Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 ώρες πριν, ParafronGR said:

Παίδες, ζητάω τη γνώμη σας γιατί η κατάσταση με την εξυπηρέτηση της Cosmote είναι το λιγότερο τραγική στην περίπτωση μου.

Κάλεσα την προηγούμενη Δευτέρα στο 13788 να δηλώσω ανεπάρκεια σήματος στο σπίτι μου (δεν φορτώνει τίποτα στο ίντερνετ, στις κλήσεις έχω 2G και τις μισες τις χάνω) και να κόψω το συμβολαιο ατελώς. Την Πέμπτη με κάλεσαν και μου είπαν ότι μετά από έλεγχο είναι θέμα της COSMOTE και ότι θα προωθηθεί αίτημα διακοπής ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΟΣ ΠΡΟΩΡΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ. Την Παρασκευή, με καλούν από το Τμήμα Διακοπών και αφού έψαχναν το αίτημα μου (γιατί η κοπέλα νόμιζε ότι φεύγω γιατί έχω παραπονα και άρχισε να κάνει προσφορές) μου είπε ότι μπορώ να κάνω φορητότητα, αλλα ΙΣΩΣ κληθώ να πληρωσω πέναλτι πρόωρης αποχώρησης.

Της εξήγησα την κατάσταση, της είπα και την απόφαση του τεχνικού τμήματος την οποία επιβεβαίωσε και η ίδια και μου λέει "δεν μπορώ να κάνω τίποτα".

Χθες, ξανακαλώ στο 13888 να πάρω μια τελική απάντηση και η κοπέλα μου λέει ότι έχει μπει στο σύστημα από τις 9/3 ότι έχω θέμα με το σημα και μου λέει με εντύπωση "απορώ πώς δεν έχετε φύγει ακόμα" και συνεχίζει λέγοντας ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πληρώσω πέναλτι και με συνδέει με το τεχνικό τμήμα για να μου το πουν κι οι ίδιοι. Οι τεχνικοί, όμως , μου λένε "εμείς δεν έχουμε γνώση περί χρεώσεων, υπάρχει το θέμα σας, οκ, αλλά δεν μπορούμε να σας πούμε τίποτα" και με ξανασυνδεουν με το 13888 όπου μια νέα κοπέλα μου λέει "έχετε πρόστιμο 120€ αν φύγετε, δεν σας καλύπτουμε κάτι".

Εγώ καλύπτομαι κάπως τώρα που φεύγω? Έχω από τα καλύτερα συμβόλαια (Unlimited) στα 30€ ΜΕ την έξτρα SIM, αλλά χθες που είχα τηλεργασία έψαχνα πλανόδιο στην Ομονοια να πάρω καρτα της VODAFONE για να κάνω τη δουλειά μου (+12€). 

Υπάρχει και μία πιθανότητα να σε χρεώσουν ως μη όφειλαν, τέλος πρόωρης διακοπής.
Μην σε προβληματίσει, θα αναφέρεις απλά τα παραπάνω για να το αφαιρέσουν. Εάν θέλεις να το "πιέσεις", μπορείς να κάνεις αίτημα διαμεσολάβησης σε Συνήγορο του Καταναλωτή και καταγγελία σε ΕΕΤΤ.

Γενικά είναι από τις απλές περιπτώσεις.

9 ώρες πριν, Eliseos said:

Λοιπόν ακούστε και το δικό μου πόνο τώρα να μου πείτε τη γνώμη σας. Κάνει ο αδερφός μου αίτημα σύνδεσης Στο απεριόριστα όλα. Και τηλεφωνικά και στο κατάστημα που πήγε της Cosmote του λένε 28 €. Ο αδερφός μου είχε ένα αριθμό που το είχε χάσει στην Cosmote και το το επαναφέρανε. OK το ενεργοποιούμε κανονικά παίρνει την κάρτα βλέπει το χαρτί 36 ευρώ Το κανονικό 40…(Έχουμε σταθερό στον ΟΤΕ)

Πρώτο φάουλ περιμένουμε να το φτιάξουν δεν έχει μπει η έκπτωση από το Cosmote one 10% 

Τους λέμε τι 35 28  μας είπατε… Όχι λάθος κάναμε και σας το είπαμε είναι 35 γιατί 28 είναι με φορητότητα… Μα είμαστε δύο άτομα και μας είπατε 28… Όχι 35..Με το 10%  από το Cosmote one και 10% Από ενεργειακά κάπου πάει στο 33..Από το 40..

