Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους

 

προσφατα απεκτησα whatsup και εβαλα μια καρτουλα 10 ευρω..

 

αποτι διαβασα με τα 10 ευρω που εβαλα αποκτησα και 1500+1500 προς whatsup...

 

ισχυει?χρειαζεται καποια ενεργοποιηση?καποιο κωδικο?

 

τα 10 ευρω που εβαλα..παραμενουν οπως ειναι αν δε παρω αλλο τηλεφωνο απο whatsup?

 

thanks!!!

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για εγγραφή καλείς δωρεάν το 1330. Αν δεν το έκανες πριν βάλεις την κάρτα, η προσφορά θα ισχύει από την επόμενη ανανέωση. Αρκεί και κάρτα των 5 ευρώ.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Και συμπληρώνω,

 

αφου το ενεργοποιήσεις όπως σου είπε ο φίλος από πάνω και κατόπιν κάνεις ανανέωση, έστω και 5€, σου μένει ατόφιο το ποσό της ανανέωσης και ό,τι κλήση ή μήνυμα προς συνδρομητή What' s Up κάνεις, στα αφαιρεί από την προσφορά των 1.500' & 1.500 sms :)

Ό,τι άλλη κλήση ή μήνυμα κάνεις, είναι προφανές ότι θα αφαιρεθεί από το υπόλοιπο σου.

 

Να ξέρεις ότι η προσφορά ισχύει για 30 ημερολογιακές ημέρες. Αν σου τελειώσουν πριν τις 30 μέρες, πρέπει να ξανακάνεις ανανέωση για να ξαναέχεις την ίδια προσφορά εκτός αν πας σε αγορά προ-πληρωμένου πακέτου. Και αν περάσουν οι 30 μέρες και δεν έχουν τελειώσει τα 1.500' & 1.500 sms, πάλι πρέπει να ανανεώσεις ώστε να ξαναέχεις την προσφορά.

Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

τα 1500 λεπτά τα παίρνεις δωρεάν η πληρώνεις γιατί εγώ μέχρι στιγμής τα 600 λεπτά τα πληρώνω 5€
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

τα 1500 λεπτά τα παίρνεις δωρεάν η πληρώνεις γιατί εγώ μέχρι στιγμής τα 600 λεπτά τα πληρώνω 5€

Τα παίρνεις δωρεάν με κάθε ανανέωση που κάνεις. Πλέον το πακέτο των 600' με 5€ είναι τελείως ασύμφορο. Το πολύ να το χρειαστείς, εάν πριν τη λήξη των 30 ημερών καταφέρεις και εξαντλήσεις και τα 1.500'

 

ΥΓ. Πριν κάνεις ανανέωση, ενεργοποίησε την προσφορά, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, καλώντας δωρεάν στο 1330

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ιδιαιτερως :)

 

αυτο ισχυει και αν μου κανουν και αλλοι ανανεωση ε?δλδ αν μου προσθεσουν χρονο?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ιδιαιτερως :)

 

αυτο ισχυει και αν μου κανουν και αλλοι ανανεωση ε?δλδ αν μου προσθεσουν χρονο?

Αν σου κάνουν μεταφορά υπολοίπου, έχω την εντύπωση ότι δεν ισχύει η ανανέωση των 1.500' & 1.500 sms

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ιδιαιτερως :)

 

αυτο ισχυει και αν μου κανουν και αλλοι ανανεωση ε?δλδ αν μου προσθεσουν χρονο?

 

Αν γίνει με μεταφορά χρόνου ομιλίας δεν ισχύει. Αν όμως σου βάλουν χρήματα μέσω Γερμανού ας πούμε τότε ισχυει. πρέπει δηλαδή να γίνει ανανέωση είτε με κάρτα είτε ηλεκτρονικά, όχι μεταφορά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Εχω να κανω δυο ερωτησεις :

Εχω ενεργοποιησει το wap στο what's up μου.Εχω 120 mb.Αυτα ποτε ληγουν?Μπορω να κρατησω αυτα τα mb αν κανω διακοπη του πακετου με τα 60 mb?

Και κατι ακομα :

Έχω ένα iPhone 3G αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα.Μέχρι τώρα είχα internet από την cosmote με το what's up μου.Το μόνο που είχα κάνει ήταν να ενεργοποιήσω το πακέτο σύνδεση για internet με ένα μύνημα.Όταν είχα 3.1.3 είχα κανονικά internet.Χθές έκανα update σε carrier settings γιατί έβαλα την iOS 4 και δημιουργήθηκε πρόβλημα.Τώρα δεν γινεται τίποτα.Ενώ το apn είναι εντάξει ο safari δεν με αφηνει να μπω.

