Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Δύο απορίες που έχω κάνα χρόνο τώρα που έχω 4G συσκευή αλλά δεν έχω πιάσει ποτέ όπου κι αν βρέθηκα στην Ελλάδα.

1. Παίζει τελικά ρόλο και η ηλικία της SIM; Προσωπικά σε αυτό καταλήγω μιας που η SIM μου είναι στην καλύτερη από το 09. Το μήνυμα 4G το έχω στείλει στο σχετικό νούμερο και μου λέει πως είναι ενεργοποιημένο. Στη χειροκίνητη αναζήτηση μου βρίσκει το 4G της cosmote αλλά ακόμα και σε αυτό να συνδεθώ με H+ παίζω πάντα.

2. Η άλλη μου σκέψη ήταν αν ευθύνεται το ότι χρησιμοποιώ κυρίως τα mb που δίνονται κάθε μήνα στο φοιτητικό. Υπάρχουν ακόμα αυτοί οι περιορισμοί στην cosmote όπου με κάποια πακέτα δικαιούσαι 4G ενώ με άλλα όχι (μέσα σε αυτά και τα μηνιαία του φοιτητικού); Δοκίμασα πάντως και πριν κάποιο καιρό κάποιο αγορασμένο πακέτο αλλά πάλι 4G δεν είδα.

Αν ισχύει μόνο το 1 να το δώσω το 7πόσο είναι για αντικατάσταση sim αλλά αν είναι και το 2 δεν υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Περιορισμός πλέον δεν υπάρχει,σε όλα τα πακέτα δίνει κανονικά (3g) edit 4g . Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

O father μου έχει πρόγραμμα Cosmote Mobile Basic. Μπορώ με sms να του "ζητήσω" 6 ευρώ (και οχι 10 που ειναι η κανονικη ανανέωση στον αριθμό μου - αφού το 5 άρι το κόψαν) και να ανανεώσω κανονικά για ακόμα ενα 2 μηνο?

 

Μιλώ για το easy transfer με το γνωστο μηνυμα στο 1219 (απ το κινητο μου) 6 ΑΠΟ 697ΧΧΧΧΧΧΧ

 

Εχω whats up

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Λογικα μπορείς. Εγω χθες ανανεωσα wu απο wu με 5€ κανονικά

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικα μπορείς. Εγω χθες ανανεωσα wu απο wu με 5€ κανονικά

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σ ευχαριστώ. Θα πρέπει να ενεργοποιήσω εγώ ή και εκείνος την υπηρεσια με καποιο sms? Διοτι εστειλα μηνυμα ενεργοποιησης απ το κινητο του και γραψε οτι δεν ειναι διαθεσιμη τωρα η υπηρεσια ή ότι δεν υπαρχει ή κατι τετοιο τελος παντων (δεν θυμαμαι ακριβως γιατι το σβησα)

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Περιορισμός πλέον δεν υπάρχει,σε όλα τα πακέτα δίνει κανονικά 3g.
Σίγουρα εκ παραδρομής το έγραψες, 4G.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ. Θα πρέπει να ενεργοποιήσω εγώ ή και εκείνος την υπηρεσια με καποιο sms? Διοτι εστειλα μηνυμα ενεργοποιησης απ το κινητο του και γραψε οτι δεν ειναι διαθεσιμη τωρα η υπηρεσια ή ότι δεν υπαρχει ή κατι τετοιο τελος παντων (δεν θυμαμαι ακριβως γιατι το σβησα)
Δε γνωρίζω

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι μήνυμα έστειλες? Η μεταφορα ειναι εξ'ορισμού ενεργοποιημένη σε όλους
Link to comment
Share on other sites

Τι μήνυμα έστειλες? Η μεταφορα ειναι εξ'ορισμού ενεργοποιημένη σε όλους

 

Δεν θυμαμαι ποιο ειναι η αληθεια. Ίσως να βρηκα καποιο λινκ παλιό και να με μπερδεψε (καπου έλεγε πως ερχεται ενας κωδικός sms στο κινητο μέσω του σμς και καπως έτσι γινεται η ενεργοποιηση).

