Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα, εχω w.u και εδω και καποιο καιρο που δεν το καταλαβα δεν μου ερχονται τα SMS! μπορω να στειλω αλλα οχι να λαβω!

εγω δεν εκανα κατι στο κινητο μου και δεν εχω αλλο να μπει αυτη η καρτα για να δω.

Δοκιμασα απο αλλα σημεια με διαφορετικο σημα μπας και, και σε ωρες αλλες αλλα τιποτα δεν ερχονται.

Εχει κανεις καμια ιδεα ή ιδιο προβλημα και το ελυσε να βρω τι φταει ?

 

Δοκίμασες να βάλεις την κάρτα σε άλλη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια ερώτηση γιατί δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με τις μεταφορές στον επόμενο μήνα.

Για παράδειγμα έχω από προηγούμενα combo μαζεμένα κάποια λεπτά ομιλίας προς όλους, λεπτά ομιλίας προς wu, μηνύματα προς όλους και ίντερνετ γενικής χρήσης.

Εάν τον επόμενο μήνα βάλω το diy που περιλαμβάνει λεπτά προς όλους, ίντερνετ γενικής χρήσης και από τις επιλογές πάρω τα 5gb social και 5gb video, θα μεταφερθούν και όλα τα άλλα που έχω στον επόμενο μήνα; Και τα λεπτά προς wu και τα μηνύματα προς όλους;

Όπως το καταλαβαίνω θα μεταφερθούν αυτά που θα ανανεώσεις. Δηλαδή αν έχεις SMS προς όλους αν δεν βάλεις SMS προς όλους στο diy δεν θα μεταφερθούν. Θα το κάνω από βδομάδα γιατί είναι τελείως καινούργιο χαρακτηριστικό.
Link to comment
Share on other sites

Σωστα, μεταφέρονται μόνο αν υπάρχουν και στο νεο πακέτο.

Πχ αν στο diy δεν βάλεις sms, δεν θα μεταφερθούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια ερώτηση γιατί δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με τις μεταφορές στον επόμενο μήνα.

Για παράδειγμα έχω από προηγούμενα combo μαζεμένα κάποια λεπτά ομιλίας προς όλους, λεπτά ομιλίας προς wu, μηνύματα προς όλους και ίντερνετ γενικής χρήσης.

Εάν τον επόμενο μήνα βάλω το diy που περιλαμβάνει λεπτά προς όλους, ίντερνετ γενικής χρήσης και από τις επιλογές πάρω τα 5gb social και 5gb video, θα μεταφερθούν και όλα τα άλλα που έχω στον επόμενο μήνα; Και τα λεπτά προς wu και τα μηνύματα προς όλους;

 

Φαντάζομαι πως δεν θα μεταφερθούν τα άλλα, πάρα μόνο ό,τι ανανεώσεις.

 

Κι εγώ μία από τα ίδια είμαι και απλά νομίζω ότι πρέπει να "θυσιάσω" κάτι για να έχω περισσότερα ΜΒ. Οπότε θα παρατήσω λεπτά προς What's Up και παίρνοντας το 1GB + 100 λεπτά προς όλους (=10€) μαζί με 600 sms (γιατί αυτά δεν μπορώ να τα θυσιάσω, χρειάζομαι καμιά 30-40αριά το μήνα) συν τα 5GB social &chat θα είμαι κομπλέ.

 

Τώρα, αν πχ υπάρξει περίπτωση στο μέλλον να μειωθούν αρκετά τα λεπτά, θα το σπάω με κάνα auto combo για να παίρνω 360 λεπτά προς όλους.

 

Μια ερώτηση που έχω είναι η εξής: αν από αυτά τα 5GB του social&chat χρησιμοποιήσω τα 3, και ανανεώσω πριν λήξει το πακέτο, τα επόμενα 5GB social&chat που θα πάρω, θα συγχωνευτούν με τα εναπομείναντα ή επειδή είναι δώρο δεν γίνεται κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω w.u και εδω και καποιο καιρο που δεν το καταλαβα δεν μου ερχονται τα SMS! μπορω να στειλω αλλα οχι να λαβω!

εγω δεν εκανα κατι στο κινητο μου και δεν εχω αλλο να μπει αυτη η καρτα για να δω.

Δοκιμασα απο αλλα σημεια με διαφορετικο σημα μπας και, και σε ωρες αλλες αλλα τιποτα δεν ερχονται.

Εχει κανεις καμια ιδεα ή ιδιο προβλημα και το ελυσε να βρω τι φταει ?

 

πιθανόν, λόγω αστοχίας της εφαρμογής διαχείρισης sms αντί τα εισερχόμενα να καταλήγουν στην εφαρμογή (μνήμη του τηλεφώνου) έμειναν στη sim, με αποτέλεσμα η sim να φρακάρει.

Δες αν η εφαρμογή sms που χρησιμοποιείς μπορεί τα διαβάσει τα μηνύματα της sim κάρτας. Αν όχι δοκίμασε την τύχη σου με το SIM Card Info

Link to comment
Share on other sites

Άρα και πάλι δεν πολυσυμφέρει να τα κάνεις εναλλάξ ανά μήνα. Κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις.

Επειδή δεν μου έχει τύχει να ξεμείνω από λεπτά, εάν δεν υπάρχουν λεπτά προς wu, οι κλήσεις προς wu τρώνε από τα λεπτά προς όλους;

Link to comment
Share on other sites

πιθανόν, λόγω αστοχίας της εφαρμογής διαχείρισης sms αντί τα εισερχόμενα να καταλήγουν στην εφαρμογή (μνήμη του τηλεφώνου) έμειναν στη sim, με αποτέλεσμα η sim να φρακάρει.

