Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει χασει την μπαλα η κοσμοτε,παντα μπορει να γινει πιο αθλια..............

εκανα 2 ανανεωσεις whats up και πηγα να κανω τα reload it (με 4 μερες διαφορα).

Ελεγε οτι δεν ταιριαζει ο αριθμος μου με τον κωδικο.πηρα τηλεφωνο μιλησα με 3 υπαλληλους,ειπανε οτι δεν φταιω εγω αλλα το συστημα.μετα απο μια ωρα μου ηρθε 60 λεπτα προς whats up,χωρις να το επιλεξω εγω,αφου ειχα ηδη 2 ωρες αυτης της υπηρεσιας,αλλα ηθελα sms προς whats up η ολους,η εστω MB.

Ξαναμιλησα και μου ειπανε οτι θα το κοιταξει το τεχνικο τμημα.

Σημερα ακριβως η ιδια ιστορια,60 λεπτα προς whats up..........εχω 4 ωρες ομιλιας προς whats up ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!!!!!!!

Τις ανανεωσεις ομως ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΣΑ για να επιλεξω ΕΓΩ τι ακριβως θα εχω.

Για κακη τυχη της τελευταιας υπαλληλου κρατησα το ονομα της την μερα και την ωρα να ενημερωσω τον cosmote και παμε για αλλη εταιρια,δηλαδη απο την σκυλα στην χαριβδη...............

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

εγώ μετά από χρόνια σε συμβόλαιο θα κάνω τις δύο σιμ καρτοκινητα και από ότι κατάλαβα η κοσμοτε αξίζει μόνο για δεδομένα λόγω καλού 3g τίποτα άλλο. σαν βασικό νούμερο θα το κάνω f2g τελικά που έχω και τα 300 με 10 ευρώ στην κάρτα
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να κανω μονιμη αποκρυψη σε καρτοκινητο cosmote?

 

Νομίζω ότι μπορείς με δύο τρόπους. Ο ένας είναι να το ζητήσεις από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και ο άλλος μέσα από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου. Ανάλογα με τη συσκευή, θα το βρεις κάπου στις ρυθμίσεις κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω για δεύτερη φορά την προσφορά με το 1GB internet. Το είχα βάλει όταν βγήκε, έβαλα πακέτο όταν τέλειωσαν και τώρα που ξαναπροσπάθησα βγάζει μήνυμα. Κρίμα και ήλπιζα να είμαι κομπλέ για όλο το καλοκαίρι. Το κρίμα είναι ότι με 5 ευρώ δίνει μόνο 500 και όχι 1000 πως οι άλλοι.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω για δεύτερη φορά την προσφορά με το 1GB internet. Το είχα βάλει όταν βγήκε, έβαλα πακέτο όταν τέλειωσαν και τώρα που ξαναπροσπάθησα βγάζει μήνυμα. Κρίμα και ήλπιζα να είμαι κομπλέ για όλο το καλοκαίρι. Το κρίμα είναι ότι με 5 ευρώ δίνει μόνο 500 και όχι 1000 πως οι άλλοι.

 

Τουλάχιστον στην καρτοκινητή της Cosmote αν δεν τα ξοδέψεις, ανανεώνεις πριν λήξουν και τα μεταφέρεις στον επόμενο μήνα. Εγώ μ'αυτά και μ'αυτά έχω μαζέψει κάπου 5.5GB στη μία μου συσκευή και περίπου 2.5GB στην άλλη. Συν ότι έχεις το πιο ποιοτικό σήμα internet σε σχέση με τις άλλες δύο, ιδίως σε σύγκριση με την Wind που δεν έχει βάλει ακόμα 4G. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στην καρτοκινητή της Cosmote αν δεν τα ξοδέψεις, ανανεώνεις πριν λήξουν και τα μεταφέρεις στον επόμενο μήνα. Εγώ μ'αυτά και μ'αυτά έχω μαζέψει κάπου 5.5GB στη μία μου συσκευή και περίπου 2.5GB στην άλλη. Συν ότι έχεις το πιο ποιοτικό σήμα internet σε σχέση με τις άλλες δύο, ιδίως σε σύγκριση με την Wind που δεν έχει βάλει ακόμα 4G. ;)
επειδη 2g εχουν ολες σχεδον παντου το βασικο πλεον ειναι το 3g για data και οντως η κοτε ειναι πολυ μπροστα δυστυχως η ευτυχως
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω για δεύτερη φορά την προσφορά με το 1GB internet. Το είχα βάλει όταν βγήκε, έβαλα πακέτο όταν τέλειωσαν και τώρα που ξαναπροσπάθησα βγάζει μήνυμα. Κρίμα και ήλπιζα να είμαι κομπλέ για όλο το καλοκαίρι. Το κρίμα είναι ότι με 5 ευρώ δίνει μόνο 500 και όχι 1000 πως οι άλλοι.

