Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 23/10/2021 at 8:04 ΜΜ, apVga said:

Καλησπέρα. Υπάρχει κανένας τρόπος να στείλει κάποιος mb από καρτοκινητό whatsup σε καρτοκινητό cosmo? (δεν υπάρχουν χρήματα μέσα για μεταφορά ποσού, ούτε μπορεί να γίνει επέκταση υπολοίπου).

 

Αν χρειάζεσαι MB για μία ημέρα μόνο, μπορείς να ενεργοποιήσεις κάποια από τα:

GIGA DAY MAX 3 GB 1,5€ 24 ώρες
GIGA DAY 1 GB 1€ 24 ώρες

Αντιγράφω από τους όρους και προϋποθέσεις

 Τα πακέτα GIGA DAY & GIGA DAY MAX, ενεργοποιούνται ακόμη κι αν δεν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο, με χρέωση στην επομένη ανανέωση, με την προϋπόθεση ότι πρέπει να έχει προηγηθεί ανανέωση υπολοίπου τους τελευταίους 2 μήνες. Η υπηρεσία είναι διαθέσιμη για μία μόνο φορά πριν από κάθε ανανέωση υπολοίπου.

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To Mobile Easy Transfer, από καρτοκινητό σε καρτοκινητό, επεκτείνει τη διάρκεια χρηματικού υπολοίπου του αποδέκτη;

Ρωτάω διότι υπάρχει ο παρακάτω όρος στις προϋποθέσεις:

Η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή Συμβολαίου COSMOTE λογίζεται σαν τυπική ανανέωση υπολοίπου ενώ η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE ή Καρτοσυμβολαίου θεωρείται μεταφορά χρηματικού υπολοίπου και όχι ανανέωση υπολοίπου και συνεπώς δεν αποδίδονται τα όποια προνόμια συνδέονται με την ανανέωση υπολοίπου.

Από τους όρους και προϋποθέσεις του Mobile Easy Transfer

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Την επεκτείνει. Τα επιπλέον προνόμια που αναφέρει είναι το reloadit, το παρε-μοιρασε που τα δίνει η κανονική ανανέωση και δεν τα δίνει το easy transfer

Link to comment
Share on other sites

Την επεκτείνει. Τα επιπλέον προνόμια που αναφέρει είναι το reloadit, το παρε-μοιρασε που τα δίνει η κανονική ανανέωση και δεν τα δίνει το easy transfer
Έτσι είναι, από 5€ όμως. Δηλαδή με των 2€ δεν παίρνει επέκταση.


Γνωρίζει κανείς εάν έχουν διατεθεί για καρτοκινητό οι νέες 5G nanosim;
Και τι χρειάζεται για αντικατάσταση;


Γιατί χρειάζεσαι νέα; Εγώ έχω ζευγάρι twin sim nano, τις οποίες έχω πάρει γύρω στα 3 χρόνια πριν. Με το που πήρα 5G συσκευή και τοποθέτησα την μια, έστειλα μήνυμα για ενεργοποίηση (5G στο 1333 αν θυμάμαι σωστά), και έπαιξε αμέσως. What's up νούμερο.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Mark_K said:

Έτσι είναι, από 5€ όμως. Δηλαδή με των 2€ δεν παίρνει επέκταση.




Γιατί χρειάζεσαι νέα; Εγώ έχω ζευγάρι twin sim nano, τις οποίες έχω πάρει γύρω στα 3 χρόνια πριν. Με το που πήρα 5G συσκευή και τοποθέτησα την μια, έστειλα μήνυμα για ενεργοποίηση (5G στο 1333 αν θυμάμαι σωστά), και έπαιξε αμέσως. What's up νούμερο.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχει πρόβλημα!

Εάν γνωρίζει κάποιο παιδί, έχουν διατεθεί για καρτοκινητό οι νέες 5G nano sim και τι χρειάζεται για αντικατάσταση;

Edited by alcateluser
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει πρόβλημα η sim κάνε μια απλή αντικατάσταση. Όπως σου είπα, δεν υπάρχει κάποια ειδική για καρτοκινητό, παίζουν κανονικά. Αν το πρόβλημα είναι ότι δεν γίνεται ενεργοποίηση, μήπως δεν είναι συμβατή η συσκευή.

