Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατα τα αλλα, οι χρεωσεις ειναι ιδιες με απλη cosmokarta για τριτα νουμερα? Μπορω να βαζω προνομιακη 20 ευρω?

Και οταν μιλας για '1η αλλαγη' τι εννοεις? Οτι μπορω μετα να ξαναγυρισω σε καρτοκινητο αλλα θα πληρωσω 3 ευρω?

 

Οι προνομιακές χρεώσεις που παρέχει η κάρτα των 20 ευρώ ισχύει μόνο για την Cosmoκάρτα. Στο Whats up δεν πιστεύω να δεις διαφορά. Όταν λέει ο φίλος «η πρώτη αλλαγή είναι δωρεάν» εννοεί ότι αν αλλάξεις από Cosmoκάρτα σε Whats up θα αλλάξεις δωρεάν, ενώ αν ξανακάνεις αλλαγή θα πληρώσεις 3 ευρώ.

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κατα τα αλλα, οι χρεωσεις ειναι ιδιες με απλη cosmokarta για τριτα νουμερα? Μπορω να βαζω προνομιακη 20 ευρω?

Και οταν μιλας για '1η αλλαγη' τι εννοεις? Οτι μπορω μετα να ξαναγυρισω σε καρτοκινητο αλλα θα πληρωσω 3 ευρω?

Οι χρεώσεις κατά τα άλλα είναι ίδιες. Η προνομιακή κάρτα των 20€ προσφέρει χρεώσεις συμβολαίου αλλά είναι μόνο για κατόχους CosmoΚάρτας.

Τώρα που θα κάνεις(αν την κάνεις τελικά την αλλαγή:p) σε What's up, δεν θα χρεωθείς τίποτα, όπως και όλα τα υπόλοιπα καρτοκινητά που είναι προς αλλαγή. Εάν για κάποιο λόγο δε θέλεις να παραμείνεις στο What's up και θέλεις να επιστρέψεις ξανά στην CosmoΚάρτα, τότε θα χρεωθείς το ποσό των 3€.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλα, οι χρεωσεις ειναι ιδιες με απλη cosmokarta για τριτα νουμερα? Μπορω να βαζω προνομιακη 20 ευρω?

Και οταν μιλας για '1η αλλαγη' τι εννοεις? Οτι μπορω μετα να ξαναγυρισω σε καρτοκινητο αλλα θα πληρωσω 3 ευρω?

Σου απάντησαν ήδη για την προνομιακή. Ναι, μπορεις, αλλα δεν έχεις προνομιακές χρεωσεις στο WU.

Όσο για τη χρέωση, ναι μεν ειναι ιδια, αλλά στο WU δεν παίρνεις τα 45' προς όλους με την κάθε ανανέωση....

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω χρήση της επέκτασης χρόνου ομιλίας στην cosmote πόσο υπόλοιπο πρέπει να έχω μέσα ;;;Γιατί στην wind είναι από -2 εως 2 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους εγώ σήμερα έστειλα μήνυμα αλλαγής από cosmoκαρτα σε what's up στο 1314 και δεν μπορούσα να το στείλω. Είναι κρίμα πάνε την cosmoκαρτα για απόσυρση εκτός αν την αναβαθμίσουν όπως η wind. Ωστόσο αυτός ο πόλεμος προσφορών είναι ενοχλητικός. Η αδερφή μου, η μαμά μου και η μια κολλητή μου έχουν wind, o φίλος μου και οι υπόλοιπες φίλες και γνωστές έχουν cosmote συμβόλαιο και cosmoκαρτα. Αγόρασα μια νέα wind καρτοκινητή για το δεύτερο τηλέφωνο μου και η προσφορά της είναι με διαφορά η καλύτερη στην αγορά. Ωστόσο για δεύτερη συσκευή 10 ευρώ το μήνα στη wind και άλλα 5-10 στην cosmote βγαίνουν πολλά. Τέλος πάντων η προσφορά της cosmote με συμβόλαιο 10 ευρώ προς όλα τα νούμερα cosmote παραμένει προβληματική γιατί πληρώνεις 10 ευρώ χωρίς να έχεις καθόλου χρόνο για τα σταθερά και τα άλλα δίκτυα οπότε αναγκαστικά ξοδεύεις αρκετά περισσότερα. Δεν πιστεύω όμως ότι τους επόμενους μήνες θα βγάλει ανάλογη προσφορά για καρτοτηλέφωνα με τη wind και τη voda προς όλη την cosmote, μοιάζει πολύ καλό για να είναι αληθινό.

