Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ για το παρε-μοιρασε, όλους μας πείραξε που το χάλασαν αλλά για το προνομιακό και το προμο 4 πρακτικά δεν μπορεί κάποιος να έχει παράπονο που δεν παίζει το πάρε-δώσε και ειδικά το προνομιακό όταν δίνει 3πλασιες παροχες σε ομιλία και mb και μπορεις να το παίρνεις ακόμη με 10αρα κάρτα
Εννοείται! Δεν είμαστε και αχάριστοι!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 23/9/2021 at 10:41 ΠΜ, bbbb said:

Στο whatsup κάθε φορα που βάζεις κάρτα 10€ και άνω σου δίνει bonus το reloadit που ειναι 1,2gb/μηνα και τα χρήματα μένουν στην κάρτα για αγορά πακέτου. Οπότε σου μένουν τα χρήματα για αγορά πακέτου. Οπότε καλύπτεσαι με 12€ σε αυτά που θες. Επισης αν σου περισσεύουν το μήνα παροχές, μεταφέρονται στον επόμενο μήνα (και στην κοσμοκάρτα γίνεται αυτό) και στο whatsup υπάρχει το παρε-δωσε που μπορεις για 4 φορες το μηνα για 2 ημέρες να δώσεις πχ sms ή λεπτα προς whatsup και να πάρεις mb ή λεπτα προς όλους κτλ

 

Εχει η κόρη μου whats up φοιτητικό. Αν της κάνω ηλεκτρονικά ανανέωση 10€ θα έχει το  reloadit ή πρέπει να πάω αναγκαστικά σε 12€ ανανέωση;

ΥΓ τρέχει μια προσφορά της cosmote σε φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο με 22,58€/μήνα τελική τιμή για 24 μήνες με τις εξής παροχές: 1.500΄ προς cosmote, 500' προς όλους, 100sms και 5GB internet & ΔΩΡΕΑΝ Poco X3 pro. Αν πουλήσω το ποκο κανα 200αρι πέφτει το μήνα στα 14,25€ κατά μέσο όρο. Αξίζει; 

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Εχει η κόρη μου whats up φοιτητικό. Αν της κάνω ηλεκτρονικά ανανέωση 10€ θα έχει το  reloadit ή πρέπει να πάω αναγκαστικά σε 12€ ανανέωση;
ΥΓ τρέχει μια προσφορά της cosmote σε φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο με 22,58€/μήνα τελική τιμή για 24 μήνες με τις εξής παροχές: 1.500΄ προς cosmote, 500' προς όλους, 100sms και 5GB internet & ΔΩΡΕΑΝ Poco X3 pro. Αν πουλήσω το ποκο κανα 200αρι πέφτει το μήνα στα 14,25€ κατά μέσο όρο. Αξίζει; 
Το αν αξίζει 14€ αυτα τα λεπτά και data , σε σχέση με τα 10€ που δίνεις τώρα και έχεις κάποια λεπτά και data, εσύ ξέρεις! Και αν πάρεις 200€ για το poco! Επίσης ναι με 10€ έχεις reload.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μετατρέψει κανείς το what' s up σε φοιτητικό μέσω αυτών των αγγελιών που υπάρχουν στο fb? Μίλησα με μια γυναίκα που μου είπε οτι χρειάζεται μόνο 50€ και την φωτοτυπία της ταυτότητάς μου. Δηλώνεται κάποιος random φοιτητής, αλλά το νούμερο παραμένει στο όνομά μου.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Just now, orfeas92 said:

Έχει μετατρέψει κανείς το what' s up σε φοιτητικό μέσω αυτών των αγγελιών που υπάρχουν στο fb? Μίλησα με μια γυναίκα που μου είπε οτι χρειάζεται μόνο 50€ και την φωτοτυπία της ταυτότητάς μου. Δηλώνεται κάποιος random φοιτητής, αλλά το νούμερο παραμένει στο όνομά μου.

Και θα δωσεις την ταυτότητα σου σε κάποιον απατεώνα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κάμνει κάποιος κάτι μόνο με τα στοιχεία της ταυτότητας.. Γενικά στα στοιχεία αυτό υπάρχει πρόσβαση από τόσους ανθρώπους σε δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς που έχουμε φακελωθεί, οπότε δεν θεωρώ οτι είναι κάτι τόσο σημαντικό. Περισσότερο ήθελα να δω αν είναι εντελώς απατεώνες και απλά σου τρώνε τα λεφτά ή λειτουργεί όντως αυτό που κάνουν.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, orfeas92 said:

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κάμνει κάποιος κάτι μόνο με τα στοιχεία της ταυτότητας.. Γενικά στα στοιχεία αυτό υπάρχει πρόσβαση από τόσους ανθρώπους σε δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς που έχουμε φακελωθεί, οπότε δεν θεωρώ οτι είναι κάτι τόσο σημαντικό. Περισσότερο ήθελα να δω αν είναι εντελώς απατεώνες και απλά σου τρώνε τα λεφτά ή λειτουργεί όντως αυτό που κάνουν.