Για αντικατάσταση εάν είναι στο όνομά σου, ταυτότητα χρειάζεται και να πας σε κάποιο κατάστημα.

Sent from my Galaxy S10e



Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Mark_K said:

Εάν έχει πρόβλημα η sim κάνε μια απλή αντικατάσταση. Όπως σου είπα, δεν υπάρχει κάποια ειδική για καρτοκινητό, παίζουν κανονικά. Αν το πρόβλημα είναι ότι δεν γίνεται ενεργοποίηση, μήπως δεν είναι συμβατή η συσκευή.

Για αντικατάσταση εάν είναι στο όνομά σου, ταυτότητα χρειάζεται και να πας σε κάποιο κατάστημα.

Sent from my Galaxy S10e


 

Ευχαριστώ!

Μήπως έχει πάρει κάποιος 5G nano sim;

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2021 at 10:06 ΜΜ, user_one said:

Αν χρειάζεσαι MB για μία ημέρα μόνο, μπορείς να ενεργοποιήσεις κάποια από τα:

GIGA DAY MAX 3 GB 1,5€ 24 ώρες
GIGA DAY 1 GB 1€ 24 ώρες

Αντιγράφω από τους όρους και προϋποθέσεις

 Τα πακέτα GIGA DAY & GIGA DAY MAX, ενεργοποιούνται ακόμη κι αν δεν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο, με χρέωση στην επομένη ανανέωση, με την προϋπόθεση ότι πρέπει να έχει προηγηθεί ανανέωση υπολοίπου τους τελευταίους 2 μήνες. Η υπηρεσία είναι διαθέσιμη για μία μόνο φορά πριν από κάθε ανανέωση υπολοίπου.

 

 

Σ' ευχαριστώ, το είχα κάνει ήδη αυτό (και για την ιστορία, είχα κάνει ανοησία... ξέχασα την δυνατοτητα επέκτασης υπολοίπου 3€ η  οποία θα με κάλυπτε για δύο μερες που χρειαζόμουν, κι έκαψα την πίστωση με giga day...ο παθών, μαθών!)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bill33 said:

Σε whatsup μπορείς να αλλάξεις την sim  με e-sim? Είναι μονο για τις συσκευές που εχει στο site της η cosmote?

Είναι μόνο για τις συσκευές που λένε ότι υποστηρίζουν, αλλά προσθέτουν νέες, οπότε ρώτα ούτως ή άλλως. Δεν ξέρω σίγουρα για whatsup, αλλά δεν περιμένω να έχει κάποιο περιορισμό...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, minast said:

Είναι μόνο για τις συσκευές που λένε ότι υποστηρίζουν, αλλά προσθέτουν νέες, οπότε ρώτα ούτως ή άλλως. Δεν ξέρω σίγουρα για whatsup, αλλά δεν περιμένω να έχει κάποιο περιορισμό...

Σκεφτομαι το pixel 6 ,ισως το  pro , το οποίο δεν νομίζω να το υποστηρίξουν.Εν τω μεταξύ η άλλη κάρτα που εχω είναι της three    που πάλι βλέπω να είναι προβληματική στο θεμα της  esim,Με  βλέπω να κουβαλάω δυο κινητά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bill33 said:

Σε whatsup μπορείς να αλλάξεις την sim  με e-sim? Είναι μονο για τις συσκευές που εχει στο site της η cosmote?

 

29 minutes ago, minast said:

Είναι μόνο για τις συσκευές που λένε ότι υποστηρίζουν, αλλά προσθέτουν νέες, οπότε ρώτα ούτως ή άλλως. Δεν ξέρω σίγουρα για whatsup, αλλά δεν περιμένω να έχει κάποιο περιορισμό...