 

Για να κάνεις χρήση της υπηρεσίας επέκτασης το διαθέσιμο υπόλοιπο σου πρέπει να κυμαίνεται μεταξύ 0€ και 2€

 

Luci, δες το θέμα με το SIM Cloning, έτσι ώστε να χεις πολλές κάρτες σε μία συσκευή.

 

Σε ευχαριστώ! Αλλά όλη αυτή η διαδικασία παραείναι περίπλοκη για μένα. To jailbreak (που είναι ένα κλικ μόνο) ήταν το όριο μου νομίζω στο χάκινγκ και σε αυτά!

Edited by Luci
Link to comment
Share on other sites

η cοsmοte δεν πρόκειται να αναβαθμίσει την κοσμοκαρτα με τίποτα,έχει την υπεροψία του πρώτου,αλλά αφού έχει πλακωθεί μέσω του γερμανού για ταυτοποιήσεις με δώρα και κληρώσεις,έως τώρα και τα τρία δίκτυα έχουν μόνο 1 εκατομμύριο ταυτοποιήσεις(βέβαια ο ελληνας είναι της τελευταίας στιγμής)αλλά προβλέπω ότι και οι τρεις θα πάθουν μεγάλη πλάκα οταν ξεκαθαρίσει το τοπίο και δουν τίποτα 2 με 3 εκατομμύρια καρτοκινητά μόνο ενεργα.καλά όμως να πάθουν! Ιδιαίτερα η cοsmοte που έχει ξεχάσει την κοσμοκαρτα και προωθεί μόνο το whats up.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να πληρώσω λογαριασμό σε ένα Γερμανό. Είχε μέσα 2 πωλητές και ήταν και οι 2 απασχολημένοι με δήλωση καρτοκινητού. Μιλάμε κανονική Γερμανική φάλαγγα:lol::lol::lol:...Από απέναντι ήταν και κάποιος μεγαλύτερος που επέβλεπε την πλύση εγκεφάλου.

 

Σίγουρα με τον τρόπο αυτό θα τσιμπήσουν αρκετοί και θα αλλάξουν την κάρτα σε συμβόλαιο. Το μόνο αρνητικό ότι αν πλακώσουν όλοι για δήλωση , δεν πρόκειται να εξυπηρετηθείς ποτέ σε Γερμανό για άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

η cοsmοte δεν πρόκειται να αναβαθμίσει την κοσμοκαρτα με τίποτα,έχει την υπεροψία του πρώτου,αλλά αφού έχει πλακωθεί μέσω του γερμανού για ταυτοποιήσεις με δώρα και κληρώσεις,έως τώρα και τα τρία δίκτυα έχουν μόνο 1 εκατομμύριο ταυτοποιήσεις(βέβαια ο ελληνας είναι της τελευταίας στιγμής)αλλά προβλέπω ότι και οι τρεις θα πάθουν μεγάλη πλάκα οταν ξεκαθαρίσει το τοπίο και δουν τίποτα 2 με 3 εκατομμύρια καρτοκινητά μόνο ενεργα.καλά όμως να πάθουν! Ιδιαίτερα η cοsmοte που έχει ξεχάσει την κοσμοκαρτα και προωθεί μόνο το whats up.

 

Δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος αλλος που να συμφωνει περισσοτερο μαzι σου απο εμενα. Εγω μονο να φανταστεις οτι εχω αγορασει πανω απο 100 sim τα τελευταια χρονια και χρησιμοποιω μονο δυο τις οποιες και θα ταυτοποιησω. Και γω πιστευω οτι η Cosmote θα βρεθει προ εκπληξεων σε οτι αφορα τα καρτοκινητα της. Ειδωμεν!

Ολα αισθανομαι...τα παντα...το ενα..το αλλο...ξερω γω...
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος αλλος που να συμφωνει περισσοτερο μαzι σου απο εμενα. Εγω μονο να φανταστεις οτι εχω αγορασει πανω απο 100 sim τα τελευταια χρονια και χρησιμοποιω μονο δυο τις οποιες και θα ταυτοποιησω. Και γω πιστευω οτι η Cosmote θα βρεθει προ εκπληξεων σε οτι αφορα τα καρτοκινητα της. Ειδωμεν!

