Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην προτρεπεις τον κοσμο να κανει διαγραφη απο τα 400 γιατι πλεον δεν ειναι εμπορικα διαθεσιμο πακετο και δεν μπορεις να το επαναφερεις ξανα αν το καταργησεις!

 

 

Νομίζω το'γραψα:

Ήταν προσφορά που γραφόταν κάποιος ως το 2013 (Είχε σε κάθε ανανέωση 10€ 300΄ προς όλους).

Αυθαίρετα πέρυσι το 2014 το άλλαξαν σε 400΄όλους με χρέωση -3€ (χωρίς τη δυνατότητα να κρατήσεις την προηγούμενη προσφορά που είχες γραφτεί).

Μόνο να ξεγραφτείς από το 400΄/-3€ χωρίς δυνατότητα επανεγγραφής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ισχύει αυτό και δεν είναι καλή η παραπληροφόρηση. 400 λεπτά παίρνεις χωρίς να αφαιρούνται τα 3€. Αν δε γνωρίζεις κάτι, απλά δεν το αναφέρεις.

 

 

ΟΚ

Ας μας πει ο Mark_k αν το βάλει που του έστειλαν την "προσφορά" 400΄χωρίς χρέωση,εκτός αν είχες και εσύ αυτή την "προσφορά" και το έκανες (10€ κάρτα και 400΄όλους χωρίς καμιά αφαίρεση -3€ και χωρίς απεγγραφή από την "προσφορά" 400΄/-3€)

Και εγώ το παίρνω πίσω...

 

ΟΚ.

Βάλε 10 (ή 12)€ και πες τι σου έδωσε και αν σου αφαίρεσε -3€.

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το έχω βάλει ο ίδιος, άνθρωπέ μου. Δε θα το έγραφα αλλιώς. Επιμένεις κιόλας...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ααααα,

και περαστικά μας:

Με C-Ote τα "καλύτερα" έρχονται

αν δεν το σταματήσουν οι άλλοι 2:

 

 

 

Και τώρα;

Ο Θεός κι η ψυχή τους.

Τώρα το'δα: http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__paketo-300-pros-olous-article/section/COSMOKARTA_Services

Το πακέτο δεν είναι διαθέσιμο σε συνδρομητές που είναι εγγεγραμμένοι στην προσφορά ανανέωσης με την οποία λαμβάνουν, 400 λεπτά ομιλίας προς όλα τα κινητά και σταθερά τηλέφωνα στην Ελλάδα για 1 μήνα για τις δυο πρώτες ανανεώσεις ανά μήνα από €10 και άνω, με αυτόματη χρέωση 3€ από το υπόλοιπο του συνδρομητή αμέσως μετά την ανανέωση χρόνου

 

300΄ με 7€.

Τέλος: Θα το καταργήσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έχω βάλει ο ίδιος, άνθρωπέ μου. Δε θα το έγραφα αλλιώς. Επιμένεις κιόλας...

 

Είσαι η serenata ή ο Mark_K,

για να ξέρω που απαντώ:

Έχω έναν αριθμό cosmoκάρτα και δεν χρησιμοποιώ καθόλου, και τον κρατάω γιατί είναι εύκολο νούμερο και έχει και τα 400 λεπτά/3€ με ανανέωση, μπας και χρειαστεί ποτέ.

 

Επειδή θυμόμουν πως λήγει τώρα σε λίγο ένα μικρό υπόλοιπο από ανανέωση που είχα κάνει πριν 6 μήνες, έβαλα την κάρτα σε μια συσκευή και καλώντας το 1314 ακούω αυτό :

"Τώρα, μόνο για εσένα, δώρο 400 λεπτά προς όλους με ανανέωση από 10€, και το ποσό της ανανέωσης μένει στην κάρτα σου χωρίς την χρέωση των 3€."

Υποψιάζομαι πως το κάνει μόνο για μια φορά επειδή έχω να ανανεώσω 6 μήνες. Έχω μόλις 2 λεπτά υπόλοιπο που λήγουν 7 ημέρες από τώρα. Έχει έρθει σε κάποιον άλλο κάτι αντίστοιχο; Σκέφτομαι να βάλω 12€ σε γερμανό και να μου μείνουν 10€ να τα μεταφέρω στο what's up μου που κάνω χρήση έτσι κι αλλιώς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έχω βάλει ο ίδιος, άνθρωπέ μου. Δε θα το έγραφα αλλιώς. Επιμένεις κιόλας...

