Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλα ολα αυτα αλλα εγω δεν εχω καταλαβει ακομη, αν θα αλλαξει κατι στις τιμες που αγοραζουμε cosmoκαρτες, λογω των αλλαγων στην φορολογηση.
Link to comment
Share on other sites

Οχι η τιμη των καρτων δεν θα αλλαξει!

Μπορει η τιμη των καρτων να παραμεινει σταθερη αλλα στο λογαριασμο μας θα μπαινουν λιγοτερα λεφτα.

Αν π.χ. αγορασεις 9αρα καρτα και την περασεις στο κινητο σου στο λογαριασμο σου θα προστεθουν οχι 9 ευρω αλλα 7,92 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι η τιμη των καρτων δεν θα αλλαξει!

Μπορει η τιμη των καρτων να παραμεινει σταθερη αλλα στο λογαριασμο μας θα μπαινουν λιγοτερα λεφτα.

Αν π.χ. αγορασεις 9αρα καρτα και την περασεις στο κινητο σου στο λογαριασμο σου θα προστεθουν οχι 9 ευρω αλλα 7,92 ευρω.

 

 

σημερα το απογευμα που αγορασα μια 9αρα μπηκανε και τα 9 συμφωνα με το cosmote account

Link to comment
Share on other sites

σημερα το απογευμα που αγορασα μια 9αρα μπηκανε και τα 9 συμφωνα με το cosmote account

 

Δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα αυτό το μέτρο ούτε ξέρω αν έχει ανακοινωθεί από πότε και έπειτα θα ισχύει..

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχει ανακοινωθει ποτε θα εφαρμοστει το μετρο γιατι ψηφιστηκε πολυ προσφατα στις 25/6.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

χθες χρησιμοποιησα την επιδοτηση του συμβολαιου μου και παραλληλα μου εδωσαν "δωρο" 2 νουμερα What's Up.

Μπορω να δουλεψω τον Opera Mini με το WU ? Μπορω να κανω δηλ. χρηση του GPRS ή οχι ?

 

Edit: Η εστω το WAP με τον internal browser του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αλλά η χρέωση είναι κάτι παραπάνω απο 12€/mb. Εκτώς αν ενεργοποιήσεις το μηνιαίο πάσο του Myview, αλλά και πάλι, για να χρησιμοποιησεις τα 40mb που σου δίνονται σε αυτή τη περίπτωση, θα πρέπει να μπαίνεις στο Myview και απο το πεδίο google να αναζητάς και να μπαίνεις στις επιθυμητές σελίδες.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αλλά η χρέωση είναι κάτι παραπάνω απο 12€/mb. Εκτώς αν ενεργοποιήσεις το μηνιαίο πάσο του Myview, αλλά και πάλι, για να χρησιμοποιησεις τα 40mb που σου δίνονται σε αυτή τη περίπτωση, θα πρέπει να μπαίνεις στο Myview και απο το πεδίο google να αναζητάς και να μπαίνεις στις επιθυμητές σελίδες.

 

Καταλαβα, δε λεει...Σ'ευχαριστω παντως!

 

Αυτο που πρεπει να μπαινω απο το MyView, δεν ειναι λιγο περιεργο ?? Γιατι να μην μπορω να κανω χρηση των 40ΜΒ κατευθειαν απο τον wab browser του κινητου αλλα χωρις να μπαινω πρωτα καπου αλλο, να δινω σε search box αυτο που θελω να δω κτλ τλ...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, δε λεει...Σ'ευχαριστω παντως!

 

Αυτο που πρεπει να μπαινω απο το MyView, δεν ειναι λιγο περιεργο ?? Γιατι να μην μπορω να κανω χρηση των 40ΜΒ κατευθειαν απο τον wab browser του κινητου αλλα χωρις να μπαινω πρωτα καπου αλλο, να δινω σε search box αυτο που θελω να δω κτλ τλ...