Όμως Εμάς μας είπανε άλλο πάγιο και τώρα έχουμε κάνει αίτημα στείλαμε και e-mail να δούμε τι θα γίνει.Αλλιώς τους είπα θα το κάνω καρτοκινητό.

Από την εμπειρία που έχω και από άλλους συγγενικό μου πρόσωπο καθυστερούνε πολύ να βάλουμε τις εκπτώσεις και πολλές φορές δεν μπαίνουν και έρχονται στην αρχή υπέρογκες χρεώσεις αλλά εδώ είναι θέμα λάθος του υπαλλήλου άλλη τιμή μας είπε κι άλλο μας χρέωσε.

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση γιατί άλλο 33 κι άλλο 25 

ευχαριστώ 

 

Ο πρώτος λογαριασμός συνήθως περιέχει:

  • Παραπάνω από 30 μέρες
  • Μέρες χωρίς έκπτωση

Στις αναλυτικές χρεώσεις του λογαριασμού σου τι βλέπεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

36 minutes ago, minast said:

Υπάρχει και μία πιθανότητα να σε χρεώσουν ως μη όφειλαν, τέλος πρόωρης διακοπής.
Μην σε προβληματίσει, θα αναφέρεις απλά τα παραπάνω για να το αφαιρέσουν. Εάν θέλεις να το "πιέσεις", μπορείς να κάνεις αίτημα διαμεσολάβησης σε Συνήγορο του Καταναλωτή και καταγγελία σε ΕΕΤΤ.

Γενικά είναι από τις απλές περιπτώσεις.

Ο πρώτος λογαριασμός συνήθως περιέχει:

  • Παραπάνω από 30 μέρες
  • Μέρες χωρίς έκπτωση

Στις αναλυτικές χρεώσεις του λογαριασμού σου τι βλέπεις;

Ακόμη δεν έχει βγει ο λογαριασμός έχω βλέπω ακόμη 40 στο application ούτε καν 35 . Το πρόβλημα δεν είναι τι γίνεται μετά από 30 μέρες το πρόβλημα είναι ότι με χρέωσαν με άλλο πάγιο από αυτό που μου είπαν. Και άντε τώρα βγάλε άκρη

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, τον περασμενο Οκτώβριο αυτή την προσφορά είχα για συμβόλαιο από την  COSMOTE (αυτή καθ αυτή όχι συνεργάτη) σε νούμερο που ήταν ηδη 4 χρόνια σε συμβόλαιο και τουλάχιστον ακομα 10 σε κάρτα. Μου το αύξησαν 7€ δηλαδή, καθώς είχα το ίδιο πακέτο στα 20€.  Στο όνομα μου είχα Και εχω το Σταθερο της θειας μου για να παίρνω καλύτερες προσφορές. 
Ε όταν μου έκαναν την προσφορά αυτή, έφυγα για wind χωρίς δεύτερες σκέψεις. 
DDBB29E0-D528-464A-8EEE-24C27A457485.thumb.jpeg.4d6cd2d7cbe5c867eaa646121500d7ef.jpeg

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα GIGAMAX 6GB στα 33€ που λήγει τον Αύγουστο. Επειδή είναι παρα πολλα λεφτά, μπορω να κανω κατι καλυτερο νωρίτερα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, panos43 said:

Έχω ενα GIGAMAX 6GB στα 33€ που λήγει τον Αύγουστο. Επειδή είναι παρα πολλα λεφτά, μπορω να κανω κατι καλυτερο νωρίτερα;

Στα ίδια λεφτά παίρνεις το Unlimited 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos43 said:

Έχω ενα GIGAMAX 6GB στα 33€ που λήγει τον Αύγουστο. Επειδή είναι παρα πολλα λεφτά, μπορω να κανω κατι καλυτερο νωρίτερα;