 

κατα μια εννοια ειναι λογικο αυτο, αφου εχει τα περισσοτερα καρτοκινητα αρα και τις μεγαλυτερες απωλειες μετα το περας της διαδικασιας ταυτοποιησης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι οποίες απώλειες θα είναι μόνο όσοι έχουν CosmoΚάρτα οι οποίοι δεν είναι και τόσο μεγάλος αριθμός για να ταρακουνήσει ιδιαίτερα τους ιθύνοντες της Cosmote.

Όσοι ήταν και είναι στο what's up νομίζω έχουν βρει την υγεία τους και ειδικά οι φοιτητές που είναι το μεγαλύτερο ποσοστό των συνδρομητών what's up.

Βάζουν μια κάρτα 30€ και ξεχνάνε να ανανεώσουν για 10 μήνες.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

διατηρω σοβαρες επιφυλαξεις για το αν θα τους ταρακουνησει το ποσοστο της απωλειας που θα εχουν. με τον ανταγωνισμο να ειναι τοσο επιθετικος ισως ξαφνιαστουμε με τα στοιχεια που θα δουμε
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η cοsmοte δεν πρόκειται να αναβαθμίσει την κοσμοκαρτα με τίποτα,έχει την υπεροψία του πρώτου,αλλά αφού έχει πλακωθεί μέσω του γερμανού για ταυτοποιήσεις με δώρα και κληρώσεις,έως τώρα και τα τρία δίκτυα έχουν μόνο 1 εκατομμύριο ταυτοποιήσεις(βέβαια ο ελληνας είναι της τελευταίας στιγμής)αλλά προβλέπω ότι και οι τρεις θα πάθουν μεγάλη πλάκα οταν ξεκαθαρίσει το τοπίο και δουν τίποτα 2 με 3 εκατομμύρια καρτοκινητά μόνο ενεργα.καλά όμως να πάθουν! Ιδιαίτερα η cοsmοte που έχει ξεχάσει την κοσμοκαρτα και προωθεί μόνο το whats up.

 

Δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος αλλος που να συμφωνει περισσοτερο μαzι σου απο εμενα. Εγω μονο να φανταστεις οτι εχω αγορασει πανω απο 100 sim τα τελευταια χρονια και χρησιμοποιω μονο δυο τις οποιες και θα ταυτοποιησω. Και γω πιστευω οτι η Cosmote θα βρεθει προ εκπληξεων σε οτι αφορα τα καρτοκινητα της. Ειδωμεν!

 

κατα μια εννοια ειναι λογικο αυτο, αφου εχει τα περισσοτερα καρτοκινητα αρα και τις μεγαλυτερες απωλειες μετα το περας της διαδικασιας ταυτοποιησης

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=265055

Edited by sideras1985
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να πληρώσω λογαριασμό σε ένα Γερμανό. Είχε μέσα 2 πωλητές και ήταν και οι 2 απασχολημένοι με δήλωση καρτοκινητού. Μιλάμε κανονική Γερμανική φάλαγγα:lol::lol::lol:...Από απέναντι ήταν και κάποιος μεγαλύτερος που επέβλεπε την πλύση εγκεφάλου.

 

Σίγουρα με τον τρόπο αυτό θα τσιμπήσουν αρκετοί και θα αλλάξουν την κάρτα σε συμβόλαιο. Το μόνο αρνητικό ότι αν πλακώσουν όλοι για δήλωση , δεν πρόκειται να εξυπηρετηθείς ποτέ σε Γερμανό για άλλο θέμα

τσίμπησαν με την κλήρωση για αυτοκίνητα που μπαίνεις αν ταυτοποιήσεις το καρτοκινητό στον γερμανό,βλέπεις' ποντάρουν στην καψα του ελληνα για δώρα

 

Οι οποίες απώλειες θα είναι μόνο όσοι έχουν CosmoΚάρτα οι οποίοι δεν είναι και τόσο μεγάλος αριθμός για να ταρακουνήσει ιδιαίτερα τους ιθύνοντες της Cosmote.

Όσοι ήταν και είναι στο what's up νομίζω έχουν βρει την υγεία τους και ειδικά οι φοιτητές που είναι το μεγαλύτερο ποσοστό των συνδρομητών what's up.