Επειδή το έχουν κάνει αρκετοί γνωστοί, πληρώνεις αφού γίνει η μετατροπή και υπάρχουν αγγελίες με 30€. Εδώ και 3χρόνια χωρίς πρόβλημα. Το θέμα είναι να καταναλώνεις αυτά που πληρώνεις, αλλιώς δεν συμφέρει. Επίσης τους 3 πρώτους μήνες δίνουν δωρεάν τα πακέτα οπότε περίπου καλύπτεται το κόστος.

Δεν είναι απατεώνες, όλα είναι εν γνώσει της εταιρείας, απλώς έτσι μαζεύει συνδρομητές που δεν θα τους είχε αλλιώς και βγάζουν και ένα καλό μεροκάματο κάποιοι πωλητές. Την ταυτότητα την χρειάζονται για να μην γίνει λάθος στην μεταβίβαση.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κάμνει κάποιος κάτι μόνο με τα στοιχεία της ταυτότητας.. Γενικά στα στοιχεία αυτό υπάρχει πρόσβαση από τόσους ανθρώπους σε δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς που έχουμε φακελωθεί, οπότε δεν θεωρώ οτι είναι κάτι τόσο σημαντικό. Περισσότερο ήθελα να δω αν είναι εντελώς απατεώνες και απλά σου τρώνε τα λεφτά ή λειτουργεί όντως αυτό που κάνουν.
είναι το ίδιος ένας δημόσιος φορέας με έναν τυχαίο άγνωστο που βρήκες από το ίντερνετ;

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε γνωστο μου που πηγε εξωτερικο του ειπαν οτι η περιαγωγη ισχυει για καποιους μηνες στα καρτοκινητα και μετα μπαινει φραγη αν δε πιασει Ελληνικο δικτυο.

παιζει να ισχυει κατι τετοιο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε γνωστο μου που πηγε εξωτερικο του ειπαν οτι η περιαγωγη ισχυει για καποιους μηνες στα καρτοκινητα και μετα μπαινει φραγη αν δε πιασει Ελληνικο δικτυο.
παιζει να ισχυει κατι τετοιο?
ναι ισχύει, δεν είναι για πάντα η περιαγωγη

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, pexths said:

ναι ισχύει, δεν είναι για πάντα η περιαγωγη

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το ειχε ακουσει και η κορη μου που πηγε πριν 4 χρονια για σπουδες στην Κυπρο. Γι αυτο πήρε Vodafone φοιτητικο καρτοκινητό. μεχρι τωρα, πέμπτο χρονο, κανενα πρόβλημα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, alfeios said:

Το ειχε ακουσει και η κορη μου που πηγε πριν 4 χρονια για σπουδες στην Κυπρο. Γι αυτο πήρε Vodafone φοιτητικο καρτοκινητό. μεχρι τωρα, πέμπτο χρονο, κανενα πρόβλημα

και μενα μου φανηκε περιεργο απο τη στιγμη που βαζεις καρτα γιατι να στο κοψουν.

Τωρα Κυπρο μπορει να ειναι ειδικη περιπτωση με τοσους Ελληνες και να μην ισχυει εκει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι ισχύει, δεν είναι για πάντα η περιαγωγη

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω κάτσει 9 μήνες σερί εκτός Ελλάδας και δεν είχα πρόβλημα

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτσει 9 μήνες σερί εκτός Ελλάδας και δεν είχα πρόβλημα

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

εγω στους 6, αντιμετώπισα

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω στους 6, αντιμετώπισα

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πέρυσι από Γενάρη μέχρι Σεπτέμβρη στην Αγγλία. Δούλευε κανονικά,με τις απαραίτητες ανανεώσεις καρτών φυσικά
Φέτος τετράμηνα έχω κάτσει πάλι χωρίς πρόβλημα

