Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκεί που έχω το pc, δεν είχα καθόλου, και κάποιες στιγγμές είχα 1-2 γραμμές, τώρα είναι φουλ, όπως η Wind και η VF. Στην κουζίνα, με τις ώρες του.

 

Προφανως καποιος ''ηλιακος θερμοσιφωνας ή καμιναδα'' μπηκε ή ανεβασαν ισχυ στις μακρυνοτερες κεραιες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε αυτό το μύνημα: TO WHAT'S UP ΣOY XAPIZEI 3€! KANE ANANEΩΣH TOYΛAXIΣTON ME MIA KAPTA TΩN 9€, EΩΣ 20/6/09 KAI KEPΔIΣE EΠIΠΛEON 3€ TON EΠOMENO MHNA!
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παιδιά

 

κατά τύχη βρήκα μια παλιά κάρτα σιμ cosmote για καρτοκινητό

άλλα έχει λήξει. υπάρχει κανένας τρόπος να την φέρω πίσω?

 

σκέφτηκα να έδινα τον αριθμό που έχει επάνω η σιμ μήπως γίνει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

@stefidis

Ούτε στην Voda ουτε στην Wind υφίσταται αντίστοιχου μεγέθους πρόβλημα με τα ίδια πάντα χρήματα...

 

Οι δυο εταιρίες που αναφέρεις, απ' ότι ακούω, έχουν πολύ μικρότερο αριθμό πελατών από την Cosmote οπότε δε γίνεται σύγκριση όταν οι όροι είναι άνισοι! Προφανώς η Cosmote δεν το περίμενε ότι φέτος όλοι θα σπεύσουν προς το μέρος της και "πιάστηκε στον ύπνο"! Επιλογή του καθενός είναι από ποιά εταιρία θα εξυπηρετηθεί. Εγώ επιλέγω Cosmote ΚΑΙ στο καρτοκινητό ΚΑΙ στο συμβόλαιο γιατί με την Cosmote έχω σήμα παντού, έχω ποιότητα επικοινωνίας (δε μπερδεύω τη φωνή της μάνας μου με τη φωνή της κολλητής μου όπως μου συνέβαινε με τις άλλες 2), έχω πολλές κεραίες με μικρή ισχύ (δηλαδή δεν ψήνεται το κεφάλι μου) και τέλος πληρώνω τα λιγότερα χρήματα που πλήρωνα από την πρώτη μέρα που πήρα κινητό!

 

Το αν θα στηρίζω την επικοινωνία μου σε καρτοκινητό είναι δικό μου θέμα. Γιατί δεν ξεκαθάριζε η εταιρεία ότι ξέρετε κάτι? κάποιες ώρες δεν θα μπορείτε να βγάλετε κήση.

Αν αυτό είναι 24ωρη εξυπηρέτηση,και σοβαρή εταιρεία που σέβεται τους πελάτες και την άδεια που της έχει χορηγήσει το κράτος, εγώ είμαι από άλλο πλανήτη.

Μπορεί και να είναι ετσι...

 

Και βέβαια είναι δικό σου θέμα όπως είναι και δικό σου θέμα να γίνεις αποδέκτης των υπηρεσιών της καρτοκινητής αν επιλέξεις καρτοκινητή ή των υπηρεσιών του συμβολαίου αν επιλέξεις συμβόλαιο! Ούτε η Vodafone και η Wind σου λένε ότι έχουν μια κεραία κάθε 10 χιλιόμετρα και είναι όλες τσιτωμένες στο φουλ για να εξυπηρετήσουν τους πελάτες τους έχοντας σαν αποτέλεσμα να τους ψήνουν τα κεφάλια (σε αντίθεση με την Cosmote που έχει σκορπίσει πολλές κεραίες με μικρή ισχύ, αυτό που προβλέπεται δηλαδή)! Αυτές οι δυο σέβονται τους πελάτες τους και την άδεια που τους χορήγησε το κράτος; Ειδικά η πρώην Telestet (έπειτα TIM και νην Wind - πόσα ονόματα θα αλλάξει ακόμα - ΕΛΕΟΣ) δε θέλεις να σου θυμήσω πως πήρε άδεια μέσα σε μια νύχτα! Κάποια πράγματα δε λέγονται...

