Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος που έκανε φορητότητα σε καρτοκινητό cosmote μετά από πόσες μέρες μετά από την λήψη του sms και από τον πάροχο δέκτη και πάροχο δότη ότι κατατέθηκε το αίτημα φορητότητας (σήμερα με διαφορά μιας ώρας μου έστειλαν sms και οι δύο πάροχοι) γίνεται η ενεργοποίηση της σιμ;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο από κάποιον ιδιώτη που να πουλάει καρτοσυμβόλαια με καλύτερα πακέτα από το αν πάω απλώς σε καταστήμα cosmote, θυμάμαι παλιότερα υπήρχαν κάποιοι που έπαιρναν τηλέφωνα σαν εξωτερικοί συνεργάτες.Θέλω να κάνω μια κάρτα σε καρτοσυμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

Update:

Στους όρους του πακέτου στην εφαρμογή δεν το γράφει.

Στο site της Cosmote το βρηκα. Οποτε λογικά ολα οκ.

https://www.cosmote.gr/pdf/TermsConditions/oroi-proypothesis-pros-ethnika-diktya.pdf

Πάντως στο whatsup με 12€ θα είσαι καλυμμένος γιατί θα έχεις 1900ΜΒ (αν ανανεώσεις με κάρτα ηλεκτρονικά και κανεις πάρε μοίρασε ανταλλαγή) και 300' προς whatsup (οι περισσότεροι cosmote είναι whatsup) και 300' προς όλους.

Link to comment
Share on other sites

Το combo δίνει πλέον 20gb για 15 μέρες bonus αντί για 3gb/15 μέρες. Μάλλον φάγανε κράξιμο για τις αλλαγές :p
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδιά. σε wu της γυναικας εχω ρυθμισει αυτόματη ενεργοποιηση κάθε μηνα το combo 8.5euro. εξακολουθει να ισχυει η θα χασουμε τα υπόλοιπα? thanks Edited by GSL
χ
Link to comment
Share on other sites

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, αυτή τη στιγμή τα "Αγαπημένα πρόσωπα" έχουν απόλυτη προτεραιότητα, όπως δηλώνεται και στις σημειώσεις των πακέτων ομιλίας. Από 4/6 είτε καλείς "αγαπημένο πρόσωπο" είτε άλλο αριθμό, θα είναι το ίδιο πράγμα ως προς τη χρέωση ΑΝ έχεις ενεργό πακέτο ομιλίας. Μέχρι τότε είναι ένας μήνας, μπορεί και να υπάρξουν διευκρινίσεις...

 

 

Μπερδευτηκε πολυς κοσμος παντως ετσι οπως ειναι γραμμενη η ανακοινωση.

 

Και δεν εχω καταληξει, αν συμφερει τελικα τον πελατη, αν τραβα απο τα λεπτα ομιλιας του πακετου πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οδεύει προς κατάργηση η συγκεκριμένη υπηρεσία...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εγώ και η σύζυγος μου έχουμε κοσμοκάρτα και πρόσφατα πήρα για τους γιους μου 2 νένα νούμερα whatsup. Τα έχω όλα μαζί με σταθερό cosmote εντάξει σε cosmote one και τα παρακολουθώ από την εφαρμογή της cosmote στο δικό μου smartphone. Μπορώ να κατεβάσω στα smartphones των γιων μου την εφαρμογή του whatsup για να βλέπω καλύτερα τα πακέτα του whatsup ή μπορώ να βάζω πακέτα whatsup και από την εφαρμογή της cosmote; Στα smartphones των γιων μου μπορώ να κάνω login στο whatsup με τους κωδικούς που χρησιμοποιώ και για την cosmote, ή θα πρέπει να φτιάξω νέο λογαριασμό;
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογη whatsup στα κινητά τους.

Τα πακέτα ενεργοποιούνται και από το my cosmote αλλά reload it (bonus ανανέωσης), πάρε δώσε (ανταλλαγή) και πάρε μοίρασε (δώρο σε φίλους) γίνονται μόνο από το whatsup app.

Δεν συνδεεσαι με το cosmote id σου, η εφαρμογή Whatsup κάνει επαλήθευση με κωδικό μέσω sms.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο από κάποιον ιδιώτη που να πουλάει καρτοσυμβόλαια με καλύτερα πακέτα από το αν πάω απλώς σε καταστήμα cosmote, θυμάμαι παλιότερα υπήρχαν κάποιοι που έπαιρναν τηλέφωνα σαν εξωτερικοί συνεργάτες.Θέλω να κάνω μια κάρτα σε καρτοσυμβόλαιο.