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 συνεχόμενους μήνες στην Μάλτα (ούτε μία στιγμή στην Ελλάδα )  δεν αντιμετόπισα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Θεωρητικά μετά τους 4 μήνες σε χρεώνουν ένα πρόσθετο τέλος το οποίο ποτέ δεν χρεώσανε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Αν κάνω μεταφορά 10€ σε ένα what's up και ενεργοποιηθεί πακέτο είναι σαν να έγινε ανανέωση κανονικά; ανανεώνονται οι ημερομηνίες λήξης υπολοίπου και αριθμού;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Αν κάνω μεταφορά 10€ σε ένα what's up και ενεργοποιηθεί πακέτο είναι σαν να έγινε ανανέωση κανονικά; ανανεώνονται οι ημερομηνίες λήξης υπολοίπου και αριθμού;

Sent from my SM-G988B using Tapatalk


Ναι κανονικά και 5 ευρώ να στείλεις. Στα 2 ευρώ μεταφορά δεν μετράει σαν ανανέωση.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Απλά αν  η μεταφορά των 10€ γίνει απο καρτοκινητό τότε ο παραλήπτης δεν παίρνει το bonus ανανέωσης reloadit αλλά η ημερομηνία ανανεώνεται κανονικά.Αν γίνει απο συμβόλαιο/καρτοσυμβόλαιο ο παραλήπτης παίρνει και το reloadit ενώ και ο αποστολέας ανάλογα το ποσό παίρνει και κάποια mb δώρο για 15 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχουν κάνει αρκετοί γνωστοί, πληρώνεις αφού γίνει η μετατροπή και υπάρχουν αγγελίες με 30€. Εδώ και 3χρόνια χωρίς πρόβλημα. Το θέμα είναι να καταναλώνεις αυτά που πληρώνεις, αλλιώς δεν συμφέρει. Επίσης τους 3 πρώτους μήνες δίνουν δωρεάν τα πακέτα οπότε περίπου καλύπτεται το κόστος.
Δεν είναι απατεώνες, όλα είναι εν γνώσει της εταιρείας, απλώς έτσι μαζεύει συνδρομητές που δεν θα τους είχε αλλιώς και βγάζουν και ένα καλό μεροκάματο κάποιοι πωλητές. Την ταυτότητα την χρειάζονται για να μην γίνει λάθος στην μεταβίβαση.

Έτσι ακριβώς.
Εκτός από την αφεντια μου, το έχω κάνει για άλλα 6-7 άτομα, συγγενείς και φίλους.
Δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ κανένα πρόβλημα.
Οι δε παροχές που σου προσφέρει, είναι πραγματικά εκπληκτικές.
2,4GB internet που μαζί με το παρε δώσε, φτάνει σχεδόν τα 3GB.
20 ώρες προς όλους.
10 ώρες προς what's up.
1200 sms προς όλους.
Απεριόριστα προς έναν αριθμό.
Τα δε GB και λεπτά ομιλίας προς όλους, μεταφέρονται στο καινούριο πακέτο, με την προϋπόθεση ότι θα ανανεώσεις εγκαίρως και δε θα αφήσεις το προηγούμενο πακέτο να λήξει.



Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Με ανανεωση 10€ ηλεκτρονικά, παίρνεις 1200MB Reload + 1200 του πακέτου + 500ΜΒ από την ανανεωση + 600MB κάθε μήνα δώρο + 500ΜΒ social για 2 μέρες. Δηλαδή φτάνεις τα 3,5GB και με τα πάρε δωσε πλησιάζεις τα 4. 

Και επειδή βλέπω ότι αναφέρεις και το Cosmote One, παίρνεις και ένα GB για μια εβδομάδα δώρο κάθε μήνα από εκεί. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Σωστός.
Που να τα θυμάμαι όλα;
Το μόνο που ξέρω είναι ότι από τότε που το έκανα φοιτητικό, μονίμως μου έρχονται λεπτά και GB αβερτα.
Κάτι το οποίο μου φάνηκε πολύ χρήσιμο στην καραντίνα, που μιλούσα με τις ώρες στη δουλειά.
Αν αυτές τις παροχές στις έδιναν σε συμβόλαιο, δε θα σου έφτανε ούτε ένα 50αρικο το μήνα.

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα data εχουν διαφορές μέσω app? πήρα το giga week...3gb για 1βδομάδα, αλλα έχει κολλήσει το μυαλό μου πως στο app το είχα δει να είναι 4gb. Θυμάμαι λάθος; (δεν μπορω να το τσεκαρω τωρα απο κινητο)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εμένα φαίνονται εντελώς κουλά τα πακέτα data στο what’s up? Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχουν ένα τύπου 3GB μηνιαίο και έχουν συγκεκριμένα πακέτα για social κλπ και σαν να μην έφτανε αυτό, είναι και πανάκριβα και είναι και για λιγότερο από μήνα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γενικά τι διαδικασία ακολουθεί αν θέλει να έχει 3-4GΒ γενικό σερφάρισμα το μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...