Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου έστειλαν ένα κοδικο για reload λόγω γενεθλίων ξέρει κάποιος τι μπορεί να έχει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε έχει "χαλάσει", επειδή σίγουρα δε χρησιμοποιείς τον what's up αριθμό σου και από τις ανανεώσεις, έχεις μαζέψει τεράστιο ποσό. Αν όντως τον χρησιμοποιούσες, δε θα είχες αυτό το τεράστιο ποσό. Απλό.

 

Δεν είναι έτσι. Έχω μόνο μια κάρτα στο κινητό μου και είναι κόσμο κάρτα.

Δεν έχω δεύτερο αριθμό. Βάζω δύο κάρτες το μήνα.

Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι τα απεριόριστα για 10 μέρες. Απλά δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί η κοσμοτε θεωρεί τα λεφτά μας λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν ένα κοδικο για reload λόγω γενεθλίων ξέρει κάποιος τι μπορεί να έχει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τα ιδια που δινει και ο κανονικος οταν κανεις ανανεωση με 16ψηφιο κωδικο απο περιπτερο κλπ. Οχι τα διπλασια που δινει η online ανανεωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. Έχω μόνο μια κάρτα στο κινητό μου και είναι κόσμο κάρτα.

 

Δεν έχω δεύτερο αριθμό. Βάζω δύο κάρτες το μήνα.

 

Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι τα απεριόριστα για 10 μέρες. Απλά δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί η κοσμοτε θεωρεί τα λεφτά μας λεφτά της.

Αφού δεν σε ενδιαφέρει, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνεις θέμα.

Έδωσε μια προσφορά, με έναν όρο. Αν χρησιμοποιείς τον αριθμό και βάζεις κάρτα τακτικά, ή θα μπορείς να πάρεις την προσφορά όπως είσαι αν έχεις ανανεώσει πρόσφατα, ή θα κάνεις λίγο νωρίτερα μια ανανέωση που θα σου χρειαζόταν έτσι κι αλλιώς, αν πραγματικά θες το 10ημερο με απεριόριστα. Αν δεν το θες, δεν κάνεις τίποτα και δε σε επηρεάζει.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. Έχω μόνο μια κάρτα στο κινητό μου και είναι κόσμο κάρτα.

Δεν έχω δεύτερο αριθμό. Βάζω δύο κάρτες το μήνα.

Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι τα απεριόριστα για 10 μέρες. Απλά δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί η κοσμοτε θεωρεί τα λεφτά μας λεφτά της.

 

Ωραία που είναι το πρόβλημα τότε αφού έχεις βάλει 2 κάρτες μάλιστα τον Δεκέμβρη;

Εάν όχι, και έχεις ανανεώσει τον Νοέμβριο, αναγκαστικά θα πρέπει να βάλεις τον Γενάρη ούτως ή άλλως.

Αν κάνεις ανανέωση 01/01 θα την πάρεις τότε την προσφορά.

 

Τις πρώτες μέρες υπήρχαν αναφορές ότι κάποιοι μπόρεσαν να την ενεργοποιήσουν παρόλο που δεν εκπλήρωναν τον όρο.

Όπως επίσης και άτομα που δεν έχουν κάνει "καθαρή" ανανέωση αλλά μεταφορά υπολοίπου από άλλο αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. Έχω μόνο μια κάρτα στο κινητό μου και είναι κόσμο κάρτα.

Δεν έχω δεύτερο αριθμό. Βάζω δύο κάρτες το μήνα.

Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι τα απεριόριστα για 10 μέρες. Απλά δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί η κοσμοτε θεωρεί τα λεφτά μας λεφτά της.

 

Αφού βάζεις 2 κάρτες το μήνα, πού υπάρχει το πρόβλημα με τη συγκεκριμένη προσφορά; Ειλικρινής ερώτηση.

 

Όλες οι εταιρείες θεωρούν τα λεφτά μας λεφτά τους.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τα ΜΒ από το reload που παίρνουμε με την ανανέωση χρόνου ομιλίας, καταναλώνονται στη Ε.Ε.;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΜΒ από το reload που παίρνουμε με την ανανέωση χρόνου ομιλίας, καταναλώνονται στη Ε.Ε.;
Οχι. Σε περιαγωγή παίζουν τα αγορασμενα πακέτα και τα πάρε μοίρασε
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεει "ανανεωση" εννοειται "χρημάτων", πού κολλάμε τώρα;

 

Αν έλεγε "ανανέωση" θα μπορούσε να εννοεί το οτιδήποτε . Αλλά όπως ήδη έχει γραφτεί καθαρά Ελληνικά γράφει η Cosmote.

