Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε 10 μέρες λήγει το συμβόλαιο κινητής σε Cosmote.
Έχω το gigamax με 10 Gb και απεριόριστα λεπτά με εκπτώσεις στα 28 ευρώ.
Μου προσφέρουν το gigamax με 20 gb και απεριόριστα λεπτά ευρώ, το δε ίδιο με αυτό που έχω στα 33 ευρώ.
εν τω μεταξύ έχω 2 σταθερά στο όνομα μου ( έκαστο με 25 ευρώ και COSMOTE tv με 22) .
οσες φορές με έχουν πάρει για ανανέωση τους λέω πως είναι απαράδεκτο αυτό ( δλδ να μου προσφέρουν πρόγραμμα πιο ακριβό από αυτό που ήδη έχω) αλλά προς το παρόν τίποτα…
Δεν τη λες και άσχημη την προσφορά αλλά όταν σου περνούν 110 σύνολο το μήνα έχεις και μερικές απαιτήσεις παραπάνω…
Καμια ιδέα????? Η να καθησω όπως είμαι???

Εγώ με τα ίδια χουνέρια είχα σταθερο 50άρα 32/μηπνα και Gigamax Family M στα 42/μήνα με την λήξη του μου κάνανε προσφορά ανανέωσης στα 50 κοντά και μόνο στο σταθερό μια μικρή εκπτωση στα 27,5/μήνα.
Με την προσφορά της vf unlimited ultra στα 54,5 / μήνα 2 νούμερα και 50αρα στα 21,5 + δώρο mifi και δωρεάν data sim έφυγα τρέχοντας.
Βέβαια ήξερα οτι έχω καλή κάλυψη γενικά οπότε για μένα ήταν μονόδρομος.
Το σήμα η κάλυψη γενικά θα πρέπει να είναι το πρώτο που θα τσεκάρεις γιατί να φύγεις σε άλλο δίκτυο και να μην έχεις πχ στη δουλειά σου σήμα δεν είναι και ότι καλύτερο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Είχα το απλό καρτοσυμβόλαιο και έληγε τον επόμενο μήνα. Μου έγινε πρόταση για ανανέωση στο gigamax 5GB L στα 22ευρώ. Μου έσκασε ο λογαριασμός 10.66ευρώ.

Χρέωση παγίων 58,8038€

COSMOTE GIGAMAX 5GB L (06/04-24/04) 22,8015

COSMOTE GIGAMAX 5GB L (25/04-24/05) 36,0023

Εκπτώσεις -50,1003€

Έκπτωση λόγω προωθητικής ενέργειας e-λογαριασμού -0,7201 Έκπτωση Λόγω Ανανέωσης Σύμβασης Σύνδεσης -6,4500

Έκπτωση παγίου προωθητικής ενέργειας -15,7062

Έκπτωση για αλλαγή από ΚαρτοΣυμβόλαιο σε Συμβόλαιο -26,1770

Ξέρουμε πώς υπολογίζονται οι εκπτώσεις; Γιατί μου φαίνονται περίεργα και επίσης περίμενα αναλογική χρέωση

Edited by Q_werty

Powered by COSMOTE GIGAMAX 5GB L

Think different 🍎

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, zerokill said:


Εγώ με τα ίδια χουνέρια είχα σταθερο 50άρα 32/μηπνα και Gigamax Family M στα 42/μήνα με την λήξη του μου κάνανε προσφορά ανανέωσης στα 50 κοντά και μόνο στο σταθερό μια μικρή εκπτωση στα 27,5/μήνα.
Με την προσφορά της vf unlimited ultra στα 54,5 / μήνα 2 νούμερα και 50αρα στα 21,5 + δώρο mifi και δωρεάν data sim έφυγα τρέχοντας.
Βέβαια ήξερα οτι έχω καλή κάλυψη γενικά οπότε για μένα ήταν μονόδρομος.
Το σήμα η κάλυψη γενικά θα πρέπει να είναι το πρώτο που θα τσεκάρεις γιατί να φύγεις σε άλλο δίκτυο και να μην έχεις πχ στη δουλειά σου σήμα δεν είναι και ότι καλύτερο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ ενδιαφερόμουν για το vf giga αλλά ευτυχώς που το δοκίμασα με CU γιατί διαφορετικά θα είχα δεσμευτεί με το συμβόλαιο και το σήμα στην περιοχή ήταν άθλιο

Powered by COSMOTE GIGAMAX 5GB L

Think different 🍎

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Q_werty said:

Εγώ ενδιαφερόμουν για το vf giga αλλά ευτυχώς που το δοκίμασα με CU γιατί διαφορετικά θα είχα δεσμευτεί με το συμβόλαιο και το σήμα στην περιοχή ήταν άθλιο

Ευτυχως την γλύτωσες 🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από φορητοτητα και ενεργοποίηση στη Wind με πήραν ξανά τηλέφωνο από την Cosmote,μου κάνανε προσφορά για το unlimited στα 34.83€ (όπως και στην πρώτη),έκπτωση 10% στο Cosmote ONE που δεν μου δίνανε πριν φύγω και 2 πάγια δώρο συν την απαλλαγή τελών.Ουσιαστικά βγαίνει ίδια τιμή και στις 2 εταιρίες με μόνη επιβάρυνση την ρήτρα προς τη μπλε.Εκατσα το σκέφτηκα μιας και στη Wind στην πόλη μέσα ήμουν πολύ ευχαριστημένος από το δίκτυο και τελικά αποφάσισα να επιστρέψω ξανά Cosmote γιατί εκτός πόλης είχε κάποια θέματα η μπλε,στα ταξίδια με Cosmote δεν είχα κανένα θέμα και τέλος πρόκειται σε λίγους μήνες να μετακομίσω και η extra sim της Cosmote είναι ένα μεγάλο ατού για να μη χρειαστεί να βάλω αμέσως σταθερό.Οποτε Cosmote unlimited συνολική τιμή 28.40€ για 24 μήνες.Αυτος η μήνας ήταν αφιερωμένος σε φορητοτητες προσφορές και αντιπροσφορες,έτσι για να σπάσει η ρουτίνα. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, George6633 said:

Μετά από φορητοτητα και ενεργοποίηση στη Wind με πήραν ξανά τηλέφωνο από την Cosmote,μου κάνανε προσφορά για το unlimited στα 34.83€ (όπως και στην πρώτη),έκπτωση 10% στο Cosmote ONE που δεν μου δίνανε πριν φύγω και 2 πάγια δώρο συν την απαλλαγή τελών.Ουσιαστικά βγαίνει ίδια τιμή και στις 2 εταιρίες με μόνη επιβάρυνση την ρήτρα προς τη μπλε.Εκατσα το σκέφτηκα μιας και στη Wind στην πόλη μέσα ήμουν πολύ ευχαριστημένος από το δίκτυο και τελικά αποφάσισα να επιστρέψω ξανά Cosmote γιατί εκτός πόλης είχε κάποια θέματα η μπλε,στα ταξίδια με Cosmote δεν είχα κανένα θέμα και τέλος πρόκειται σε λίγους μήνες να μετακομίσω και η extra sim της Cosmote είναι ένα μεγάλο ατού για να μη χρειαστεί να βάλω αμέσως σταθερό.Οποτε Cosmote unlimited συνολική τιμή 28.40€ για 24 μήνες.Αυτος η μήνας ήταν αφιερωμένος σε φορητοτητες προσφορές και αντιπροσφορες,έτσι για να σπάσει η ρουτίνα. 

Ναι καλύτερα Cosmote εκτος αν και έρθεις στην Ξάνθη Κομοτηνή και κάνεις χαρακίρι. Δες τα χάλια τους στο αντίστοιχο θέμα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, George6633 said:

Μετά από φορητοτητα και ενεργοποίηση στη Wind με πήραν ξανά τηλέφωνο από την Cosmote,μου κάνανε προσφορά για το unlimited στα 34.83€ (όπως και στην πρώτη),έκπτωση 10% στο Cosmote ONE που δεν μου δίνανε πριν φύγω και 2 πάγια δώρο συν την απαλλαγή τελών.Ουσιαστικά βγαίνει ίδια τιμή και στις 2 εταιρίες με μόνη επιβάρυνση την ρήτρα προς τη μπλε.Εκατσα το σκέφτηκα μιας και στη Wind στην πόλη μέσα ήμουν πολύ ευχαριστημένος από το δίκτυο και τελικά αποφάσισα να επιστρέψω ξανά Cosmote γιατί εκτός πόλης είχε κάποια θέματα η μπλε,στα ταξίδια με Cosmote δεν είχα κανένα θέμα και τέλος πρόκειται σε λίγους μήνες να μετακομίσω και η extra sim της Cosmote είναι ένα μεγάλο ατού για να μη χρειαστεί να βάλω αμέσως σταθερό.Οποτε Cosmote unlimited συνολική τιμή 28.40€ για 24 μήνες.Αυτος η μήνας ήταν αφιερωμένος σε φορητοτητες προσφορές και αντιπροσφορες,έτσι για να σπάσει η ρουτίνα. 

