Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 minutes ago, pn1fon1 said:

Δεν αλλάζεις το δώρο. Τα 1000 λεπτά τα έχεις έτσι κι αλλιώς. Και μια φορά το μήνα δικαιούσαι να ενεργοποιήσεις 1 GB για 7 μέρες . Δεν μπαίνει αυτόματα. Εσύ επιλέγεις πότε και αν.

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Α ΟΚ σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση ! Μπερδεύτηκα λίγο γιατί μιλάει για "αλλαγή" δώρου. "Θα έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις ξανά το δώρο του Cosmote One με αυτό που επιθυμείς σε 30 μέρες", κι έχει μόνο μια επιλογή. Αυτή με το 1 GB για 7 μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει λάθος αλλά είναι σωστό στη πράξη, το δώρο ενεργοποιείται μια φορά ανα 30 μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, stark said:

Α ΟΚ σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση ! Μπερδεύτηκα λίγο γιατί μιλάει για "αλλαγή" δώρου. "Θα έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις ξανά το δώρο του Cosmote One με αυτό που επιθυμείς σε 30 μέρες", κι έχει μόνο μια επιλογή. Αυτή με το 1 GB για 7 μέρες. 

Ακριβέστερα, πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον 30 μέρες από την τελευταία ενεργοποίηση.

πχ αν το ενεργοποίησες στις 10 Οκτωβρίου (τον χρησιμοποιώ επειδή έχει 31), τότε μπορείς να το ξαναενεργοποιήσεις από τις 9 Νοεμβρίου και μετά, όποια ημερομηνία εξυπηρετεί εσένα.

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα μετά από 30 μέρες με ακρίβεια δευτερολέπτου.

Πχ 1GB την 15/10 16:49 ενεργοποιείται.

Ξανά την 14/11 16:50 (στις 16:49 δεν ενεργοποιείται) !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Υπάρχει τρόπος να δω κάπως τον κωδικό του reload it ενός άλλου what’s up αριθμού που έχω; 

Να εξηγήσω την κατάσταση. Έχω τοποθετήσει μια sim what’s up στο αυτοκίνητο μου και μέσω της εφαρμογής my cosmote στο δικό μου κινητό, έχω προσθέσει τον αριθμό της sim που έχω τοποθετήσει στο αυτοκίνητο για να μπορώ να προσθέτω στον αριθμό του αυτοκινήτου χρήματα κάθε μήνα και να αγοράζω πακέτα δεδομένων.

Ωστόσο επειδή το αυτοκίνητο δεν διαθέτει εφαρμογή μηνυμάτων δεν λαμβάνω τον κωδικό του reload it και έτσι δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω για να πάρω τα δώρα.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπω τον κωδικό του reload it στο κινητό μου τηλέφωνο.

Edited by kpilidis
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τον βλέπεις στην εφαρμογή του whatsup. Θα βάλεις μια φορά την σιμ στο κινητό και θα ανοίξεις την εφαρμογή του whatsup ώστε να αναγνωριστεί το συγκεκριμένο νούμερο και όταν έχεις κωδικό θα τον βλέπεις απο εκει και θα μπορεις να τον ενεργοποιήσεις. Βέβαια επειδή λογικά στην εφαρμογή έχεις ήδη το κανονικό σου νούμερο, αν το κινητό σου δεν υποστηρίζει app cloning μπορείς να βάλεις την εφαρμογή app cloner και να κάνεις ένα αντίγραφο της εφαρμογής και σε αυτή να βάλεις τον 2ο αριθμό. Ωστόσο μια στο τόσο μπορεί να χρειάζεται να βγάζεις την σιμ και να την ξαναβάζεις στο κινητό ώστε να ανοίξει και πάλι η εφαρμογή. Αλλη μια λύση ίσως θα ήταν να κάνεις twin sim και να την έχεις για μηνύματα κτλ για όταν χρειάζεται αλλά δε ξέρω αν αξίζει το κόστος..

