Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έγινε παιδιά...Απλά έχωβ νευριάσει μαζί τους τον τελευταίο καιρό που δεν θέλω ούτε 20 λπετά να τους δώσω για ένα θέμα που το έχουν προκαλέσει εκείνοι. Μίλησα στο τσατ, πήρα μια απάντηση, οτι εντός 48 ωρών θα πιστωθεί ένα ποσό, οι 48 ώρες πέρασαν και ακόμη τίποτα.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Εχω καρτοκινητο στην wind εδω και παρα πολλα χρονια αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το γυρισω στην cosmote κυριως λογω σηματος. Ηθελα να σας ρωτησω ποια η διαφορα αναμεσα σε what's up και cosmote καρτοκινητη; Ποια με συμφερει να βαλω;

Τωρα με την wind μια καρτα των 10 ευρω και μου δινει 300 ευρω προς ολους, 1500 λεπτα σε 3 νουμερα της wind και λιγα mb αφηνοντας τα χρηματα στην καρτα μου (οποτε τον επομενο μηνα αγοραζω καποιο πακετο εαν μου στειλει καποια προσφορα γιατι δυστυχως ολα τα πακετα της τα εχει στα 10,40 ευρω). Στην κοσμοτε ποια ειναι τα πλεονεκτηματα;

σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δε σου κρατάει μήνα παρά μήνα 10,40€ για την απόδοση της προσφοράς των 300 προς όλους? Απο κει και πέρα με 10€ κάρτα ούτε στο whatsup/cosmokarta δεν βγαίνεις.. Αφού τα πακέτα κάνουν ακριβώς 10€ και χρειάζεται 12€ κάρτα

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, bbbb said:

Δε σου κρατάει μήνα παρά μήνα 10,40€ για την απόδοση της προσφοράς των 300 προς όλους? Απο κει και πέρα με 10€ κάρτα ούτε στο whatsup/cosmokarta δεν βγαίνεις.. Αφού τα πακέτα κάνουν ακριβώς 10€ και χρειάζεται 12€ κάρτα

 

σε ευχαριστω πολυ για τη απαντηση. Ναι εννοειται οτι μου κραταει ανα διμηνο τα 10,4 της προσφορας (το μηνα που δεν μου τα κραταει αγοραζω καποιο πακετο απο τα χρηματα που εχω μεσα οποτε σπρωχνω ακομα ενα μηνα χωρις καρτα).

Το θεμα δεν ειναι τι καρτα θα βαζω στο whatsup/cosmokarta αλλα ποια η διαφορα αναμεσα στις δυο; Να παρω whatsup η να παρω cosmokarta; εχουν διαφορες;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τη απαντηση. Ναι εννοειται οτι μου κραταει ανα διμηνο τα 10,4 της προσφορας (το μηνα που δεν μου τα κραταει αγοραζω καποιο πακετο απο τα χρηματα που εχω μεσα οποτε σπρωχνω ακομα ενα μηνα χωρις καρτα).
Το θεμα δεν ειναι τι καρτα θα βαζω στο whatsup/cosmokarta αλλα ποια η διαφορα αναμεσα στις δυο; Να παρω whatsup η να παρω cosmokarta; εχουν διαφορες;
Τι χρειάζεσαι περισσότερο data ή ομιλία; Υπάρχει και το frog που έχει 3.02€ 60' ανά δευτερόλεπτο και περίπου κάθε 2η βδομάδα δίνει δωρεάν άλλα 60' , από εκεί και πέρα βλέπεις και συνδιασμούς με πακέτα data αλλά το 10 περίπου τον μήνα θα το θες. Online σε δίνει και 1.5gb δωρεάν

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, cfotis13 said:

Τι χρειάζεσαι περισσότερο data ή ομιλία; Υπάρχει και το frog που έχει 3.02€ 60' ανά δευτερόλεπτο και περίπου κάθε 2η βδομάδα δίνει δωρεάν άλλα 60' , από εκεί και πέρα βλέπεις και συνδιασμούς με πακέτα data αλλά το 10 περίπου τον μήνα θα το θες. Online σε δίνει και 1.5gb δωρεάν

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

χρειαζομαι και τα δυο νομιζω, ιδανικα θα ηθελα 300 λεπτα προς ολους και 1 gb το μηνα

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, marmichali said:

σε ευχαριστω πολυ για τη απαντηση. Ναι εννοειται οτι μου κραταει ανα διμηνο τα 10,4 της προσφορας (το μηνα που δεν μου τα κραταει αγοραζω καποιο πακετο απο τα χρηματα που εχω μεσα οποτε σπρωχνω ακομα ενα μηνα χωρις καρτα).

