Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Αν αποθηκευσω την χρεωστική μου για να κάνω ανανέωση και κάποια στιγμή χρειαστεί ν' ανανεώσω με άλλη κάρτα, θα μπορέσω?
Ναι, μπορείς.

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεις. Αφού διαλέξεις ανανέωση με πιστωτική σου βγάζει τις αποθηκευμένες σου ή συνέχεια με άλλη κάρτα.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, μπορείς.

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σ' ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο πακέτο Gigaday, 3gb για 1 μέρα, με €1,5.

 

Μόλις εμφανίστηκε σε notification.

 

Και όπως έλεγε και στο 1γιγα/1€/24ωρο:

 

"Ενεργοποείται ακόμα και όταν δεν έχεις διαθέσιμο υπόλοιπο, με χρέωση στην επόμενη ανανέωση που θα κάνεις!"

 

Μεγάλη μαγκιά η συγκεκριμένη ευκολια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Μια ερώτηση για όποιον ξέρεις. Η τηλεφωνική πώληση μετατροπής καρτοκινητου σε καρτοσυμβολαιο έχει δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών όπως η φορητότητα ή όχι;

Πούλησαν στο πεθερό μου ένα καρτοσυμβολαιο νομίζοντας αυτός ότι θα παραμείνει σε κάρτα και προσπαθώ να βρω μια άκρη. Ένας "προϊστάμενος" που μίλησε του είπε ότι δεν δικαιούται,προχωράει η διαδικασία, διαφορετικά τον απείλησε με πρόστιμο 250 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Μια ερώτηση για όποιον ξέρεις. Η τηλεφωνική πώληση μετατροπής καρτοκινητου σε καρτοσυμβολαιο έχει δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών όπως η φορητότητα ή όχι;

Πούλησαν στο πεθερό μου ένα καρτοσυμβολαιο νομίζοντας αυτός ότι θα παραμείνει σε κάρτα και προσπαθώ να βρω μια άκρη. Ένας "προϊστάμενος" που μίλησε του είπε ότι δεν δικαιούται,προχωράει η διαδικασία, διαφορετικά τον απείλησε με πρόστιμο 250 ευρώ.

 

Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις ευκολα κατι...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις ευκολα κατι...

 

Από την στιγμή που είναι εξ αποστάσεως πώληση δεν θα έπρεπε λογικά να έχει δικαίωμα υπαναχώρησης ή έστω να ισχύει η σύμβαση όταν σου στείλουν τα χαρτιά να υπογράψεις;

Θα πάρω αύριο την eett να ρωτήσω.

Μου αρέσει που τους είχα πει κιολας να μην συνεχίζουν την συνομιλία σε τέτοια τηλεφωνήματα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Μια ερώτηση για όποιον ξέρεις. Η τηλεφωνική πώληση μετατροπής καρτοκινητου σε καρτοσυμβολαιο έχει δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών όπως η φορητότητα ή όχι;

Πούλησαν στο πεθερό μου ένα καρτοσυμβολαιο νομίζοντας αυτός ότι θα παραμείνει σε κάρτα και προσπαθώ να βρω μια άκρη. Ένας "προϊστάμενος" που μίλησε του είπε ότι δεν δικαιούται,προχωράει η διαδικασία, διαφορετικά τον απείλησε με πρόστιμο 250 ευρώ.

 

Παπατζες σου λενε. Διατηρεις κανονικά το δικαίωμα της υπαναχώρησης εφ οσον η σύμβαση εγινε απο απόσταση.

MM1418Y.png

 

Το screenshot ειναι απο το εξης εγγραφο της ΕΕΤΤ: https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/downloads/Informative_Documentation/EETT.pdf&ved=2ahUKEwj_7peMzJ_pAhWwQEEAHZUMC2EQFjAAegQIAxAB&usg=AOvVaw3PyskJ66663OKBAnUd2Fn1

 

Αν τους αναφερεις το σχετικό αρθρο και τους τονισεις το οτι να παραπλανήσουν ηλικιωμενο σχετικα με το δικαιωμα υπαναχώρησης, θα λακκισουν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Να επικοινωνήσει απευθείας με την κοσμοτε, να τους δώσει τον αριθμό του κινητού και να τους πει ότι υπήρξε παραπλάνηση και να ακυρωθεί οποιαδήποτε αλλαγή αλλιώς θα το καταγγείλει.
Link to comment
Share on other sites

Να επικοινωνήσει απευθείας με την κοσμοτε, να τους δώσει τον αριθμό του κινητού και να τους πει ότι υπήρξε παραπλάνηση και να ακυρωθεί οποιαδήποτε αλλαγή αλλιώς θα το καταγγείλει.

