Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 είναι λίγο όμως. Στα 10 είναι μια χαρά κατά την γνώμη μου

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχουμε ακόμα την ωριμότητα ως καταναλωτικό κοινό και ως κοινωνία να μας δώσουν απεριόριστα σε προσιτή τιμή ή δωρεάν και να μην το ξεσκίσουμε.

Ιδανικό για μένα θα ήταν ένα αισθητά πιο μεγάλο πακέτο απ' το μέγιστο που προσφέρει αυτή τη στιγμή το What's Up, σε σχετικά δελεαστική τιμή, ώστε και όσοι θέλουν τον όγκο και την ταχύτητα να μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να δίνουν γελοία υψηλό αντίτιμο, και ταυτόχρονα να μη δίνεται κίνητρο στους σαχλαμαράκηδες-τσαμπατζήδες να ξεσκίζουν το bandwidth

 

Π.χ. στο What's up ένα πακέτο με 20€/20-30GB θα ήταν ιδανικό πιστεύω. Εγώ θα τα έδινα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

2 είναι λίγο όμως. Στα 10 είναι μια χαρά κατά την γνώμη μου

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς στα 10 είναι καλό σχεδόν για τα πάντα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Aπο οσες δοκιμες εχω κανει, οντως υπαρχει πτωση της ταχυτητας αυτες τις μερες, ειδικα το upload εχει μειωθει πολυ. Βεβαια πραγματικη εικονα εχει μονο η ιδια η εταιρια.

 

Μακαρι να δουμε πακετο με πολλαααα data & λογικο κοστος μετα τις γιορτες.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

2 είναι λίγο όμως. Στα 10 είναι μια χαρά κατά την γνώμη μου

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για απλό browsing και διάβασμα του feed στο FB και για προβολή σαχλοιστοριών στο Instagram:p μια χαρά είναι και το 1 Mbps:p

Εν πάσει περιπτώσει, ασχέτως της ταχύτητας, κάνει ένα καλό crash test η Cosmote για το δίκτυό της, το οποίο προς το παρόν φαίνεται πως δεν παρέδωσε πνεύμα, σε γενικές γραμμές, με εξαίρεση κάποια μικρά προβληματάκια κατά τόπους. Τα δεδομένα που θα εξαχθούν ίσως είναι χρήσιμα για να δοθούν διαφοροποιημένα πακέτα με κατηγοριοποίηση των πελατών, ανάλογα τη χρήση (κάτι που θα ήταν το πιο επιθυμητό).

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα που θα εξαχθούν ίσως είναι χρήσιμα για να δοθούν διαφοροποιημένα πακέτα με κατηγοριοποίηση των πελατών, ανάλογα τη χρήση (κάτι που θα ήταν το πιο επιθυμητό).

 

Ακριβώς όπως το είπες. Άντε να δούμε τι συμβόλαια θα ανακοινώσουν στην cosmote μετά από το όλο θέμα που τρέχει τώρα ώστε να δούμε που θα κινηθούμε γιατί μας τα έχει κάνει τσουρέκια η άλλη με το απεριόριστο του 1mbps με τιμή χώμα μαζί με σταθερό :lol:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε ακόμα την ωριμότητα ως καταναλωτικό κοινό και ως κοινωνία να μας δώσουν απεριόριστα σε προσιτή τιμή ή δωρεάν και να μην το ξεσκίσουμε.

Ιδανικό για μένα θα ήταν ένα αισθητά πιο μεγάλο πακέτο απ' το μέγιστο που προσφέρει αυτή τη στιγμή το What's Up, σε σχετικά δελεαστική τιμή, ώστε και όσοι θέλουν τον όγκο και την ταχύτητα να μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να δίνουν γελοία υψηλό αντίτιμο, και ταυτόχρονα να μη δίνεται κίνητρο στους σαχλαμαράκηδες-τσαμπατζήδες να ξεσκίζουν το bandwidth

 

Π.χ. στο What's up ένα πακέτο με 20€/20-30GB θα ήταν ιδανικό πιστεύω. Εγώ θα τα έδινα.

Προσωπικά αν ήταν να δώσω 20€ θα ήμουν ικανοποιημένος με 200gb και με ελάχιστο όριο ταχύτητας τα 10mbps.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε ακόμα την ωριμότητα ως καταναλωτικό κοινό και ως κοινωνία να μας δώσουν απεριόριστα σε προσιτή τιμή ή δωρεάν και να μην το ξεσκίσουμε.