Το θεμα δεν ειναι τι καρτα θα βαζω στο whatsup/cosmokarta αλλα ποια η διαφορα αναμεσα στις δυο; Να παρω whatsup η να παρω cosmokarta; εχουν διαφορες;

Η ομοιότητα τους είναι ότι και τα 2 ως βασικό πακέτο έχουν στα 10€ 300' προς όλους και η διαφορά ότι η cosmokarta έχει άλλα 300΄ προς όλη  την cosmote,ενώ το whatsup 300 προς whatsup. απο κει και πέρα σου δινουν και μερικά mb και sms προς ολους στο βασικό πακέτο

Στο whatsup κάθε φορα που βάζεις κάρτα 10€ και άνω σου δίνει bonus το reloadit που ειναι 1,2gb/μηνα και τα χρήματα μένουν στην κάρτα για αγορά πακέτου. Οπότε σου μένουν τα χρήματα για αγορά πακέτου. Οπότε καλύπτεσαι με 12€ σε αυτά που θες. Επισης αν σου περισσεύουν το μήνα παροχές, μεταφέρονται στον επόμενο μήνα (και στην κοσμοκάρτα γίνεται αυτό) και στο whatsup υπάρχει το παρε-δωσε που μπορεις για 4 φορες το μηνα για 2 ημέρες να δώσεις πχ sms ή λεπτα προς whatsup και να πάρεις mb ή λεπτα προς όλους κτλ

26 minutes ago, cfotis13 said:

Τι χρειάζεσαι περισσότερο data ή ομιλία; Υπάρχει και το frog που έχει 3.02€ 60' ανά δευτερόλεπτο και περίπου κάθε 2η βδομάδα δίνει δωρεάν άλλα 60' , από εκεί και πέρα βλέπεις και συνδιασμούς με πακέτα data αλλά το 10 περίπου τον μήνα θα το θες. Online σε δίνει και 1.5gb δωρεάν

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σωστό και αυτό.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bbbb said:

Η ομοιότητα τους είναι ότι και τα 2 ως βασικό πακέτο έχουν στα 10€ 300' προς όλους και η διαφορά ότι η cosmokarta έχει άλλα 300΄ προς όλη  την cosmote,ενώ το whatsup 300 προς whatsup. απο κει και πέρα σου δινουν και μερικά mb και sms προς ολους στο βασικό πακέτο

Στο whatsup κάθε φορα που βάζεις κάρτα 10€ και άνω σου δίνει bonus το reloadit που ειναι 1,2gb/μηνα και τα χρήματα μένουν στην κάρτα για αγορά πακέτου. Οπότε σου μένουν τα χρήματα για αγορά πακέτου. Οπότε καλύπτεσαι με 12€ σε αυτά που θες. Επισης αν σου περισσεύουν το μήνα παροχές, μεταφέρονται στον επόμενο μήνα (και στην κοσμοκάρτα γίνεται αυτό) και στο whatsup υπάρχει το παρε-δωσε που μπορεις για 4 φορες το μηνα για 2 ημέρες να δώσεις πχ sms ή λεπτα προς whatsup και να πάρεις mb ή λεπτα προς όλους κτλ

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο σου, ησουν αναλυτικοτατος! Απο ο,τι καταλαβαινω με συμφερει πιο πολυ το whatsup γιατι στην cosmokarta δεν δινει ιντερνετ στα 10 ευρω (εαν καταλαβα σωστα). Μαλλον θα το τολμησω αν και ειμαι σχεδον 20 χρονια στην wind..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά και η κοσμοκάρτα δίνει κάποιο bonus ανανέωσης. Και εγώ wind είχα βασικό νούμερο για σχεδον 20ετια επίσης αλλά το πήγα vodafone και ως 2ο έχω whatsup που προφανώς και έχει καλύτερο σήμα και απο τους 2 άλλους αν και αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση μιας και υπάρχουν περιοχές που και η cosmote πάσχει...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2021 at 9:27 ΜΜ, camerakias said:

Καλησπέρα σε όλους....Είμαι νέος whatsup μέλος και ήρθα από f2g καθώς δεινοπάθησα με την κάλυψη της wind σε συγκεκριμένα μέρη... Όχι ότι συμπαθώ την cosmote αλλά αναγκάστηκα...Τελοσπαντων...Αυτό που θέλω να ρωτήσω, και δεν το ξέρω αν το έχει επισημάνει κάποιος, είναι ότι με το whats up σα να φεύγουν πιο γρήγορα τα mb απ' ο,τι με το f2g....Και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν είναι ιδέα μου. Το συζήτησα με φίλη που έχει και τα δύο δίκτυα και συμφώνησε....Παίζει κάτι με τη συμπίεση δεδομένων που χρησιμοποιούν οι δύο εταιρείες; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας διαφωτίσει! Ευχαριστώ!