Συγγνώμη αλλά αυτό τώρα δεν μπορώ να το καταλάβω, η προσφορά είναι ξεκάθαρη 1 ενεργοποίηση για 15 μέρες, όσο για το πόσα είναι τα mb της ανανέωσης και αυτό το ξέραμε και με την ενεργοποίηση του πακέτου το αποδεχτήκαμε.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Γειά και χαρά στην παρέα

 

Κοιτάζοντας σήμερα τις χρεώσεις COSMOKARTA παρατήρησα το εξής παράδοξο:

 

Για κλήσεις σε Ελλάδα (από Ελλάδα) η χρέωση χωρίς πακέτα είναι 0.432Ε το λεπτό με ελάχιστη τα 60 sec

Για κλήσεις σε Ελλάδα (από εξωτερικό δηλ. είσαι εξω και παίρνεις Ελληνικό τηλέφωνο) η χρέωση είναι 0,234Ε το λεπτό με ελάχιστη χρέωση τα 30 sec δηλαδή για μια σύντομη απλή κλίση 0,117Ε (το 1/3 της τιμής!!!!!)

 

Ας πούμε τώρα ότι έχεις την super προσφορά με τα 200 λεπτά με 5 ευρώ. Το κόστος ανά σύντομη κλίση (από Ελλάδα σε Ελλάδα) είναι 0,0757Ε που δεν είναι και πολύ μικρότερο από αυτό του εξωτερικού!!!!! αν λάβει κάποιος υπόψιν ότι με την αγορά του πακέτου η εταιρεία προπληρώνεται αυτό που ΘΑ μιλήσεις.

 

Για sms

Από Ελλάδα σε Ελλάδα χωρίς πακέτο 0,12Ε

Από εξωτερικό σε Ελλάδα 0,0738Ε!!!!!!

Edited by somade
sotiris
Link to comment
Share on other sites

α ρε κοσμοτε. πριν ένα μήνα πήρα what's up νούμερο στην Έδεσσα από κατάστημα Γερμανός και μόνοι τους οι ανθρώποι μου έκοψαν την σιμ σε Micro. σήμερα σε Γερμανό στον Πειραιά μου πήραν πέντε ευρώ οι γελοίοι!
Link to comment
Share on other sites

α ρε κοσμοτε. πριν ένα μήνα πήρα what's up νούμερο στην Έδεσσα από κατάστημα Γερμανός και μόνοι τους οι ανθρώποι μου έκοψαν την σιμ σε Micro. σήμερα σε Γερμανό στον Πειραιά μου πήραν πέντε ευρώ οι γελοίοι!

Αυτό δε συμβαίνει μόνο στην cosmote, αλλά και στη Wind. Πήγα σε κατάστημα Wind στην Πάτρα για να μου κόψει τη sim και μου ζήτησε €5,00. Ευχαρίστησα ευγενικά και έφυγα για να πάω σε άλλο. Μου την έκοψαν χωρίς να μου πουν τίποτα για χρέωση και όταν τους ρώτησα αν χρωστάω κάτι, μου είπαν όχι φυσικά, το κόψιμο δεν χρεώνεται. Σε Γερμανό που χρειάστηκα micro sim (cosmoκάρτα), μου έδωσαν καινούργια και αυτή όντος την πλήρωσα €5,00.

Link to comment
Share on other sites

α ρε κοσμοτε. πριν ένα μήνα πήρα what's up νούμερο στην Έδεσσα από κατάστημα Γερμανός και μόνοι τους οι ανθρώποι μου έκοψαν την σιμ σε Micro. σήμερα σε Γερμανό στον Πειραιά μου πήραν πέντε ευρώ οι γελοίοι!

 

Τα περισσότερα καταστήματα δεν διαθέτουν κόφτη καρτών και κάνουν αντικατάσταση κάρτας με χρέωση 5Ε (αυτή είναι και η οδηγία από την κοσμοτε στα καταστήματα). Όσοι διαθέτουν κόφτη (τον έχουν προμηθευτεί εκτός κοσμοτέ), είναι "στο χέρι τους" πόσα χρήματα θα σας πάρουν. Σίγουρα δεν τους κοστίζει τίποτα. Καλό είναι πριν σας κόψουν την κάρτα να ρωτάτε αν θα πληρώσετε κάτι. Αν δεν συμφωνείτε με τη χρέωση, ή πάτε να την κόψετε αλλού που πιθανώς να μην σας χρεώσουν ή κάνετε αντικατάσταση κάρτας και πληρώνετε 5Ε.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα καταστήματα δεν διαθέτουν κόφτη καρτών και κάνουν αντικατάσταση κάρτας με χρέωση 5Ε (αυτή είναι και η οδηγία από την κοσμοτε στα καταστήματα). Όσοι διαθέτουν κόφτη (τον έχουν προμηθευτεί εκτός κοσμοτέ), είναι "στο χέρι τους" πόσα χρήματα θα σας πάρουν. Σίγουρα δεν τους κοστίζει τίποτα. Καλό είναι πριν σας κόψουν την κάρτα να ρωτάτε αν θα πληρώσετε κάτι. Αν δεν συμφωνείτε με τη χρέωση, ή πάτε να την κόψετε αλλού που πιθανώς να μην σας χρεώσουν ή κάνετε αντικατάσταση κάρτας και πληρώνετε 5Ε.

