Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από μια ζωή συμβόλαια τις όλες διαδικασίες δεν τις καταλαβαίνω στο 100%. Έχετε κάνει διδακτορικό ε!!!

Μήπως να πάρω κανέναν σας τηλέφωνο να μου το εξηγήσει)))

Ίσως πάω στο you της βοντα μιας και βλέπω ότι δεν εχει τόσες διαδικασίες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ενταξει, δεν τα εχω ξανακανει και δεν μου φενεται εντελως κατανοητο αλλα οκ θα τα καταφερω.

ερωτησεις.

- το παρε μοιρασε το κανεις απο το κινητο σου η μπορει να γινει για καθε νουμερο και απο το internet με καποιο τροπο?

το ρωταω γιατι το δευτερο νουμερο δεν ειναι στα δικα μου χερια αλλα στην επαρχια οπου ειναι αδυνατον να τα κανει ο κατοχος, πραγμα που σημαινει οτι ολο αυτο για το 2ο νουμερο δεν μπορει να γινει.

- οπως καταλαβα λοιπον τα data ερχονται απο δωρα απο τις δυο δεκαρες καρτες που θα μπουν. οποτε με το 17.86-8.5 για το auto combo call the all εχουμε υπολοιπο στην καρτα 9.36. σωστα??

εστω οτι με φτασουν τα λεπτα ομιλιας.

αυτο σημαινει οτι με τα 9,36 που ειναι ηδη στην καρτα με φτανουν για τον επομενο μηνα για το επομενο auto combo call the all (η εστω να θελει 1€ παραπανω για να βγουν τα ψιλα για το φπα). τι γινεται ομως με τα data ??

- θα παραμεινουν ως εχουν?

- εαν στην επομενη ενεργοποιηση βαλω μονο ενα auto combo call the all θα εχω απο το ενα relload τα 3,2 gb για ενα μηνα+το υπολοιπο απο το προγουμενο ?

 

αν και δεν ειναι του παροντος θεματος, ειδα οτι υπαρχει το vodafone you, το οποιο εχει διάφορα, αλλά με 12,50+φπα εχεις 500 προς ολους, 50SMS και 1GB. αυτο μετα απο 1-2 μηνες οπου θα γινει μια καβα με ισως +1 ακομα 12,50+φπα, τοτε μαζεύονται αρκετα και χωρις να κανω διαδικασιες.

δεν ξερω, ακομα ειμαι μπερδεμενος...

…βασικές πρακτικές Cosmo-καρτών:

• Κανονική ανανέωση χρηματικού υπολοίπου

• ½ανανέωση… εκ μεταφοράς

• Ενεργοποίηση πακέτων & δη κατά παραγγελίαν

με το "ρολάρισμα" των αντιστοίχων παροχών τους επαναλαμβάνοντας την κάθε διαδικασία εντός χρόνου ισχύος τους· εν προκειμένω επαναφόρτωση@βασικό σου νούμερο, μόνον διαμοιρασμό Δεδομένων@απομακρυσμένο & έλεγχο ποικίλων δυνατοτήτων τους μέσω σχετικών εφαρμογών —τ' ανάλογα προγράμματα ανταγωνιστικού καρτοκινητού, εφόσον ¿απαιτούν? μηνιαία επανενεργοποίηση, ελάχιστα εξυπηρετούν τον 2° αριθμό:offtopic:

Edited by w@P
⚠️Εξελίξεις…
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω μια προνομιακή κάρτα what's up, την οποία την έβαλα σε μια παλιά συσκευή και την έδωσα στην ανήλικη κόρη μου.

Η χρησιμότητα της κάρτας επί του παρόντος θα είναι αποκλειστικά και μόνο για να γίνεται κάποια υποτυπώδης επικοινωνία (είτε μέσω αναπάντητης είτε μέσω viber), εν είδει "ενημέρωσης", κατά την είσοδο και έξοδο του παιδιού από την πολυκατοικία στην οποία είναι το φροντιστήριό του.

Όπως αντιλαμβάνεστε και μέχρι να αρχίσει να κάνει κανονική χρήση του τηλεφώνου, μας ενδιαφέρει να μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας, με το ελάχιστο δυνατό κόστος.