 

Update.

Επικοινώνησε ο πεθερός μου με την Cosmote. Του είπαν ότι έχει δικαίωμα υπαναχώρησης,αν και δεν φαινόταν ακόμα το αίτημα στο σύστημα άφησαν σημείωση στο φάκελο του να μην προχωρήσει καμία αλλαγή στην σύνδεση του και μάλιστα τον παρότρυναν να συνδεθεί στα παράπονα.

 

Μίλησε με τα παράπονα και εκεί αφού κατέγραψαν την ιστορία του είπαν να μην ανησυχεί από την στιγμή που δεν έχει υπογράψει κάτι . Αν σε περίπτωση στείλει παρ όλα αυτά η συνεργάτιδα εταιρεία κάτι , να μην δεχτεί να παραλάβει και να μην υπογράψει τίποτα.

 

Θέλω να πιστεύω ότι τελείωσε εδώ η ιστορία. Βέβαια του είπα να έχει το νου μην έρθει κάνα μήνυμα που να λέει ότι ενεργοποιήθηκε το καρτοσυμβολαιο.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει, αλλά μου είχαν αλλάξει το πρόγραμμά μου ADSL από απλό σε Hybrid μέσω τηλεφώνου. Τα χαρτιά που παρέλαβα μιλούσαν για υπαναχώρηση 14 ημερών λόγω ότι η αλλαγή έγινε τηλεφωνικά. Την 4η ημέρα ζήτησα ακύρωση της μετατροπής και όλα έγιναν με ένα τηλεφώνημα στο 13888, χωρίς καμία χρέωση.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Αυτό. Δεν χρειάζεται υπογραφή. Σε ρωτάει και απαντάς με επιβεβαίωση τηλεφωνικά. Έχει την ίδια ισχύ γιατί σε προειδοποιούν πρώτα.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε κατι με τις κλησεις προς τους αριθμους που ειναι δηλωμενοι ως 'αγαπημενα προσωπα';

 

Ναι, από τον Ιούνιο θα τραβάνε πρώτα χρόνο από ενεργό πρόγραμμα ομιλίας και μετά τα 0.02€ ανά λεπτό ομιλίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Προσπαθώ ακόμα να δω τι με συμφέρει και ποια μου ταιριάζουν σαν πακέτα στην Cosmoκάρτα και είμαι μεταξύ δύο επιλογών:

 

1η επιλογή:

Cosmoκάρτα Combo ή Combo Max

Σύμφωνα με τους όρους, λεπτά ομιλίας και MB μεταφέρονται αν ανανεώσω στο ίδιο πακέτο πριν λήξει.

Screenshot-20200507-121223-gr-cosmote-myaccount-widget.jpg

 

2η επιλογή:

Συνδυασμός

α) Cosmoκάρτα Voice & SMS

b) Giga Month (2GB για ένα μήνα)

Σύμφωνα με τους όρους, τα MB του Giga Month μεταφέρονται στον επόμενο μήνα αν ανανεώσω στο ίδιο πακέτο πριν λήξει.

Screenshot-20200507-121103-gr-cosmote-myaccount-widget.jpg

 

Δεν βλέπω να αναγράφεται το ίδιο και για το Cosmoκάρτα Voice & SMS ομως (για τα λεπτά ομιλίας).