 

Μόλις μου ήρθε αυτό το μύνημα: TO WHAT'S UP ΣOY XAPIZEI 3€! KANE ANANEΩΣH TOYΛAXIΣTON ME MIA KAPTA TΩN 9€, EΩΣ 20/6/09 KAI KEPΔIΣE EΠIΠΛEON 3€ TON EΠOMENO MHNA!

 

Και σε μένα ήρθε αλλά δε θα κάνω χρήση του δώρου. Έτσι κι αλλιώς ακόμα και τα 3 ευρώ που βάζω κάθε μήνα, δεν τα χρησιμοποιώ, μόνο για να ανανεώνω τα 1000+1000 τα βάζω!

Link to comment
Share on other sites

@stefidis

 

Αυτο με τις κεραιες πως το συμπέρανες?

Και οσο αφορα την ποιοτητα φωνης δεν θα συμφωνησω.Τοσο στο cu οσο και στην Q που χρησιμοποιω περιστασιακα παντα ειχα εξαιρετική ποιοτητα φωνης απο τον συνομιλητη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου συμβαινει το εξης κουφο: Οταν καλώ απο σταθερό το κινητο μου (what's up) μου λεει οτι ο αριθμος δεν υπαρχει!!!Οταν παλι καλω απο αλλο κινητο, χτυπαει κανονικα!! αν ξερετε τι παιζει, πειτε μου...ευχαριστω εκ των προτερων...
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παιδιά

 

κατά τύχη βρήκα μια παλιά κάρτα σιμ cosmote για καρτοκινητό

άλλα έχει λήξει. υπάρχει κανένας τρόπος να την φέρω πίσω?

 

σκέφτηκα να έδινα τον αριθμό που έχει επάνω η σιμ μήπως γίνει τίποτα...

Δες λίγο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου συμβαινει το εξης κουφο: Οταν καλώ απο σταθερό το κινητο μου (what's up) μου λεει οτι ο αριθμος δεν υπαρχει!!!Οταν παλι καλω απο αλλο κινητο, χτυπαει κανονικα!! αν ξερετε τι παιζει, πειτε μου...ευχαριστω εκ των προτερων...

 

Oταν παιρνεις απο το σταθερο σιγουρα πληκτρολογεις σωστα και τα 10 ψηφια?

Link to comment
Share on other sites

Oταν παιρνεις απο το σταθερο σιγουρα πληκτρολογεις σωστα και τα 10 ψηφια?

 

Σιγουρα!!αφου ειπα και σε ενα φιλο μου να με παρει απο το σπιτι του και γινεται παλι το ιδιο....

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς φιλε μου!!!μολις σημερα ενεργοποιηθηκε η sim τις cosmote!!!ειναι κατι το φυσικο??

 

Ε για αυτο!!Εχει ακομη φραγη εισερχομενων απο καποια δικτυα.

Αυριο θα εισαι οκ!!

Μπορει και σε λιγες ωρες.....

Link to comment
Share on other sites

Ε για αυτο!!Εχει ακομη φραγη εισερχομενων απο καποια δικτυα.

Αυριο θα εισαι οκ!!

 

Να' σαι καλα φιλε μου!!!παω να κοιμηθω ηρεμος........

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς φιλε μου!!!μολις σημερα ενεργοποιηθηκε η sim τις cosmote!!!ειναι κατι το φυσικο??

 

Αν δεις ότι παραμένει το πρόβλημα μέχρι αύριο, πάρε στο 1313 ( πάτα 9 στο μενού που θα ακούσεις ) και πες τους ότι ήρθες με φορητότητα και δεν μπορείς να δεχτείς κλήσεις απο σταθερά. Πριν καλέσεις όμως, κάνε τυπικά μια επανεκκίνηση στο κινητό σου και μια δοκιμή με άλλη συσκευή, θα σου χρειαστούν αυτές οι πληροφορίες. ;) Απο'κει και πέρα, θα πάρουν τα πράγματα το δρόμο τους. Συμβαίνει μερικές φορές, είναι το μεταβατικό στάδιο στη cosmote και διορθώνεται γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

@stefidis

 

Αυτο με τις κεραιες πως το συμπέρανες?