καλημερα, μετανιωσες που εκανες την αλλαγη; Ειμαι και εγω στην f2g πολλα πολλα χρονια αλλα εχω κουραστει παρα πολυ με το σημα τους, σκεφτομαι και εγω λοιπον να παω στην whatsup. Να το τολμησω λες η θα το μετανιωσω στην πορεια; Σε καλυπτει σε παροχες και σημα με τα χρηματα που διαθετεις;

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, bbbb said:

 

Στο whatsup κάθε φορα που βάζεις κάρτα 10€ και άνω σου δίνει bonus το reloadit που ειναι 1,2gb/μηνα και τα χρήματα μένουν στην κάρτα για αγορά πακέτου. Οπότε σου μένουν τα χρήματα για αγορά πακέτου. Οπότε καλύπτεσαι με 12€ σε αυτά που θες.

και στο whatsup υπάρχει το παρε-δωσε που μπορεις για 4 φορες το μηνα για 2 ημέρες να δώσεις πχ sms ή λεπτα προς whatsup και να πάρεις mb ή λεπτα προς όλους κτλ

Σωστό και αυτό.

Το παρε δωσε που προφανως αναφερεις εχει καταργηθει προσ το παρον.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καταργηθεί. Το βλέπω κανονικά στην εφαρμογή και χθες αντάλλαξα 100mb για 80' λεπτά προς όλους για 2 ημέρες. Μήπως το μπερδεύεις με το παλιό πάρε-μοίρασε που όντως έχει καταργηθεί και στη θέση του έχουν αυτή την βλακεία με τα 500mb social?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bbbb said:

Δεν έχει καταργηθεί. Το βλέπω κανονικά στην εφαρμογή και χθες αντάλλαξα 100mb για 80' λεπτά προς όλους για 2 ημέρες. Μήπως το μπερδεύεις με το παλιό πάρε-μοίρασε που όντως έχει καταργηθεί και στη θέση του έχουν αυτή την βλακεία με τα 500mb social?

Πολυ ωραιο αυτο! Να σε ρωτησω μιας και φαινεται να γνωριζεις....μπορω να παω στην κοσμοκαρτα και εαν δω οτι δε με συμφερει να το γυρισω σε whatsup; Βλεπω οτι δινει καποια δωρα για 3 μηνες στα νεα νουμερα....και κατι τελευταιο (μπορει να φανει χαζο αλλα θα το ρωτησω). Τα νουμερα που ειναι whatsup θεωρουνται cosmote; Δλδ εαν το κανω κοσμοκαρτα και η κορη μου εχει whatsup οταν μιλαω μαζι της θα αφαιρονται λεπτα απο το προς ολους η απο το κοσμοτε;

Link to comment
Share on other sites

Με χρέωση 3€ και με την πρώτη αλλαγή να είναι δωρεάν μπορείς να μεταφερθείς απο κοσμοκαρτα προς whatsup και το αντίστροφο.Ειναι και τα 2 καρτοκινητά cosmote. Αν έχεις κοσμοκάρτα και το πακέτο πχ των 10€ και μιλήσεις με αριθμό whatsup θα σου αφαιρέσει απο τα 300 προς cosmote

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bbbb said:

Με χρέωση 3€ και με την πρώτη αλλαγή να είναι δωρεάν μπορείς να μεταφερθείς απο κοσμοκαρτα προς whatsup και το αντίστροφο.Ειναι και τα 2 καρτοκινητά cosmote. Αν έχεις κοσμοκάρτα και το πακέτο πχ των 10€ και μιλήσεις με αριθμό whatsup θα σου αφαιρέσει απο τα 300 προς cosmote

Σ ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2021 at 12:12 ΜΜ, bbbb said:

Δεν έχει καταργηθεί. Το βλέπω κανονικά στην εφαρμογή και χθες αντάλλαξα 100mb για 80' λεπτά προς όλους για 2 ημέρες. Μήπως το μπερδεύεις με το παλιό πάρε-μοίρασε που όντως έχει καταργηθεί και στη θέση του έχουν αυτή την βλακεία με τα 500mb social?