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα που άνοιξε στο φόρουμ για το νέο πρόγραμμα https://myphone.gr/forum/topic/190558/?do=findComment&comment=7003791

αναφέρει "Τα διαθέσιμα λεπτά ομιλίας, δεδομένα (ΜΒ) και SMS του κάθε Πλάνου έχουν διάρκεια 31 ημέρες. Σε περίπτωση που δεν καταναλωθούν εντός του ανωτέρω διαστήματος παρατείνεται η διάρκειά τους μόνο μία φορά για ακόμα 31 ημέρες. " οπότε όχι δεν είναι συνεχής η μεταφορά όπως στο whatsup

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, bbbb said:

Στο θέμα που άνοιξε στο φόρουμ για το νέο πρόγραμμα https://myphone.gr/forum/topic/190558/?do=findComment&comment=7003791

αναφέρει "Τα διαθέσιμα λεπτά ομιλίας, δεδομένα (ΜΒ) και SMS του κάθε Πλάνου έχουν διάρκεια 31 ημέρες. Σε περίπτωση που δεν καταναλωθούν εντός του ανωτέρω διαστήματος παρατείνεται η διάρκειά τους μόνο μία φορά για ακόμα 31 ημέρες. " οπότε όχι δεν είναι συνεχής η μεταφορά όπως στο whatsup

 

Αναφέρεται στα πρόσθετα πακέτα. Τα λεπτά και τα δεδομένα του Neo μεταφέρονται από μήνα σε μήνα, όσο δεν διακόπτεις την αυτόματη ανανεωση. 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση. Θέλω να βγάλω έναν νέο αριθμό κοσμοτε Whats up για την μαμά μου. Θα πάμε σε έναν Γερμανό. Τι έγγραφα/δικαιολογητικά χρειάζεται? Ταυτότητα έγγραφο ΔΕΗ κατοικία κάτι άλλο? 

 

 

(Ένα απλό αριθμό νέο με κάρτα και θα τους πω να βάλουν 12 ευρώ μέσα) 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση. Θέλω να βγάλω έναν νέο αριθμό κοσμοτε Whats up για την μαμά μου. Θα πάμε σε έναν Γερμανό. Τι έγγραφα/δικαιολογητικά χρειάζεται? Ταυτότητα έγγραφο ΔΕΗ κατοικία κάτι άλλο? 
 
 
(Ένα απλό αριθμό νέο με κάρτα και θα τους πω να βάλουν 12 ευρώ μέσα) 
Κράτα και εκκαθαριστικό εφορίας καλού κακού

Από poco f3 με Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, minotavros said:

Κράτα και εκκαθαριστικό εφορίας καλού κακού

Από poco f3 με Tapatalk
 

Μόνο ταυτότητα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Την παρακάτω προσφορά όπως φαίνεται στο link την έχει πάρει κανείς? Εδώ και πάνω από ένα μήνα αφού έφερα τον αριθμό στην Cosmote υποσχέθηκαν ότι θα την ενεργοποιήσουν τουλάχιστον πριν 25 μέρες. Τους έχω γράψει αρκετά μηνύματα, με γράψανε στα παπάρια τους και τώρα τι θα πρέπει να κάνω εγώ να ορμήξω σε καμία Cosmote και να αρχίζω να βρίζω???

 

Έλα online στην COSMOKAPTA με μοναδική 3μηνη προσφορά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nickmem said:

Την παρακάτω προσφορά όπως φαίνεται στο link την έχει πάρει κανείς? Εδώ και πάνω από ένα μήνα αφού έφερα τον αριθμό στην Cosmote υποσχέθηκαν ότι θα την ενεργοποιήσουν τουλάχιστον πριν 25 μέρες. Τους έχω γράψει αρκετά μηνύματα, με γράψανε στα παπάρια τους και τώρα τι θα πρέπει να κάνω εγώ να ορμήξω σε καμία Cosmote και να αρχίζω να βρίζω???

 

Έλα online στην COSMOKAPTA με μοναδική 3μηνη προσφορά!

Σε μένα μου συνέβη, φορητότητα τον Ιούλη μέσω της πλατφόρμας. Αυτά τα έξτρα δεν μου τα δώσανε ποτέ, και λέει για κίνηση καλής θέλησης μου δώσαν 2gb για 15 μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, lyricmyth said:

Σε μένα μου συνέβη, φορητότητα τον Ιούλη μέσω της πλατφόρμας. Αυτά τα έξτρα δεν μου τα δώσανε ποτέ, και λέει για κίνηση καλής θέλησης μου δώσαν 2gb για 15 μέρες. 

