Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά και καλό μήνα σε όλους!

 

Με παρέπεμψε κάποιος φίλος σε αυτό το χρησιμότατο νήμα και θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας και τις γνώσεις σας :rolleyes:

 

Έχω μια Cosmoκάρτα και το μόνο που με ενδιαφέρει από αυτή είναι τα Mobile Data. Σκέφτηκα να τη μετατρέψω σε Frog, ώστε να παίρνω κάθε 25 ημέρες το πακέτο για 2GB, με χρέωση 4,44€. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

  1. Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι πιο συμφέρον από αυτό; (δε χρειάζομαι πάνω από 1GB προς το παρόν)
  2. Αν μετατρέψω το πακέτο από Cosmoκάρτα σε Frog, θα διατηρηθούν τα ευρώ που έχω στο λογαριασμό μου;
  3. Εκτός από τη χρέωση των 3€ για τη μετατροπή, θα χάσω κάτι άλλο;
  4. Για τη μετατροπή διαβάζω πως πρέπει να στείλω ΑΛΠΑΚ ή ALPAK στο 1314 και μετά να ακολουθήσω τις οδηγίες. Έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με αυτό;
  5. Πόση ώρα παίρνει για τη μετατροπή; (μέσα στην ημέρα ή....; )
  6. Και κάτι τελευταίο... Αφού ολοκληρωθεί η μετατροπή σε Frog, το πακέτο των 2GB (με 4,44€) το αγοράζω μέσα από το Android App; Ή πρέπει να στέλνω κάποιο SMS κάπου (και που) ;

 

Ζητώ συγγνώμη αν οι ερωτήσεις αυτές έχουν απαντηθεί ξανά, αλλά το νήμα είναι πραγματικά τεράστιο! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και καλό μήνα σε όλους!

 

Με παρέπεμψε κάποιος φίλος σε αυτό το χρησιμότατο νήμα και θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας και τις γνώσεις σας :rolleyes:

 

Έχω μια Cosmoκάρτα και το μόνο που με ενδιαφέρει από αυτή είναι τα Mobile Data. Σκέφτηκα να τη μετατρέψω σε Frog, ώστε να παίρνω κάθε 25 ημέρες το πακέτο για 2GB, με χρέωση 4,44€. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

  1. Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι πιο συμφέρον από αυτό; (δε χρειάζομαι πάνω από 1GB προς το παρόν)
  2. Αν μετατρέψω το πακέτο από Cosmoκάρτα σε Frog, θα διατηρηθούν τα ευρώ που έχω στο λογαριασμό μου;
  3. Εκτός από τη χρέωση των 3€ για τη μετατροπή, θα χάσω κάτι άλλο;
  4. Για τη μετατροπή διαβάζω πως πρέπει να στείλω ΑΛΠΑΚ ή ALPAK στο 1314 και μετά να ακολουθήσω τις οδηγίες. Έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με αυτό;
  5. Πόση ώρα παίρνει για τη μετατροπή; (μέσα στην ημέρα ή....; )
  6. Και κάτι τελευταίο... Αφού ολοκληρωθεί η μετατροπή σε Frog, το πακέτο των 2GB (με 4,44€) το αγοράζω μέσα από το Android App; Ή πρέπει να στέλνω κάποιο SMS κάπου (και που) ;

 

Ζητώ συγγνώμη αν οι ερωτήσεις αυτές έχουν απαντηθεί ξανά, αλλά το νήμα είναι πραγματικά τεράστιο! :cry:

 

Νομίζω είναι μονόδρομος η επιλογή του frog. Μπορείς να αγοράσεις το πακέτο με SMS και μέσα από την εφαρμογή. Η μετατροπή είναι άμεση. Το υπόλοιπο παραμένει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα.

 

Ενημέρωση: Σήμερα ο ξάδερφός μου, ανανέωσε με κάρτα και του έδωσε 600mb για ένα μήνα.

 

Ίσως τελικά πάρουν/πήραν πίσω αυτή την παράλογη μείωση διάρκειας των MB, μέσω του Reload It.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και καλό μήνα σε όλους!