 

Δλδ είχες:

1. Την "προσφορά" 400' χωρίς χρέωση

2. Ενεργοποιημένη την 400΄/-3€

3. Έβαλες 10€ τουλάχιστον μετά από όλα αυτά (χωρίς απενεργοποίηση του 400΄/-3€)

Και

δεν σου αφαίρεσε κανένα ποσό;

 

ΟΚ

Τότε το παίρνω πίσω.

Ας μας πει και ο Mark_K στον οποίο απαντούσα.

Link to comment
Share on other sites

Seranata, άσε τις παραποιήσεις στο username.

 

Όχι, δε μου αφαίρεσε. Εξαρχής αυτό που έγραψες ότι θα σου δώσει και 400 λεπτά χωρίς χρέωση και άλλα 400 με χρέωση ήταν αυθαίρετο έως αστείο. Το μήνυμα που στέλνει η εταιρεία είναι σαφέστατο (στη συγκεκριμένη περίπτωση).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Για σας, έχω ένα εφεδρικό νούμερο cosmokarta επειδή (συνήθως καλοκαίρι) πηγαίνω κάποιες φορές στο χωριό της γυναίκας μου και εκεί μόνο η cosmote πιάνει. Είχα μέσα 2 ευρώ πριν και το περασμένο Σάββατο 15/8 έβαλα σε Γερμανό 10 ευρώ. Το νούμερο το έχω αρκετά χρόνια. Πήγα στο χωριό, μίλησα λίγο (2 μέρες έμεινα) και τώρα, διαβάζοντας και τα παραπάνω, βλέπω μέσα από την εφαρμογή, χρηματικό υπόλοιπο 11,89 ευρώ και χρόνο ομιλίας 388 λεπτά. Επίσης μου έδωσε και 250 MB που λήγουν αύριο 15/8. Δεν έχω ασχοληθεί με το εάν είμαι και εγώ στα 400 λεπτά με αυτόματη χρέωση 3 ευρώ (λογικά πρέπει να είμαι) γιατί δεν είχε χρειαστεί να βάλω πάλι 10 ευρώ. Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι μου έδωσε 400 λεπτά χωρίς να χρεώσει 3 ευρώ. Βέβαια μου είχε έρθει και μένα σχετικό μήνυμα για να κάνω ανανέωση από 10 ευρώ και να πάρω 400 λεπτά χωρίς τη χρέωση των 3 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

......................................

 

Δλδ είχες:

1. Την "προσφορά" 400' χωρίς χρέωση

2. Ενεργοποιημένη την 400΄/-3€

3. Έβαλες 10€ τουλάχιστον μετά από όλα αυτά (χωρίς απενεργοποίηση του 400΄/-3€)

Και

δεν σου αφαίρεσε κανένα ποσό;

 

ΟΚ

Τότε το παίρνω πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με το εάν είμαι και εγώ στα 400 λεπτά με αυτόματη χρέωση 3 ευρώ (λογικά πρέπει να είμαι) γιατί δεν είχε χρειαστεί να βάλω πάλι 10 ευρώ. Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι μου έδωσε 400 λεπτά χωρίς να χρεώσει 3 ευρώ.

Ακριβώς.:)

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Για σας, έχω ένα εφεδρικό νούμερο cosmokarta επειδή (συνήθως καλοκαίρι) πηγαίνω κάποιες φορές στο χωριό της γυναίκας μου και εκεί μόνο η cosmote πιάνει. Είχα μέσα 2 ευρώ πριν και το περασμένο Σάββατο 15/8 έβαλα σε Γερμανό 10 ευρώ. Το νούμερο το έχω αρκετά χρόνια. Πήγα στο χωριό, μίλησα λίγο (2 μέρες έμεινα) και τώρα, διαβάζοντας και τα παραπάνω, βλέπω μέσα από την εφαρμογή, χρηματικό υπόλοιπο 11,89 ευρώ και χρόνο ομιλίας 388 λεπτά. Επίσης μου έδωσε και 250 MB που λήγουν αύριο 15/8. Δεν έχω ασχοληθεί με το εάν είμαι και εγώ στα 400 λεπτά με αυτόματη χρέωση 3 ευρώ (λογικά πρέπει να είμαι) γιατί δεν είχε χρειαστεί να βάλω πάλι 10 ευρώ. Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι μου έδωσε 400 λεπτά χωρίς να χρεώσει 3 ευρώ. Βέβαια μου είχε έρθει και μένα σχετικό μήνυμα για να κάνω ανανέωση από 10 ευρώ και να πάρω 400 λεπτά χωρίς τη χρέωση των 3 ευρώ.