 

Το υποθέτω. Αφού η Cosmote τα βρήκε έτοιμα τα ακίνητα (OTE, OTEshop κ.λπ.) και πέταξε κι από μια κεραία πάνω είναι λογικό να έχει πολλές και με χαμηλή ισχύ! Οι άλλες οι κακόμοιρες, νοικιάζουν ταράτσες από πολυκατοικίες, βάζουν κεραίες καμουφλαρισμένες σε θερμοσίφωνες, τους πέρνουν χαμπάρι οι κάτοικοι και τους τραβάν στα δικαστήρια και άλλα τέτοια κουφά (φαίνεται δεν έβλεπες Ευαγγελάτο...)! Τουλάχιστον στο θέμα αυτό, η Cosmote είναι η μόνη που δεν έχει πρόβλημα, εξού και η μεγαλύτερη πληθυσμιακή κάλυψη και το ποιοτικότερο σήμα. Το Σ-Κ που μας πέρασε ήμουν στον Όλυμπο σε ύψος 1200+ μέτρα και ήμουν ο μόνος στην παρέα που είχα σήμα έστω 2-3 κουτάκια (έκανα και κλήσεις απροβλημάτιστα)!

 

 

Και οσο αφορα την ποιοτητα φωνης δεν θα συμφωνησω.Τοσο στο cu οσο και στην Q που χρησιμοποιω περιστασιακα παντα ειχα εξαιρετική ποιοτητα φωνης απο τον συνομιλητη.

 

Μπορεί να το έχουν ψιλοδιορθώσει τώρα τελευταία αλλά παλιά όταν δοκίμασα Vodafone και Telestet (έμεινα από 1-2 χρόνια στην καθεμιά στην πρώτη με συμβόλαιο και στη δεύτερη με B-Free για όσους θυμούνται) ήταν άθλια η ποιότητα φωνής (σα να μιλούσε μέσα από το πηγάδι ο άλλος!)... Τον πρώτο καιρό (πριν 7-8 χρόνια) που ήρθα στην Cosmote, νόμιζα ότι μιλούσα σε σταθερό! Για τέτοια διαφορά μιλάμε... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

giati de vazei to whats up prosfora antistoixh me tou cu me ananewsh panw apo 20 evrw 2000 mhnymata kai oxi ...100 ?

 

groumf

opou 8eloun akolou8oun mono

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

:X
Link to comment
Share on other sites

giati de vazei to whats up prosfora antistoixh me tou cu me ananewsh panw apo 20 evrw 2000 mhnymata kai oxi ...100 ?

 

groumf

opou 8eloun akolou8oun mono

 

Γιατί το CU δε βγάζει προσφορά αντίστοιχη με του Whats Up με κάρτα ανανέωσης 9 ευρώ να σου χαρίζει άλλα 3; Αυτού του είδους οι ερωτήσεις είναι άτοπες φίλε μου! Κάθε εταιρία κάνει τις δικές της προσφορές και ο καθένας επιλέγει αυτό που τον βολεύει. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος με τον οποίο να μπορούμε να ανακτήσουμε τον προσωπικό αριθμό χρήστη του καρτοκινητού μας.

Επειδή τον έχω χάσει και θέλω να ενεργοποιήσω μια υπηρεσία της cosmote.

Link to comment
Share on other sites

εγώ που ρώτησα στην εξυπηρέτηση πελατων...δυστυχώς όχι...
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Το υποθέτω. Αφού η Cosmote τα βρήκε έτοιμα τα ακίνητα (OTE, OTEshop κ.λπ.) και πέταξε κι από μια κεραία πάνω είναι λογικό να έχει πολλές και με χαμηλή ισχύ! Οι άλλες οι κακόμοιρες, νοικιάζουν ταράτσες από πολυκατοικίες, βάζουν κεραίες καμουφλαρισμένες σε θερμοσίφωνες, τους πέρνουν χαμπάρι οι κάτοικοι και τους τραβάν στα δικαστήρια και άλλα τέτοια κουφά (φαίνεται δεν έβλεπες Ευαγγελάτο...)! Τουλάχιστον στο θέμα αυτό, η Cosmote είναι η μόνη που δεν έχει πρόβλημα, εξού και η μεγαλύτερη πληθυσμιακή κάλυψη και το ποιοτικότερο σήμα. Το Σ-Κ που μας πέρασε ήμουν στον Όλυμπο σε ύψος 1200+ μέτρα και ήμουν ο μόνος στην παρέα που είχα σήμα έστω 2-3 κουτάκια (έκανα και κλήσεις απροβλημάτιστα)!

