Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοσμοτέ, 29Ε απεριόριστα ντάτα κ ομιλία για 2 συνδέσεις.

Το είδα σε διαφήμιση, δηλαδή απο 14,5 η σύνδεση ?

 ή σου δίνει με 29 αν κάνεις 2 συνδέσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοσμοτέ, 29Ε απεριόριστα ντάτα κ ομιλία για 2 συνδέσεις.
Το είδα σε διαφήμιση, δηλαδή απο 14,5 η σύνδεση ?
 ή σου δίνει με 29 αν κάνεις 2 συνδέσεις?
29€/μήνα η κάθε σύνδεση. Σύνολο 58€ για τις 2 συνδέσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Σήμερα θέλω να κάνω φορητότητα στη Vodafone μπας και μου κάνουν προσφορά από τη Cosmote. Έχω συμβόλαιο Gigamax Unlimited και λήγει σε 10 μέρες. 

 

Ερώτηση. Να κάνω φορητότητα σε καρτοκινητό ή να πάω σε συμβόλαιο Unlimited Ultra; Σε περίπτωση που δε με καλέσουν ή η προσφορά να μην είναι καλή και να πάω απευθείας στην εναλλακτική που έχω. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, ntinoscrypton said:

Καλημέρα 

Σήμερα θέλω να κάνω φορητότητα στη Vodafone μπας και μου κάνουν προσφορά από τη Cosmote. Έχω συμβόλαιο Gigamax Unlimited και λήγει σε 10 μέρες. 

 

Ερώτηση. Να κάνω φορητότητα σε καρτοκινητό ή να πάω σε συμβόλαιο Unlimited Ultra; Σε περίπτωση που δε με καλέσουν ή η προσφορά να μην είναι καλή και να πάω απευθείας στην εναλλακτική που έχω. 

Καλημέρα! ΠΡΟΧΩΡΑ γιατί μόνο έτσι θα πετύχεις καλύτερη τιμή... Επιβεβαιωμένα πλέον.

Θα σου πω εγώ ότι είχα κάνει σε VOD για συμβόλαιο απο cos αλλά για να μην έχω προβλήματα την ακύρωσα και έκανα Online σε free2go (πλήρωσα 16€ σε κάρτες ανανέωσης). Εχθές παρέλαβα sim και σήμερα με κάλεσαν απο τις ειδικές προσφορές της COS 2103507842 και μου έδωσαν σε 2 unlimited που έχω τιμές 27&28€ από 37&38€. Τους είπα ότι δεν συμφωνώ γιατί η Nova μου τα δίνει λιγότερο απο 25€ το κάθε ένα οπότε να το δούνε και να με καλέσουν με ανανεωμένη προσφορά εντός της επόμενης ώρας, διαφορετικά θα προχωρήσω στην NOVA. 

Αν δεν σε καλέσουν, με το που λάβεις το sms απο την άλλη εταιρία για καταχώρηση της αίτησης καλείς εσύ στο παραπάνω τηλ.

Επέλεξα την NOVA γιατί έχει μικρότερο κόστος σε σχέση με καρτοκινητό VOD (12€) αφού ο σκοπός της φορητότητας ήταν απλά ένας μοχλός πίεσης προς της Cosmote αφού ουσιαστικά δεν ήθελα να φύγω.

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη και τις τελικές τιμές που θα προκύψουν.

Edited by petpapoy
Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, petpapoy said:

Καλημέρα! ΠΡΟΧΩΡΑ γιατί μόνο έτσι θα πετύχεις καλύτερη τιμή... Επιβεβαιωμένα πλέον.

Θα σου πω εγώ ότι είχα κάνει σε VOD για συμβόλαιο απο cos αλλά για να μην έχω προβλήματα την ακύρωσα και έκανα Online σε free2go (πλήρωσα 16€ σε κάρτες ανανέωσης). Εχθές παρέλαβα sim και σήμερα με κάλεσαν απο τις ειδικές προσφορές της COS 2103507842 και μου έδωσαν σε 2 unlimited που έχω τιμές 27&28€ από 37&38€. Τους είπα ότι δεν συμφωνώ γιατί η Nova μου τα δίνει λιγότερο απο 25€ το κάθε ένα οπότε να το δούνε και να με καλέσουν με ανανεωμένη προσφορά εντός της επόμενης ώρας, διαφορετικά θα προχωρήσω στην NOVA. 