Όπως τα υπολόγισα, η πλέον ενδεδειγμένη και οικονομική λύση είναι το να μπαίνει μια κάρτα των 10€ ανά δίμηνο και στο τέλος του πρώτου μήνα να ενεργοποιώ το πακέτο του προνομιακού. Έτσι, τον μεν πρώτο μήνα θα έχει το 1.2 gb του reload it και το χρηματικό υπόλοιπο της κάρτας, τον δε δεύτερο θα έχει τα 1.500' και το 1.5 gb. Άρα, θα μου κοστίζει 5€ ανά μήνα.

Υπάρχει άλλη οικονομικότερη λύση; Εάν η ενεργοποίηση του πακέτου γίνει λίγο πριν τη λήξη του διμήνου και φυσικά προτού χαθεί το ποσό της κάρτας (άρα με μια κάρτα να βγάζουμε 3 μήνες), υπάρχει καποια πατέντα για να έχουμε τον δεύτερο μήνα είτε δεδομένα είτε λεπτά ομιλίας (καθώς τα δεδομένα του reload it θα έχουν λήξει);

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω μια προνομιακή κάρτα what's up, την οποία την έβαλα σε μια παλιά συσκευή και την έδωσα στην ανήλικη κόρη μου.

Η χρησιμότητα της κάρτας επί του παρόντος θα είναι αποκλειστικά και μόνο για να γίνεται κάποια υποτυπώδης επικοινωνία (είτε μέσω αναπάντητης είτε μέσω viber), εν είδει "ενημέρωσης", κατά την είσοδο και έξοδο του παιδιού από την πολυκατοικία στην οποία είναι το φροντιστήριό του.

Όπως αντιλαμβάνεστε και μέχρι να αρχίσει να κάνει κανονική χρήση του τηλεφώνου, μας ενδιαφέρει να μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας, με το ελάχιστο δυνατό κόστος.

Όπως τα υπολόγισα, η πλέον ενδεδειγμένη και οικονομική λύση είναι το να μπαίνει μια κάρτα των 10€ ανά δίμηνο και στο τέλος του πρώτου μήνα να ενεργοποιώ το πακέτο του προνομιακού. Έτσι, τον μεν πρώτο μήνα θα έχει το 1.2 gb του reload it και το χρηματικό υπόλοιπο της κάρτας, τον δε δεύτερο θα έχει τα 1.500' και το 1.5 gb. Άρα, θα μου κοστίζει 5€ ανά μήνα.

Υπάρχει άλλη οικονομικότερη λύση; Εάν η ενεργοποίηση του πακέτου γίνει λίγο πριν τη λήξη του διμήνου και φυσικά προτού χαθεί το ποσό της κάρτας (άρα με μια κάρτα να βγάζουμε 3 μήνες), υπάρχει καποια πατέντα για να έχουμε τον δεύτερο μήνα είτε δεδομένα είτε λεπτά ομιλίας (καθώς τα δεδομένα του reload it θα έχουν λήξει);

Η πατέντα που μπορείς να κάνεις τον δεύτερο μήνα είναι το "πάρε μοίρασε" που προϋποθέτει όμως την ύπαρξη δεύτερου what's up απο το οποίο θα στείλεις 300mb στο προνομιακό.

Ο αποστολέας πρέπει να έχει κάνει ανανέωση όμως.

Το καλό είναι ότι εφόσον έχει κάνει ανανέωση η χρονική περίοδος που έχει στη διάθεσή του για να στείλει τα 300 είναι αρκετά μεγάλη (60 ημέρες)

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετο διαβασμα εδω μεσα αλλα και στο ιντετ νομιζω πως καταλαβα το τι γινεται και το πως δουλευει το συστημα. το whatup νομιζω δινει περισσοτερα data παρα ομιλια ενω το you της vodafone περισσοτερη ομιλια. δεν με πολυ πειραζει, απλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι το δευτερο νουμερο ειναι ηλικιωμένου και δεν θελω να τον προβληματισω στο να μαθει την εφαρμογη για να ενεργοποιει τα πκετα στο whatsup. ενω στο αντίστοιχο της vodafone μπορω να τα κανω εγω μεσω web. Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο σάιτ, στο κομμάτι που λέει: "Έλα στην Κοσμοτέ" βάλε τον αριθμό του κινητού σου και θα σας καλέσουν. Με κούριερ θα λάβεις τη Σιμ κάρτα και θα πληρώσεις και 10 ευρώ νομίζω...