Ιδανικό για μένα θα ήταν ένα αισθητά πιο μεγάλο πακέτο απ' το μέγιστο που προσφέρει αυτή τη στιγμή το What's Up, σε σχετικά δελεαστική τιμή, ώστε και όσοι θέλουν τον όγκο και την ταχύτητα να μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να δίνουν γελοία υψηλό αντίτιμο, και ταυτόχρονα να μη δίνεται κίνητρο στους σαχλαμαράκηδες-τσαμπατζήδες να ξεσκίζουν το bandwidth

 

Π.χ. στο What's up ένα πακέτο με 20€/20-30GB θα ήταν ιδανικό πιστεύω. Εγώ θα τα έδινα.

 

Μάλιστα, πουλάνε δηλαδή το 1gb 8,5€ για να μας προστατεύσουν από την ανωριμότητα που μας διακρίνει... :shifty:

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις με ποιόν τρόπο θα ξεσκιστεί το bandwidth από "τσαμπατζήδες" στο υποτιθέμενο πακέτο που θα αγοράζουμε;

Ή έχεις την εντύπωση ότι η cosmote καθιέρωσε 10ημερο απεριόριστο free πακέτο από δω και μπρος;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν ήταν να δώσω 20€ θα ήμουν ικανοποιημένος με 200gb και με ελάχιστο όριο ταχύτητας τα 10mbps.

 

Δε νομίζω να δούμε ποτέ τέτοια προσφορά στα ελληνικά δίκτυα.

 

Μάλιστα, πουλάνε δηλαδή το 1gb 8,5€ για να μας προστατεύσουν από την ανωριμότητα που μας διακρίνει... :shifty:

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις με ποιόν τρόπο θα ξεσκιστεί το bandwidth από "τσαμπατζήδες" στο υποτιθέμενο πακέτο που θα αγοράζουμε;

Ή έχεις την εντύπωση ότι η cosmote καθιέρωσε 10ημερο απεριόριστο free πακέτο από δω και μπρος;

Είπα εγώ ότι το πακέτο 1GB με 8.5€ είναι φτηνό; ΕΙΠΑ;;; :mad:

Νομίζεις ότι δεν υπάρχουν τυπάδες που βάζουν απεριόριστα και το έχουν ξεσκίσει στο tethering και torrenting / θέαση βίντεο με τις ώρες για όλη την παρέα;

Προφανώς αγνοείς τη νεοελληναράδικη νοοτροπία. Ή απλά την αποδέχεσαι.

Πάω πάσο, αλλά προσωπικά δεν κλείνω τα μάτια μου που βλέπω εδώ και μέρες.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν ήταν να δώσω 20€ θα ήμουν ικανοποιημένος με 200gb και με ελάχιστο όριο ταχύτητας τα 10mbps.

 

απεριόριστο φωνή , ομιλία, δεδομένα με ελάχιστη τα 10mbps από 35-50 ευρώ και φυσικά tethering.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε δει ήδη 100gb/10 ευρώ έστω και αν χρειάζεται να είσαι guru :lol: στο παιχνιδάκι..
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή στο κέντρο του Βόλου:

...

Cosmote What's Up 9 down 13 up.

 

Όλα καλά όλα ανθηρά προφανώς για κάποιους. :rolleyes:

Edited by Vasileios
άλλο δίκτυο
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

απεριόριστο φωνή , ομιλία, δεδομένα με ελάχιστη τα 10mbps από 35-50 ευρώ και φυσικά tethering.

 

Δεν θα παίξουν ποτέ τέτοια πακέτα πολύ απλά διότι ελέγχουν απόλυτα την αγορά.

 

Εχουμε δει ήδη 100gb/10 ευρώ έστω και αν χρειάζεται να είσαι guru :lol: στο παιχνιδάκι..

 

Ναι και το υπόλοιπο εξάμηνο τι κάνεις;

Το γελοίο είναι ότι αυτό που αναφέρεις είναι max 90gb με το όριο που υπάρχει, τα υπόλοιπα "πουρμπουάρ".:lol:

Μιλάμε για πραγματικό μόνιμο πακέτο χωρίς να κάνεις ακροβατικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε νομίζω να δούμε ποτέ τέτοια προσφορά στα ελληνικά δίκτυα.

 

 

Είπα εγώ ότι το πακέτο 1GB με 8.5€ είναι φτηνό; ΕΙΠΑ;;; :mad:

Νομίζεις ότι δεν υπάρχουν τυπάδες που βάζουν απεριόριστα και το έχουν ξεσκίσει στο tethering και torrenting / θέαση βίντεο με τις ώρες για όλη την παρέα;

Προφανώς αγνοείς τη νεοελληναράδικη νοοτροπία. Ή απλά την αποδέχεσαι.

Πάω πάσο, αλλά προσωπικά δεν κλείνω τα μάτια μου που βλέπω εδώ και μέρες.

 

Ε ναι αυτό εννοείς ότι δεν είμαστε ώριμοι για πολλά giga.