Αν δεν σε καλέσουν, με το που λάβεις το sms απο την άλλη εταιρία για καταχώρηση της αίτησης καλείς εσύ στο παραπάνω τηλ.

Επέλεξα την NOVA γιατί έχει μικρότερο κόστος σε σχέση με καρτοκινητό VOD (12€) αφού ο σκοπός της φορητότητας ήταν απλά ένας μοχλός πίεσης προς της Cosmote αφού ουσιαστικά δεν ήθελα να φύγω.

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη και τις τελικές τιμές που θα προκύψουν.

Πριν λίγο μίλησα με μια γνωστή που δουλεύει στην Cosmote και μου είπε πως αν κάνω φορητότητα και ξανά γυρίσω στην Cosmote, δε θα μου δώσουν την προσφορά στα 29 ευρώ επειδή φαίνεται στον ΑΦΜ ότι είχα σύνδεση, θα πρέπει να το κάνω σε νέο ΑΦΜ. Μου πρότεινε να κάνουμε φορητότητα σε καρτοκινητό και αν είμαι τυχερός θα με καλέσουν να δώσουν προσφορά, όπως έγινε και σε εσένα. 

Πόσες μέρες έκαναν να σε καλέσουν μετά το αίτημα μεταφοράς του αριθμού; Να πάω απευθείας σε συμβόλαιο στην Vodafone σε περίπτωση που δε μου δώσουν καλή προσφορά από Cosmote; 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ntinoscrypton said:

Πριν λίγο μίλησα με μια γνωστή που δουλεύει στην Cosmote και μου είπε πως αν κάνω φορητότητα και ξανά γυρίσω στην Cosmote, δε θα μου δώσουν την προσφορά στα 29 ευρώ επειδή φαίνεται στον ΑΦΜ ότι είχα σύνδεση, θα πρέπει να το κάνω σε νέο ΑΦΜ. Μου πρότεινε να κάνουμε φορητότητα σε καρτοκινητό και αν είμαι τυχερός θα με καλέσουν να δώσουν προσφορά, όπως έγινε και σε εσένα. 

Πόσες μέρες έκαναν να σε καλέσουν μετά το αίτημα μεταφοράς του αριθμού; Να πάω απευθείας σε συμβόλαιο στην Vodafone σε περίπτωση που δε μου δώσουν καλή προσφορά από Cosmote; 

Σε ότι αφορά το πρώτο σου ερώτημα:

Μόλις δούνε το αίτημα θα σε καλέσουν. Δεν έχει σημασία αν ήσουν συμβόλαιο ή όχι, ούτε και αν έχει λήξει. Απλά θα ανανεωθεί το συμβόλαιο για 2 χρόνια.

(μιλάω με cosmote παράλληλα και είμαι σε αναμονή - προσοχή ότι σου λένε να είναι εντός της ηχογράφησης - όπως οι ενδεχόμενες εκπτώσεις που θα μπούνε μετά την ενεργοποίηση/ακύρωση φορητότητας )

Το αίτημα το έκανα την Τρίτη, εχθές παρέλαβα sim και υπογραφές και σήμερα κατετέθηκε το αίτημα. Χονδρικά καμία εβδομά.

 

Edited by petpapoy
Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Κάνω την αίτηση τώρα αν είναι και βλέπουμε. 1000 ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ntinoscrypton said:

Καλημέρα 

Σήμερα θέλω να κάνω φορητότητα στη Vodafone μπας και μου κάνουν προσφορά από τη Cosmote. Έχω συμβόλαιο Gigamax Unlimited και λήγει σε 10 μέρες. 

 

Ερώτηση. Να κάνω φορητότητα σε καρτοκινητό ή να πάω σε συμβόλαιο Unlimited Ultra; Σε περίπτωση που δε με καλέσουν ή η προσφορά να μην είναι καλή και να πάω απευθείας στην εναλλακτική που έχω. 

Αρχές του φθινοπώρου έκανα ακριβώς αυτό! 