 

Αυτό το έκανα, την προηγούμενη βδομάδα, Πέμ, Παρ και Σαβ. Κανένας δεν μου τηλεφωνησε

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η πατέντα που μπορείς να κάνεις τον δεύτερο μήνα είναι το "πάρε μοίρασε" που προϋποθέτει όμως την ύπαρξη δεύτερου what's up απο το οποίο θα στείλεις 300mb στο προνομιακό.

Ο αποστολέας πρέπει να έχει κάνει ανανέωση όμως.

Το καλό είναι ότι εφόσον έχει κάνει ανανέωση η χρονική περίοδος που έχει στη διάθεσή του για να στείλει τα 300 είναι αρκετά μεγάλη (60 ημέρες)

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπάρχει άλλο ένα ενεργό what's up στο σπίτι, το οποίο ανανεώνεται κανονικά κάθε μήνα. Οπότε αυτό που μου προτείνεις είναι μια καλή λύση!

Μια απορία μονο... Τα 300 mb που θα στείλει ο άλλος αριθμός αφαιρούνται από τα δικά του;

Link to comment
Share on other sites

Στο πάρε μοίρασε έχεις διαθέσιμα 300mb για αποστολή. Δεν αφαιρούνται από το υπόλοιπο του πακέτου σου απλά είναι διαθέσιμα για αποστολή μετά από κάθε ανανέωση στην συγκεκριμένη ενότητα στην εφαρμογή. Επιλέγεις ως 3 άτομα (ίδιους ή διαφορετικούς αριθμούς) και παίρνουν από 100-300 mb ο καθένας
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλο ένα ενεργό what's up στο σπίτι, το οποίο ανανεώνεται κανονικά κάθε μήνα. Οπότε αυτό που μου προτείνεις είναι μια καλή λύση!

Μια απορία μονο... Τα 300 mb που θα στείλει ο άλλος αριθμός αφαιρούνται από τα δικά του;

Στο πάρε μοίρασε έχεις διαθέσιμα 300mb για αποστολή. Δεν αφαιρούνται από το υπόλοιπο του πακέτου σου απλά είναι διαθέσιμα για αποστολή μετά από κάθε ανανέωση στην συγκεκριμένη ενότητα στην εφαρμογή. Επιλέγεις ως 3 άτομα (ίδιους ή διαφορετικούς αριθμούς) και παίρνουν από 100-300 mb ο καθένας
Όπως τα λέει ο φίλος....

Αλλά να προσθέσουμε και κάτι που ξεχάσαμε...

Αυτός που κάνει "πάρε μοίρασε" όχι μόνο στέλνει 3x100mb αλλά κερδίζει και 100mb ο ίδιος.

Άρα εάν μόλις το προνομιακό δεχθεί τα 3x100 , εκείνη τη στιγμή στείλει προς κάποιον τα δικά του 3x100 , αυτό σημαίνει ότι τον δεύτερο μήνα θα έχει 400mb για 30 ημέρες...

Δεν γνωρίζω όμως κατά πόσο θα του φτάνουν.....

Αυτό θα το κρίνεις εσύ...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok.

Με βοηθήσατε και οι δύο.

Για τη δουλειά που το θέλουμε, μια χαρά θα βολευτουμε με τα 300 mb.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μονο σε καταστημα μου ειπαν από 13897

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πότε στο είπαν;

Γιατί εμένα μου ειπαν να καλέσω το 13897 για να ενημερωθώ για τη διαδικασια

Κάλεσα και εκεί με ενημερωσαν οτι εδώ και ενάμισι χρόνο η διαδικασία αυτή γίνεται ΜΌΝΟ σε καταστημα και με την προϋπόθεση ότι υπάρχει διαθέσιμη Sim

 

Εχει δεν έχει μια εβδομάδα. Όταν ευκαιρεσω θα ανεβασω screenshot.