 

Με παρέπεμψε κάποιος φίλος σε αυτό το χρησιμότατο νήμα και θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας και τις γνώσεις σας :rolleyes:

 

Έχω μια Cosmoκάρτα και το μόνο που με ενδιαφέρει από αυτή είναι τα Mobile Data. Σκέφτηκα να τη μετατρέψω σε Frog, ώστε να παίρνω κάθε 25 ημέρες το πακέτο για 2GB, με χρέωση 4,44€. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

  1. Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι πιο συμφέρον από αυτό; (δε χρειάζομαι πάνω από 1GB προς το παρόν)
  2. Αν μετατρέψω το πακέτο από Cosmoκάρτα σε Frog, θα διατηρηθούν τα ευρώ που έχω στο λογαριασμό μου;
  3. Εκτός από τη χρέωση των 3€ για τη μετατροπή, θα χάσω κάτι άλλο;
  4. Για τη μετατροπή διαβάζω πως πρέπει να στείλω ΑΛΠΑΚ ή ALPAK στο 1314 και μετά να ακολουθήσω τις οδηγίες. Έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με αυτό;
  5. Πόση ώρα παίρνει για τη μετατροπή; (μέσα στην ημέρα ή....; )
  6. Και κάτι τελευταίο... Αφού ολοκληρωθεί η μετατροπή σε Frog, το πακέτο των 2GB (με 4,44€) το αγοράζω μέσα από το Android App; Ή πρέπει να στέλνω κάποιο SMS κάπου (και που) ;

 

Ζητώ συγγνώμη αν οι ερωτήσεις αυτές έχουν απαντηθεί ξανά, αλλά το νήμα είναι πραγματικά τεράστιο! :cry:

 

Αν πας σε Frog με 10€ ανανεωση Online κανεις το εξης.

2GB με 4,44€ για 25 μερες

60' προς ολους με 3,02€ αλλα φροντισε να ανανεωνεις πανω στην εβδομαδα διπλασιασμου 60+60 λεπτα προς ολους στην ιδια τιμη.

Ειναι καθε 2 εβδομαδες απο την τελευταια εβδομαδα διπλασιασμου.

Αναλογα παει και καθε τρεις εβδομαδες.

600' προς Frog με ανανεωση απο 5€ και πανω,εσυ με τα 10€ τα παιρνεις κανονικα.Χρεωση στις κλησεις ανα δευτερολεπτο.

Τι χανεις απο κοσμοκαρτα σε Frog:

3€ μετατροπη

Τα 450' προς ολους με καθε ανανεωση απο 10€ και πανω και 4€ χρεωση απο τα χρηματα της ανανεωσης.Αν φυγεις απο κοσμοκαρτα παυει η προσφορα για παντα και δεν θα την ξαναεχεις.

Το να εχεις 2 αριθμους κοσμοκαρτα με χρεωση κλησης 0,02€ το λεπτο οταν τους καλεις.

Την υπηρεσια easy transfer,δηλαδη μεταφορα χρηματων απο αλλα καρτοκινητα κοσμοτε και το αντιστροφο,δηλαδη να στειλεις εσυ σε αλλο καρτοκινητο.Αυτο αν πας ξανα σε κοσμοκαρτα και whats up μπορεις να το εχεις.Ωστοσο απο συμβολαιο κοσμοτε μπορεις να ανανεωσεις τον χρονο ομιλιας και να χρεωθει στο λογαριασμο συμβολαιου.

Ισχυει ακομα στο Frog καθως και σε Whats Up/Cosmokarta

Μεσω Cosmote App βαζεις πακετα και Online ανανεωση με καρτα/paypal.

Τα 2Gb με 4,44€ με sms 17317 στο 1330 ενεργοποιειται.

Τα 5GB με 8,5€ με sms 14200 στο 1330.

Δεν ενεργοποιουνται με κληση στο 1330 ή online.

Μεταφερονται κανονικα και παιζουν τα λεπτα προς ολους και MB στην Ε.Ε.

Η αλλαγη γινεται με sms στελοντας ΑΛΠΑΚ στο 1314 και γραφεις F για Frog.Γινεται αμεσα και πλεον φαινεσαι ως συνδρομητης Frog.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και καλό μήνα.

 

Ενημέρωση: Σήμερα ο ξάδερφός μου, ανανέωσε με κάρτα και του έδωσε 600mb για ένα μήνα.

 

Ίσως τελικά πάρουν/πήραν πίσω αυτή την παράλογη μείωση διάρκειας των MB, μέσω του Reload It.

 

Ισως ατυπα να μην το μειωσαν,γιατι θα καταλαβαν το λαθος που εκαναν.

Αν ειχαν τα 500Mb για 30 μερες με καθε 10€ καρτα οπως ηταν πριν τις αλλαγες του Reload It,δηλαδη την προσφορα τωρα data που ισχυει στα φοιτητικα whats up δεν θα ηταν θεμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

30 του μηνος πήρα 1200ΜΒ για 1 μήνα μέσω του reloadit με 10αρα κάρτα.