 

23 minutes ago, bill33 said:

Σκεφτομαι το pixel 6 ,ισως το  pro , το οποίο δεν νομίζω να το υποστηρίξουν.Εν τω μεταξύ η άλλη κάρτα που εχω είναι της three    που πάλι βλέπω να είναι προβληματική στο θεμα της  esim,Με  βλέπω να κουβαλάω δυο κινητά.

Σε Pixel 3a, Pixel 4 XL και τώρα Pixel 5 κανονικά eSIM της Cosmote Whats'Up. Πας σε κατάστημα Γερμανός ή Cosmote και ζητάς eSIM! Αν πεις ότι είναι για Pixel ή οποιαδήποτε μη υποστηριζόμενη συσκευή "τρως" πόρτα! 🤣

 

esim.jpg

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, spookype20 said:

 

 

Σε Pixel 3a, Pixel 4 XL και τώρα Pixel 5 κανονικά eSIM της Cosmote Whats'Up. Πας σε κατάστημα Γερμανός ή Cosmote και ζητάς eSIM! Αν πεις ότι είναι για Pixel ή οποιαδήποτε μη υποστηριζόμενη συσκευή "τρως" πόρτα! 🤣

 

esim.jpg

Thanks,οποτε το παίζουμε τρελίτσα και λέμε iphone και την χορηγούν.

Θα το δοκιμάσω τον Γενάρη που θα κατέβω Ελλάδα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

Νακανω μια ερωτηση θελω κ συγγνωμη αν δεν ειναι το καταλληλο θεμα.

ειμαι καρτοκινητο whatsup εδω κ χρονια.Ειμα στο μητρωο 11 κ δεν δεχομαι κλησεις.Παρολα αυτα το τελλευταιο χρονο δεχομαι κλησεις απο αγγλικο νουερο συνεχεια.Ειναι απο φορεξ νομιζω.Το μπλοκαρω κ μετα απο 2 μερες ξανα κληση απο Αγγλια

Τι μπορω να κανω για να σταματησουν? Σαν συσκευη εχω ενα iphone

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,
Νακανω μια ερωτηση θελω κ συγγνωμη αν δεν ειναι το καταλληλο θεμα.
ειμαι καρτοκινητο whatsup εδω κ χρονια.Ειμα στο μητρωο 11 κ δεν δεχομαι κλησεις.Παρολα αυτα το τελλευταιο χρονο δεχομαι κλησεις απο αγγλικο νουερο συνεχεια.Ειναι απο φορεξ νομιζω.Το μπλοκαρω κ μετα απο 2 μερες ξανα κληση απο Αγγλια
Τι μπορω να κανω για να σταματησουν? Σαν συσκευη εχω ενα iphone

Α εσυ είσαι τυχερός.. εμένα με παίρνουν και από Αυστρία, Γαλλία και Ιταλία

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2021 at 2:01 ΜΜ, Nickmem said:

Την παρακάτω προσφορά όπως φαίνεται στο link την έχει πάρει κανείς? Εδώ και πάνω από ένα μήνα αφού έφερα τον αριθμό στην Cosmote υποσχέθηκαν ότι θα την ενεργοποιήσουν τουλάχιστον πριν 25 μέρες. Τους έχω γράψει αρκετά μηνύματα, με γράψανε στα παπάρια τους και τώρα τι θα πρέπει να κάνω εγώ να ορμήξω σε καμία Cosmote και να αρχίζω να βρίζω???

 

Έλα online στην COSMOKAPTA με μοναδική 3μηνη προσφορά!

Καλημερα, την εχω παρει εγω αυτη την προσφορα. Ηρθα στην cosmote πριν ενα μηνα και μου τα δωσανε ολα οσα αναφερει η προσφορα. Ελπιζω να συνεχιστει και στους αλλους δυο μηνες!

υγ αληθεια αν τελειωσουν τα mb chat-social θα παρει απο αυτα που ειναι για βιντεο και livestreaming; Δεν καταλαβαινω απο που τραβαει mb να πω την αληθεια (εχω 3 giga για βιντεο και τα αλλα μου τελειωνουν...)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, YAziDis said:


Α εσυ είσαι τυχερός.. εμένα με παίρνουν και από Αυστρία, Γαλλία και Ιταλία

Ωχ!!!

