Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και θα πεις σε όλο τον κόσμο, πάρε δίκαρτο; Και μάθε να χρησιμοποιείς τις δύο σιμ; Εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα με αυτό αλλά βλέπω τι γίνεται γύρω μου. Οι περισσότεροι προτιμάνε στο τέλος να δώσουν 2€ παραπάνω (2€ κάθε χρόνο δηλαδή για να είμαστε πιο ακριβείς) παρά να ξεβολευτουν κτλ

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πιο παλιά ο μέσος Ελληνας είχε 2 αμάξια. Όταν τα τέλη κυκλοφορίας πήγαν στον ουρανό, παρέδωσε τις πινακίδες και από τα 2 αμάξια. Και ακόμη και τώρα βρίσκεις Καγιέν με 12,000€.

Είναι μέχρι να πάρει ανάποδες ο Έλληνας. Θυμάσαι τη νόβα των 50+ ευρώ που μόλις αργούσες να πληρώσεις 1 ημέρα στην έκοβαν και έπρεπε να τρέχεις στο κατάστημα να πληρώσεις και χρέωση ενεργοποίησης; Στα τάρταρα κατέληξε πολύ πριν την εμφάνιση της κοσμοτε.

Το θέμα είναι ότι εάν δεν μαζευτούν οι εταιρίες, πριν αισθανθεί ο Έλληνας κορόιδο, θα χάσουν την μπάλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΥΓ: το 2€ παραπάνω κάθε χρόνο από που το έβγαλες; Μήπως είναι πολύ περισσότερα; θεωρείς ότι μια εταιρία θα έκανε ολόκληρη αλλαγή για μόνο 2€ κέρδος τον χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ σημαντικό να μεταφέρονται τα λεπτά ομιλίας που μαζεύτηκαν με τα πακέτα των 8.5 ευρώ τόσα χρόνια αν δεν το κάνουν θα είναι διπλά απατεώνες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Θέλει η αδερφή μου από καρτοκινητό Voda CU να έρθει στην Cosmote, σε Cosmoκάρτα ή What's Up (προφανώς κρατώντας το νούμερο).

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνει και αν υπάρχει και κάποιο κόστος / καπέλο που σου βάζουν;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάει σε κατάστημα ή να μιλήσει μαζί τους στο 13888 (2106513888). Από όσο θυμάμαι δεν πληρώνει κάτι εκτός από τα 12€ που μπαίνουν στο υπόλοιπο.
Link to comment
Share on other sites

Λύση στο πρόβλημα που δεν αναγνωρίζεις;

Εδώ μας λέτε πως είναι μια χαρά οι τιμές και ούτε βλέπετε να υπάρχει καρτέλ.

Άρα ποια "λύση" αναζητάς αφού όλα είναι φυσιολογικά;

Κάτι καλύτερο από το καρτέλ; Χμμ να σκεφτώ, το μη-καρτέλ μήπως;:lol:

 

 

*Να σημειώσω επίσης ότι μπορείς να περιμένεις του Αγίου Πνεύματος καλή ώρα και να πάρεις 10GB με 1€, που βγαίνει 0,1€/GB ακόμα φθηνότερα δηλαδή WOW.

Είπαμε συνεχίστε την αβάντα στους παρόχους και την εθελοντική εργασία...

"Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο άρα σωπάτε" οι υπόλοιποι.

 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όποιος ρωτάει κάτι είναι αναγκαστικά αντιπρόσωπος των καρτέλ? Τέλος πάντων Δικαίωμά σου είναι. εγώ ξαναρωτάω έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο ή θα συνεχίζεται το μπλα-μπλα του τύπου λάδια πολλά και τηγανίτες τίποτα?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

 

[/color]ΥΓ: το 2€ παραπάνω κάθε χρόνο από που το έβγαλες; Μήπως είναι πολύ περισσότερα; θεωρείς ότι μια εταιρία θα έκανε ολόκληρη αλλαγή για μόνο 2€ κέρδος τον χρόνο;