 

Σε Online ανανεωσεις δεν αλλαξε τιποτα,και ευτυχως δηλαδη.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ισως ατυπα να μην το μειωσαν,γιατι θα καταλαβαν το λαθος που εκαναν.

Αν ειχαν τα 500Mb για 30 μερες με καθε 10€ καρτα οπως ηταν πριν τις αλλαγες του Reload It,δηλαδη την προσφορα τωρα data που ισχυει στα φοιτητικα whats up δεν θα ηταν θεμα.

 

Το εύχομαι, γιατί χαρακτηρίζεται αυτογκόλ. Πράγματι ας αφήνανε το Τώρα Data, μια χαρά ήτανε.

 

Αν και με online ανανέωση μια χαρά πιστώνονται 1200mb για ένα μήνα. Για να δούμε.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλό μήνα να έχουμε το ερώτημα μου είναι το εξής :

Έβαλα πριν δυο μέρες ένα whats up νούμερο σε μια συσκευή gps trakcer πως μπορώ να τις βάζω χρήματα κάθε μήνα (5 ευρω) και να ενεργοποιώ το πακέτο (sms 3 ευρω ) και να παίρνω και το πάρε μοίρασε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και καλό μήνα σε όλους!

 

Με παρέπεμψε κάποιος φίλος σε αυτό το χρησιμότατο νήμα και θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας και τις γνώσεις σας :rolleyes:

 

Έχω μια Cosmoκάρτα και το μόνο που με ενδιαφέρει από αυτή είναι τα Mobile Data. Σκέφτηκα να τη μετατρέψω σε Frog, ώστε να παίρνω κάθε 25 ημέρες το πακέτο για 2GB, με χρέωση 4,44€. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

  1. Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι πιο συμφέρον από αυτό; (δε χρειάζομαι πάνω από 1GB προς το παρόν)
  2. Αν μετατρέψω το πακέτο από Cosmoκάρτα σε Frog, θα διατηρηθούν τα ευρώ που έχω στο λογαριασμό μου;
  3. Εκτός από τη χρέωση των 3€ για τη μετατροπή, θα χάσω κάτι άλλο;
  4. Για τη μετατροπή διαβάζω πως πρέπει να στείλω ΑΛΠΑΚ ή ALPAK στο 1314 και μετά να ακολουθήσω τις οδηγίες. Έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με αυτό;
  5. Πόση ώρα παίρνει για τη μετατροπή; (μέσα στην ημέρα ή....; )
  6. Και κάτι τελευταίο... Αφού ολοκληρωθεί η μετατροπή σε Frog, το πακέτο των 2GB (με 4,44€) το αγοράζω μέσα από το Android App; Ή πρέπει να στέλνω κάποιο SMS κάπου (και που) ;

 

Ζητώ συγγνώμη αν οι ερωτήσεις αυτές έχουν απαντηθεί ξανά, αλλά το νήμα είναι πραγματικά τεράστιο! :cry:

 

Με βάση αυτά που ζητάς η καλύτερη επιλογή είναι what's up, με online ανανέωση παίρνεις reload it για 1200mb και τα χρήματα μένουν στην κάρτα, η αλλαγή από κοσμοκαρτα είναι δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι με δύο κάρτες γουατσαπ. Θέλω με την μία κάρτα να έχω μόνο ομιλία σε όλους γύρω στα 50-100 λεπτά το μήνα. Να το κάνω φρόγκ?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σε συμφέρει περισσότερο για τετοια χρήση. Τους πρώτους 6 μήνες με ανανέωση >=10€ καθε μηνα θα παίρνεις 100' ενω υπάρχει και το πακέτο των 3€ που δίνει 60' το μήνα κανονικά ή 120' το μήνα κάθε 2 εβδομάδες. Οπότε είσαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι δωράκι μας ετοιμάζουν για Πάσχα... Και θα μας το δώσουν από αρχή της μεγάλης βδομάδας ή το τελευταίο τετραήμερο, από Μ. Παρασκευή και μετά;
Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα τη διαδικασία μετάβασης σε Frog και θα ήθελα να ευχαριστήσω τους panosss567 και Nikolas14 για τις χρήσιμες συμβουλές τους :)

 

leo06 σε ευχαριστώ για την υπόδειξη, αλλά επειδή δεν κάνω άλλη χρήση πέρα από Mobile Data, τα 4,44€ το μήνα πιστεύω πως με εξυπηρετεί καλύτερα από τα 10€ το μήνα (κι ας μένουν στην κάρτα).

Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα τη διαδικασία μετάβασης σε Frog και θα ήθελα να ευχαριστήσω τους panosss567 και Nikolas14 για τις χρήσιμες συμβουλές τους :)

 

leo06 σε ευχαριστώ για την υπόδειξη, αλλά επειδή δεν κάνω άλλη χρήση πέρα από Mobile Data, τα 4,44€ το μήνα πιστεύω πως με εξυπηρετεί καλύτερα από τα 10€ το μήνα (κι ας μένουν στην κάρτα).

 

Και εγώ για data το χρησιμοποιώ, επειδή έχει ο πατέρας μου κοσμοκαρτα βάζω 10 ευρώ στο δικό μου να πάρω το reload it και μετά τα μεταφέρω σε αυτόν, κάτι αντίστοιχο σκεφτόμουν και για σένα αν είχες κάποιον συγγενή για να κάνεις την διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για data το χρησιμοποιώ, επειδή έχει ο πατέρας μου κοσμοκαρτα βάζω 10 ευρώ στο δικό μου να πάρω το reload it και μετά τα μεταφέρω σε αυτόν, κάτι αντίστοιχο σκεφτόμουν και για σένα αν είχες κάποιον συγγενή για να κάνεις την διαδικασία

 

Γίνεται αυτό; Να βάζω 10€ στο δικό μου What's up, να παίρνω το Reloadit και ύστερα να τα μεταφέρω σε άλλο What's up;

Και ποιες είναι οι... (τυχόν) επιπτώσεις του;

 

ΥΓ: έχει κολλήσει η εφαρμογή του What's up; Ή... ετοιμάζουν το δώρο;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Παιρνεις το reloadit και οποιοδήποτε άλλο μπόνους. Η μεταφορά γίνεται υπο την προϋπόθεση να εχεις κανει 20€ ανανέωσεις το τελευταίο 4μηνο. Λεφτα απο αρχικο χρονο ομιλιας ή αλλες μεταφορές δεν μεταφέρονται. Η διαρκεια ισχύος του χρονου ομιλίας του αποδέκτη ανανεώνεται κανονικά με τη μεταφορά. Το ποσό ομως μεταφέρεται ολόκληρο (χωρίς φόρο)

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η εφαρμογή κι εμένα μου φαίνεται κολλημένη με χτεσινή ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αυτό; Να βάζω 10€ στο δικό μου What's up, να παίρνω το Reloadit και ύστερα να τα μεταφέρω σε άλλο What's up;

Και ποιες είναι οι... (τυχόν) επιπτώσεις του;

 

ΥΓ: έχει κολλήσει η εφαρμογή του What's up; Ή... ετοιμάζουν το δώρο;

 

Απλά θα χρεωθείς 0.20 ευρώ και το ποσό μεταφέρεται ολόκληρο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σε συμφέρει περισσότερο για τετοια χρήση. Τους πρώτους 6 μήνες με ανανέωση >=10€ καθε μηνα θα παίρνεις 100' ενω υπάρχει και το πακέτο των 3€ που δίνει 60' το μήνα κανονικά ή 120' το μήνα κάθε 2 εβδομάδες. Οπότε είσαι οκ.

Ευχαριστω,!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει στους όρους: "...η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή καρτοκινητής Cosmote ή καρτοσυμβολαίου θεωρείται μεταφορά χρηματικού υπολοίπου και όχι ανανέωση χρόνου ομιλίας και συνεπώς δεν αποδίδονται τα οποία προνόμια συνδέονται με την ανανέωση χρόνου ομιλίας", τι ακριβώς σημαίνει; Για ποια προνόμια μιλάει;
Link to comment
Share on other sites

Για το reloadit για παράδειγμα ή οποιοδήποτε άλλο μπόνους μπορεί να δίνεται. Δεν τα παίρνει ο λήπτης,παίρνει μόνο τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν ανανεώνεται και η λήξη της σύνδεσης; Αν δηλαδή στις 2/4 λήγει το υπόλοιπο λόγω πέρας 3μήνου, μπορεί με μεταφορά χρημάτων να μην μεταφέρονται και τα χρήματα της μεταφοράς και τα υπάρχοντα για 2/7, αλλά να λήξουν όλα μαζί. Αν το έχει κάνει κάποιος, ας αναφέρει για τη λήξη, φαίνεται ενδιαφέρον.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Πωπω το app σήμερα μου έχει σπάσει τα.......νεύρα!Δεν ανανεώνει με τίποτα ούτε με δεδομένα ούτε με wifi!
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ανανεώνεται κανονικά η λήξη της σύνδεσης για 90 ημέρες με μεταφορά χρόνου..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...