Βάζουν μια κάρτα 30 και ξεχνάνε να ανανεώσουν για 10 μήνες.

για αυτό θα την πατήσει η cοsmοte,γιατί έχει επικεντρώσει τα καρτοκινητά της στα πιτσιρίκια και φοιτητές αλλά πίστεψε με τα ποσοστα της κοσμοκαρτας δεν είναι τόσο μικρα όσο πιστεύεις(σε ηλικίες 35 έως 65+ η κοσμοκαρτα κυριαρχεί έναντι του whats up γιατί επιθυμούν ενιαίες χρεώσεις προς όλους με την προνομιακή των 20 ευρώ πχ, πράγμα που είναι αδύνατον με το whats up αφού απευθύνεται σε χρήστες whats up αποκλειστικά)και στον απολογισμό του έτους θα πάθουν πλάκα στην cοsmοte από τα αποτέλεσματα της υπεροψίας τους(με τον ανταγωνισμό από καρτοκινητά wind και vodafone)σε ελεύθερη αγορά ζούμε,οπότε επιλέγουμε αυτό που μας συμφέρει! Edited by Petros the Great
***** Συνένωση μηνυμάτων. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ. ******
Link to comment
Share on other sites

τσίμπησαν με την κλήρωση για αυτοκίνητα που μπαίνεις αν ταυτοποιήσεις το καρτοκινητό στον γερμανό,βλέπεις' ποντάρουν στην καψα του ελληνα για δώρα

Τι προσφορά είναι αυτή; Εχω καμμια 500 καρτοκινητά που δεν έχω ταυτοποιήσει, αν κάθε καρτοκινητό είναι και λαχνός, τότε να πάω να τα ταυτοποιήσω...:p

Link to comment
Share on other sites

Τι προσφορά είναι αυτή; Εχω καμμια 500 καρτοκινητά που δεν έχω ταυτοποιήσει, αν κάθε καρτοκινητό είναι και λαχνός, τότε να πάω να τα ταυτοποιήσω...:p

 

καθε ταυτοποιηση ειναι ενας λαχνος. και εχει για πρωτο δωρο ενα μινι κουπερ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μέχρι τέλος των ταυτοποιήσεων, 31/7/2010

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

καπου στο σαιτ της κοσμοτε εχει ενα pdf με ολες τις λεπτομερειες της ενεργειας

 

Είναι για το χρονικό διάστημα από 20/02/2010 έως 15/03/2010

 

http://goo.gl/XPXu

Edited by alany
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι τους προλαλησαντες ?

Η Cosmote λετε να περιμενει να δει ποσα νουμερα θα δηλωθουν για να ξερει ποσο απο αυτα πραγματικα χρησιμοποιουντε ?

Δηλαδη επειδη τα νουμερα θα παρουν ονοματεπωνυμο θα μαθει ποσα χρηματα χρησιμοποιουνε και καθε ποσο ανανεωνουν χρονο ομιλιας και ποσο ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι τους προλαλησαντες ?

Η Cosmote λετε να περιμενει να δει ποσα νουμερα θα δηλωθουν για να ξερει ποσο απο αυτα πραγματικα χρησιμοποιουντε ?

Δηλαδη επειδη τα νουμερα θα παρουν ονοματεπωνυμο θα μαθει ποσα χρηματα χρησιμοποιουνε και καθε ποσο ανανεωνουν χρονο ομιλιας και ποσο ?

Τα πάντα θα μπορούν να ξέρουν, πλήρες φακέλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν περιμενουν κατι που δεν θα ξερουν ηδη , δηλαδη ποσο τις % απο τα νουμερα που εχουν σαν καρτοκινητα ειναι ενεργα και ποσα οχι.