Ναι πάρε τηλέφωνο και ζητά να πας στο Unlimited. Αν και το ιδανικό θα ήταν να πας το κινητό στη Vodafone με ένα Σταθερο ώστε να σου δώσουν μόνοι τους αντιπροσφορά για να μείνεις. 
33€ για 6GB το θεωρώ το λιγότερο κοροϊδία, καρτοκινητο να είχες θα έδινες 15€ το πολύ.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Το λοιπόν, σήμερα έκατσα και υπολόγισα το ποσό που δίνουμε συνολικά στην Cosmote για:

  • 1 σταθερό στο χωριό της μανα μου (απερ. σταθερά, 120' κινητά και 24Mbps RURAL) - 27.40€ (18,60€ VOD)
  • 1 Cosmote Gigamax Unlimited - 36,11€ (19.40€ VOD)
  • 1 Cosmote Gigamax Unlimited - 37,54€ (19.40€ VOD)

Σύνολο 101,05€ τον μήνα.

 

Αρχικά, επικοινώνησα με Vodafone και Wind και μου δίνουν τις ίδιες παροχές με συνολική τιμή 57,40€ (αναλυτικά παραπάνω με κόκκινα) & 80€ αντίστοιχα.

Εάν μεταφέρω τα συμβόλαια μου το ποσό πρόωρης αποχώρησης συνολικά είναι 347€

Το συνολικό κόστος παραμονής στην Cosmote είναι (24μήνες) 2.425,20 € ενώ αν πάω Vodafone είναι 1.377,60 €. Που σημαίνει ότι κερδίζω 1047,60€ και αν αφαιρέσω το τέλος καθαρό κέρδος είναι 700€.

Όμως... ιδανικά, δεν θέλω να φύγω απο Cosmote για πολλούς λόγους.

Επ' αυτού λοιπόν, μίλησα με την εξυπηρέτηση και το τμήμα διακοπών και καλή τη πίστει τους εξήγησα όλα τα παραπάνω τονίζοντας τους πολλές φορές ότι δεν θέλω να φύγω. Φυσικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα ενώ τους εξήγησα ότι ακόμα και αν μεταφέρω τις συνδέσεις σε άλλη  εταιρία και τις επιστρέψω πίσω, ακόμα και τότε θα με συμφέρει με το όποιο αναπόσβεστο ποσό - καθώς θα μου τα κάνουν 29€ έκαστος.

σ.σ.: Για το σταθερό ισχυρίζονται ότι επειδή είναι RURAL δεν μπορεί να γίνει κάτι. Είναι το σταθερό στο χωριό της μάνας μου οπότε το κομμάτι της ταχύτητας είναι αδιάφορο εντελώς - καθώς ζήτησα την κατάργηση της RURAL και μετάβαση σε απλή ADSL. Δεν γίνεται και πάλι λένε...

Λέτε να προχωρήσω σε μαζική αίτηση φορητότητας και των 3 γραμμών μήπως και ταρακουνηθούν λιγάκι;

Όμως ξαναλέω, ιδανικά δεν θέλω να φύγω απο COS απλά να πετύχω καλύτερες τιμές.

 

SORRY ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ!

Edited by petpapoy
Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι κάνω την αίτηση και πριν δεχθεί την απελευθέρωση των γραμμών για φορητοτητα επικοινωνεί μαζί μου η cosmote, σωστά; 

Παίζει να προχωρήσει η φορητοτητα χωρίς να επικοινωνήσει μαζί μου η cosmote? 

Έχει συμβεί σε κάποιον; 

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

99% θα επικοινωνήσουν μαζί σου. Εγώ έκανα αίτηση φορητότητας αφού πήρα οκ λόγω ανεπαρκούς κάλυψης και έσπασα το συμβόλαιο 1 χρόνο νωρίτερα και παρ'όλα αυτά, με κάλεσαν να μου κάνουν προσφορά. :p 

 

 Ερώτηση: Ενεργοποιήθηκα χθες (19/3) στη Vodafone και στις 16/3 είχε εκδοθεί λογαριασμός για τον προηγουμενο μήνα τον οποίο σκόπευα να πληρώσω στις αρχές Απρίλη. Λίγες ώρες, όμως, αφού πήγα στη VF, χάθηκε η συνδεση μου από το myCOSMOTE και μαζί έφυγαν κι όλοι οι λογαριασμοί. Τον λογαριασμό αυτόν πώς μπορώ να τον πληρώσω τώρα? Αν πάω σε κατάστημα COSMOTE Φαίνεται?? 

