Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι τέτοιο παρατηρώ κι εγώ. Αλλά πρέπει να έγινε τώρα τελευταία αυτό (μερικούς μήνες), νομίζω μαζί με τις αυξήσεις στα πακέτα, αλλά και την κατάργηση μερικών.

Η συσκευή σου ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ τις καταναλώσεις.

Υπάρχει διαφορά ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους....Είμαι νέος whatsup μέλος και ήρθα από f2g καθώς δεινοπάθησα με την κάλυψη της wind σε συγκεκριμένα μέρη... Όχι ότι συμπαθώ την cosmote αλλά αναγκάστηκα...Τελοσπαντων...Αυτό που θέλω να ρωτήσω, και δεν το ξέρω αν το έχει επισημάνει κάποιος, είναι ότι με το whats up σα να φεύγουν πιο γρήγορα τα mb απ' ο,τι με το f2g....Και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν είναι ιδέα μου. Το συζήτησα με φίλη που έχει και τα δύο δίκτυα και συμφώνησε....Παίζει κάτι με τη συμπίεση δεδομένων που χρησιμοποιούν οι δύο εταιρείες; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας διαφωτίσει! Ευχαριστώ!

 

Η συσκευή σου ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ τις καταναλώσεις.

Υπάρχει διαφορά ?

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που άλλαξε ο φίλος εταιρία πολυ πιθανόν να κατέβασε και εξτρά εφαρμογές οι οποίες θα τρώνε περισσότερα δεδομένα (όλοι δοκιμάζουμε νέες εφαρμογές συχνά) . Εκτός αυτου, κάθε μήνα δεν έχουμε την ίδια συμπεριφορά σε χρήση. Εγώ π.χ. τον προηγουμενο μήνα είδα μερικούς εξτρά αγώνες ποδοσφαίρου από ένα app που έχω που άλλους μήνες δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Επίσης έναν μήνα είχα ενεργοποιήσει στο flightradar24 ειδοποιήσεις για επείγοντα σήματα και μου έφαγε περισσοτερα δεδομένα από ότι συνηθίζει. Edited by Monae99
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που άλλαξε ο φίλος εταιρία πολυ πιθανόν να κατέβασε και εξτρά εφαρμογές οι οποίες θα τρώνε περισσότερα δεδομένα (όλοι δοκιμάζουμε νέες εφαρμογές συχνά) . Εκτός αυτου, κάθε μήνα δεν έχουμε την ίδια συμπεριφορά σε χρήση. Εγώ π.χ. τον προηγουμενο μήνα είδα μερικούς εξτρά αγώνες ποδοσφαίρου από ένα app που έχω που άλλους μήνες δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Επίσης έναν μήνα είχα ενεργοποιήσει στο flightradar24 ειδοποιήσεις για επείγοντα σήματα και μου έφαγε περισσοτερα δεδομένα από ότι συνηθίζει.

 

Η συσκευή σου δεν καταγράφει την κατανάλωση ΜΒ ?

Από εκεί θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, και δεν το ξέρω αν το έχει επισημάνει κάποιος, είναι ότι με το whats up σα να φεύγουν πιο γρήγορα τα mb απ' ο,τι με το f2g....Και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν είναι ιδέα μου. Το συζήτησα με φίλη που έχει και τα δύο δίκτυα και συμφώνησε....Παίζει κάτι με τη συμπίεση δεδομένων που χρησιμοποιούν οι δύο εταιρείες; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας διαφωτίσει! Ευχαριστώ!

 

Φεύγουν πιο γρήγορα, γιατί φορτώνουν οι σελίδες πιο γρήγορα. Κάνοντας κλικ σε ένα σύνδεσμο και μέχρι να μετανιώσεις και να κάνεις πίσω, έχουν καταναλωθεί περισσότερα δεδομένα χωρίς να το καταλάβεις. Είτε γίνεσαι πιο προσεκτικός στα κλικ που κάνεις (επισκέπτεσαι σελίδες/ ανοίγεις βίντεο μόνο όταν πραγματικά θέλεις να διαβάσεις/ δεις) ή/και βάζεις κάποιον browser με λειτουργίες οικονομίας δεδομένων.

 

Μη σου κάνει εντύπωση αν δεις διαφορά ακόμα και στην κατανάλωση μπαταρίας...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τα ίδια
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Κάπου έστελνες ένα sms και γινόταν άμεσα , αλλά δεν θυμάμαι που
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

CODES @ 1313

αλλά μου λέει ότι δεν έχω διαθέσιμους κωδικούς

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

CODES @ 1313

αλλά μου λέει ότι δεν έχω διαθέσιμους κωδικούς

 

Κι εμένα το ίδιο.

Θα περιμένω μέχρι το απόγευμα και μετά θα μπω στο τσατ λογικά..

 

Θεωρώ ότι μέχρι τότε θα έχουν λύσει το όποιο πρόβλημα έχουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις έλαβα των κωδικό!!

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 παλιοτερα κινητα με 5-αρα οθονη, στο ενα κλεινει αμεσως και στο αλλο ανοιγει αλλα δεν δειχνει τα υπολοιπα.

Καμια ιδεα?

Σε νεα κινητα με μεγαλυτερη οθονη, ολα καλα.

(Σημ. Βλεπω και στο playstore, ολοι το θαβουν γι αυτα τα προβληματα...)

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κάνω online μεταφορά χρημάτων από την κάρτα μου ( cosmote prepaid MasterCard) σε άλλη κάρτα (prepaid visa) ;

Και αν ναι, πως;

Επίσης, υπάρχει άλλος τρόπος να δω το υπόλοιπο της κάρτας μου εκτός του app της cosmote ; Ιντερνετικα εννοώ, online (πάντα).