 

.....................................Δλδ για όσους πήραν αυτή την προσφορά 400΄χωρίς -3€

αναστέλλεται το -3€ για τις ανανεώσεις τους 10€ και πάνω ως 30/9.

ΟΚ τότε.

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: εαν σήμερα αγοράσει κάποιος νέο νούμερο κοσμοκαρτα και βάλει 10 ευρώ, τι κερδίζει;

 

Ένα από αυτά που "κερδίζει" αυτή τη στιγμή,με το καλημέρα:

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__article_200_lepta/section/COSMOKARTA_Services

 

Πακέτο 200’ προς όλους με 5€

Η Υπηρεσία της Αυτόματης ενεργοποίησης του πακέτου διατίθεται προενεργοποημένη για νέους συνδρομητές COSMOKAΡΤΑ από 11/12/2013

 

Στο μέλλον μπορεί να "κερδίζει" κι από δώ:

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__paketo-300-pros-olous-article/section/COSMOKARTA_Services

Πακέτο 300’ προς όλους με 7€

Κι όποιος το καταλάβει......

Link to comment
Share on other sites

Ένα από αυτά που "κερδίζει" αυτή τη στιγμή,με το καλημέρα:

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__article_200_lepta/section/COSMOKARTA_Services

 

Πακέτο 200’ προς όλους με 5€

Η Υπηρεσία της Αυτόματης ενεργοποίησης του πακέτου διατίθεται προενεργοποημένη για νέους συνδρομητές COSMOKAΡΤΑ από 11/12/2013

 

Στο μέλλον μπορεί να "κερδίζει" κι από δώ:

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__paketo-300-pros-olous-article/section/COSMOKARTA_Services

Πακέτο 300’ προς όλους με 7€

Κι όποιος το καταλάβει......

 

ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση, με αλλα λογια δε συμφερει, αφου τα 400 με 3ε ειναι για τους παλιους

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση, με αλλα λογια δε συμφερει, αφου τα 400 με 3ε ειναι για τους παλιους

 

Ναι: Τα 400΄/-3€ είναι για όσους είχαν γραφτεί στην προσφορά 300΄χωρίς χρέωση με κάρτα 10€ (ως το 2013), και μετατράπηκε αυθαίρετα σε "προσφορά" 400΄/-3€ το 2014 σε όσους είχαν γραφτεί ως το 2013, με μόνη δυνατότητα απεγγραφής από την αυθαίρετη μετατροπή χωρίς δυνατότητα επανεγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Ερώτηση: εαν σήμερα αγοράσει κάποιος νέο νούμερο κοσμοκαρτα και βάλει 10 ευρώ, τι κερδίζει;

 

ΤΙΠΟΤΑ! Το συγκεκριμενο πακετο δεν ειναι πλεον εμπορικα διαθεσιμο... Επισης' για ενεργοποιηση 1'/1' ΠΡΟΣ 2 ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΕΠΕΒΑΛΑΝ ΧΑΡΑΤΣΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ 5 ΕΥΡΩ!!! Ενω εως προσφατως ηταν δωρεαν... Ακομα τα χρηματα που εχεις στο λογαριασμο σου χανονται αν δεν κανεις 1 ανανεωση ανα 3μηνο!

Edited by margarita12
Link to comment
Share on other sites

ΤΙΠΟΤΑ! Το συγκεκριμενο πακετο δεν ειναι πλεον εμπορικα διαθεσιμο... Επισης' για ενεργοποιηση 1'/1' ΠΡΟΣ 2 ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΕΠΕΒΑΛΑΝ ΧΑΡΑΤΣΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ 5 ΕΥΡΩ!!! Ενω εως προσφατως ηταν δωρεαν... Ακομα τα χρηματα που εχεις στο λογαριασμο σου χανονται αν δεν κανεις 1 ανανεωση ανα 3μηνο!