Τωρα με διαγωνισμους σαν της Cosmote με τα mini cooper αν προσπαθουν να αυξησουν την πελατεια στα καρτοκινητα ή να τους κανουν να τα δηλωσουν ολα και λιγο πιο συντομα είναι αλλο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Τι προσφορά είναι αυτή; Εχω καμμια 500 καρτοκινητά που δεν έχω ταυτοποιήσει, αν κάθε καρτοκινητό είναι και λαχνός, τότε να πάω να τα ταυτοποιήσω...:p

νομίζω(δίχως να είμαι σίγουρος)ότι έχουν θέσει πλαφόν για το πόσους αριθμούς μπορεί να κατέχει ο κάθε συνδρομητής ταυτοποιημένους στο όνομα του(με επιφύλαξη στο γράφω)ρώτησε οταν πας στον γερμανό(επίσης ρώτησε αν αντιστοιχεί ένας λαχνός ανα αριθμό,αν σου πουν ότι δικαιούσαι έναν για όλους,να ταυτοποιείς έναν αριθμό ανά εβδομάδα ώστε να πάρεις πολλές συμμετοχές στην κλήρωση για τα αυτοκίνητα)ρώτησε τα γιατί δεν τους εχω εμπιστοσύνη με τους όρους διαγωνισμών για προσέλκυση πελατών

 

Να ρωτησω κατι τους προλαλησαντες ?

Η Cosmote λετε να περιμενει να δει ποσα νουμερα θα δηλωθουν για να ξερει ποσο απο αυτα πραγματικα χρησιμοποιουντε ?

Δηλαδη επειδη τα νουμερα θα παρουν ονοματεπωνυμο θα μαθει ποσα χρηματα χρησιμοποιουνε και καθε ποσο ανανεωνουν χρονο ομιλιας και ποσο ?

αυτα που λες ισχύουν,επίσης' αν δουν αυξημένη χρήση πελάτη σε καρτοκινητό,θα τον ζαλίσουν από το 1212 για να μετατρέψει το καρτοκινητό σε συμβόλαιο για το οικονομικό συμφέρον του δήθεν..... Μου έχει συμβεί να με ζαλίσουν για μετατροπή καρτοκινητού σε συμβόλαιο,θα πέσει φακέλωμα..... Edited by Petros the Great
***** Συνένωση μηνυμάτων. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ. ******
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οι πωλητές στο Γερμανό και την Cosmote θα παίρνουν κάποιο μερίδιο από κάθε πελάτη που πείθουν να κάνει νέα σύνδεση αλλιώς δεν εξηγείται την εμμονή τους να κάνεις σύνδεση. Είχα σύνδεση και μου ερχόταν 30 ευρώ και βάλε κάθε μήνα. Πέρα από όλα τα άλλα άγχη και τους λογαριασμούς που πλήρώνω δεν μπορώ να έχω έναν πρόσθετο βραχνά στο κεφάλι μου. Διάβασα ότι το κόστος ταυτοποίησης για το κράτος θα ξεπεράσει τα 20 εκατομμύρια ευρώ. Τα μαγαζιά πόσα χρήματα παίρνουν για κάθε ταυτοποίηση που γίνεται; Και αυτό το λέω γιατί έχουν ανοίξει ειδικά μαγαζιά που σχεδόν κάνουν μόνο ταυτοποιήσεις και δίνουν τρεις κάρτες δωρεάν με κάθε ταυτοποίηση. Και σε εποχές οικονομικής κρίσης 20 εκατομμύρια ευρώ δεν είναι ευκαταφρόνητο ποσό. Τώρα αυτό έγινε για την καταπολέμηση της τρομοκρατίας; Λες και δεν μπορεί κάποιος τρομοκράτης να κλέψει ή να αντιγράψει μια ταυτότητα και να δηλώσει 20 νούμερα ή να αγοράσει μια από τις δεκάδες ακλείδωτες κάρτες εισαγωγής που κυκλοφορούν νόμιμα και παράνομα. Αναρωτιέμαι αν το ηλεκτρονικό φακέλωμα δεν αποτελεί κυρίως ένα δώρο στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας που βλέπουν τα κέρδη τους να περιορίζονται. Τώρα τα στοιχεία η cosmote τα έχει και χωρίς την ταυτοποίηση. Ξέρει ακριβώς πόσες ανανεώσεις έγιναν τον τελευταίο χρόνο και πόσες ενεργές συνδέσεις υπάρχουν. Απλά τώρα θα μπορεί να βομβαρδίσει το πελατολόγιο της με εκατό τρόπους. Δεν αποκλείεται στο μέλλον να έρθει και στην Ελλάδα η επιλογή να μιλήσεις "δωρεάν" αφού ακούσεις διαφημιστικά μηνύματα ή να κερδίσεις δωρεάν χρόνο αν δεχτείς τα προσωπικά σου στοιχεία να δοθούν και σε άλλες επιχειρήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...