Άσε τι κάνουν οι τυπάδες τώρα στην xmas προσφορά.

Εγώ σε ρώτησα για το υποθετικό πακέτο που έθιξες.

Θα το αγοράζεις και εσύ στην x τιμή, και ο "τζαμπατζής" στην ίδια x τιμή.

Αλλά αυτός θα είναι "τζαμπατζής";

Πως θα γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω συμβόλαιο παλαιό (όπως μου είπαν) και πληρώνω 27-29€ τον μήνα. Σε αυτά τα λεφτά μου δίνουν 400 λεπτά ομιλίας, 400 sms και 2gb internet.

Θέλω να το κάνω κάρτα με λιγότερα χρήματα, κ η χρήση θα είναι βασικά για ίντερνετ, max 5 sms τον μήνα κ λίγες κλήσεις.

Τι πακέτο θα πρέπει να ανανεώνω; Είχα δει και μια διαφήμιση , μέσα σε ένα σχολείο ένας που έβαζε τα χρήματα κατά το δοκούν μέσα από μια μπάρα.

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αυτό εννοείς ότι δεν είμαστε ώριμοι για πολλά giga.

Άσε τι κάνουν οι τυπάδες τώρα στην xmas προσφορά.

Εγώ σε ρώτησα για το υποθετικό πακέτο που έθιξες.

Θα το αγοράζεις και εσύ στην x τιμή, και ο "τζαμπατζής" στην ίδια x τιμή.

Αλλά αυτός θα είναι "τζαμπατζής";

Πως θα γίνεται αυτό;

 

Ο τζαμπατζής είναι αυτός που έβαλε με ένα easy transfer 5€ στο καρτοκινητό του και ταΐζει μέσω tethering όλη την παρέα με τα απεριόριστα μιας και μόνο γραμμής.

Προφανώς και δε θα αγοράσει πακέτο δεδομένων επί μόνιμου βάσεως. Ευκαιριακοί πελάτες με λίγα λόγια, που εκτονώνουν τα κόμπλεξ τους στο συγκεκριμένο ευκαιριακό απεριόριστο πακέτο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μην το βλέπετε έτσι. Αν και συμφωνώ με τον panosz75,ας πούμε ότι υπάρχουν συνδρομητές με διαφορετικές ανάγκες. Θα μπορούσαν λοιπόν οι εταιρίες να δημιουργήσουν προφίλ συνδρομητών με βάση τα στοιχεία που συγκεντρώνουν από τη χρήση του δικτύου και κατόπιν να βγάλουν πακέτα που θα αφορούν συγκεκριμένη χρήση με συγκεκριμένη ταχύτητα και, σε ορισμένα από αυτά, συγκεκριμένο όριο χρήσης. Έτσι θα εκλείψουν και αυτοί οι συνδρομητές που ακούν τσάμπα και σκέφτονται ότι είναι ευκαιρία να ξεζουμίσουν το δίκτυο για 10 μέρες και θα κάνουν πιο άνετα τη δουλειά τους όσοι χρειάζεται να κάνουν δουλειά πραγματικά.
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις σε διάφορα σημεία της πόλης... Καστοριά!

WhatsUp, με Cosmote eSIM!

 

Cosmote-Speedtest.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω συμβόλαιο παλαιό (όπως μου είπαν) και πληρώνω 27-29€ τον μήνα. Σε αυτά τα λεφτά μου δίνουν 400 λεπτά ομιλίας, 400 sms και 2gb internet.

 

Θέλω να το κάνω κάρτα με λιγότερα χρήματα, κ η χρήση θα είναι βασικά για ίντερνετ, max 5 sms τον μήνα κ λίγες κλήσεις.

 

Τι πακέτο θα πρέπει να ανανεώνω; Είχα δει και μια διαφήμιση , μέσα σε ένα σχολείο ένας που έβαζε τα χρήματα κατά το δοκούν μέσα από μια μπάρα.

Αν το κανείς whatsup βάζοντας 10 ευρώ το μήνα θα σου μενουν 8.93 ευρώ καθαρά. Με αυτά θα βάλεις το auto combo call them all με 8.5 ευρώ και θα έχεις 300 λεπτά προς όλους, 400 λεπτά προς whatsup, 200 sms προς όλους, 400 sms προς whatsup και 200 mb. Επιπλέον εξαργυρωνοντας τον κωδικό reloadit που θα πάρεις δώρο θα έχεις και 1200mb mb για ένα μήνα. Και άλλα 100mb από το πάρε μοίρασε. Σύνολο 1500 mb. Απλώς πρέπει να είσαι λίγο εξοικοιωμενος με τα smartphone και να κατεβάσεις την εφαρμογή του whatsup για να τα κάνεις αυτά. Δεν ξέρω αν σου καλύπτει τις ανάγκες αυτό. Αν όχι καλό είναι να αναφέρεις τι ακριβώς ψάχνεις
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η ελάχιστη χρέωση ανα κλήση θα ειναι 3΄και οχι 1΄οπως το συμβόλαιο. Αυτό που αναφέρεις με την μπάρα ειναι το diy πακέτο https://www.whatsup.gr/paketa/DIY
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις σε διάφορα σημεία της πόλης... Καστοριά!