 

Τα 40 Mb είναι για πλοήγηση εκτός myview portal. Σε οποιοδήποτε site θες. Δεν είναι απαραίτητο να μπεις στο myview και μετά σε όποιο site θες για να κάνεις χρήση των 40 Mb. Πληκτρολογείς απευθείας το site που θες και χρεώνεσαι από τα 40 Mb. Μην μπερδεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Τα 40 Mb είναι για πλοήγηση εκτός myview portal. Σε οποιοδήποτε site θες. Δεν είναι απαραίτητο να μπεις στο myview και μετά σε όποιο site θες για να κάνεις χρήση των 40 Mb. Πληκτρολογείς απευθείας το site που θες και χρεώνεσαι από τα 40 Mb. Μην μπερδεύεσαι.

 

Αυτό είναι 100% σίγουρο? Γιατί εγώ διαφορετικά τα έχω ακούσει ( όπως ανέφερα παραπάνω ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι 100% σίγουρο? Γιατί εγώ διαφορετικά τα έχω ακούσει ( όπως ανέφερα παραπάνω ).

 

ειναι ακριβως οπως τα λεει το alany

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα 40 Mb είναι για πλοήγηση εκτός myview portal. Σε οποιοδήποτε site θες. Δεν είναι απαραίτητο να μπεις στο myview και μετά σε όποιο site θες για να κάνεις χρήση των 40 Mb. Πληκτρολογείς απευθείας το site που θες και χρεώνεσαι από τα 40 Mb. Μην μπερδεύεσαι.

 

Μερσι! Αυτο μπορω να το κανω μεσω GPRS (αρα Opera Mini) ή μεσω WAP (device web browser) ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχει ανακοινωθει ποτε θα εφαρμοστει το μετρο γιατι ψηφιστηκε πολυ προσφατα στις 25/6.

 

Λίγο άσχετο,αλλά η αύξηση στη βενζίνη εφαρμόστηκε από την επόμενη μέρα της ανακοίνωσης...:rolleyes:

grsaint13
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ψηφίστηκε στις 25/06.

Στις 23/06 κατατέθηκε προς ψήφιση .

Η τροπολογία βρίσκετε στην παρακάτω διεύθυνση και ρητώς προβλέπει ότι ο φόρος στην βενζίνη ισχύει από την επόμενη της κατάθεσης και όχι από την ψήφιση, ενώ ο φόρος στα καρτοκινητά θα επιβληθεί 10 μέρες μετά την δημοσίευση στην εφημερίδα της κυβερνήσεως.

Ώς γνωστό φορολογικά νομοσχέδια συνήθως ισχύουν από την κατάθεση με συνταγματική πρόβλεψη.

 

 

http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxedia/Tropologies/1284/K-ENDOMI.617.pdf

 

 

 

Αυτό είναι 100% σίγουρο? Γιατί εγώ διαφορετικά τα έχω ακούσει ( όπως ανέφερα παραπάνω ).

 

Πράγματι οι τηλεφωνήτριες της εξυπηρέτησης αυτό σου λένε

ότι πρέπει να μπεις στο myview και από κει μέσω google να πας αλλού

Αλλά δεν ισχύει. Δεν είσαι υποχρεωμένος να μπεις στο myview.

Μπαίνεις κατευθείαν με opera mini αν τον έχεις, ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Εως τις 6/8 αν ενεργοποιησεις το call 600 σου δινει και απειρα sms μονο με 5 ευρω.Στην TV το δα.

Μεσα στην υπερβολη αυτο το whats up ασκοπα!

Τοσο δυσκολο ειναι να το κανει 600 sms & ΜΜS???:confused:

 

Βαλτε κανενα free ΜΜS ρε παιδια μεταξυ WU.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Σήμερα μου η κοσμοτε για πρώτη φορά μου έστειλε μήνυμα-προσφορά όπου αναφέρει ότι αν ανανεώσω το χρόνο ομιλίας, με οποιαδήποτε κάρτα, έως 25-7 θα κερδίσω επιπλέον 5ευρω που θα περαστούν στη κάρτα τον επόμενο μήνα.