 

 

21 0350 7760 τμήμα πωλήσεων της Cosmote υπάρχει μόνο, οι εξωτερικοί συνεργάτες ”κοπήκαν” με τις προσφορές!! Και γω που πήρα να ρωτήσω για καινούργια γραμμη σταθερου και 2 συμβολαια απο φορητότητα μου έδωσαν τιμες κανονικές χωρις εκπτώσεις.Οτι δίνουν στην σελίδα ακριβώς.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος που έκανε φορητότητα σε καρτοκινητό cosmote μετά από πόσες μέρες μετά από την λήψη του sms και από τον πάροχο δέκτη και πάροχο δότη ότι κατατέθηκε το αίτημα φορητότητας (σήμερα με διαφορά μιας ώρας μου έστειλαν sms και οι δύο πάροχοι) γίνεται η ενεργοποίηση της σιμ;

 

Εμένα μου ήρθαν τα μηνύματα 01/05 και η αλλαγή έγινε στις 06/05

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το combo δίνει πλέον 20gb για 15 μέρες bonus αντί για 3gb/15 μέρες. Μάλλον φάγανε κράξιμο για τις αλλαγές :p

 

Ναι, αλλά που το ενεργοποιείς; Ή επειδή διάλεξα αυτόματη ενεργοποίηση μου έδωσε μόνο τα 60 λεπτά προς όλους επιπλέον;

Link to comment
Share on other sites

Με την αυτόματη ανανέωση παίρνεις μόνο τα 60', τα 3GB (τώρα 20GB) δίνονται μόνο με την χειροκίνητη.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επέλεξα- ενεργοποίησα αυτόματη ενεργοποίηση κάθε μήνα, μετά έβαλα χρήματα και έγινε αυτόματα η ενεργοποίηση του πακέτου. Ωστόσο δεν μπήκε το μπόνους των 100 λεπτών. Θα γίνει στην επόμενη ανανέωση?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επέλεξα- ενεργοποίησα αυτόματη ενεργοποίηση κάθε μήνα, μετά έβαλα χρήματα και έγινε αυτόματα η ενεργοποίηση του πακέτου. Ωστόσο δεν μπήκε το μπόνους των 100 λεπτών. Θα γίνει στην επόμενη ανανέωση?

Για το πακέτο των 8,5€ αναφερεσαι; Θα έπρεπε να μπει. Πόσα λεπτά μπήκαν προς όλους;

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα αυτό το χάλι της Cosmote...να θες να κάνεις ανανέωση χρόνου μέσω εφαρμογής whats up και myCosmote και να μην μπορείς.... Μια ώρα προσπαθώ κι όλο δοκιμάστε αργότερα μου λέει...
Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα αυτό το χάλι της Cosmote...να θες να κάνεις ανανέωση χρόνου μέσω εφαρμογής whats up και myCosmote και να μην μπορείς.... Μια ώρα προσπαθώ κι όλο δοκιμάστε αργότερα μου λέει...

 

Εγώ έκανα πριν λίγο ανανέωση, δεν είχα κάποιο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει ενα θεμα στην ανανεωση χρονου.

Ειτε απο το pc στην αντιστοιχη ιστοσελιδα, ειτε μεσα απο την εφαρμογη, οταν προσπαθησω να πληρωσω με εναν λογαριασμο paypal για το δικο μου και υστερα για του πατερα μου, μου λεει οτι ξεπερασα το οριο επιτρεπομενων ανανεωσεων.

 

Ετσι, ειτε θα πρεπει να βαλω χρηματα μεσω paypal σημερα για τον εναν και αυριο στον αλλον, ή να πληρωσω στον εναν με paypal και στον αλλον με τον αριθμο χρεωστικης καρτας.

 

Δεν ξερω γιατι δεν δεχεται πληρωμη paypal για δυο κινητα την ιδια ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Από το cosmote.gr :

Με χρήση Paypal

- μια χρέωση ημερησίως με ανώτερο ημερήσιο ποσό 30 €

- τρεις χρεώσεις εβδομαδιαίως με ανώτερο συνολικό ποσό 60 €

- πέντε χρεώσεις μηνιαίως με ανώτερο συνολικό ποσό 100 €

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα αυτό το χάλι της Cosmote...να θες να κάνεις ανανέωση χρόνου μέσω εφαρμογής whats up και myCosmote και να μην μπορείς.... Μια ώρα προσπαθώ κι όλο δοκιμάστε αργότερα μου λέει...

 

σε τι τραπεζα σε συνδεεει να πληρωσεις με την καρτα σου; αμα θυμαμαι καλα στην εθνικη δεν ειναι;

μπορει να εχει θεμα , παντωσ σε pos της εθνικης εχω αντιμετωπισει σε δημο προβλημα τελευταιες ημερες του μηνα. Τωρα μπορει να υπαρχει αλλο κολλημα.