 

 

 

 

Μπορεί να το έχουν ψιλοδιορθώσει τώρα τελευταία αλλά παλιά όταν δοκίμασα Vodafone και Telestet (έμεινα από 1-2 χρόνια στην καθεμιά στην πρώτη με συμβόλαιο και στη δεύτερη με B-Free για όσους θυμούνται) ήταν άθλια η ποιότητα φωνής (σα να μιλούσε μέσα από το πηγάδι ο άλλος!)... Τον πρώτο καιρό (πριν 7-8 χρόνια) που ήρθα στην Cosmote, νόμιζα ότι μιλούσα σε σταθερό! Για τέτοια διαφορά μιλάμε... :rolleyes:

 

 

Kαι ποσα κτιρια ΟΤΕ oteshop εχει μια περιοχη?1-2 το πολυ.

Ναι υπαρχει παντου καλυψη αλλα οχι με το ποιοτικοτερο σημα.

Θες να πεις οτι οι κεραιες που κατεβαινουν ειναι μονο των αλλων 2 και οχι της κοσμοτε?Δεν νομιζω....Περα απο τα κτιρια του Οτε που βαζει αφοβα η κοσμοτε κεριοσυστηματα επανω, οπουδηποτε αλλου ειναι στην ιδια μοιρα με τις αλλες 2 με καμουφλαζ κτλ...

Οπως εσυ βρεθηκες στον Ολυμπο με σημα ετσι αλλοι εχουν βρεθει σε πιο κεντρικα σημεια με σημα μονο απο των αλλων 2 εκτος κοσμοτε.

 

 

Οσο για την ποιοτητα του ηχου ειχες αυτην την εντυπωση μαλλον επειδη μιλας για πολλα χρονια πριν.(δεν ειχα δοκιμασει, μπορει να ηταν ετσι και χειροτερα)

Σημερα σαφως δεν υπαρχουν τα προβληματα που ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Hello παιδες...εχω μια επειγουσα ερωτηση! εχω καρτοκινητο cosmote what's up και εχω βάλει την προσφορα του 2009 με τα 1000' και 1000 sms το μηνα! σημερα θα ταξιδεψω για Κυπρο και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να χρησιμοποιω τον αριθμο μου εκει και αν ναι η προσφορα που εχω θα ισχυει κι εκει? θα μπορω δλδ να μιλαω με οσους μιλαω και εδω δωρεαν και να στελνω μηνυματα??? και το ιδιο κι αυτοι σε μενα??? pls απαντηστε μου γρηγορα αν γινετε γιατι φευγω σε μερικες ωρες! ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Hello παιδες...εχω μια επειγουσα ερωτηση! εχω καρτοκινητο cosmote what's up και εχω βάλει την προσφορα του 2009 με τα 1000' και 1000 sms το μηνα! σημερα θα ταξιδεψω για Κυπρο και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να χρησιμοποιω τον αριθμο μου εκει και αν ναι η προσφορα που εχω θα ισχυει κι εκει? θα μπορω δλδ να μιλαω με οσους μιλαω και εδω δωρεαν και να στελνω μηνυματα??? και το ιδιο κι αυτοι σε μενα??? pls απαντηστε μου γρηγορα αν γινετε γιατι φευγω σε μερικες ωρες! ευχαριστώ!

Στην Κύπρο θα μπορείς να χρησιμοποιείς τον αριθμό που έχεις αλλά θα είσαι με Roaming.Επίσης,στην Κύπρο θα συν δεθείς με άλλη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας οπότε δεν θα χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες της Cosmote.:(

Link to comment
Share on other sites

Στην Κύπρο θα μπορείς να χρησιμοποιείς τον αριθμό που έχεις αλλά θα είσαι με Roaming.Επίσης,στην Κύπρο θα συν δεθείς με άλλη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας οπότε δεν θα χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες της Cosmote.:(

Αυτοι ομως που θα μου στελνουν απο εδω θα εχουν ακομα την προσφορα ε??? απλα θα χρεωνομαι εγω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι ομως που θα μου στελνουν απο εδω θα εχουν ακομα την προσφορα ε??? απλα θα χρεωνομαι εγω?

 

Όσοι σου στέλνουν από Ελλάδα θα μιλούν ή θα στέλνουν με την προσφορά. Εσύ θα χρεώνεσαι με άλλον τιμοκατάλογο- Roaming...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...