Αν επιτρέπεται φίλε μου, τι προσφορά σου έδωσαν;

ΑΚΥΡΟ. Την αναφέρεις, ευχαριστώ.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cmvr said:

Ναι καλύτερα Cosmote εκτος αν και έρθεις στην Ξάνθη Κομοτηνή και κάνεις χαρακίρι. Δες τα χάλια τους στο αντίστοιχο θέμα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σκοπό να βρεθώ σε αυτά τα μέρη για το επόμενο διάστημα (αν και ποτέ δεν ξέρεις).

 

@p_k28.40€ με όλες τις εκπτώσεις τελική τιμή και 2 πάγια δώρο. 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, George6633 said:

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σκοπό να βρεθώ σε αυτά τα μέρη για το επόμενο διάστημα (αν και ποτέ δεν ξέρεις).

 

@p_k28.40€ με όλες τις εκπτώσεις τελική τιμή και 2 πάγια δώρο. 

Πάρα πολύ καλή προσφορά φίλε!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, p_k said:

Πάρα πολύ καλή προσφορά φίλε!

Έπρεπε να φυγω για με πάρουν να μου δώσουν το 10% από το Cosmote ONE..ηταν βασική προϋπόθεση να πέσω κάτω από 30€ στο μηνιαίο πάγιο,τέλος πάντων τέλος καλό όλα καλά.Επίσης για όσο διάστημα δούλεψα την μπλε,μόνο καλά λόγια έχω να πω για την πόλη των Τρικάλων. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι άψογη στα Τρίκαλα. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και μένα αν μου κάνανε unlimited στην Cosmote με 30 και κάτω θα είχα μείνει απο την αρχή αλλά μας κάνανε και 10 αύξηση ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω ένα ωραίο οικογενειακό στα 66€ με 3 αριθμούς 20 γιγα, απεριόριστα λεπτά προς όλους, πως θα το κάνω απεριόριστο με όσο λιγότερα λεφτά γίνεται; μου λέτε; μου ζητάνε 130€ για να γίνει απεριόριστο. Να κάνω φορητοτητα δε γίνεται έχω και σταθερό και όλα. Και δεν θέλω να αλλάξω από cosmote βασικά. Αν μια στο εκατομμύριο δε μου κάνουν προαγορά θα μείνω κόκκινη; μπλε δε πάω επειδή δεν είναι απεριόριστο αλλά έχει 500GB.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω ένα ωραίο οικογενειακό στα 66€ με 3 αριθμούς 20 γιγα, απεριόριστα λεπτά προς όλους, πως θα το κάνω απεριόριστο με όσο λιγότερα λεφτά γίνεται; μου λέτε; μου ζητάνε 130€ για να γίνει απεριόριστο. Να κάνω φορητοτητα δε γίνεται έχω και σταθερό και όλα. Και δεν θέλω να αλλάξω από cosmote βασικά. Αν μια στο εκατομμύριο δε μου κάνουν προαγορά θα μείνω κόκκινη; μπλε δε πάω επειδή δεν είναι απεριόριστο αλλά έχει 500GB.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Εννοείς απεριόριστο στα πάντα? Και ομιλία και δεδομένα για 3 αριθμούς?

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Εννοείς απεριόριστο στα πάντα? Και ομιλία και δεδομένα για 3 αριθμούς?

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι. Όπως είναι το οικογενειακό με 20 γιγα να το κάνω απεριόριστο. Ομιλία έχω ήδη απεριόριστη

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Όπως είναι το οικογενειακό με 20 γιγα να το κάνω απεριόριστο. Ομιλία έχω ήδη απεριόριστη

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Εύκολο αυτό που ζητάς ..
Καταρχάς θα πρέπει 1 αριθμός, πχ ο δικός σου, να μετατραπεί στο μεγαλύτερο πρόγραμμα unlimited και για φωνή και για δεδομένα για να μπορείς να στηρίξεις κάρτες extra SIM με απεριόριστα δεδομένα. Αυτό έστω ότι το αγοράζεις σε μια τιμή Χ.
Από κει και πέρα θα βγάλεις όπως είπαμε 2 Extra SIM με απεριόριστο ίντερνετ, προς 3 ευρώ η κάθε μία για τους δύο αριθμούς, τους οποίους θα τους μετατρέψεις σε κάρτα, και θα βάζεις 15 ευρώ τον μήνα για απεριόριστη ομιλία.
Άρα θα έχεις ένα κόστος Χ + 6 + 30.
Σε περίπτωση που δεν θα να πληρώνεις αυτά τα 30 ευρώ, υπάρχει και η πιο φτηνή λύση του VoIP. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zerokill said:

Και μένα αν μου κάνανε unlimited στην Cosmote με 30 και κάτω θα είχα μείνει απο την αρχή αλλά μας κάνανε και 10 αύξηση ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργούν σε κάθε περίπτωση πραγματικά..Αύξηση μετά από αίτημα φορητοτητας είναι κακό. 