Απίστευτο!! καλά δεν πρόκειται να τους την χαρίσω, με κάποιον τρόπο θα βρώ την λύση και μάλλον δεν θέλουν άλλα πελατάκια!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχετε αγοράσει το πακέτο combo πως το λέει, που σας αναφέρει στην προσφορά και δεν σας δίνει τίποτα από τα έξτρα που υπόσχονται;

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Mark_K said:

Δηλαδή έχετε αγοράσει το πακέτο combo πως το λέει, που σας αναφέρει στην προσφορά και δεν σας δίνει τίποτα από τα έξτρα που υπόσχονται;

Sent from my TCL 20 5G
 

Ακριβώς!!! Μάλιστα τους έστειλα και αρκετά email και με γειώσανε κανονικά 🙄

Link to comment
Share on other sites

Αν και από ότι βλέπω είναι λιγάκι παραπλανητικός ο τίτλος στην προσφορά, καθώς δεν πρέπει να περιμένει κανείς να δει 7gb για γενική χρήση αλλά μόλις 1 και 3 για βίντεο/μουσική και αλλά 3 για social, αλλά όπως και να έχει μεγάλο φάουλ αν δεν τα δίνει. Σε κατάστημα και να τους κάνεις φασαρία ούτε θα μπορούν να βοηθήσουν, και τσάμπα θα τα πεις και θα τα ακούσουν. Αν υπάρχει έγγραφη επικοινωνία για το θέμα που δεν έχει επιλυθεί ακόμη, εγώ θα προχωρούσα σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Mark_K said:

Αν και από ότι βλέπω είναι λιγάκι παραπλανητικός ο τίτλος στην προσφορά, καθώς δεν πρέπει να περιμένει κανείς να δει 7gb για γενική χρήση αλλά μόλις 1 και 3 για βίντεο/μουσική και αλλά 3 για social, αλλά όπως και να έχει μεγάλο φάουλ αν δεν τα δίνει. Σε κατάστημα και να τους κάνεις φασαρία ούτε θα μπορούν να βοηθήσουν, και τσάμπα θα τα πεις και θα τα ακούσουν. Αν υπάρχει έγγραφη επικοινωνία για το θέμα που δεν έχει επιλυθεί ακόμη, εγώ θα προχωρούσα σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Sent from my Galaxy S10e
 

Ναι θα γίνει και αυτό αλλά σκέφτομαι να σηκώσω και τις άλλες SIM και να την κάνω. Η κοροϊδία δεν αντέχεται. Τουλάχιστο να μου έδιναν κάποια λογική δικαιολογία θα το καταλάβαινα!

Link to comment
Share on other sites

Στην cosmote όταν έρχεται μήνυμα για τη λήξη των πακέτων, αναφέρει το προηγούμενο βράδυ στις 23:59:59, ενώ στην πραγματικότητα, τα πακέτα λήγουν την επόμενη μέρα στις 11:59:59 το μεσημέρι.

Ισχύει το ίδιο και για το  balance χρηματικό υπόλοιπο;

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Τα credits (αποκαλούμενα και €) μπορεί να χρησιμοποιηθούν (πχ για αγορά πακέτων ή άλλους κωδικούς πχ deals4U) ως και λίγες ώρες μετα τις 23:59:59 μόλις μπει η επόμενη μέρα από την αναφερόμενη.

Πρέπει να εξαντληθούν σε μικρό χρονικό διάστημα (λίγων λεπτών μετά την αγορά του πρώτου πακέτου) γιατί "γίνεται αντιληπτή" η χρήση τους (των €, credits) την επόμενη μέρα και μηδενίζονται σε λίγα λεπτά.

Μπορεί πχ αν λήξη των € αναγράφει 22/10/2021 , ακόμα και την 10:00 της 23/10/2021 να τα βρεις διαθέσιμα, αλλά πρέπει μέσα σε λίγα λεπτά να αγοραστεί ό,τι είναι να αγοραστεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει κανένας τρόπος να στείλει κάποιος mb από καρτοκινητό whatsup σε καρτοκινητό cosmo? (δεν υπάρχουν χρήματα μέσα για μεταφορά ποσού, ούτε μπορεί να γίνει επέκταση υπολοίπου).

 

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει κανένας τρόπος να στείλει κάποιος mb από καρτοκινητό whatsup σε καρτοκινητό cosmo? (δεν υπάρχουν χρήματα μέσα για μεταφορά ποσού, ούτε μπορεί να γίνει επέκταση υπολοίπου).
 
Τα mb γενικά δε μεταφέρονται

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...