Προκύπτει απο τις ανακοινώσεις της cosmote https://www.whatsup.gr/anakoinoseis

Ναι πρακτικά πχ απο το 2017 στο 2020 είναι παραπάνω απο 2€ αύξηση συνολικά αλλά αν δεις τις ανακοινώσεις και πότε καταργήθηκαν τα προηγούμενα πακέτα, θα δεις ότι πάει περίπου στα 2€ ανά χρόνο. πχ το combo των 7.5€ καταργήθηκε πέρισυ το μάρτιο και τώρα ιούλιο 2020 καταργείται το αμέσως επόμενο των 8.5€ και γενικά πηγαίνοντας προς τα πίσω θα δεις ότι κάπως έτσι πάει. Και το "τυράκι" σε όλο αυτό είναι ότι συνήθως όλο και κάτι επιπλέον δίνουν σε σχέση με πριν αλλά προφανώς για κάποιους που έκαναν την δουλειά τους και με εκείνα τα φθηνότερα πακέτα άνετα, είναι ζημία η κατάργηση των φθηνότερων πακέτων

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

 

Θέλει η αδερφή μου από καρτοκινητό Voda CU να έρθει στην Cosmote, σε Cosmoκάρτα ή What's Up (προφανώς κρατώντας το νούμερο).

 

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνει και αν υπάρχει και κάποιο κόστος / καπέλο που σου βάζουν;

Πας σε ένα κατάστημα Cosmote με ταυτότητα και αφμ σε 5 λεπτά είσαι οκ και την επόμενη μέρα σου δίνουν την sim. Κανείς ανανέωση 12 ευρώ και είσαι έτοιμος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Θέλει η αδερφή μου από καρτοκινητό Voda CU να έρθει στην Cosmote, σε Cosmoκάρτα ή What's Up (προφανώς κρατώντας το νούμερο).

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνει και αν υπάρχει και κάποιο κόστος / καπέλο που σου βάζουν;

 

 

Μίλα με το 13888 και θα πληρώσεις μόνο την SIM που κάνει 5€.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μίλα με το 13888 και θα πληρώσεις μόνο την SIM που κάνει 5€.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν έχει νόημα να πλήρωση 5 ευρώ αφού μετά ούτος η άλλως θα βάλει κάρτα, οπότε βάζεις 12 ευρώ κάρτα και δεν πληρώνεις τα 5 ευρώ, σου δίνουν δωρεάν την σιμ αν βάλεις 12 ευρώ στο κατάστημα.

Το έκανα προχτές γι'αυτό το λεω

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να πλήρωση 5 ευρώ αφού μετά ούτος η άλλως θα βάλει κάρτα, οπότε βάζεις 12 ευρώ κάρτα και δεν πληρώνεις τα 5 ευρώ, σου δίνουν δωρεάν την σιμ αν βάλεις 12 ευρώ στο κατάστημα.

Το έκανα προχτές γι'αυτό το λεω

 

πριν λίγους μήνες που το έκανα την συγκεκριμένη διαδικασία, προτείμησα να βάλω κάρτα online ώστε από την πρώτη στιγμή να αρχίσω να μαζεύω τα mb του reload it, διότι πάντα ανανεώνω πρωτού λήξουν τα λεπτά ώστε να μην πάνε χαμένα..

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάει σε κατάστημα ή να μιλήσει μαζί τους στο 13888 (2106513888). Από όσο θυμάμαι δεν πληρώνει κάτι εκτός από τα 12€ που μπαίνουν στο υπόλοιπο.

 

Πας σε ένα κατάστημα Cosmote με ταυτότητα και αφμ σε 5 λεπτά είσαι οκ και την επόμενη μέρα σου δίνουν την sim. Κανείς ανανέωση 12 ευρώ και είσαι έτοιμος

 

Ευχαριστώ παιδιά.

Πήγαμε μαζί σε κατάστημα.