Επειδη το εχω κανει  σε 3 διαφορετικα what's up και δεν εγινε , μπορεις να ανεβασεις ενα screenshot να το δουμε ????

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Βαζω φωτό από την όλη διαδικασία όπου κανεις την ανταλλαγήadfc7523b43214c66af4c54fd484a6eb.jpgd51074e8041208fe0dd1b536562054a3.jpgbdf0fc4f875a134b9bb33a59d5faf2a4.jpgf81b40ece4ddc911443d41dc07b82d87.jpg

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, aenaos15 said:

Επειδη το εχω κανει  σε 3 διαφορετικα what's up και δεν εγινε , μπορεις να ανεβασεις ενα screenshot να το δουμε ????

Και εγω ενω το βλέπω δεν με αφηνει να ανταλλάξω,μου λεει δεν εχω αρκετά.Eχω πανω απο 1400 λεπτά και 1,9Gb αγορασμενα με το πακέτο 1,5 GB και 1500 λεπτά προς 8,5€.Και εχω βάλει κάρτα πριν 15 μερες.

.8fe1fe26d73a44816996853bfb956547.jpg94ba42f42830c08bc71de2e8c61608e2.jpg

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ενω το βλέπω δεν με αφηνει να ανταλλάξω,μου λεει δεν εχω αρκετά.Eχω πανω απο 1400 λεπτά και 1,9Gb αγορασμενα με το πακέτο 1,5 GB και 1500 λεπτά προς 8,5€.Και εχω βάλει κάρτα πριν 15 μερες.
.8fe1fe26d73a44816996853bfb956547.jpg94ba42f42830c08bc71de2e8c61608e2.jpg

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk


Δεν ισχύει για το προνομιακό. Το έχουμε ξανά γράψει.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pank said:
2 minutes ago, bill33 said:
Και εγω ενω το βλέπω δεν με αφηνει να ανταλλάξω,μου λεει δεν εχω αρκετά.Eχω πανω απο 1400 λεπτά και 1,9Gb αγορασμενα με το πακέτο 1,5 GB και 1500 λεπτά προς 8,5€.Και εχω βάλει κάρτα πριν 15 μερες.
.8fe1fe26d73a44816996853bfb956547.jpg94ba42f42830c08bc71de2e8c61608e2.jpg

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

 

Δεν ισχύει για το προνομιακό. Το έχουμε ξανά γράψει.

Παλιά ίσχυε,Το είχα κάνει.Είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εγινε η αλλαγή στο πάρε-μοίρασε σταμάτησε να ισχύει και το πάρε-δώσε στα προνομιακά

Link to comment
Share on other sites

Παλιά ίσχυε,Το είχα κάνει.Είμαι σίγουρος.
Ισχυε παλιά ναι και στο προμο 4. Από όταν άλλαξαν κατέστρεψαν το πάρε μοίρασε και το πάρε δώσε. Συνεχίζω να τους δίνω 4 ευρώ το μήνα για το προμο 4 με τα 800 λεπτά. Ίντερνετ περνω από όταν πληρώνω τον λογαριασμό του ΟΤΕ 1gb και ακόμα ένα από cosmote one. Ούτε ευρώ παραπάνω.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ για το παρε-μοιρασε, όλους μας πείραξε που το χάλασαν αλλά για το προνομιακό και το προμο 4 πρακτικά δεν μπορεί κάποιος να έχει παράπονο που δεν παίζει το πάρε-δώσε και ειδικά το προνομιακό όταν δίνει 3πλασιες παροχες σε ομιλία και mb και μπορεις να το παίρνεις ακόμη με 10αρα κάρτα

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, bbbb said:

Οκ για το παρε-μοιρασε, όλους μας πείραξε που το χάλασαν αλλά για το προνομιακό και το προμο 4 πρακτικά δεν μπορεί κάποιος να έχει παράπονο που δεν παίζει το πάρε-δώσε και ειδικά το προνομιακό όταν δίνει 3πλασιες παροχες σε ομιλία και mb και μπορεις να το παίρνεις ακόμη με 10αρα κάρτα

Δεν παραπονιέμαι,Αλλωστε το βάζω το πακέτο μονο όταν είμαι Ελλάδα,κάθε 4 μήνες περίπου.Ενδιάμεσα αν χρειαστεί βαζω τα 100 λεπτά με τα 3€ για μια εβδμάδα.Μονο κάποια στιγμή που ήθελα σμς το δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...