 

Αν δεν είχαν αυτό το 0,01€/1΄ προς 2 αριθμούς Cosmote, θα το είχα καταργήσει εδώ και πολύ καιρό.

Ας ελπίσουμε ότι, όπως η Voda το "έκανε" 3μηνο από 27/7 αλλά δεν το εφάρμοσε ακόμα μισό μήνα μετά, δεν θα το εφαρμόσει πρακτικά και η Wind και τελικά να το επαναφέρει στο 6μηνο και η Cote.

 

Αλλά, πού; Όνειρα θερινής (14/8/2015) νυκτός!!!

Link to comment
Share on other sites

ανανέωσα σήμερα με 10 ευρώ και μου έδωσε 750mb. αν βάλω το 1,5 gb της προσφοράς , ποιο από τα δύο θα καταναλωθεί πρώτο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ανανέωσα σήμερα με 10 ευρώ και μου έδωσε 750mb. αν βάλω το 1,5 gb της προσφοράς , ποιο από τα δύο θα καταναλωθεί πρώτο?

Αν δεν προστίθενται όλα τα μβ μαζί, τότε καταναλώνει πρώτο αυτό που σου δόθηκε πρώτο..δηλ τα 750.

Link to comment
Share on other sites

ανανέωσα σήμερα με 10 ευρώ και μου έδωσε 750mb. αν βάλω το 1,5 gb της προσφοράς , ποιο από τα δύο θα καταναλωθεί πρώτο?

 

Δίνει η cosmote 750ΜΒ με ανανέωση 10€? Δεν το'ξερα. Σου'στειλε sms "προσφοράς" 750ΜΒ με ανανέωση 10€ ή είναι "καλοκαιρινό δώρο για ανανεώσεις 10€ και άνω" που δεν έχουμε μάθει ακόμα, όπως το άλλο με το 2πλασιασμό των GB στο Internet on the Go με κάρτα που είχαν ενεργό από 15/7 και ανακοίνωσαν μέρες αργότερα; What'sup έχεις; 250ΜΒ δε δίνει; Αααα μάλλον άλλα 500ΜΒ με reload, εννοείς, έτσι;

Η κατανάλωση γίνεται:

Με χρονική προτεραιότητα κατανάλωσης (Το πιο πριν, έστω κατά δευτερόλεπτα πρώτο και το τελευταίο, έπειτα):

1. 750ΜΒ (250ΜΒ what's up δώρο ανανέωσης και μετά 500ΜΒ reload)

2. 500ΜΒ πακέτου

3. 1000ΜΒ καλοκαιρινό δώρο

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν προστίθενται όλα τα μβ μαζί, τότε καταναλώνει πρώτο αυτό που σου δόθηκε πρώτο..δηλ τα 750.

 

Τα ΜΒ που προστίθενται είναι μόνο σε πακέτα ΜΒ που ενεργοποιούνται πριν τη λήξη προηγούμενου πακέτου ΜΒ.

Όχι τα "δώρα".

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τα καρτοκινητα ισχυει ακομα οτι δεν εχουν αναγνωριση κλησεων σε περιαγωγη γενικοτερα?Ακομα και στην Ευρωπη?
Link to comment
Share on other sites

Τον Σεπτέμβριο που ήμουν Ιταλία το δικό μου δεν είχε, εν αντιθέσει με το f2go της γυναίκας μου που η αναγνώριση δούλευε.
Link to comment
Share on other sites

οι μαξ ανανεώσεις που δίνουν 400 λεπτά το μήνα είναι δύο;

 

Επίσης, αυτό δουλεύει με ημερολογιακό μήνα ή από τότε που ανανέωσα την πρώτη;

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
οι μαξ ανανεώσεις που δίνουν 400 λεπτά το μήνα είναι δύο;

 

Επίσης, αυτό δουλεύει με ημερολογιακό μήνα ή από τότε που ανανέωσα την πρώτη;

 

Αν την έκανες σήμερα,έχεις δικαίωμα έως ότου κλείσει μήνας για άλλη μια

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τα καρτοκινητα ισχυει ακομα οτι δεν εχουν αναγνωριση κλησεων σε περιαγωγη γενικοτερα?Ακομα και στην Ευρωπη?

ξέρει κανείς να εξηγήσει γιατί δεν υπάρχει αναγνώριση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...