Το θέμα με την έλλειψη σε SIM κάρτες μας προβληματίζει αλλά ΟΚ κάναμε την αίτηση και θα περιμένουμε ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό να μεταφέρονται τα λεπτά ομιλίας που μαζεύτηκαν με τα πακέτα των 8.5 ευρώ τόσα χρόνια αν δεν το κάνουν θα είναι διπλά απατεώνες.

 

Πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών για να ρωτήσω ακριβώς αυτό, αν μεταφέρονται/μεταβιβάζονται τα λεπτά ομιλίας και τα ΜΒ από αγορασμένα πακέτα Combo call them all plus-i στα καινούργια Combo.

Μου απάντησαν πως δυστυχώς, όχι, από τη στιγμή που το πακέτο καταργείται, δεν θα μεταφερθούν τυχόν εναπομείναντα λεπτά ομιλίας και MB σε άλλο πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών για να ρωτήσω ακριβώς αυτό, αν μεταφέρονται/μεταβιβάζονται τα λεπτά ομιλίας και τα ΜΒ από αγορασμένα πακέτα Combo call them all plus-i στα καινούργια Combo.

Μου απάντησαν πως δυστυχώς, όχι, από τη στιγμή που το πακέτο καταργείται, δεν θα μεταφερθούν τυχόν εναπομείναντα λεπτά ομιλίας και MB σε άλλο πακέτο.

οι γνωστές απατεωνιες τους. μήπως είναι πρώτη φορά?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Και άλλες φορές έλεγαν στην εξυπηρέτηση δε μεταφέρονται αλλά στο τέλος μεταφέρθηκαν. Βέβαια αυτή τη φορά αλλάζει και το όνομα του πακέτου, οπότε όντως μπορεί να μην μεταφέρονται. Θα δείξει στην πορεία..

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όποιος ρωτάει κάτι είναι αναγκαστικά αντιπρόσωπος των καρτέλ? Τέλος πάντων Δικαίωμά σου είναι. εγώ ξαναρωτάω έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο ή θα συνεχίζεται το μπλα-μπλα του τύπου λάδια πολλά και τηγανίτες τίποτα?

 

Ρε θα μας τρελάνετε εντελώς;

Να σου θυμίσω πως εσύ έκανες quote το μήνυμά μου και επειδή κατάλαβα ακριβώς που αποσκοπούσε η ερώτησή σου, σου απάντησα.

Και το παίζετε και τάχα "θιγμένοι" αφού μας λέτε να σωπάσουμε οι υπόλοιποι;

 

Σου είπα την λύση.

Διάλυση του καρτέλ. Σου αρέσει, συμφωνείς; Καλώς, μην με κάνεις quote.

Link to comment
Share on other sites

Ρε θα μας τρελάνετε εντελώς;

Να σου θυμίσω πως εσύ έκανες quote το μήνυμά μου και επειδή κατάλαβα ακριβώς που αποσκοπούσε η ερώτησή σου, σου απάντησα.

Και το παίζετε και τάχα "θιγμένοι" αφού μας λέτε να σωπάσουμε οι υπόλοιποι;

 

Σου είπα την λύση.

Διάλυση του καρτέλ. Σου αρέσει, συμφωνείς; Καλώς, μην με κάνεις quote.

έχεις κάποιο δικό μου post που να αποδεικνύει αυτά που λες? είδες κάπου να υποστηριζω τα καρτέλ?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

έχεις κάποιο δικό μου post που να αποδεικνύει αυτά που λες? είδες κάπου να υποστηριζω τα καρτέλ?

 

ΕΓΩ δεν υποστηρίζω το καρτέλ. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνεις εσύ.

Απλά μην μου λες πρώτα "δεν υπάρχει κάτι καλύτερο" για να αντικρούσεις αυτό που γράφω, κάνοντας τάχα "ερωτήσεις" και ρωτώντας για "λύσεις".

Είδες που έκανες quote; Ξαναδιάβασε από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Για την διάλυση του καρτέλ χρειάζεται μη-φιλοχρήματη κυβέρνηση.

