Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάλι καλά.

Λέτε να είναι "bug", μια απροσεξία που πρέπει να εκμεταλλευτούμε σύντομα πριν το πάρουν χαμπάρι ή, κατά κάποιο τρόπο, έβαλαν μυαλό;

 

Ρωτάω γιατί όταν επικοινώνησα με το Messenger τους, μου απάντησαν ξεκάθαρα πως δεν πρόκειται να μεταφερθούν λεπτά ομιλίας και MB γιατί απλά πρόκειται για διαφορετικό πακέτο.

 

Την τύφλα τους δεν ξέρουν στην εξυπηρέτηση πελατών που μόνο εξυπηρέτηση δεν έπρεπε να λέγεται. Αν δεν το δοκιμάσει κάποιος χρήστης να ενημερώσει ύστερα τους υπόλοιπους άκρη δεν βγαίνει. Αφού επιβεβαιωθηκε και δουλεύει πάλι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μπαίνεις απο το app μέσα στο πακέτο και πατάς απενεργοποίηση

 

Οκ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγόραζα κάθε μήνα το combo call them all plus i. Σήμερα, αν και πρόωρα, αποφάσισα να δω τι γίνεται με τα υπόλοιπα λόγω των επερχόμενων αλλαγών και έτσι αγόρασα το combo. Τα υπολειπόμενα λεπτά και MB που είχα από πριν, προστέθηκαν σε εκείνα του combo με νέα ημερομηνία λήξης. Χωρίς απώλειες λοιπόν έγινε η μετάβαση.
Ποιο compo αγόρασες; Το extra; Γιατί compo είχες compo ξαναγορασες όπως γράφεις
Link to comment
Share on other sites

Σαφής ήμουν: είχα το combo call them all plus i (8,50€) και τώρα πήρα το combo (10€).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Θέλω την βοηθεια σάς παρακαλώ πολύ, είχα συμβόλαιο οικογένειάκο και για 2 αριθμούς πλήρωνα 42 ευρώ τον μήνα, έκανα αίτηση και τα άλλαξα σε καρτοκινητα και τα 2.. Μέχρι την Παρασκευή θα γίνει η αλλαγή από ότι μου είπαν, το ερώτημα μου είναι τι είναι καλύτερο να επιλέξω καρτοκινητο cosmote ή whats up?οι περισσότεροι αριθμοί που καλώ είναι cosmote μιλάω περίπου 70 λεπτά κάθε μήνα όλες οι κλήσεις χωρίς να μπορώ να υπολογίσω τα 3λεπτα δηλαδή της μικρές κλήσεις.. Και 400 mb τον μήνα περίπου κάθε αριθμός..

Βλέπω το what's up έχει περισσότερα δώρα, ισχύει? Επίσης έχω σταθερο οτε μπορώ να συνδιασω με cosmote one? Με what's up ή απλό cosmokarta?και πιος πρόγραμμα θεωρείται ότι είναι καλύτερο να επιλέξω?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας διότι είμαι μπερδεμένος με αυτά που διαβάζω μεταξύ cosmokarta και what's up και αυτόματη ανανέωση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις λεπτά προς cosmote θα πας σε cosmoκαρτα.

Αν θέλεις περισσότερα ΜΒ θα πας σε whatsup.

Αν μιλάς μόνο 70' τον μηνα θα σου πρότεινα το frog, υπάρχει ανάλογο θέμα στο forum.

 

Αν έχεις σταθερό, με το cosmote one παίρνεις 1000' από το σταθερό προς τα κινητά του one και αντίστροφα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κάθε φορά που βάζω κάρτα (1 φορά κάθε μήνα ας πούμε) στην κοσμοκαρτα παίρνω δωρεάν λεπτά ή mb όπως στο what's up? Επίσης σε κάθε αυτόματη ανανέωση του πακέτο που επιλέξω παίρνω κάτι επιπλέον σαν δώρο? Και το τελευταίο ερώτημα μου εάν αξίζει η υπηρεσία αγαπημένα πρόσωπα κατά την γνώμη σας. Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Στην cosmokarta παίρνεις 600ΜΒ για 15 μέρες, ενώ στο whatsup 1200MB για ένα μήνα (με ανανέωση ηλεκτρονικά).

Στην αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου στο whatsup παίρνεις 60' προς όλους. Με το whatsup θα είσαι καλυμμένος αν μιλάς μέχρι 300' (+ τα λεπτά προς whatsup που είναι οι περισσότεροι συνδρομητές cosmote) και τα πολλά ΜΒ (που μαζεύονται κάθε μηνα)

Τα αγαπημένα πρόσωπα είναι μόνο στην cosmoκαρτα και αν έχεις πακέτο χρόνου είναι σαν να μην υπάρχει. Συμφέρει μόνο όταν δεν έχεις ενεργό πακέτο ομιλίας.