 

Anyway θα δοκιμάσω απο το δικο μου κινητο στις 27/1/19 που ληγει το υπολοιπο μου να στειλω το μηνυμα για easy transfer. Θα δειξει.

 

Υ.Γ Ααα εδω το βρηκα https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/easy_transfer.html

 

1ο Βήμα: Ενεργοποιείς την Υπηρεσία στέλνοντας με SMS ΕΤ στο 1219. Αυτόματα θα λάβεις SMS με το PIN χρήσης της Υπηρεσίας. Αυτό το βήμα το κάνεις μόνο μια φορά και δε θα χρειαστεί να το επαναλάβεις ξανά.

 

Το κανα απ το κινητο του father (εχει συμβολαιο Cosmote Mobile Basic) και γραφει: Η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη αυτη τη στιγμη. Παρακαλω προσπαθηστε αργοτερα..

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

H μεταφορά υπολοίπου 5€ απο wu σε wu συνεχίζει να μεταφέρει την λήξη του υπολοίπου 2 μήνες μετά και την φραγή στους 3

Το ίδιο και από cosmoκαρτα σε cosmoκαρτα, παρά τις σημειώσεις για ελάχιστο 6€.

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσά που μπορεί να ζητήσει ένας συνδρομητής Καρτοκινητής COSMOTE είναι 2€, 5€ ή 10€ από συνδρομητή καρτοκινητού COSMOTE , 5€, 10€, 15€, 20€ και 30€ από συνδρομητή Καρτοσυμβολαίου COSMOTE & 6€, 10€, 15€, 20€ και 30€ από συνδρομητή συμβολαίου COSMOTE.

Τα ποσά που μπορεί να μεταφέρει ένας συνδρομητής Καρτοκινητής COSMOTE σε συνδρομητή καρτοκινητού COSMOTE είναι 2€, 5€ ή 10€.

Για χρήση της Υπηρεσίας κάλεσε δωρεάν το 1350. Εναλλακτικά για να μεταφέρει κάποιος συνδρομητής καρτοκινητής COSMOTE σε κάποιο άλλο συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE θα πρέπει να στείλει δωρεάν μήνυμα (SMS) στο 1219 γράφοντας το ποσό που είναι επιθυμητό να μεταφερθεί, τη λέξη ΣΤΟ και τον αριθμό COSMOTE στον οποίο θα μεταφερθεί το ποσό. Αντίστοιχα για να ζητήσει κάποιος συνδρομητής καρτοκινητής COSMOTE μεταφορά ποσού από άλλο συνδρομητή COSMOTE, θα πρέπει να στείλει δωρεάν μήνυμα (SMS) στο 1219 γράφοντας το ποσό που είναι επιθυμητό να μεταφερθεί, τη λέξη ΑΠΟ και τον αριθμό COSMOTE από τον οποίο ζητείται η μεταφορά.

Το ποσό μεταφέρεται ολόκληρο στον αποδέκτη συνδρομητή καρτοκινητής, χωρίς αφαίρεση φόρου κινητής τηλεφωνίας ή άλλη χρέωση.

Ο συνδρομητής Καρτοκινητής ο οποίος γίνεται αποδέκτης της μεταφοράς δεν χρεώνεται.

Ο συνδρομητής Καρτοκινητής μπορεί να λάβει έως 4 μεταφορές ανά ημερολογιακό μήνα και να μεταφέρει αντίστοιχα έως 4 μεταφορές ανά ημερολογιακό μήνα.

Τα ποσά από μεταφορές χρόνου ομιλίας από 6€ & πάνω, επεκτείνουν την ημερομηνία λήξης του υπολοίπου και την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού του συνδρομητή Καρτοκινητής που λαμβάνει το χρηματικό ποσό.

Το όριο των αιτημάτων που μπορούν να πραγματοποιηθούν από συνδρομητή Καρτοκινητής είναι 6/ημέρα ή 18/μήνα.

Η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή Συμβολαίου COSMOTE λογίζεται σαν τυπική ανανέωση χρόνου ομιλίας ενώ η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE ή Καρτοσυμβολαιου θεωρείται μεταφορά χρηματικού υπολοίπου και όχι ανανέωση χρόνου ομιλίας και συνεπώς δεν αποδίδονται τα όποια προνόμια συνδέονται με την ανανέωση χρόνου ομιλίας.