 

Πιο απλά. Mvno. Καμία κυβέρνηση δε μπορεί να παρέμβει στις τιμές. Μόνο ο ανταγωνισμός.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πιο απλά. Mvno. Καμία κυβέρνηση δε μπορεί να παρέμβει στις τιμές. Μόνο ο ανταγωνισμός.

 

Μια χαρά μπορει να αλλαξει τις ρυθμιστικές αρχες. Καιγεσαι πολυ για να μην έχουμε ευρωπαϊκά πακέτα ε;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπορει να αλλαξει τις ρυθμιστικές αρχες. Καιγεσαι πολυ για να μην έχουμε ευρωπαϊκά πακέτα ε;

 

Στην Ευρώπη έτσι έπεσαν οι τιμές εν καιρώ. Λόγω MVNO. Κανένας άχρηστος πολιτικός δεν έβαλε κανόνες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην Ευρώπη έτσι έπεσαν οι τιμές εν καιρώ. Λόγω MVNO. Κανένας άχρηστος πολιτικός δεν έβαλε κανόνες.

 

Μάλλον ξεχνάς τι έγινε με την cyta. Που η βονταφον δεν της έδινε 4G...

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ δεν υποστηρίζω το καρτέλ. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνεις εσύ.

Απλά μην μου λες πρώτα "δεν υπάρχει κάτι καλύτερο" για να αντικρούσεις αυτό που γράφω, κάνοντας τάχα "ερωτήσεις" και ρωτώντας για "λύσεις".

Είδες που έκανες quote; Ξαναδιάβασε από την αρχή.

 

Βουνό το δίκιο σου

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να αναστήσω την Sim με την ειδική προσφορά που έχω στον πάγο τόσους μήνες.

 

Γεμίσαμε ..... παντού, στα πάντα..

Δεν τρέχει μια, για κανέναν, καμία επιτροπή ελέγχου, όλα είναι καλώς καμωμένα..

 

Ελεύθερη αγορά, όταν είναι για κονόμα, όταν όμως θιγομαστε τότε "πρέπει" να μας σώσει η κυβέρνηση και ο ******ς Έλληνας φορολογούμενος.

 

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk

Edited by Vasileios
προσψπικοί χρακτηρισμοί.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ξεχνάς τι έγινε με την cyta. Που η βονταφον δεν της έδινε 4G...

 

Που ήταν η εεττ τότε? Που είναι τώρα η εεττ? Γιατί δεν έρχονται mnvo στην Ελλάδα? Μήπως γιατί βλέπουν την κατάσταση και ξέρουν ότι θα χάσουν τα λεφτά τους αν επενδύσουν? Οι 3 operators που έχουν στήσει κεραίες, θα κάνουν ότι χρειαστεί για να μην μπει κάποιος virtual παίχτης στην αγορά (βλ cyta-διάρκεια ζωής) και όσοι αποτύχουν η απάντηση έτοιμη, η αγορά δεν χωράει άλλους παίχτες και όλα αυτά με την ανοχή της ΕΕΤΤ. Αν είχαμε σοβαρή, μη χρηματιζομενη, ρυθμιστική αρχή θα υποχρέωνε πχ, και τους 3 να δίνουν ένα ποσοστό του φάσματος σε virtual παροχους αλλιώς x% παραπάνω φόρο στα κέρδη. Η καθεμία όσο μπορεί να αντέξει το δίκτυο της. Δεν λέω ότι είναι ότι καλύτερο αλλά κάτι πρέπει να γίνει για να σπάσει το ολιγοπωλιο που έχει στηθεί και την κατάλληλη λύση την ξέρουν αυτοί αλλά δεν την εφαρμόζουν φυσικά. Το φάσμα για το 5g έχει ήδη δωθει στα σαλόνια μεταξύ τους μένει μόνο να μπουν και στα χαρτιά official και μετά αν θέλει να μπει κάποιος virtual θα τον τρώνε λάχανο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...