Link to comment
Share on other sites

Αγόραζα κάθε μήνα το combo call them all plus i. Σήμερα, αν και πρόωρα, αποφάσισα να δω τι γίνεται με τα υπόλοιπα λόγω των επερχόμενων αλλαγών και έτσι αγόρασα το combo. Τα υπολειπόμενα λεπτά και MB που είχα από πριν, προστέθηκαν σε εκείνα του combo με νέα ημερομηνία λήξης. Χωρίς απώλειες λοιπόν έγινε η μετάβαση.

 

Έκανα και εγώ την ίδια ακριβώς ενέργεια και μου μετέφερε όλα τα υπόλοιπα σε ομιλία και ίντερνετ στις καινούργιες ημερομηνίες που λήγει το νέο πρόγραμμα.

Μόνο τα 3gb δώρο για 15 ημέρες δεν μου έχει δώσει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα 3gb δώρο για 15 ημέρες δεν μου έχει δώσει ακόμα

Περίεργο. Κανονικά μπαίνουν αμέσως.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια σου, το να προσθετονται αυτά που μου περισσεύουν κάθε μήνα εφόσον έχω ενεργοποιήσει την αυτόματη ανανέωση και βάζω κάρτα κάθε μήνα ισχύει μόνο στο what's up η και στην cosmokarta? Επίσης από ότι κατάλαβα στην αυτόματη ενεργοποίηση παίρνεις δώρα μόνο στο what's up?
Link to comment
Share on other sites

Και στην cosmoκαρτα και στο whatsup μεταφέρονται τα λεπτά και τα ΜΒ που σου απομένουν αν ενεργοποιήσεις τα ίδια πακέτα πριν αυτά λήξουν.

Η cosmoκαρτα νομίζω δεν δίνει κάτι αλλά πραγματικά πιστεύω ότι δεν σε συμφέρει γιατί μιλάς πολύ λίγο και θα σου φτάνουν άνετα τα λεπτά προς όλους του whatsup (+ τα λεπτά προς whatsup) και θα παίρνεις τα extra MB που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόραζα κάθε μήνα το combo call them all plus i. Σήμερα, αν και πρόωρα, αποφάσισα να δω τι γίνεται με τα υπόλοιπα λόγω των επερχόμενων αλλαγών και έτσι αγόρασα το combo. Τα υπολειπόμενα λεπτά και MB που είχα από πριν, προστέθηκαν σε εκείνα του combo με νέα ημερομηνία λήξης. Χωρίς απώλειες λοιπόν έγινε η μετάβαση.

Μπράβο, ωραία νέα, ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.

 

Edit:

Κι εμένα μου τα πρόσθεσε όλα, και λεπτά και data, και μου έβαλε και τα 3GB για 15 μέρες.

Έχουμε χασούρα λόγω του πιο ακριβού πακέτου, αλλά τουλάχιστον δε θα χάσουμε όλα όσα μαζεύαμε. Ελπίζω τουλάχιστον να μην το αλλάξει αυτό, και μετά τις 20/7 δούμε μόνο τα καινούργια λεπτά μέσα.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και στην cosmoκαρτα και στο whatsup μεταφέρονται τα λεπτά και τα ΜΒ που σου απομένουν αν ενεργοποιήσεις τα ίδια πακέτα πριν αυτά λήξουν.

Η cosmoκαρτα νομίζω δεν δίνει κάτι αλλά πραγματικά πιστεύω ότι δεν σε συμφέρει γιατί μιλάς πολύ λίγο και θα σου φτάνουν άνετα τα λεπτά προς όλους του whatsup (+ τα λεπτά προς whatsup) και θα παίρνεις τα extra MB που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα.