Αίτηση φορητότητας από unlimited cosmote σε f2g, η διαδικασία έγινε σε κατάστημα και δεν πλήρωσα τίποτα ούτε κάρτα ανανέωσης, ο σκοπός δεν ήταν να πιέσω την Cosmote για προσφορά αλλά να φύγω λόγω κακής κάλυψης. Οπότε εάν το κατάστημα της περιοχής είναι φιλικό προς τον υποψήφιο πελάτη ίσως ξεκινήσεις φορητότητα δίχως να πληρώσεις! 

Η Cosmote στην δική μου περίπτωση με κάλεσε για προσφορά εντός της πρώτης ώρας από την κατάθεση της αίτησης, κάτι που με εξέπληξε γιατί όλη η διαδικασία έγινε Σάββατο πρωί! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, andreasomageiras said:

Η Cosmote στην δική μου περίπτωση με κάλεσε για προσφορά εντός της πρώτης ώρας από την κατάθεση της αίτησης, κάτι που με εξέπληξε γιατί όλη η διαδικασία έγινε Σάββατο πρωί! 

Ουσιαστικά και εμένα με κάλεσαν άμεσα καθώς μόλις έλαβαν την αίτηση απο NOVA. 10:07 ήρθε το sms και 10:57 έπεσε το πρώτο τηλ απο Cosmote.

Όταν είναι να χάσουν πελάτη, τότε κινητοποιούνται άμεσα. Τόσο καιρό που καλούσα εγώ, δεν έδιναν τίποτα. 

Με την παραπάνω διαδικασία γλίτωσα τον μήνα 10+13€=23€ Χ 24 μήνες= 550€ περίπου δηλαδή 10 μηνών πάγια.

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Με πήραν πριν 1 ώρα τηλέφωνο από Cosmote να με ρωτήσουν για το λόγο που φεύγω και να μου κάνουν πρόταση. Οκ, κάτι πίνουν λογικά. Η νέα πρόταση είναι ακόμη πιο ακριβή από την προσφορά στην εφαρμογή! 

38 και κάτι το μήνα μείον 5 ευρώ έκπτωση από το cosmote tv που έχω ήδη μέχρι τον Οκτώβριο. Τους είπα την προσφορά της Vodafone αλλά δεν άλλαξε κάτι. Πριν λίγο μίλησα με Vodafone και έκλεισα στα 33 ευρώ το Unlimited Ultra. Ειλικρινά αν είχε Vdsl η Vodafone στην περιοχή μου θα τα είχα μαζέψει όλα. Από το 2005 ήμουν στην Cosmote με συμβόλαιο, έφυγα για 4 χρόνια στη Vodafone και ξανά γύρισα το 2020 Cosmote. Απλά απαράδεκτοι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με πήραν πριν 4 ώρες απο το τμήμα προσφορών την cosmote (210350....) και μου εκαναν την εξής προσφορά: απεριόριστος χρόνος ομιλίας +απεριόριστα data+4000 sms=49,7€ για 2 συνδέσεις και κάθε επιπλέον σύνδεση που προσθέτω 14,6€ η κάθε μία.

Σουμα δηλαδή αν φέρω 4 συνδέσεις (τη δικιά μου, της συζύγου που είναι vodafone και των 2 παιδιών που είναι ήδη cosmote καρτοκινητο )=79€ + 1 πάγιο δώρο + 50€ δωροεπιταγη Γερμανός. Μου φαίνεται super προσφορά τι λέτε;

μένει μόνο να δω τι penalty θα πληρώσω στη Vodafone που λήγει το καλοκαίρι

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε μπορώ να βρω τη σταθερή της Cosmote για να ρωτήσω, θα κάνω την ερώτηση εδώ. 