Καμία ιδέα?

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Εχω να κανω δυο ερωτησεις :

Εχω ενεργοποιησει το wap στο what's up μου.Εχω 120 mb.Αυτα ποτε ληγουν?Μπορω να κρατησω αυτα τα mb αν κανω διακοπη του πακετου με τα 60 mb?

Και κατι ακομα :

Έχω ένα iPhone 3G αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα.Μέχρι τώρα είχα internet από την cosmote με το what's up μου.Το μόνο που είχα κάνει ήταν να ενεργοποιήσω το πακέτο σύνδεση για internet με ένα μύνημα.Όταν είχα 3.1.3 είχα κανονικά internet.Χθές έκανα update σε carrier settings γιατί έβαλα την iOS 4 και δημιουργήθηκε πρόβλημα.Τώρα δεν γινεται τίποτα.Ενώ το apn είναι εντάξει ο safari δεν με αφηνει να μπω.

Καμία ιδέα?

Ευχαριστώ !

Το πακέτο λήγει σε 30 ημέρες από την ημέρα ενεργοποίησης. Για να δεις το πότε στείλε sms το λεκτικό info στο 1313.

Για το iphone μπες Ρυθμίσεις-Γενικά-Δίκτυο εκεί τα δεδομένα θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένα και στο Κινητό δίκτυο δεδομένων θα πρέπει στο APN να έχεις internet.

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα να στειλω να ενεργοποιησω το what's up reload και μου λεει οτι δεν ισχυει η υπηρεσια . και απο οτι ρωτησα στο 1313 μου λενε οτι καταργηθηκε η ενεργοποιηση διοτι ισχυει αυτοματα σε ολους . οποτε να το ξερετε.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι....

Βασικά το έχω ρυθμίσει έτσι το τηλ,όπου οποιονδήποτε browser και αν ανοίξω,θα με ρωτάει για το access point.

Αλλά χρησιμοποιώ τον ενσωματωμένο browser για το mycosmos,το opera για cosmote internet και τον skyfire για wi-fi.

Αυτοί οι συνδυασμοί είδα πώς αποδίδουν καλύτερα στην συσκευή μου...

 

Έχω στο κινητό μου (ΝΟΚΙΑ 5800) το πακέτο Internet on the phone 60. Με τον ενσωματωμένο browser του κινητού μπαίνω κανονικά στο Internet με σύνδεση Cosmote Internet. Όταν πάω όμως να συνδεθώ με την Opera mini βγαίνει το εξής μήνυμα <<Δεν είναι δυνατή η σύνδεση. Ελέγξτε τις ρυθμίσεις του δικτύου σας.>> Αντίθετα όταν ενεργοποιώ το wi-fi στο σπίτι, όπου έχω ADSL σύνδεση, η πλοήγηση στο Intenet είναι εφικτή. Επικοινώνησα με την Cosmote αλλά οι οδηγίες που πήρα δεν ήταν πολύ διαφωτιστικές, ίσως επειδή o υπάλληλος δεν είχε μπροστά του παρόμοια συσκευή. Επειδή από την απάντησή σου στον greatst είδα ότι έχεις το ίδιο κινητό και μπαίνεις χωρίς πρόβλημα στην Opera mini, παρακαλώ, αν είναι δυνατόν, να με βοηθήσεις να βάλω τις σωστές ρυθμίσεις. Επίσης παρακαλώ οποιονδήποτε άλλο μπορεί, να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο κινητό μου (ΝΟΚΙΑ 5800) το πακέτο Internet on the phone 60. Με τον ενσωματωμένο browser του κινητού μπαίνω κανονικά στο Internet με σύνδεση Cosmote Internet. Όταν πάω όμως να συνδεθώ με την Opera mini βγαίνει το εξής μήνυμα <<Δεν είναι δυνατή η σύνδεση. Ελέγξτε τις ρυθμίσεις του δικτύου σας.>> Αντίθετα όταν ενεργοποιώ το wi-fi στο σπίτι, όπου έχω ADSL σύνδεση, η πλοήγηση στο Intenet είναι εφικτή. Επικοινώνησα με την Cosmote αλλά οι οδηγίες που πήρα δεν ήταν πολύ διαφωτιστικές, ίσως επειδή o υπάλληλος δεν είχε μπροστά του παρόμοια συσκευή. Επειδή από την απάντησή σου στον greatst είδα ότι έχεις το ίδιο κινητό και μπαίνεις χωρίς πρόβλημα στην Opera mini, παρακαλώ, αν είναι δυνατόν, να με βοηθήσεις να βάλω τις σωστές ρυθμίσεις. Επίσης παρακαλώ οποιονδήποτε άλλο μπορεί, να με βοηθήσει.