Έχω προβλημα με το app ,δεν εμφανίζει την κάρτα, και σε ένα κατάστημα της cosmote που πήγα, η υπάλληλος είχε πάνω από μισή ώρα που έψαχνε να βρει λύση και δεν τα κατάφερνε οπότε και έφυγα χωρίς λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά...Θα κοιτάξω τις καταναλώσεις και θα δω.Μπορει να φταίει το 4g που χρησιμοποιώ λίγο περισσότερο τελευταία αντί του 3g! Παντως ρε παιδιά αυτός ο σχεδιασμός της whatsup εφαρμογής που είναι και καλά νεανικός, είναι αστείος! Λες και μόνο 15χρονα έχουν whatsup ...Γκράφιτι, αργκό γλώσσα, και καλά μοντέρνα ...
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή σου ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ τις καταναλώσεις.

Υπάρχει διαφορά ?

 

Το ξέρω ότι η συσκευή μου ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ τις καταναλώσεις.

 

Βλέπω ότι "ποιοτικά", αν κάποιος μπορεί να το πει αυτό, είναι χειρότερα από της wind. Καμία εφαρμογή δεν άλλαξε, καμία συνήθεια. Πόσο μάλλον τώρα με τον covid.

 

Φεύγουν πιο γρήγορα, γιατί φορτώνουν οι σελίδες πιο γρήγορα. Κάνοντας κλικ σε ένα σύνδεσμο και μέχρι να μετανιώσεις και να κάνεις πίσω, έχουν καταναλωθεί περισσότερα δεδομένα χωρίς να το καταλάβεις. Είτε γίνεσαι πιο προσεκτικός στα κλικ που κάνεις (επισκέπτεσαι σελίδες/ ανοίγεις βίντεο μόνο όταν πραγματικά θέλεις να διαβάσεις/ δεις) ή/και βάζεις κάποιον browser με λειτουργίες οικονομίας δεδομένων.

 

Μη σου κάνει εντύπωση αν δεις διαφορά ακόμα και στην κατανάλωση μπαταρίας...

 

"Ποιοτικά" είναι χειρότερα. Τέλος, οι διαφορές, τουλάχιστον όσον αφορά το 4g, δεν είναι τόσο τραγικές όσο θέλουν να πιστεύουν κάποιοι.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι η συσκευή μου ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ τις καταναλώσεις.

 

Βλέπω ότι "ποιοτικά", αν κάποιος μπορεί να το πει αυτό, είναι χειρότερα από της wind. Καμία εφαρμογή δεν άλλαξε, καμία συνήθεια. Πόσο μάλλον τώρα με τον covid.

 

 

 

"Ποιοτικά" είναι χειρότερα. Τέλος, οι διαφορές, τουλάχιστον όσον αφορά το 4g, δεν είναι τόσο τραγικές όσο θέλουν να πιστεύουν κάποιοι.

 

Εγω παντως σε speed tests βλέπω κοσμοτε γρηγορότερη. Σίγουρα θα εξαρτάται και από την περιοχη που γίνεται η μέτρηση.

 

Δική μου συμβουλή, βάλε για 1 μήνα μετρητή και εάν δεις μεγάλες διαφορές κυνήγησε τους έχοντας αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε speed tests βλέπω κοσμοτε γρηγορότερη. Σίγουρα θα εξαρτάται και από την περιοχη που γίνεται η μέτρηση.

 

Δική μου συμβουλή, βάλε για 1 μήνα μετρητή και εάν δεις μεγάλες διαφορές κυνήγησε τους έχοντας αποδείξεις.

 

Χρησιμοποιώντας ταυτόχρονα και τις 2 εταιρείες βλέπω έχει καλύτερο 4g η wind, απ' ό,τι καταλαβαίνω λόγω του είδους των κεραιών που προτίμησαν, αλλά χειρότερο 3g.

 

Καλύτερο 3g η cosmote, αλλά το 4g δεν είναι τόσο καλό, λόγο πάλι επιλογής διαφορετικής συχνότητας κεραιών από τη wind, αλλά και αριθμού συνδρομητών.

 

Δυστυχώς κυνηγάω άλλα πράγματα αυτό τον καιρό.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα καλά πράγματα, κάποτε τελειώνουν :worry: Καλό μας κουράγιο και να ετοιμαζόμαστε για φορητότητα σε ένα 3μηνο που ξεκινάει η κατάργηση του 3g..
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στην προσφορά του απεριόριστου ίντερνετ για το σκ δεν έχει ημερομηνία λήξης (ενώ οι κόκκινοι έχουν)

 

Update: για 5 σκ τελικα (μέχρι και τη Δευτέρα του Αγ.Πνευματος). Στο app πάντως δεν έλεγε τπτ.

https://www.whatsup.gr/paketa/paketa-internet/sk-soy-egine-kalytero-tora?fbclid=IwAR0qRpqRD0zADxHazkQGPKRYXqUBxa1toGYPhemqxXaDegO8AdU1jmyGW8Y

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Παίζει και αυτό το topic

 

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https%3A%2F%2Fwww%2Emyphone%2Egr%2Fforum%2Fshowthread%2Ephp%3Ft%3D489602&share_tid=489602&share_fid=4676&share_type=t&link_source=app

 

 

Εν συντομία βάλε για λίγο καιρό την 8.8.6 έκδοση και βλέπουμε....

Άμα δεν θες να σε ζαλίζει το play store ότι χρειάζεται update, πριν κάνεις εγκατάσταση το apk πέρασε το από zipsighner

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...