Οι συνδρομητές καρτοκινητής έχουν αυτόματα προενεργοποιημένη την υπηρεσία COSMOTE Easy Transfer . Σε περίπτωση που ο εν λογω συνδρομητής επιθυμεί να την απενεργοποιήσει και να μην λαμβάνει ή να μην στέλνει χρόνο ομιλίας πρέπει να στείλει γραπτό μήνυμα (SMS) στον αριθμό 1219 με λεκτικό OFF ET. Για επανεργοποίηση ο συνδρομητής πρέπει να καλέσει εκ νέου το 1350.

O συνδρομητής καρτοκινητής ο οποίος έχει λάβει χρήματα μέσω της υπηρεσίας Easy Transfer από άλλο συνδρομητή καρτοκινητής, δεν θα μπορεί να μεταφέρει οποιοδήποτε ποσό σε άλλο συνδρομητή καρτοκινητής, εάν πρώτα δεν πραγματοποιήσει ανανέωση χρόνου ομιλίας.

O συνδρομητής καρτοκινητής δεν θα μπορεί να μεταφέρει οποιοδήποτε ποσό σε άλλο συνδρομητή καρτοκινητής, αν δεν έχει πραγματοποιήσει ανανεώσεις συνολικής αξίας 20€ και άνω τους τελευταίους 4 μήνες (120 ημέρες)https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTEEASYTRANSFERde2dc6b9-c6d8-4a8a-9c4e-f7b4528b073d

Edited by gilera1973
Link to comment
Share on other sites

Apo wuats up se wuats up γινετε με ενα απλα μηνημα αλλα Τα ποσά από μεταφορές χρόνου ομιλίας από 6€ & πάνω, επεκτείνουν την ημερομηνία λήξης του υπολοίπου και την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού του συνδρομητή Καρτοκινητής που λαμβάνει το χρηματικό ποσό.https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTEEASYTRANSFERde2dc6b9-c6d8-4a8a-9c4e-f7b4528b073d

 

Από what's up σε what's up δεν υπάρχει ποσό 6€. Μόνο 2€, 5€ και 10€. Άρα μόνο με τα 10€ επεκτείνεται ο χρόνος ομιλίας;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ποιο ειναι η αληθεια. Ίσως να βρηκα καποιο λινκ παλιό και να με μπερδεψε (καπου έλεγε πως ερχεται ενας κωδικός sms στο κινητο μέσω του σμς και καπως έτσι γινεται η ενεργοποιηση).

 

Anyway θα δοκιμάσω απο το δικο μου κινητο στις 27/1/19 που ληγει το υπολοιπο μου να στειλω το μηνυμα για easy transfer. Θα δειξει.

 

Υ.Γ Ααα εδω το βρηκα https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/easy_transfer.html

 

1ο Βήμα: Ενεργοποιείς την Υπηρεσία στέλνοντας με SMS ΕΤ στο 1219. Αυτόματα θα λάβεις SMS με το PIN χρήσης της Υπηρεσίας. Αυτό το βήμα το κάνεις μόνο μια φορά και δε θα χρειαστεί να το επαναλάβεις ξανά.

 

Το κανα απ το κινητο του father (εχει συμβολαιο Cosmote Mobile Basic) και γραφει: Η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη αυτη τη στιγμη. Παρακαλω προσπαθηστε αργοτερα..

δοκιμασε το 2ο βημα κατευθειαν ή απο το δικό σου κινητό να ζητήσεις,δηλ. 10 ΑΠΟ 69ΧΧΧ...

Υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο παντως στο βασικο συμβολαιο να μην παιζει το easy transfer.