 

Καπου στον Opera Mini στις ρυθμισεις εχει 2 επιλογες socket και http νομιζω.

Δοκιμασε με ποια δουλευει. Σε μενα στην wind μονο με http μπαινει.

Link to comment
Share on other sites

Καπου στον Opera Mini στις ρυθμισεις εχει 2 επιλογες socket και http νομιζω.

Δοκιμασε με ποια δουλευει. Σε μενα στην wind μονο με http μπαινει.

 

Έχω δοκιμάσει και τις δύο επιλογές. Δεν μπαίνει ούτε με την μία ούτε με την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Τις προαλλες εμφανιστηκε στην οθονη του κινητου μου για λιγη ωρα η ενδειξη vodafone GR. Μπορουσα κανονικα να κανω κλησεις. Μετα επεστρεψε ξανα σε cosmote με φουλ σημα.

Βρισκομουν σε σημειο στη νοτια Κρητη και απο περιεργια εκανα μια αναζητηση και επιανα 2 δικτυα Λιβυης (Libyana και ενα αλλο νουμερο 606.02 κατι τετοιο).

Το vodafone GR που κολλαγε?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πάει να ξαναπαίξει κάτι με εσωτερικό Roaming όπως είχε παλιά wind-vodafone?
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

ωραίο το internet on the phone... εγώ βασικά τώρα το πήρα χαμπάρι... αυτό είναι μόνο για τα καρτοκινητά;

Επίσης πάνω απο 120ΜΒ δεν μπορούμε να ενεργοποιήσουμε;

 

Μπορεί αν μου πει κάποιος γιατί έχει διαφορά το υπόλοιπο που μου δίνουν απο την cosmote των MB απο αυτό που υπολογίζει το iPhone;

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Τις προαλλες εμφανιστηκε στην οθονη του κινητου μου για λιγη ωρα η ενδειξη vodafone GR. Μπορουσα κανονικα να κανω κλησεις. Μετα επεστρεψε ξανα σε cosmote με φουλ σημα.

Βρισκομουν σε σημειο στη νοτια Κρητη και απο περιεργια εκανα μια αναζητηση και επιανα 2 δικτυα Λιβυης (ο).

Το vodafone GR που κολλαγε?

 

πολλες φορες στα νοκια γινεται αυτο μου ειχε γινει παλια. οταν δεν εχει σημα το κινητο πολλες φορες συνδεεται με το δικτυο που εχει ισχυρο σημα αλλα για πολυ ελαχιστα. μου ειχανε πει οτι σε μερικες κεραιες τις κοσμοτε τις δινει στην βοντα δεν ξερω ομως αν οντως ισχυει παρολου που δεν το πιστευω τσεκαρε το με το 1313 για να εισαι μεσα. μηπως εποιανες δικτυα απο περιαγωγη; . αφου λες οτι τα διαθεσιμα δικτυα ητανε Libyana και ενα αλλο νουμερο 606.02 κατι τετοιο οποτε δεν ησουνα στην ελλαδα αλλιως θα εγραφε wind (tim) 'h vodafone στα διαθεσιμα δικτυα οταν πηγαινες να κανεις χειροκινητη αναζητηση. παντως τσεκαρε το. δεν νομιζω να ισχυει η εθνικη περιαγωγη διοτι η βοντα και η γουιντ την διακοψανε και η κοσμοτε εχει πολλους συνδρομητες και ειναι πρωτη απο αποψη προτεραιοτητας . αλλα ποτε δεν ξερεις ολα αλλαζουνε.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πάνω απο 120ΜΒ δεν μπορούμε να ενεργοποιήσουμε;

Παραθέτω τις πληροφορίες-προϋποθέσεις από το επίσημο site της Cosmote.

 

Πηγή:

2. Το πακέτο COSMOTE Internet On The Phone 60 θα απενεργοποιείται αυτόματα 1 μήνα από την ημερομηνία ενεργοποίησης του.

3. Οι συνδρομητές θα έχουν την δυνατότητα να ενεργοποιήσουν ταυτόχρονα περισσότερα από ένα πακέτα COSMOTE Internet On The Phone 60.