Screenshot-20200507-121031-gr-cosmote-myaccount-widget.jpg Screenshot-20200507-122838-gr-cosmote-myaccount-widget.jpg

 

Γνωριζει κανείς -έστω εμπειρικά- αν μεταφέρονται και σε αυτό το πακέτο (Cosmoκάρτα Voice & SMS) τα λεπτά ομιλίας στον επόμενο μήνα;

 

p.s. εννοείται ότι το Combo η το Combo Max θα με συνέφερε αν έδινε περισσότερα GB. Τα 20Gb bonus που δίνει λογικά είναι προσωρινή προσφορά και μόνο για 14 μέρες, οπότε λογικά είναι αυτά που θα καταναλώνει πρώτα και μετά θα μένεις με 800 MB για τις υπόλοιπες 16 μέρες του μήνα, αν καταλαβαίνω σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μηνα:

Α) πόση ομιλία χρειάζεσαι

Β) πόσο ίντερνετ χρειάζεσαι

Γ) πόσα sms χρειαζεσαι

Δ) πόσα χρήματα διαθέτεις

 

Καλημέρα !

Πριν το κάνω καρτοκινητό, είχα συμβόλαιο (άρα δεν υπήρχε το 3λεπτο στις κλήσεις).

 

Το average των τελευταίων 13 μηνών ήταν το παρακάτω:

Κλήσεις (προς όλους): 320 min

Όγκος δεδομένων: 1,1 GB

SMS: 34

 

Το maximum κατανάλωσης που είχα ever μέσα σε αυτούς τους 13 μήνες ήταν:

Κλήσεις (προς όλους): 540 min

Όγκος δεδομένων: 2GB (αν και σε έναν άλλο συγκεκριμένο μήνα είχα ξεφύγει και πάνω από αυτό λόγω πολλών ημερών σε νοσοκομείο και εκεί είχα αγοράσει έξτρα GB, αλλά ήταν εξαίρεση)

SMS: 60

 

Για το συμβόλαιο είχα φτάσει να πληρώνω 30 με 34 ευρώ το μήνα. Θα ήθελα με την κάρτα να μείνω κάτω από τα 18 - 20 € το μήνα.

Φίλους με Whats'up δεν έχω... γι' αυτό προτίμησα Cosmoκάρτα. Παρεμπιπτόντως πλέον όσους έχουν Viber τους καλώ εκεί, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι πάντα ΟΚ καθότι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι έχουν κι εκείνοι διαθέσιμα megabytes (και πολλοί δεν γνωρίζουν ότι η κατανάλωση του Viber σε δεδομενα είναι μικρή).

Link to comment
Share on other sites

Το what's up έχει το combo που είναι ίδιο με της κοσμοκαρτας στα 10€, το οποίο εάν το κάνεις αυτόματο θα πάρεις δώρο 60' δηλαδή σύνολο 360'. Σε κάθε ονλαιν ανανέωση με χρεωστική παίρνεις 1,2gb δώρο για έναν μήνα με το what's up. Δεν ξέρω τι μπόνους δίνει η κοσμοκαρτα.

Εάν θέλεις ομιλία ανά δευτερόλεπτο, με 9€ αγοράζεις στο φρογκ 3 πακέτα των 120'. Εάν θυμάμαι καλά δίνεις 4,44€ για 2gb για 25 μέρες. Θα πρέπει να αγοράσεις και πακέτο sms.

Link to comment
Share on other sites

Το what's up έχει το combo που είναι ίδιο με της κοσμοκαρτας στα 10€, το οποίο εάν το κάνεις αυτόματο θα πάρεις δώρο 60' δηλαδή σύνολο 360'. Σε κάθε ονλαιν ανανέωση με χρεωστική παίρνεις 1,2gb δώρο για έναν μήνα με το what's up. Δεν ξέρω τι μπόνους δίνει η κοσμοκαρτα.

Εάν θέλεις ομιλία ανά δευτερόλεπτο, με 9€ αγοράζεις στο φρογκ 3 πακέτα των 120'. Εάν θυμάμαι καλά δίνεις 4,44€ για 2gb για 25 μέρες. Θα πρέπει να αγοράσεις και πακέτο sms.