5 ώρες πριν, paanos said:

Δοκίμασε το TrueCaller. 

το ειχα δοκιμασει παλιοτερα αλλα δεν με βολευει.Κατι αλλο υπαρχει? Η κοσμοτε δεν μπορει να κανει κατι αν τους παρω τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εκτός αν υπάρχει ακόμα η φραγή εισερχομένων κλήσεων από το εξωτερικό. Όμως έτσι δεν θα λαμβάνεις καμία κλήση από εξωτερικό. 

Link to comment
Share on other sites

To κακό είναι ότι δεν έχουμε επιλογή για φραγή εισερχόμενων με συγκεκριμένο κωδικό περιοχής.

Με έχει ταλαιπωρήσει και εμένα ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ το θέμα το οποίο ξεκίνησε από τότε που άλλαξα το business πακέτο μου σε Whats Up. Δεν ξέρω εάν ήταν τυχαία συγκυρία, πάντως με το που έκανα αλλαγή άρχισαν τα προβλήματα αυτά.
Από Αγγλία τις περισσότερες φορές, αλλά και από άλλες χώρες οι κλήσεις. Οι οποίες είναι πάντα από διαφορετικό νούμερο οπότε το black list δεν κάνει απολύτως τίποτα.

Επικοινώνησα πριν κάνα μήνα με Cosmote. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει υπηρεσία φραγής όπως την ζητάω. Η λύση που μου έδωσα ήταν...να κάνω υπομονή (!) και σε κάποια φάση εφόσον δεν απαντάω, θα σταματήσουν να καλούν. 🤐

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, pavlidisc said:

To κακό είναι ότι δεν έχουμε επιλογή για φραγή εισερχόμενων με συγκεκριμένο κωδικό περιοχής.

Με έχει ταλαιπωρήσει και εμένα ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ το θέμα το οποίο ξεκίνησε από τότε που άλλαξα το business πακέτο μου σε Whats Up. Δεν ξέρω εάν ήταν τυχαία συγκυρία, πάντως με το που έκανα αλλαγή άρχισαν τα προβλήματα αυτά.
Από Αγγλία τις περισσότερες φορές, αλλά και από άλλες χώρες οι κλήσεις. Οι οποίες είναι πάντα από διαφορετικό νούμερο οπότε το black list δεν κάνει απολύτως τίποτα.

Επικοινώνησα πριν κάνα μήνα με Cosmote. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει υπηρεσία φραγής όπως την ζητάω. Η λύση που μου έδωσα ήταν...να κάνω υπομονή (!) και σε κάποια φάση εφόσον δεν απαντάω, θα σταματήσουν να καλούν. 🤐

Δεν νομιζω να σταματησουν! Στην πρωτη καρατντινα οταν κ μου χτυπησε για πρωτη φορα κ εκανα το λαθος κ απαντησα κ μια κοπελα στα ελληνικα μου ειπε οτι ηταν απο Φορεξ.Απαντησα οτι δεν με ενδιαφερει κ οτι εμαι στο μητρωο 11 για να μην δεχομαι τετοιες κλησεις.Φυσικα δεν καταλαβε τ ειναι το μητρωο 11.Μετα 10 μερες ξανα κληση κ δεν απαντησα.Ειχαν σταματησει για ενα διαστημα στην δευτερη καραντινα αλλα επανηλθαν δριμτεροι κ καθε φορα σε καλει αλλο νουμερο κ μαλιστα δεν χτυπαει 1-2 κ σταματαει αλλα επιμενουν για σχεδον μισο λεπτο!! αφου σταματησει το μπλοκαρω μεν απο το κινητο κ μετα απο 2-3 μερες ξανα κληση παλι απο αλλο νουμερο! Εχουν σπασει τα νευρα μου!!! Ωρες απο 11 το πρωι μερχι κ 3-4 το μεσημερι!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα την τελευταία εβδομάδα 2 κλήσεις, μία από Αγγλία και η δεύτερη από Ιταλία. Τις μπλοκάρισα και βλέπουμε...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...