Link to comment
Share on other sites

Από what's up σε what's up δεν υπάρχει ποσό 6€. Μόνο 2€, 5€ και 10€. Άρα μόνο με τα 10€ επεκτείνεται ο χρόνος ομιλίας;

 

Εκανα λαθος το εσβησα φιλε μου ευχαριστω για την διορθοση

Link to comment
Share on other sites

Από what's up σε what's up δεν υπάρχει ποσό 6€. Μόνο 2€, 5€ και 10€. Άρα μόνο με τα 10€ επεκτείνεται ο χρόνος ομιλίας;

Παιδια εχει ξεκαθαριστει πιο πανω,και πιο πισω...στην πραξη και με 5 δουλευει προς το παρον παρα το τι γραφουν στη σελιδα.Με μηνυμα η επιλογη ειναι 5€,στην ιστοσελιδα ξεκιναει απο 6. Για καρτοκινητα μιλαμε παντα.

Link to comment
Share on other sites

Από what's up σε what's up δεν υπάρχει ποσό 6€. Μόνο 2€, 5€ και 10€. Άρα μόνο με τα 10€ επεκτείνεται ο χρόνος ομιλίας;

 

Στα τελευταία ποστ έχουμε αναφέρει πολλές φορές τους επίσημους όρους χρήσης της υπηρεσίας. Επίσης στα πολύ-πολύ πρόσφατα ποστ υπάρχουν μαρτυρίες, ότι κόντρα στους επίσημους όρους και τιμοκαταλόγους και για τη στιγμή που γράφονται οι μαρτυρίες αυτές, η μεταφορά 5€ μεταξύ wu ή cosmoκαρτα, ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΕΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ.

 

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία στα wu ειναι ενεργοποιημένη εξαρχής εκτός για τα νούμερα που πουλάνε πχ στις πλατείες και έχουν για το πρώτο 3μηνο διπλασιασμό ποσού.

 

Δεν έχω δοκιμάσει να στείλω το μήνυμα που αναφέρθηκε δηλαδή ΕΤ στο 1219 για να δω αν θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία στα wu ειναι ενεργοποιημένη εξαρχής εκτός για τα νούμερα που πουλάνε πχ στις πλατείες και έχουν για το πρώτο 3μηνο διπλασιασμό ποσού.

 

Δεν έχω δοκιμάσει να στείλω το μήνυμα που αναφέρθηκε δηλαδή ΕΤ στο 1219 για να δω αν θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

 

EXEIΣ ENEPΓOΠOIHMENH THN YΠHPEΣIA EASY TRANSFER KAI MΠOPEIΣ NA METAΦEPEIΣ ‘H NA ΛABEIΣ ΠOΣA AΠO AΛΛOYΣ XPHΣTEΣ COSMOTE

 

Δουλεύει τελικά το ΕΤ στο 1219...

Link to comment
Share on other sites

ειχα γραψει καπου (μαλλον στο θεμα της φρογκ) οτι δεν μπορουσα να δω το νουμερο του πατερα μου μεσω mycosmote.Δεν φαινοταν το υπολοιπο και εβγαζε κιτρινο πλαισιο με ειδοποιηση οτι ο αριθμος δεν εχει ανανεωθει.Μίλησα με το τσατ σημερα και μου ειπαν οτι σε ορισμενα νουμερα (οχι μονο φρογκ) υπαρχει προβλημα και δεν εμφανιζονται οπως θα επρεπε. Ειναι θεμα που το εχουν υποψη τους...
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το 2ο βημα κατευθειαν ή απο το δικό σου κινητό να ζητήσεις,δηλ. 10 ΑΠΟ 69ΧΧΧ...

Υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο παντως στο βασικο συμβολαιο να μην παιζει το easy transfer.

 

Αυτό φοβάμαι. Θα το δοκιμάσω λίγες μέρες πριν λήξει το υπόλοιπό μου. Ευχαριστώ.:)

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε εαν οι εφαρμογές mycosmote και whats up δε δεχονται δευτερο 10αρικο απο χρεωστικη στο καπάκι; Δε μου το δεχονται με τιποτα!
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε εαν οι εφαρμογές mycosmote και whats up δε δεχονται δευτερο 10αρικο απο χρεωστικη στο καπάκι; Δε μου το δεχονται με τιποτα!
Για δεκαρικο δε ξέρω. Αλλά πριν καταργηθεί το 5ευρω είχα κάνει στο καπάκι 4 ανανεώσεις των 5 ευρώ με χρεωστική Εθνικής.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...