 

Έχω 50αρα σύνδεση στο σταθερό. Πέρυσι είχα και OTE TV το οποίο είχα διακόψει(ξεχωριστή ταυτότητα πληρωμής) . Τον Οκτώβριο του 2022 με κάλεσαν για να μου δώσουν προσφορά το cinema pack στα 10 ευρώ αν θυμάμαι καλά και έκπτωση 5 ευρώ στο κινητό, διάρκειας 1 έτους(για την έκπτωση). Τώρα που θα πάω το κινητό σε Vodafone θέλω να καταργήσω το OTE TV μιας και δε θα παίρνω την έκπτωση και δε βλέπω αρκετή τηλεόραση ώστε να δικαιολογεί το ποσό. Χθες που μίλησα μαζί τους μου είπαν ότι η ρήτρα αποχώρησης είναι 190 ευρώ. Όταν ρώτησα πως προκύπτει αυτό το ποσό, μιας και το Ote tv είναι 10 ευρώ, η απάντηση τους ήταν ότι δεν είναι 10 ευρώ αλλά 40! Μου είπε ότι είναι 1 με την σταθερή και θα πρέπει να διακόψω και την σταθερή, γι αυτό και τα 190 ευρώ για τη ρήτρα. Τους εξήγησα ότι ποτέ και κανένας δε με ενημέρωσε ότι αυτά τα δύο θα γίνουν 1. Στην τηλεφωνική επικοινωνία για την προσφορά, με είχαν ρωτήσει αν θέλω να έρχεται ένας λογαριασμός αντί για δύο και συμφώνησα. Ποτέ όμως δε με ενημέρωσαν ότι θα είναι ένα και σε περίπτωση διακοπής θα πρέπει να κόψω και το σταθερό. Δε ξέρω τι να πω, την είχα πολύ ψηλά την cosmote και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έχει εξελιχθεί στον μεγαλύτερο απατεώνα. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ntinoscrypton said:

Επειδή δε μπορώ να βρω τη σταθερή της Cosmote για να ρωτήσω, θα κάνω την ερώτηση εδώ. 

 

Έχω 50αρα σύνδεση στο σταθερό. Πέρυσι είχα και OTE TV το οποίο είχα διακόψει(ξεχωριστή ταυτότητα πληρωμής) . Τον Οκτώβριο του 2022 με κάλεσαν για να μου δώσουν προσφορά το cinema pack στα 10 ευρώ αν θυμάμαι καλά και έκπτωση 5 ευρώ στο κινητό, διάρκειας 1 έτους(για την έκπτωση). Τώρα που θα πάω το κινητό σε Vodafone θέλω να καταργήσω το OTE TV μιας και δε θα παίρνω την έκπτωση και δε βλέπω αρκετή τηλεόραση ώστε να δικαιολογεί το ποσό. Χθες που μίλησα μαζί τους μου είπαν ότι η ρήτρα αποχώρησης είναι 190 ευρώ. Όταν ρώτησα πως προκύπτει αυτό το ποσό, μιας και το Ote tv είναι 10 ευρώ, η απάντηση τους ήταν ότι δεν είναι 10 ευρώ αλλά 40! Μου είπε ότι είναι 1 με την σταθερή και θα πρέπει να διακόψω και την σταθερή, γι αυτό και τα 190 ευρώ για τη ρήτρα. Τους εξήγησα ότι ποτέ και κανένας δε με ενημέρωσε ότι αυτά τα δύο θα γίνουν 1. Στην τηλεφωνική επικοινωνία για την προσφορά, με είχαν ρωτήσει αν θέλω να έρχεται ένας λογαριασμός αντί για δύο και συμφώνησα. Ποτέ όμως δε με ενημέρωσαν ότι θα είναι ένα και σε περίπτωση διακοπής θα πρέπει να κόψω και το σταθερό. Δε ξέρω τι να πω, την είχα πολύ ψηλά την cosmote και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έχει εξελιχθεί στον μεγαλύτερο απατεώνα. 

Έτυχε να το έχω βρει :

https://myphone.gr/forum/topic/18745/page/235/?tab=comments#comment-7169648 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι απεριόριστα data με 10 κάτι ευρώ για ένα μήνα βλέπω και δωρεάν για 7 μέρες....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλο αυτό με το Cosmote TV μου βγήκε σε καλό. 

