι? ΟΚ!!!

spacer.png

Και γιατί το συντηρείς το νούμερο αφου σου κλειδώνει στους 2 μηνες;

Link to comment
Share on other sites

Τόσο δυσνόητο είναι;

Για να λάβω τα παραπάνω μετά από έως 12 μήνες.

Ενώ άλλες sim (από όλες τις εταιρίες) "παίζουν" το ίδιο "Παίγνιο" όλο το 12μηνο , επαναλαβανόμενα για χρόνια.

 

 

Υ.Γ.: Παρεπιμπτόντως , σε σχέση με το "άνοιγμα" και των data (εκτός από τα sms που μπορούν να εισέρχονται όλη τη βδομάδα): "Ανοίγουν" κάθε Κυριακή προς Δευτέρα από 00:01 (ή μέχρι 00:40, ανάλογα) και παραμένουν "ανοικτά" έως και 02:30 περίπου, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθούν στα Cosmote καρτοκινητά για αυτόματο (χωρίς sms) άνοιγμα των app της Cosmote,όταν υπάρχουν δεδομένα (πχ με μεταφορά 50ΜΒ από Cosmote Mastercard το ίδιο χρονικό διάστημα που γίνονται αποδεκτά),

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ COSMOTE ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΦΡΑΓΗ (από 3 έως 13 μήνες από την τελευταία κάρτα).

Διαπιστωμένο οριστικά το παραπάνω.

Ακόμα και κλήσεις ή sms προς 1330 και 1314 μπορεί να στείλει καρτοκινητό σε φραγή (3-13 μήνες) αρκεί να προσπαθήσει Δευτέρα 00:30 έως 02:30.

Edited by sapore
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sapore said:

Τόσο δυσνόητο είναι;

Για να λάβω τα παραπάνω μετά από έως 12 μήνες.

Ενώ άλλες sim (από όλες τις εταιρίες) "παίζουν" το ίδιο "Παίγνιο" όλο το 12μηνο , επαναλαβανόμενα για χρόνια.

 

 

Υ.Γ.: Παρεπιμπτόντως , σε σχέση με το "άνοιγμα" και των data (εκτός από τα sms που μπορούν να εισέρχονται όλη τη βδομάδα): "Ανοίγουν" κάθε Κυριακή προς Δευτέρα από 00:01 (ή μέχρι 00:40, ανάλογα) και παραμένουν "ανοικτά" έως και 02:30 περίπου, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθούν στα Cosmote καρτοκινητά για αυτόματο (χωρίς sms) άνοιγμα των app της Cosmote,όταν υπάρχουν δεδομένα (πχ με μεταφορά 50ΜΒ από Cosmote Mastercard το ίδιο χρονικό διάστημα που γίνονται αποδεκτά),

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ COSMOTE ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΦΡΑΓΗ (από 3 έως 13 μήνες από την τελευταία κάρτα).

Διαπιστωμένο οριστικά το παραπάνω.

Ακόμα και κλήσεις ή sms προς 1330 και 1314 μπορεί να στείλει καρτοκινητό σε φραγή (3-13 μήνες) αρκεί να προσπαθήσει Δευτέρα 00:30 έως 02:30.

Για να παρεις δωρο data  για 10 με 30 μερες;;

και το θεωρείς και εξυπνο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, bill33 said:

Για να παρεις δωρο data  για 10 με 30 μερες;;

και το θεωρείς και εξυπνο αυτό;

Ναι, γιατί περνώ με "τα πάντα όλα" από #1# συγκεκριμένη sim επιλογής μου για 3 μήνες με 1 κάρτα.

Και το "Παίγνιο" συνεχίζεται με άλλη sim (αναλόγως πια από τις >15 που έχω) για άλλο 3μηνο. Και κάθε χρόνο τα ίδια.

Αν δεν είναι "λογικό" να περνώ με πολύ λιγότερα από 60€ κάθε έτος με "τα πάντα όλα", πάω πάσο: Μπορεί και να'ναι "κουτό"!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να κάνω καρτοκινητό τον αριθμό της γυναίκας μου, το χρησιμοποιεί μόνο για ομιλία. Τι συμφέρει  περισσότερο το what's up ή το Frog;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...