Edited by ParafronGR

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, petpapoy said:

Καλησπέρα σε όλους.

Το λοιπόν, σήμερα έκατσα και υπολόγισα το ποσό που δίνουμε συνολικά στην Cosmote για:

  • 1 σταθερό στο χωριό της μανα μου (απερ. σταθερά, 120' κινητά και 24Mbps RURAL) - 27.40€ (18,60€ VOD)
  • 1 Cosmote Gigamax Unlimited - 36,11€ (19.40€ VOD)
  • 1 Cosmote Gigamax Unlimited - 37,54€ (19.40€ VOD)

Σύνολο 101,05€ τον μήνα.

 

Αρχικά, επικοινώνησα με Vodafone και Wind και μου δίνουν τις ίδιες παροχές με συνολική τιμή 57,40€ (αναλυτικά παραπάνω με κόκκινα) & 80€ αντίστοιχα.

Εάν μεταφέρω τα συμβόλαια μου το ποσό πρόωρης αποχώρησης συνολικά είναι 347€

Το συνολικό κόστος παραμονής στην Cosmote είναι (24μήνες) 2.425,20 € ενώ αν πάω Vodafone είναι 1.377,60 €. Που σημαίνει ότι κερδίζω 1047,60€ και αν αφαιρέσω το τέλος καθαρό κέρδος είναι 700€.

Όμως... ιδανικά, δεν θέλω να φύγω απο Cosmote για πολλούς λόγους.

Επ' αυτού λοιπόν, μίλησα με την εξυπηρέτηση και το τμήμα διακοπών και καλή τη πίστει τους εξήγησα όλα τα παραπάνω τονίζοντας τους πολλές φορές ότι δεν θέλω να φύγω. Φυσικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα ενώ τους εξήγησα ότι ακόμα και αν μεταφέρω τις συνδέσεις σε άλλη  εταιρία και τις επιστρέψω πίσω, ακόμα και τότε θα με συμφέρει με το όποιο αναπόσβεστο ποσό - καθώς θα μου τα κάνουν 29€ έκαστος.

σ.σ.: Για το σταθερό ισχυρίζονται ότι επειδή είναι RURAL δεν μπορεί να γίνει κάτι. Είναι το σταθερό στο χωριό της μάνας μου οπότε το κομμάτι της ταχύτητας είναι αδιάφορο εντελώς - καθώς ζήτησα την κατάργηση της RURAL και μετάβαση σε απλή ADSL. Δεν γίνεται και πάλι λένε...

Λέτε να προχωρήσω σε μαζική αίτηση φορητότητας και των 3 γραμμών μήπως και ταρακουνηθούν λιγάκι;

Όμως ξαναλέω, ιδανικά δεν θέλω να φύγω απο COS απλά να πετύχω καλύτερες τιμές.

 

SORRY ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ!

Καλή δύναμη

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ParafronGR said:

99% θα επικοινωνήσουν μαζί σου. Εγώ έκανα αίτηση φορητότητας αφού πήρα οκ λόγω ανεπαρκούς κάλυψης και έσπασα το συμβόλαιο 1 χρόνο νωρίτερα και παρ'όλα αυτά, με κάλεσαν να μου κάνουν προσφορά. :p 

 

 Ερώτηση: Ενεργοποιήθηκα χθες (19/3) στη Vodafone και στις 16/3 είχε εκδοθεί λογαριασμός για τον προηγουμενο μήνα τον οποίο σκόπευα να πληρώσω στις αρχές Απρίλη. Λίγες ώρες, όμως, αφού πήγα στη VF, χάθηκε η συνδεση μου από το myCOSMOTE και μαζί έφυγαν κι όλοι οι λογαριασμοί. Τον λογαριασμό αυτόν πώς μπορώ να τον πληρώσω τώρα? Αν πάω σε κατάστημα COSMOTE Φαίνεται?? 