Δες αν η εφαρμογή sms που χρησιμοποιείς μπορεί τα διαβάσει τα μηνύματα της sim κάρτας. Αν όχι δοκίμασε την τύχη σου με το SIM Card Info

 

Δεν υπαρχουν μυνηματα στην sim, εσβησα και μερικα απο το τηλεφωνο παλι τιποτα.

Το πρωι πριν σβησω μυνηματα καποια στιγμη δεχομουνα τωρα τα ιδια! καλα θα με τρελανει ?:(

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς, ποιες είναι οι συνήθεις προσφορές των πακέτων whatsup που μοιράζονται στο δρόμο.

Υπάρχει κάτι καλύτερο από το φοιτητικό αποκλειστικά για δεδομένα;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Η συνήθης προσφορά είναι διπλασιασμός της κάθε κάρτας που βάζεις για το πρώτο 3μηνο.

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήλπιζα για κάτι καλύτερο, διότι μετά το 3μηνο, δεν υπάρχει κάποιο όφελος σε σχέση μ' ένα απλό πακέτο whatup.

Ψάχνω αν υπάρχει κάποιο ειδικό πακέτο με gb μόνο, καλύτερο από τα 2GB / 4,44€ / 25 ημέρες του frog.

(Αποκλειστικά στο δίκτυο της cosmote)

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Ήλπιζα για κάτι καλύτερο, διότι μετά το 3μηνο, δεν υπάρχει κάποιο όφελος σε σχέση μ' ένα απλό πακέτο whatup.

 

Ψάχνω αν υπάρχει κάποιο ειδικό πακέτο με gb μόνο, καλύτερο από τα 2GB / 4,44€ / 25 ημέρες του frog.

 

(Αποκλειστικά στο δίκτυο της cosmote)

Δες στο καρτοίντερνετ

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/epiko_internet.html

Άσε που πλέον σε ανανέωση 10€ σε δίνει και 1.5gb 30 μέρες στο frog δώρο!

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cfotis13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, πού μπορώ να βρω δωρεάν πακέτο what's up, θέλω να χρησιμοποιήσω τον αριθμό μόνο για viber. Στο Γερμανό που πήγα μου ζητάνε παράλληλα και 12 ευρώ για κάρτα ανανέωσης.
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε στο κατάστημα αν γίνεται να κάνεις εσύ ανανέωση σε μετέπειτα χρόνο. Άλλωστε στο 3μηνο χωρίς ανανέωση θα μπει φραγή Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ξέρετε από που μπορώ να προμηθευτώ νέο πακέτο κοσμοκάρτα χωρίς να χρειαστεί να μεταβώ σε φυσικό κατάστημα? Θα ήθελα αύριο να έχω ένα νέο νούμερο..
Link to comment
Share on other sites

Αυριο αδύνατον, μόνο τα καταστήματα πουλάνε νέους αριθμούς. Και πακέτο να έβρισκες καπου, θα έπρεπε να πας σε κατάστημα για να το ενεργοποιήσεις.

 

Παράνομες λύσεις υπάρχουν, αλλά ας μην τις αναφέρουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο αδύνατον, μόνο τα καταστήματα πουλάνε νέους αριθμούς. Και πακέτο να έβρισκες καπου, θα έπρεπε να πας σε κατάστημα για να το ενεργοποιήσεις.

 

Παράνομες λύσεις υπάρχουν, αλλά ας μην τις αναφέρουμε καλύτερα.

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω ένα νόμιμο νούμερο κανονικά δηλωμένο στο όνομά μου. Στο τσατ μου απάντησαν ότι γίνεται αλλά πρέπει να καλέσω στο 13888. Δε μου έιπαν τίποτε άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω ένα νόμιμο νούμερο κανονικά δηλωμένο στο όνομά μου. Στο τσατ μου απάντησαν ότι γίνεται αλλά πρέπει να καλέσω στο 13888. Δε μου έιπαν τίποτε άλλο..
Καλεσες.....?
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε στο κατάστημα αν γίνεται να κάνεις εσύ ανανέωση σε μετέπειτα χρόνο. Άλλωστε στο 3μηνο χωρίς ανανέωση θα μπει φραγή

 

Ρώτησα σε δύο καταστήματα Γερμανός και μου απάντησαν το ίδιο, ότι απαραίτητα πρέπει να βάλω και κάρτα 12 ευρώ με την αγορά της SIM

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω ένα νόμιμο νούμερο κανονικά δηλωμένο στο όνομά μου. Στο τσατ μου απάντησαν ότι γίνεται αλλά πρέπει να καλέσω στο 13888. Δε μου έιπαν τίποτε άλλο..

 

Στο 13888 γίνεται αλλά οχι σήμερα, η διαδικασία λόγω του φόρτου μπορεί να πάρει και 10 μέρες.

Και από το germanos.gr μπορείς να αγοράσεις πακέτο αν θυμάμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

https://elphone.ecwid.com/%CE%94%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-c52850373

Λεει οτι δίνει δωρεάν αριθμούς όλων των δικτύων. Το μονο που ζηταει ειναι οι δυο οψεις της ταυτότητας. Δεν ξέρω κατα πόσο ειναι αξιόπιστο βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπορεί να παραγγείλει και από το ίντερνετ ή τηλεφωνικά, αλλά αυτά δεν είναι άμεσα όπως έψαχνε ο φίλος.
Link to comment
Share on other sites

https://elphone.ecwid.com/%CE%94%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-c52850373

Λεει οτι δίνει δωρεάν αριθμούς όλων των δικτύων. Το μονο που ζηταει ειναι οι δυο οψεις της ταυτότητας. Δεν ξέρω κατα πόσο ειναι αξιόπιστο βέβαια...

 

Εγώ το μόνο που θα φοβόμουν είναι να μη βρεθώ με 10 νούμερα στο όνομά μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...