Link to comment
Share on other sites

Κοσμοκάρτα, τουλάχιστον το δευτερεύον, γι' αυτόματες ενεργοποιήσεις +ολικού πακέτου μετά προγραμματισμένων ανανεώσεων υπολοίπου -μέσω πιστωτικών|χρεωστικών καρτών- απ' τη Γενική mycosmote εφαρμογή, άνευ SMS ταυτοποίησης & ετέρων δυσχερειών· με ή χωρίς χρηματικές μεταφορές, αναλόγως επιθυμητών παροχών των διαφόρων χρηστών —π.χ €30+ όσα χρη@κύριο & «μετάγγιση» €20/2μηνο@άλλο

ή

άπαξ ρύθμισή τους ως οιονεί +βόλαια… όρα άνωθι↑:yinyang:

Link to comment
Share on other sites

Κοσμοκάρτα, τουλάχιστον το δευτερεύον, γι' αυτόματες ενεργοποιήσεις +ολικού πακέτου μετά προγραμματισμένων ανανεώσεων υπολοίπου -μέσω πιστωτικών|χρεωστικών καρτών- απ' τη Γενική mycosmote εφαρμογή, άνευ SMS ταυτοποίησης & ετέρων δυσχερειών· με ή χωρίς χρηματικές μεταφορές, αναλόγως επιθυμητών παροχών των διαφόρων χρηστών —π.χ €30+ όσα χρη@κύριο & «μετάγγιση» €20/2μηνο@άλλο

 

ή

 

άπαξ ρύθμισή τους ως οιονεί +βόλαια… όρα άνωθι↑:yinyang:

Τι γράφεις? Χρειαζόμαστε λεξικό να καταλάβουμε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε. Ακόμα και με γραμμική Β' ίσως έβγαζε ευκολότερα νόημα.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Εχει δεν έχει μια εβδομάδα. Όταν ευκαιρεσω θα ανεβασω screenshot.

 

Τι εννοείς;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.εχω μια καρτα whtas up που δεν την εχω ενεργοποιήσει.πανω στην.συσκευασια γραφει οτι ισχυρι εωσ 4/11 . Στο myote όμως γραφει οτι το υπόλοιπο 0,25 που εχει μεσα ληγει το 2035. Τι ισχυει; μεχρι ποτε μπορω να την ενεργοποιήσω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.εχω μια καρτα whtas up που δεν την εχω ενεργοποιήσει.πανω στην.συσκευασια γραφει οτι ισχυρι εωσ 4/11 . Στο myote όμως γραφει οτι το υπόλοιπο 0,25 που εχει μεσα ληγει το 2035. Τι ισχυει; μεχρι ποτε μπορω να την ενεργοποιήσω;

 

Μέχρι 4/11 μπορείς να ενεργοποιήσεις τον αριθμό, όταν τον ενεργοποιήσεις και βάλεις κάρτα τα χρήματα θα ισχύουν για δύο μήνες

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;

 

Συγγνώμη, εννοούσα πως πριν μια εβδομάδα μίλησα με εξυπηρέτηση και με παραπέμψανε στο 13897 για φορητότητα εξ αποστάσεως.

 

Ιδου και η συνομιλία:

 

ooO2sgf_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=medium5g06AlB_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=medium

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, εννοούσα πως πριν μια εβδομάδα μίλησα με εξυπηρέτηση και με παραπέμψανε στο 13897 για φορητότητα εξ αποστάσεως.

 

Δεν το αμφισβητω, αλλα και προχθες και σημερα μιλησα μαζι τους, με το 13897, και μου δηλωσαν κατηγορηματικα οτι η φορητοτητα καρτοκινητου γινεται αποκλειστικά απο καταστημα Γερμανός, ή Cosmote

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν το αμφισβητω, αλλα και προχθες και σημερα μιλησα μαζι τους, με το 13897, και μου δηλωσαν κατηγορηματικα οτι η φορητοτητα καρτοκινητου γινεται αποκλειστικά απο καταστημα Γερμανός, ή Cosmote

 

Δεν έθεσα θέμα αμφισβήτησης, προς θεού. Αλλά οτι τι, κάνουν τηλεφωνική φορητότητα για συμβόλαια και όχι για καρτοκινητά; Τι μ@λ@κίες μας τσαμπουνάνε; Μήπως θέλουν λίγο ύψωση τόνου φωνής; Πρόκειται και εγώ σε μερικές ημέρες να κάνω φορητότητα τηλεφωνικά, να ξέρω να επαναφέρω τα ατσάλινα νεύρα που χρησιμοποιούσα οταν μιλούσα με την εξυπηρέτηση της Wind.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οδηγός ανάγνωσης :

+= συν

@= στο

 

Ναι σωστά, τα σύμβολα είναι το πρόβλημα κι όχι τα λοιπά ακαταλαβίστικα αρχαΐζοντα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...