4. Η ενσωματωμένη μηνιαία χρήση που δεν καταναλώνεται εντός ενός μηνός από την ενεργοποίηση του πακέτου, δεν μεταφέρεται, εκτός εάν πριν την ημερομηνία απενεργοποίησης γίνει νέα ενεργοποίηση πακέτου COSMOTE Internet On The Phone 60. Στην περίπτωση αυτή η ημερομηνία απενεργοποίησης καθορίζεται βάση της τελευταίας ημερομηνίας ενεργοποίησης πακέτου COSMOTE Internet On The Phone 60.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

ωραίο το internet on the phone... εγώ βασικά τώρα το πήρα χαμπάρι... αυτό είναι μόνο για τα καρτοκινητά;

Επίσης πάνω απο 120ΜΒ δεν μπορούμε να ενεργοποιήσουμε;

 

Μπορεί αν μου πει κάποιος γιατί έχει διαφορά το υπόλοιπο που μου δίνουν απο την cosmote των MB απο αυτό που υπολογίζει το iPhone;

 

Φιλε σουειναι ευκολο να μου πεις τι εκανες ΑΚΡΙΒΩΣ για να το ενεργοπποιησεις στο iPhone και ποιο firmwafe εχεις;;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σουειναι ευκολο να μου πεις τι εκανες ΑΚΡΙΒΩΣ για να το ενεργοπποιησεις στο iPhone και ποιο firmwafe εχεις;;

Οι ρυθμίσεις βρίσκονται μαζεμένες σε αυτό το post;)

 

Όσο για το firmware, θα πρότεινα να αναβαθμίσεις σε iOS 4 ώστε να έχεις τη δυνατότητα να απενεργοποιείς το Δίκτυο Δεδομένων σε περίπτωση που δε θέλεις πλέον να το χρησιμοποιήσεις, χωρίς να "πειράζεις" τις ρυθμίσεις κάθε φορά;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες στα νοκια γινεται αυτο μου ειχε γινει παλια. οταν δεν εχει σημα το κινητο πολλες φορες συνδεεται με το δικτυο που εχει ισχυρο σημα αλλα για πολυ ελαχιστα. μου ειχανε πει οτι σε μερικες κεραιες τις κοσμοτε τις δινει στην βοντα δεν ξερω ομως αν οντως ισχυει παρολου που δεν το πιστευω τσεκαρε το με το 1313 για να εισαι μεσα. μηπως εποιανες δικτυα απο περιαγωγη; . αφου λες οτι τα διαθεσιμα δικτυα ητανε Libyana και ενα αλλο νουμερο 606.02 κατι τετοιο οποτε δεν ησουνα στην ελλαδα αλλιως θα εγραφε wind (tim) 'h vodafone στα διαθεσιμα δικτυα οταν πηγαινες να κανεις χειροκινητη αναζητηση. παντως τσεκαρε το. δεν νομιζω να ισχυει η εθνικη περιαγωγη διοτι η βοντα και η γουιντ την διακοψανε και η κοσμοτε εχει πολλους συνδρομητες και ειναι πρωτη απο αποψη προτεραιοτητας . αλλα ποτε δεν ξερεις ολα αλλαζουνε.

 

Στην αναζητηση ειχε και τα δικα μας δικτυα ολα συν αυτα της Λιβυης...Δεν μπηκε σε κανενα απο αυτα, εξαλλου πρεπει να ειχαν και πολυ εξασθενημενο σημα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε off topic, μήπως μετά την αναζήτηση επέλεξες το δίκτυο της Vodafone, δικτυώθηκε το κινητό σε αυτό, και μετά λόγω της άλλης ρύθμισης την οποία προφανώς είχες για αυτόματη επιλογή δικτύου, το κινητό ξαναγύρισε στην Κοσμοτέ; Είναι κάτι που έχω κάνει πολλές φορές για να δω τη στάθμη σήματος των άλλων εταιρειών (βέβαια με κινητο Sony Ericsson - με Νοκια δεν έγινε με κάποια μοντέλα που δοκίμασα) . Βεβαια δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε αυτή την περίπτωση όσο είσαι δικτυωμένος στην Vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις βρίσκονται μαζεμένες σε αυτό το post;)

 

Όσο για το firmware, θα πρότεινα να αναβαθμίσεις σε iOS 4 ώστε να έχεις τη δυνατότητα να απενεργοποιείς το Δίκτυο Δεδομένων σε περίπτωση που δε θέλεις πλέον να το χρησιμοποιήσεις, χωρίς να "πειράζεις" τις ρυθμίσεις κάθε φορά;)

 

iOS 4 εχω και εγω φιλε μου ~!

Η απορια μου ειναι ομως ενω εχω APN = internet δεν εχω internet οπως ειχα και στην 3.1.3.Τι πρεπει να κανω?Εχω ενεργοποιημενο το πακετο με τα 120mb.

Edited by aromeo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...