+1 συν του ότι στο whatsup υπάρχει και το παρε-δωσε και μπορεις προς το τέλος του μήνα πχ να δίνεις μέχρι 3 φορές απο τα sms του πακέτου που έτσι και αλλιώς δύσκολα να στείλει κάποιος 300sms εν έτει 2020 (και τα sms σε αντιθεση με λεπτα και mb δεν μεταφέρονται στον άλλο μήνα) και να παίρνεις για 2-3 ημέρες λεπτά προς όλους ή προς wu ή mb και να καλύπτεις τις τελευταίες ημέρες του μήνα, αν ξεμείνεις σε κάτι απο αυτά. Και το παρε καβάντζα που δίνει 2 φορες το μήνα απο 1 ώρα είτε 500mb, ειτε 1 ώρα προς wu. Και το supershare που μπορεις να στείλεις ή να σου στείλουν 60΄προς wu για 2 ημέρες απο τα υπόλοιπα του πακέτου σου

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα 3gb δώρο για 15 ημέρες δεν μου έχει δώσει ακόμα

Μήπως δεν έκανες online ενεργοποίηση;

Κανονικά στην online ενεργοποίηση σου δίνει επιπλέον 3 GB, και αν βάλεις και αυτόματη ανανέωση θα σου βάλει κι επιπλέον 60 λεπτά προς όλους.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

απενεργοποιησα το αυτόματο κόμπο 8.5 και ενεργοποιησα το αυτόματο κόμπο 10. ο υπόλοιπος χρόνος ομιλίας προστέθηκε και μεταφέρθηκε κανονικά + τα ψιλά δεδομένα. τα 3 γιγα για 15 μέρες δεν τα είδα. μάλλον στην αυτόματη μηνιαια ενεργοποιηση δεν τα δίνει.
Link to comment
Share on other sites

Στην αυτόματη μηνιαία δεν παίρνεις 3Gb, παίρνεις 60' κάθε φορά που ενεργοποιείται το πακέτο
Link to comment
Share on other sites

Γράφει ξεκάθαρα και στην αυτόματη ενεργοποίηση του Combo (όταν γίνεται online) πως παίρνεις τα 3GB για 15 μέρες, το λέει στο κείμενο που συνοδεύει το πακέτο.

Έκανα κι εγώ αυτόματη και δεν τα έχω δει ακόμη, μιλάω στο Messenger για να κανονίσουν να μπουν.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Είναι "online bonus". Η αυτόματη ενεργοποίηση δεν γίνεται online, άρα δεν θα πάρεις και το "online bonus". Το bonus το παίρνεις μόνο όταν ενεργοποιείς το πακέτο από την εφαρμογή, δηλαδή κάθε φορά χειροκίνητα ή την πρώτη φορά που βάζεις το αυτόματο πακέτο.
Link to comment
Share on other sites

Είναι "online bonus". Η αυτόματη ενεργοποίηση δεν γίνεται online, άρα δεν θα πάρεις και το "online bonus". Το bonus το παίρνεις μόνο όταν ενεργοποιείς το πακέτο από την εφαρμογή, δηλαδή κάθε φορά χειροκίνητα ή την πρώτη φορά που βάζεις το αυτόματο πακέτο.

 

Μα τώρα το έβαλα πρώτη φορά το αυτόματο και δεν πήρα τίποτα...

 

Επίσης: γιατί να αναφέρεται στο κείμενο που συνοδεύει το αυτόματο πακέτο; Δεν παραπέμπει ξεκάθαρα σ' αυτό το συγκεκριμένο πακέτο και όχι σε κάποιο άλλο αν το έβαζα;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς γράφει ότι το online bonus των 3GB ισχύει για ενεργοποιήσεις πακέτου που θα γίνουν μέχρι τέλος του μήνα. Άρα είναι μόνο για μία φορά
Link to comment
Share on other sites

Και για μία φορά να είναι πρέπει να δωθεί, μιας και αναγράφεται στο κείμενο που συνοδεύει το πακέτο.

 

Επίσης: πριν ήταν μέχρι 31/05 και πήρε παράταση. Ας μην αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να δωθεί κι άλλη παράταση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι "online bonus". Η αυτόματη ενεργοποίηση δεν γίνεται online, άρα δεν θα πάρεις και το "online bonus". Το bonus το παίρνεις μόνο όταν ενεργοποιείς το πακέτο από την εφαρμογή, δηλαδή κάθε φορά χειροκίνητα ή την πρώτη φορά που βάζεις το αυτόματο πακέτο.

 

Δηλαδή αν ανανεώσεις online τη μέρα που είναι να μπει αυτόματα, δε λογίζεται για online ανανέωση;

Προφανώς η online ανανέωση σημαίνει να ενεργοποιήσεις πακέτο με χρήματα που μπήκαν στο υπόλοιπό σου με online τρόπο, δηλαδή πιστωτική, χρεωστική, PayPal.

Αν βάλεις χρήματα με κάρτα ανανέωσης και μετά αγοράσεις πακέτο, όπως είναι φυσικό, δε λογίζεται ως online ανανέωση.

Αν κάνω κάπου λάθος διόρθωσέ με.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...