Ισχύει αυτό, έχει έρθει και σε σας τέτοιο μήνυμα, άρχισε και η κοσμοτε παρόμοιες προσφορές με τη wind?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο,αλλά η αύξηση στη βενζίνη εφαρμόστηκε από την επόμενη μέρα της ανακοίνωσης...:rolleyes:

 

Βασικά δεν ψηφίστηκε στις 25/06.

Στις 23/06 κατατέθηκε προς ψήφιση .

Η τροπολογία βρίσκετε στην παρακάτω διεύθυνση και ρητώς προβλέπει ότι ο φόρος στην βενζίνη ισχύει από την επόμενη της κατάθεσης και όχι από την ψήφιση, ενώ ο φόρος στα καρτοκινητά θα επιβληθεί 10 μέρες μετά την δημοσίευση στην εφημερίδα της κυβερνήσεως.

Ώς γνωστό φορολογικά νομοσχέδια συνήθως ισχύουν από την κατάθεση με συνταγματική πρόβλεψη.

 

 

http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxedia/Tropologies/1284/K-ENDOMI.617.pdf

 

Kαλα εγω ειμαι ασχετος με τα περι νομου συνταγματος κτλ απλα ξερω οτι ακομη δεν εχει αφαρμοστει! Μακαρι να μη εφαρμοστει και ποτε αλλα δεν το βλεπω...:(

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Σήμερα μου η κοσμοτε για πρώτη φορά μου έστειλε μήνυμα-προσφορά όπου αναφέρει ότι αν ανανεώσω το χρόνο ομιλίας, με οποιαδήποτε κάρτα, έως 25-7 θα κερδίσω επιπλέον 5ευρω που θα περαστούν στη κάρτα τον επόμενο μήνα.

Ισχύει αυτό, έχει έρθει και σε σας τέτοιο μήνυμα, άρχισε και η κοσμοτε παρόμοιες προσφορές με τη wind?

 

Nαι ισχυει κανονικα.Το κανει καθε τοσο σε ορισμενους χρηστες...δεν ισχυει για ολους.

Link to comment
Share on other sites

ολοι λοιπον ακολουθουν το παραδειγμα της wind! μπραβο

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

είδατε τη διαφίμηση για τα 600 λεπτά και απεριόριστα SMS με 5 ευρώ? ξέρουμε τίποτα...???
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Είναι η ιδέα μου ή έχει βελτιωθεί τον τελευταίο καιρό το πρόβλημα των dropped calls? Πάντως για κάποια (πολύ μεγάλη!) περίοδο είχε καταντήσει απίστευτα εκνευριστικό να θες να πάρεις κάποιον τηλέφωνο και να μη γίνεται με τίποτα. Είχε τύχει να χρειαστεί να πάρω πάνω από 20 φορές μέχρι να βγάλω γραμμή. :X Ελπίζω να το διόρθωσαν.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το μεσημέρι κατά της 3 και έκανα αντικατάσταση την κάρτα sim ενός καρτοκινητού, διστυχώς μέχρι και τώρα δεν εχει ενεργοποιειθεί η νεα sim.Μάλλον πρέπει να έκανε λάθος ο ''μικρός'' της cosmote καλλιθέας γιατι η κάρτα sim που μου έδωσε έγραφε κωδικό χρήστη.Άλλες sim που ξέρω δεν αναφέρουν κωδικό χρήστη.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Nαι ισχυει κανονικα.Το κανει καθε τοσο σε ορισμενους χρηστες...δεν ισχυει για ολους.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μακάρι να κάνει και η κοσμοτε πιο συχνά τέτοιες προσφορές όπως κάνει η wind.

Link to comment
Share on other sites

προς cote μονο?

 

μονο προς what's up

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...