Εσυ με τι καρτα προσπαθεις ειναι της εθνικης;

οσο για το paypall γραφει εδω δεξια οτι : https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/topUp.jsp

Με χρήση Paypal

 

μια χρέωση ημερησίως με ανώτερο ημερήσιο ποσό 30 €

τρεις χρεώσεις εβδομαδιαίως με ανώτερο συνολικό ποσό 60 €

πέντε χρεώσεις μηνιαίως με ανώτερο συνολικό ποσό 100 €

 

καλο θα ειναι να δοκιμασεις με καρτα αλλης τραπεζης αμα αυτη σου δημιουργει προβληματα ή αμα εχεισ visa και εχει θεμα να βγαλεις mastercard ή το αντιστροφο.

Τελος επειδη ειχα πολυ παλια και εγω θεμα τα ειχα συνηθως με την visa οταν πηρα και την mastercard δεν ειχα προβληματα αλλα αυτο αφορουσε και την alpha bank χρεωστικη μου καρτα . Αλλα συνηθως οταν δεν μπορουσα να κανω ανανεωση τοτε με paypall ποτε δεν ειχα προβληματα . Δοκιμασε να διαγραψεις το ιστορικο του browser σου και να κανεις επανεκκινση μηπως εχει κολλησει κατι.

Τελος αμα δεν βγαλεις ακρη ανοιξε και ενα λογαριασμο στην Πειραιως και βγαλε και internet banking και καρτα χρεωστικη . Μπορεις ειτε μεσω ebanking με χρεωση λογαριασμου να λαβεις τον κωδικο με sms στο κινητο για παραδοσιακη ανανεωση ειτε να παρεις καρτα ανανεωσης απο ατμ . Εδω χανεις βεβαια το online bonus ανανεωσης αλλα ως εσχατη επιλογη στο αναφερω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Μια ερώτηση για όποιον ξέρεις. Η τηλεφωνική πώληση μετατροπής καρτοκινητου σε καρτοσυμβολαιο έχει δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών όπως η φορητότητα ή όχι;

Πούλησαν στο πεθερό μου ένα καρτοσυμβολαιο νομίζοντας αυτός ότι θα παραμείνει σε κάρτα και προσπαθώ να βρω μια άκρη. Ένας "προϊστάμενος" που μίλησε του είπε ότι δεν δικαιούται,προχωράει η διαδικασία, διαφορετικά τον απείλησε με πρόστιμο 250 ευρώ.

Υπάρχει κανονικότατα το δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών. Μου το έκαναν στην Vodafone αυτό, το να καλέσουν στον πάππου μου και να του το κάνουν καρτοσυμβολαιο, άλλα τους τρέλανα στα τηλεφωνά ( απο νούμερο χωρίς χρέωση) και το ακύρωσαν και μάλιστα έβαλαν να πάρει τηλέφωνο πίσω η "κυρία" που έκλεισε την "συμφωνία" με τον παππού μου, στο νούμερο του πάππου μου (στο οποίο απάντησα εγώ) για να μου πει οτι αυτή τα εξήγησε όλα σωστά στον πάππου μου και αυτός είπε ναι σε όλα. Ζήτησα το αντίγραφο ηχογράφησης της κλήσης που εγινε στον παππου μου οταν του πούλησαν το πακέτο και μου ειπαν να κάνω αίτημα σε κατάστημα για να παρω το αντιγραφο. Τελικα εναν μηνα μετα ήρθε λογαριαμος με χρέωση 0,17€ για 1 μέρα χρήσης του πακέτου που πούλησαν στο πάππου μου. Φυσικά ειχα ήδη ακυρώσει την καρτα και πηρα whats up (τωρα εγινε frog) στον παππου μου.

.
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνετε κανονικά στην εφαρμογή My Cosmote;

Από το πρωί δεν μπορώ να μπω.

 

edit: Είδα ότι πλέον βγάζει μήνυμα ότι κάνουν εργασίες, οπότε περιμένουμε...

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνετε κανονικά στην εφαρμογή My Cosmote;

 

Από το πρωί δεν μπορώ να μπω.

Όχι δεν μπορώ να συνδεθώ. Εμένα και χθες το βράδυ η γραμμή μου είχε θέμα (what's up). Κάποια στιγμή, για κάνα δεκάλεπτο σίγουρα, δεν είχα ίντερνετ αππ δεδομένα και να για μερικά λεπτά ούτε σήμα στο κινητό για κλήση !!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...