 

Η Cosmoκάρτα στις ανανεώσεις δίνει αυτα:

 

111111.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε κατι με τις κλησεις προς τους αριθμους που ειναι δηλωμενοι ως 'αγαπημενα προσωπα';

 

Ναι, από τον Ιούνιο θα τραβάνε πρώτα χρόνο από ενεργό πρόγραμμα ομιλίας και μετά τα 0.02€ ανά λεπτό ομιλίας.

 

Θα τραβάνε χρόνο ανά τρίλεπτο όπως είναι στα ενεργά πακέτα ή ανά λεπτό ομιλίας (η ελάχιστη χρέωση θα είναι τρίλεπτη με άλλα λόγια);

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Αρα λιγοτερα. Βλεπεις τι σε συμφέρει και επιλέγεις. Εαν θελεις περισσοτερη ομιλια αγοραζεις περισσοτερα πακετα ή πας σε καρτοκινητό άλλης εταιρίας που δινει 500' με 12€ ή 700' με 15€ (συν καποια σμσ και data)
Link to comment
Share on other sites

Αρα λιγοτερα. Βλεπεις τι σε συμφέρει και επιλέγεις. Εαν θελεις περισσοτερη ομιλια αγοραζεις περισσοτερα πακετα ή πας σε καρτοκινητό άλλης εταιρίας που δινει 500' με 12€ ή 700' με 15€ (συν καποια σμσ και data)

 

Σ' ευχαριστώ για το feeback.

Με τα έως τώρα δεδομένα, θα δοκιμάσω τον συνδυασμό

 

α) Cosmoκάρτα Voice & SMS

b) Giga Month (2GB για ένα μήνα)

 

που μου δίνει 350 λεπτα προς όλους, 50 sms προς όλους και 2GB δεδομένα και νομίζω με 17 € σύνολο με καλύπτει (για αρχή και βλέπουμε).

Απλά θα προτιμούσα να είμαι σίγουρος ότι και τα λεπτά του πακέτου "Cosmoκάρτα Voice & SMS" μεταφέρονται στον επόμενο μήνα.

Ίσως θα είχε νόημα να απευθυνθώ και στο chat της cosmote μπας και μου επιβεβαιώσουν κι από κει τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Update:

Στους όρους του πακέτου στην εφαρμογή δεν το γράφει.

Στο site της Cosmote το βρηκα. Οποτε λογικά ολα οκ.

 

https://www.cosmote.gr/pdf/TermsConditions/oroi-proypothesis-pros-ethnika-diktya.pdf

 

 

 

Σ' ευχαριστώ για το feeback.

Με τα έως τώρα δεδομένα, θα δοκιμάσω τον συνδυασμό

 

α) Cosmoκάρτα Voice & SMS

b) Giga Month (2GB για ένα μήνα)

 

που μου δίνει 350 λεπτα προς όλους, 50 sms προς όλους και 2GB δεδομένα και νομίζω με 17 € σύνολο με καλύπτει (για αρχή και βλέπουμε).

Απλά θα προτιμούσα να είμαι σίγουρος ότι και τα λεπτά του πακέτου "Cosmoκάρτα Voice & SMS" μεταφέρονται στον επόμενο μήνα.

Ίσως θα είχε νόημα να απευθυνθώ και στο chat της cosmote μπας και μου επιβεβαιώσουν κι από κει τι παίζει.

 

Δεν έχω κοσμοκαρτα, οπότε μη σου πω κάτι λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Θα τραβάνε χρόνο ανά τρίλεπτο όπως είναι στα ενεργά πακέτα ή ανά λεπτό ομιλίας (η ελάχιστη χρέωση θα είναι τρίλεπτη με άλλα λόγια);

 

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, αυτή τη στιγμή τα "Αγαπημένα πρόσωπα" έχουν απόλυτη προτεραιότητα, όπως δηλώνεται και στις σημειώσεις των πακέτων ομιλίας. Από 4/6 είτε καλείς "αγαπημένο πρόσωπο" είτε άλλο αριθμό, θα είναι το ίδιο πράγμα ως προς τη χρέωση ΑΝ έχεις ενεργό πακέτο ομιλίας. Μέχρι τότε είναι ένας μήνας, μπορεί και να υπάρξουν διευκρινίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...