Έκανα ανανέωση πριν λίγη ώρα τα συμβόλαια σε σταθερό και κινητό. Το σταθερό με cosmote tv στα 36 ευρώ και 5 ευρώ έκπτωση στο κινητό για 1 χρόνο. Το κινητό θα παραμείνει στο Gigamax Unlimited και θα πληρώνω 28.85 και μετά από 1 χρόνο στα 33.85. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα GIGAMAX 2GB χωρίς δέσμευση στα 31€ λεει η εφαρμογη αλλά ο λογαριασμός ερχεται την μια 24€ την άλλη 34€. Τι μου προτείνετε να κανω , καθώς είναι γελοία αυτη η τιμή ; Κατά προτίμηση θελω να παραμείνω κοσμοτε

Edited by panos43
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να υπάρχει τέτοια διαφορά. Δες την ανάλυση στο 3ο φύλλο του pdf 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κάλεσα το πρωί το CC να μάθω τί ποσό μου βγήκε σαν εκκαθαριστικός μιας και πέρασε ένας μήνας από τότε που έληξα το συμβόλαιο λόγω αδυναμίας σήματος και μου είπαν 12, κάτι €. θεωρείτε ότι είναι νορμάλ ποσό για 4 μέρες χρήσης? πλήρωνα 33€ για το UNLIMITED XL με extra SIM (ο προηγουμενος λογαριασμός εκδόθηκε 16/3 κι έκανα χρήση μέχρι τις 20/3 το πρωί) 

επίσης, αν διακόψεις για λόγους σήματος σε "μαυρίζουν" για το μέλλον? Σκοπέυω τον επόμενο χρόνο να μετακομίσω και επειδή θέλω να βάλω κ σταθερό, σκέφτομαι μήπως υπάρξει κάποια αντίστοιχη προσφορά όπως τώρα σταθερό + unlimited και σκέφτομαι μήπως "μπλοκάρουν" ΑΦΜ που σπάνε συμβολαια.

Edited by ParafronGR

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2023 at 3:10 ΜΜ, MeddlingMageGR said:

3 ευρώ τον μήνα είναι. Μπορείς να βγάλεις μέχρι 4 κάρτες. Μπορείς επίσης αν έχεις καλό σήμα στο σπίτι να αγοράσεις ένα 4G ρούτερ και να κόψεις τη σταθερή γραμμή που έχεις κάτι να δουλεύεις με το ασύρματο. Εγώ αυτό έχω κάνει.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλημέρα. Εάν επιτρέπεται ποιο ρουτερακι χρησιμοποιείς; επίσης εάν γνωρίζεις, ένα pocket mifi huawei της vodafone που έχω θα δουλέψει με extra sim της COSMOTE η πρέπει να γίνει κάποια παραμετροποίηση; 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 21/4/2023 at 12:12 ΠΜ, ParafronGR said:

κάλεσα το πρωί το CC να μάθω τί ποσό μου βγήκε σαν εκκαθαριστικός μιας και πέρασε ένας μήνας από τότε που έληξα το συμβόλαιο λόγω αδυναμίας σήματος και μου είπαν 12, κάτι €. θεωρείτε ότι είναι νορμάλ ποσό για 4 μέρες χρήσης? πλήρωνα 33€ για το UNLIMITED XL με extra SIM (ο προηγουμενος λογαριασμός εκδόθηκε 16/3 κι έκανα χρήση μέχρι τις 20/3 το πρωί) 

επίσης, αν διακόψεις για λόγους σήματος σε "μαυρίζουν" για το μέλλον? Σκοπέυω τον επόμενο χρόνο να μετακομίσω και επειδή θέλω να βάλω κ σταθερό, σκέφτομαι μήπως υπάρξει κάποια αντίστοιχη προσφορά όπως τώρα σταθερό + unlimited και σκέφτομαι μήπως "μπλοκάρουν" ΑΦΜ που σπάνε συμβολαια.

Εάν έχεις εξοφλήσει όποιες οφειλές, δεν σου κρατάνε "μούτρα" 😉
Το ύψους του εκκαθαριστικού φαίνεται ελαφρώς φουσκωμένο, αλλά καλό είναι να ελέγξεις τις αναλυτικές χρεώσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, user0603 said:

Λήγει το συμβόλαιο μου σε 1 μήνα και η πρόταση ανανέωσης είναι η εξής:

Χωρίς τίτλο8.jpg

Πάρε και ζήτα τους κάτι σε 45€ αν έχουν..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...