WhatsUp, με Cosmote eSIM!

 

Cosmote-Speedtest.png

 

 

Φαίνεται εκεί δεν έχουν βάλει πολλοί απεριόριστα data γι'αυτό έχεις τέτοιες ταχύτητες.

Το δίκτυο πάντως στέκεται καλά ακόμη και με 4Mpbs που σημαίνει ότι υπάρχουν περιθώρια αύξησης bandwidth σε συνδυασμό με απεριόριστα λεπτά,sms,data max 10mpbs.

Edited by rob21
Link to comment
Share on other sites

Από συμβόλαιο έκανες τη μεταφορά;

 

Από το ένα what's up στο άλλο. Κάρτα βάζω στο ένα 12€ και στέλνω στο άλλο 5€ και έτσι γίνεται ανανέωση

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανείς whatsup βάζοντας 10 ευρώ το μήνα θα σου μενουν 8.93 ευρώ καθαρά. Με αυτά θα βάλεις το auto combo call them all με 8.5 ευρώ και θα έχεις 300 λεπτά προς όλους, 400 λεπτά προς whatsup, 200 sms προς όλους, 400 sms προς whatsup και 200 mb. Επιπλέον εξαργυρωνοντας τον κωδικό reloadit που θα πάρεις δώρο θα έχεις και 1200mb mb για ένα μήνα. Και άλλα 100mb από το πάρε μοίρασε. Σύνολο 1500 mb. Απλώς πρέπει να είσαι λίγο εξοικοιωμενος με τα smartphone και να κατεβάσεις την εφαρμογή του whatsup για να τα κάνεις αυτά. Δεν ξέρω αν σου καλύπτει τις ανάγκες αυτό. Αν όχι καλό είναι να αναφέρεις τι ακριβώς ψάχνεις

 

Με τα smartphoneτο έχω.

Οκ. Οπότε αν χρειάζομαι extra MB , βάζω κ αλλά 8,5€ με το giga month κ έχω αλλά 3 από ότι βλέπω.

Αν δεν τα καταναλώσω ολα ,συνεχίζω τον επόμενο μήνα έτσι;

Πρώτα καταναλώνω το giga month και στη συνέχεια τα του πακέτο;

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Με τα smartphoneτο έχω.

 

Οκ. Οπότε αν χρειάζομαι extra MB , βάζω κ αλλά 8,5€ με το giga month κ έχω αλλά 3 από ότι βλέπω.

 

Αν δεν τα καταναλώσω ολα ,συνεχίζω τον επόμενο μήνα έτσι;

 

Πρώτα καταναλώνω το giga month και στη συνέχεια τα του πακέτο;

Καταναλώνονται πάντα αυτά που λήγουν πρώτα. Φαίνεται μέσα από την εφαρμογή αν πατήσεις τον κύκλο με τα mb. Ότι δεν καταναλώνετε μεταφέρετε με έγκαιρη ενεργοποίηση ΊΔΙΟΥ πακέτου.
Link to comment
Share on other sites

Τα ΜΒ του giga month και των πακέτων ομιλίας combo γίνονται ένα, συνεπώς αν βάλεις τον επόμενο μήνα το combo θα μεταφερθούν και τα ΜΒ από το giga month.
Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο πάντως στέκεται καλά ακόμη και με 4Mpbs που σημαίνει ότι υπάρχουν περιθώρια αύξησης bandwidth σε συνδυασμό με απεριόριστα λεπτά,sms,data max 10mpbs.

 

Προφανώς και για απλό browsing και όχι μόνο, 4 Mbps είναι μια χαρά, αλλά δε φτάνει για κάτι παραπάνω. Το δίκτυο δεν το θες μόνο για browsing/social media κλπ, αλλά και για μεταφορά αρχείων, θέαση βίντεο κλπ. Άρα δεν παίζει κατ' εμέ να παγιωθεί αυτή η κατάσταση, ακόμα και σε 10-15 Mbps να κάτσει η μπίλια επί μονίμου βάσεως. Ελπίζω ότι μετά το πέρας της σαχλαμάρας των τζαμπατζήδων θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Edited by Vasileios
προσωπικοί χαρακτηρισμοί.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...