Συγκεκριμένα το κείμενο λέει "Προϋπόθεση ενεργοποίησης της προσφοράς να έχει γίνει ανανέωση οποιασδήποτε αξίας >=10€ μετά την 01/12/2019."

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μεταφορά 5€ με easy transfer

και πήρα την προσφορά

EXEIΣ AΠEPIOPIΣTA MB ΓIA 10 HMEPEΣ. KAΛO ΣEPΦAPIΣMA!

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιησε κανεις τα απεριοριστα να μας πει πως παει;

 

και αν καπου μπορει να δει αν υπαρχει τελικα καποιο οριο;

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιησε κανεις τα απεριοριστα να μας πει πως παει;

 

 

 

και αν καπου μπορει να δει αν υπαρχει τελικα καποιο οριο;

Στην περιοχή μου Χαλκιδική δουλεύει μια χαρά. Εξαρτάται την περιοχή. Πάντως όριο δεν έχει. Απλώς υπάρχει μια προειδοποίηση στα ψιλά γράμματα ότι σε περίπτωση κατάχρησης μπορεί να στο κόψουν. Κοινώς αν το κάνεις διαμοιρασμό με όλη την πολυκατοικία σου. Αν το χρησιμοποιείς σαν άνθρωπος είσαι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μεταφορά 5€ με easy transfer

και πήρα την προσφορά

EXEIΣ AΠEPIOPIΣTA MB ΓIA 10 HMEPEΣ. KAΛO ΣEPΦAPIΣMA!

 

Από συμβόλαιο έκανες τη μεταφορά;

Link to comment
Share on other sites

Btw απο οτι βλεπω τελος απο φετος το xmas.cosmote.gr ... Ναι, μας εδωσε τα απεριοριστα αλλα και τα αλλα δωρακια ηταν πολυ σημαντικα. Για εμενα που εχει 0,25 :wacko: το sms (ναι, πολυ κοσμος στελνει ακομα sms και καλα κανει) ηταν ωραιο αυτες τις γιορτες. Και ηξερα κοσμο ο οποιος μου ζηταγε και του εστελνα χρονο ομιλιας. Τεσπα, ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το λάθος να βγω κέντρο Βόλου ... και βλαστήμησα την ώρα και τη στιγμή. Φουλ σήμα 4G+ στο κινητό μου με Cosmote what's up, σε σημεία κανονικά πιάνει κατά μέσο όρο 50-60 Mbps, τώρα 4-4,5 με το ζόρι.

Προσωπικά σκεφτόμουν να ανανεώσω χρόνο ομιλίας νωρίτερα από το κανονικό και να βάλω τα απεριόριστα, αλλά με τίποτα. Αυτό το πράγμα είναι ξεφτίλα, κι ελπίζω να είναι όντως δοκιμαστικό, γιατί δε γίνεται να συνεχίσει έτσι το δίκτυο χριστουγεννιάτικα. :down:

Edited by Vasileios
αναφορά σε άλλη εταιρεία.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αντε να περάσει ο καιρός μέχρι 10/1, να πάει πάλι 8.5€ 2gb και να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι :p
Link to comment
Share on other sites

Btw απο οτι βλεπω τελος απο φετος το xmas.cosmote.gr ... Ναι, μας εδωσε τα απεριοριστα αλλα και τα αλλα δωρακια ηταν πολυ σημαντικα. Για εμενα που εχει 0,25 :wacko: το sms (ναι, πολυ κοσμος στελνει ακομα sms και καλα κανει) ηταν ωραιο αυτες τις γιορτες. Και ηξερα κοσμο ο οποιος μου ζηταγε και του εστελνα χρονο ομιλιας. Τεσπα, ολα καλα.

 

Μπες στο http://www.dosms.gr για να έχεις φθηνό sms. Υπάρχει και εφαρμογή με αναζήτηση στο google.

Link to comment
Share on other sites

Btw απο οτι βλεπω τελος απο φετος το xmas.cosmote.gr ...

 

Και πέρυσι τα δώρα τα είχαν δώσει στο my cosmote και το whatsup app, είχε 500ΜΒ και 500' για 7 μέρες αν δεν κάνω λάθος. Δεν είχε sms. Φέτος λογικά δεν θα δώσουν ούτε αυτά, γιατί συνήθως ξεκινούσε νωρίτερα η προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το λάθος να βγω κέντρο Βόλου χωρίς το 4G WiFi hotspot μου με την κάρτα Vodafone και βλαστήμησα την ώρα και τη στιγμή. Φουλ σήμα 4G+ στο κινητό μου με Cosmote what's up, σε σημεία κανονικά πιάνει κατά μέσο όρο 50-60 Mbps, τώρα 4-4,5 με το ζόρι.