Στο νετ κυκλοφορούν κάποια στιγμή σχέδια για το πως μπορούμε να κόψουμε την κάρτα μας, 2 φορές που το χρειάστηκα το έκανα με αυτό τον τρόπο και δεν είχα πρόβλημα.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Η παιρνεις απο ebay ενα micro sim cutter και κοβεις οσες καρτες θελεις

Η πιο σωστή λύση κατά τη γνώμη μου. Δεν έχω πάρει για να έχω προσωπική εμπειρία αν και είχα ψάξει όταν χρειάστηκα micro sim. Το επιπλέον θετικό είναι ότι μαζί με τον κόφτη έχει και αντάπτορα σε περίπτωση που χρειαστεί micro ή nano sim σε κανονική.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε διλημμα τελικα.στο δικαρτο κινητο μου σιγουρα το ενα νουμερο θα ειναι κοσμοτε καρτοκινητο για το καλο 3g που εχει!

ΟΜΩΣ η πρωτη μου γραμμη για ομιλια να ειναι και αυτη κοσμοτε(μηπως και καπου που θα παω δεν εχει ουτε 2g πχ η wind) η καλυτερα f2g που εχει απιχτες προσφορες?

Link to comment
Share on other sites

ομιλία f2g, ιντερνετ κοσμοκάρτα και είσαι κομπλέ. Για 2g έχει παντου η wind.

 

εχει σημασια εαν ειναι κοσμοκαρτα η whats up?γιατι whats up βρισκω πιο ευκολα ευκολους αριθμους!

Link to comment
Share on other sites

οκ!παντως εγω ακομα δεν εχω βρει γιατι με καρτοκινητο κοσμοτε ενω συνδεεται το ταμπλετ μεσω wifi tethering το ταμπλετ δεν κατεβαζει δεδομενα κλπ!με την αλλη σιμ βοντα ολα μια χαρα!τι διατανο εχει καποια ρυθμιση η κοσμοτε για το tethering?
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα htc trophy 7.

Ιντερνετ μπαινω κανονικα, ειτε μεσω 3g ειτε μεσω wifi.

Προσπαθησα χθες να στειλω μια φωτογραφια μεσω μηνυματος, δεν με αφησε με τιποτα.

Εστειλα MMS στο 1333 ομως παιρνω σαν απαντηση "Δεν εγινε αποστολη ρυθμισεων mms στο κινητο σας.Σε περιπτωση που δεν μπορειτε να στειλετε η να λαβετε mms, παρακαλουμε καλεστε την εξυπηρετηση πελατων."

 

Γιατι αυτο;

Τους πηρα, δεν μπορουν ουτε αυτοι να κανουν κατι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Συγνωμη αν δεν ειναι το καταλληλο θεμα αλλα δεν ξερω που αλλου μπορω να ποσταρω.

 

Εχω ενα iphone 5 κλειδωμενο και το οποιο χρησιμοποιω με μια r-sim . Επειδη λενε οτι με πιο παλιες σιμ μπορεις να εχεις 3G ψαχνω να βρω μια.

Ξερουμε εαν μπορω να βρω απο την Cosmote η αν μπορω να μου ενεργοποιησουν μια sim που ειχα πριν παρω την nano ??

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !! Ο γιος μου θελει να "απαρνηθεί "το Red 1 της Voda (17,13 ευρω τον μηνα με την εκπτωση ) γιατι λεει δεν εχει καλο Internet για χαρη της Cosmote και θελει κατι μαλλον σε whatsup που εχουν οι πιο πολλοι φιλοι του . Μπηκα στην σελιδα εδώ στο Internet αλλα μπερδευτηκα μιας και δεν ξερω πολλα από καρτοκινητα

 

Τι εχετε να προτείνεται να εχει πανω από 500 λεπτα προς whatsup , 100 τουλάχιστον για αλλα δικτυα και οσο πιο πολύ Internet γινεται με κοστος όχι μεγαλυτερο από 15 ευρω τον μηνα ?

 

Φοιτητικο δεν μπορει να παρει πια...

 

Ευχαριστω.

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχες Σεπτεμβρη θα παω για λιγες ημερες Βουλγαρια - Ρουμανια.

Μπορει καποιος αν ξερει να με βοηθησει σχετικα με τις χρεωσεις.

Εχω καρτοκινητη - Κοσμοτε .

Θα μπορω να επικοινωνω (να στελνω και να μου στελνουν)με μντ, με επισης κοσμοτε, στην Ελλαδα ?

Ειναι λογικες οι χρεωσεις η θα μου κοψουν τον κ...ο ?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...