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο αυτό που ζητάς ..
Καταρχάς θα πρέπει 1 αριθμός, πχ ο δικός σου, να μετατραπεί στο μεγαλύτερο πρόγραμμα unlimited και για φωνή και για δεδομένα για να μπορείς να στηρίξεις κάρτες extra SIM με απεριόριστα δεδομένα. Αυτό έστω ότι το αγοράζεις σε μια τιμή Χ.
Από κει και πέρα θα βγάλεις όπως είπαμε 2 Extra SIM με απεριόριστο ίντερνετ, προς 3 ευρώ η κάθε μία για τους δύο αριθμούς, τους οποίους θα τους μετατρέψεις σε κάρτα, και θα βάζεις 15 ευρώ τον μήνα για απεριόριστη ομιλία.
Άρα θα έχεις ένα κόστος Χ + 6 + 30.
Σε περίπτωση που δεν θα να πληρώνεις αυτά τα 30 ευρώ, υπάρχει και η πιο φτηνή λύση του VoIP. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Εγώ που έχω ένα ωραίο οικογενειακό στα 66€ με 3 αριθμούς 20 γιγα, απεριόριστα λεπτά προς όλους, πως θα το κάνω απεριόριστο με όσο λιγότερα λεφτά γίνεται; μου λέτε; μου ζητάνε 130€ για να γίνει απεριόριστο. Να κάνω φορητοτητα δε γίνεται έχω και σταθερό και όλα. Και δεν θέλω να αλλάξω από cosmote βασικά. Αν μια στο εκατομμύριο δε μου κάνουν προαγορά θα μείνω κόκκινη; μπλε δε πάω επειδή δεν είναι απεριόριστο αλλά έχει 500GB.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Έχει έναν με αυτό το νικ στο ινσομμια και μάλλον είσαι ο ίδιος... ακόμη δεν το έκανες???

sent from my Poco F3 8/256

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,στο συμβόλαιο που μου ήρθε έχω αυτό εδώ το πινακάκι..Έτσι είναι το ποσό ίδιο για κάθε μήνα; 

IMG_20220507_100039.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2022 at 11:17 ΜΜ, DjTony said:

Εγώ που έχω ένα ωραίο οικογενειακό στα 66€ με 3 αριθμούς 20 γιγα, απεριόριστα λεπτά προς όλους, πως θα το κάνω απεριόριστο με όσο λιγότερα λεφτά γίνεται; μου λέτε; μου ζητάνε 130€ για να γίνει απεριόριστο. Να κάνω φορητοτητα δε γίνεται έχω και σταθερό και όλα. Και δεν θέλω να αλλάξω από cosmote βασικά. Αν μια στο εκατομμύριο δε μου κάνουν προαγορά θα μείνω κόκκινη; μπλε δε πάω επειδή δεν είναι απεριόριστο αλλά έχει 500GB.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Μια φορητότητα όλα μαζί στη Vodafone και τέλος. Θα σκιστούν να κρατήσουν πελατη μετά.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, George6633 said:

Καλημέρα,στο συμβόλαιο που μου ήρθε έχω αυτό εδώ το πινακάκι..Έτσι είναι το ποσό ίδιο για κάθε μήνα; 

IMG_20220507_100039.jpg

Φαίνεται να έχει γίνει κάποιο λάθος, αλλά δεδομένου ότι σε ευνοεί, δεν θα ασχολούμουν 😉

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote άλλαξε τα προγράμματα gigamax unlimited και business gigamax unlimited.

Χαμηλότερες τιμές στα μεγάλα, ίδιες στα μικρότερα αλλά απεριόριστα λεπτά προς όλους σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, user2163 said:

Η Cosmote άλλαξε τα προγράμματα gigamax unlimited και business gigamax unlimited.

Χαμηλότερες τιμές στα μεγάλα, ίδιες στα μικρότερα αλλά απεριόριστα λεπτά προς όλους σε όλα.

ναι εμενα ειδα μου αναβαθμιστηκε μολις χωρις να λαβω καποιο μνμ. απο 5gb, 600', 600 sms πηγε στα 8gb, απεριοριστα λεπτα και 2000 sms, στα 22,5 περιπου ευρω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...