Προσωπικά σκεφτόμουν να ανανεώσω χρόνο ομιλίας νωρίτερα από το κανονικό και να βάλω τα απεριόριστα, αλλά με τίποτα. Αυτό το πράγμα είναι ξεφτίλα, κι ελπίζω να είναι όντως δοκιμαστικό, γιατί δε γίνεται να συνεχίσει έτσι το δίκτυο χριστουγεννιάτικα. :down:

 

Επειδή τελείως τυχαία σήμερα έχω βλάβη στο σταθερό μου (Wind) έπρεπε να έχω οπωσδήποτε Internet στο κατάστημά μου και κάνω hotspot το κινητό μου Cosmote. Ok, δεν φυσάει, αλλά λειτουργεί αρκετά φυσιολογικά, χωρίς να σέρνεται ιδιαίτερα. Κ.Καρτάλη. Με 3xCA.

Σε ένα πρόχειρο speedtest που έκανα έπιασα με b7 + b3 + b20 κάπου στα 4 Mbps down

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται με το easy transfer; παίρνει κάποιος απεριόριστο με easy transfer;

 

Δεδομένου ότι η μεταφορά από 5€ και πάνω ανανεώνει το χρόνο ομιλίας κανονικά, δεν βλέπω λόγο να μην λειτουργεί. Απλά μιας έπιασαν πάλι οι φοβίες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται με το easy transfer; παίρνει κάποιος απεριόριστο με easy transfer;

 

Νομιζω ότι υπάρχει ένα θέμα με το easy transfer που η cosmote δεν το έχει σκεφτεί και προς το παρών φαίνεται να δουλεύει. Τουλάχιστον σε what's up δικού μου προσώπου ενεργοποίησα κανονικά την προσφορά παρόλο που έχει να βάλει κάρτα από Ιανουάριο 2019 (από τότε μόνο μεταφορές υπολοιπου γίνονται) και αυτό "μάλλον" οφείλεται ότι στις 4/12 του μετέφερα 5ευρω και αυτό λογίζεται σαν ανανέωση γιατί ξεκλειδώνει τα πάρε μοίρασε και μεταφέρει την ημερομηνία λήξεως στους επόμενους δύο μήνες! Επίσης αυτό βλέπω να επιβεβαιώνεται και από άλλους άρα φαίνεται να ισχύει! Γι αυτό όσοι δεν θέλετε να βάλετε κάρτα για να πάρετε την προσφορά απλά βρείτε κάποιον να σας μεταφέρει 5€!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τελείως τυχαία σήμερα έχω βλάβη στο σταθερό μου (Wind) έπρεπε να έχω οπωσδήποτε Internet στο κατάστημά μου και κάνω hotspot το κινητό μου Cosmote. Ok, δεν φυσάει, αλλά λειτουργεί αρκετά φυσιολογικά, χωρίς να σέρνεται ιδιαίτερα. Κ.Καρτάλη. Με 3xCA.

Σε ένα πρόχειρο speedtest που έκανα έπιασα με b7 + b3 + b20 κάπου στα 4 Mbps down

 

Ε, εντάξει, δεν έχει τα χάλια που είχε τις προάλλες, αλλά 4-5 Mbps δεν τα λες αξιοπρεπή ταχύτητα για τα δεδομένα του καλύτερου δικτύου της χώρας.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ε, εντάξει, δεν έχει τα χάλια που είχε τις προάλλες, αλλά 4-5 Mbps δεν τα λες αξιοπρεπή ταχύτητα για τα δεδομένα του καλύτερου δικτύου της χώρας.

 

Σίγουρα. Προσωπικά είμαι κατά του απεριόριστου, διότι πέφτουν όλοι με τα μούτρα επειδή είναι τσάμπα και αυτό δεν επιτρέπει σε όσους θέλουν το internet για δουλειά να το χρησιμοποιήσουν όπως θα έπρεπε.

Εναλλακτικά, ας βάλουν κόφτη (τύπου ταχύτητα max 2 Mbps στα απεριόριστα) για να μπορούμε οι υπόλοιποι να κάνουμε τη δουλειά μας αξιοπρεπώς.

 

Συμφωνώ όμως πως τα χθεσινά χάλια δεν τα έχει σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...