Λάμβανες τους λογαριασμούς σου μέσω mail και ειδοποιήσεις μέσω sms στο κινητό;

Αν τον έλαβες στο mail σου, θα τον δεις από εκεί, αν δεν τον είχες λάβει και είχες ενεργοποιημένη την λήψη λογαριασμών και  μέσω mail θα σου έρθει..., εναλλακτικά από το sms που πιθανόν έλαβες στο κινητό σου, που λογικά περιλαμβάνει και τα στοιχεία της πληρωμής και τελευταία σου λύση όπως ανέφερες, σε ένα κατάστημα Cosmote ή Γερμανός. 

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, petpapoy said:

Καλησπέρα σε όλους.

Το λοιπόν, σήμερα έκατσα και υπολόγισα το ποσό που δίνουμε συνολικά στην Cosmote για:

  • 1 σταθερό στο χωριό της μανα μου (απερ. σταθερά, 120' κινητά και 24Mbps RURAL) - 27.40€ (18,60€ VOD)
  • 1 Cosmote Gigamax Unlimited - 36,11€ (19.40€ VOD)
  • 1 Cosmote Gigamax Unlimited - 37,54€ (19.40€ VOD)

Σύνολο 101,05€ τον μήνα.

 

Αρχικά, επικοινώνησα με Vodafone και Wind και μου δίνουν τις ίδιες παροχές με συνολική τιμή 57,40€ (αναλυτικά παραπάνω με κόκκινα) & 80€ αντίστοιχα.

Εάν μεταφέρω τα συμβόλαια μου το ποσό πρόωρης αποχώρησης συνολικά είναι 347€

Το συνολικό κόστος παραμονής στην Cosmote είναι (24μήνες) 2.425,20 € ενώ αν πάω Vodafone είναι 1.377,60 €. Που σημαίνει ότι κερδίζω 1047,60€ και αν αφαιρέσω το τέλος καθαρό κέρδος είναι 700€.

Όμως... ιδανικά, δεν θέλω να φύγω απο Cosmote για πολλούς λόγους.

Επ' αυτού λοιπόν, μίλησα με την εξυπηρέτηση και το τμήμα διακοπών και καλή τη πίστει τους εξήγησα όλα τα παραπάνω τονίζοντας τους πολλές φορές ότι δεν θέλω να φύγω. Φυσικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα ενώ τους εξήγησα ότι ακόμα και αν μεταφέρω τις συνδέσεις σε άλλη  εταιρία και τις επιστρέψω πίσω, ακόμα και τότε θα με συμφέρει με το όποιο αναπόσβεστο ποσό - καθώς θα μου τα κάνουν 29€ έκαστος.

σ.σ.: Για το σταθερό ισχυρίζονται ότι επειδή είναι RURAL δεν μπορεί να γίνει κάτι. Είναι το σταθερό στο χωριό της μάνας μου οπότε το κομμάτι της ταχύτητας είναι αδιάφορο εντελώς - καθώς ζήτησα την κατάργηση της RURAL και μετάβαση σε απλή ADSL. Δεν γίνεται και πάλι λένε...

Λέτε να προχωρήσω σε μαζική αίτηση φορητότητας και των 3 γραμμών μήπως και ταρακουνηθούν λιγάκι;

Όμως ξαναλέω, ιδανικά δεν θέλω να φύγω απο COS απλά να πετύχω καλύτερες τιμές.

 

SORRY ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ!

Τράβηξε τα όλα, αν σε καλύπτει η Vodafone στα κινητά ειδικά. Για σταθερή…ποσό χειρότερα να παίζει στο χωριό. Αν δεν έχεις απαιτήσεις στο χωριό άστο. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι προσφορές δίνει τωρα η COSMOTE για κινητο φορητότητα;;
Εάν έχεις και σταθερή δίνει 19.60€/το νούμερο για family με 4 νούμερα όλα απεριόριστα. ή 24.21€/το νούμερο για family με 3 νούμερα όλα απεριόριστα ή 29€/το νούμερο για family με 2 νούμερα όλα απεριόριστα. ή 35.60€ το 1 νούμερο όλα απεριόριστα.

https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Mobile-Plans/COSMOTE-GIGAMAX-Family-/-/N-16ahw2n
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Cris4524 said:

Εάν έχεις και σταθερή δίνει 19.60€/το νούμερο για family με 4 νούμερα όλα απεριόριστα. ή 24.21€/το νούμερο για family με 3 νούμερα όλα απεριόριστα ή 29€/το νούμερο για family με 2 νούμερα όλα απεριόριστα. ή 35.60€ το 1 νούμερο όλα απεριόριστα.

https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Mobile-Plans/COSMOTE-GIGAMAX-Family-/-/N-16ahw2n

Έχω ηδη σταθερο, δεν θελει να είναι φορητότητα και το σταθερο για να πάρω την προσφορά ετσι; 

Κινητά έχω 4, όμως τα 3 είναι ηδη COSMOTE. Τι ισχυει σε αυτη την περίπτωση; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά

Πήγα και ρώτησα για την κόρη που είναι φοιτήτρια και μου έδωσαν 

 

1η περίπτωση για φοιτητικό : 10 gb + απεριόριστα λεπτά ομιλίας σε όλους + 100 sms + 1 ευρώ σε κάρτα στα 16,11 euro για 4 χρόνια (πρώτο πάγιο ΔΩΡΕΑΝ)

2η περίπτωση με καρτοσυμβόλαιο : 20 gb + απεριόριστα λεπτά ομιλίας σε όλους + 2.000 sms στα  22 euro για 24 μήνες

3η περίπτωση με καρτοσυμβόλαιο : unlimited data GB + απεριόριστα λεπτά ομιλίας σε όλους + 2.000 sms στα 25,93 euro για 24 μήνες

Π Ε Σ Τ Ε μου λοιπόν τι συμφέρει ??????????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα σχετικά με την ενεργοποίηση συμβολαίου Gigamax; Έκανα αίτηση 1/3 υπέγραψα μερικές μέρες μετά και ακόμη κανένα νέο. Η COSMOTE λέει εδώ και μισό μήνα ότι η ενεργοποίηση βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο και ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες προσέξτε τί υπογράφετε αν σας στείλουν ταχυδρομικά συμβόλαιο με sim. Σε γνωστό μου του έστειλαν αλλά αντί άλλων σε σχέση με αυτά που είχε συμφωνήσει και τώρα ψάχνεται στα τηλέφωνα και άκρη δεν βγάζει.

Από 13.77 του έστειλαν 23.29 το κάθε νούμερο....


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, sotrous said:

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά

Πήγα και ρώτησα για την κόρη που είναι φοιτήτρια και μου έδωσαν 

 

1η περίπτωση για φοιτητικό : 10 gb + απεριόριστα λεπτά ομιλίας σε όλους + 100 sms + 1 ευρώ σε κάρτα στα 16,11 euro για 4 χρόνια (πρώτο πάγιο ΔΩΡΕΑΝ)

2η περίπτωση με καρτοσυμβόλαιο : 20 gb + απεριόριστα λεπτά ομιλίας σε όλους + 2.000 sms στα  22 euro για 24 μήνες

3η περίπτωση με καρτοσυμβόλαιο : unlimited data GB + απεριόριστα λεπτά ομιλίας σε όλους + 2.000 sms στα 25,93 euro για 24 μήνες

Π Ε Σ Τ Ε μου λοιπόν τι συμφέρει ??????????

Δεν μπορούμε εμείς να σου πούμε αλλά η κόρη ανάλογα με τις ανάγκες που έχει σε δεδομένα και μηνύματα. Απλώς, αν δεν πάει στο πρώτο, επιλέγει απευθείας το τρίτο.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παίδες προσέξτε τί υπογράφετε αν σας στείλουν ταχυδρομικά συμβόλαιο με sim. Σε γνωστό μου του έστειλαν αλλά αντί άλλων σε σχέση με αυτά που είχε συμφωνήσει και τώρα ψάχνεται στα τηλέφωνα και άκρη δεν βγάζει.

Από 13.77 του έστειλαν 23.29 το κάθε νούμερο....


Sent from my iPad using Tapatalk
Δεν έχει σχέση. Πάντα στο συμβόλαιο που στέλνουν έχει άλλη τιμή καθώς δεν περιλαμβάνει όλες τις εκπτώσεις και οι οποίες εφαρμόζονται μια βδομάδα αφότου γίνει ενεργοποίηση της γραμμής. Απλώς καλά θα είναι να καλέσουν αμέσως σε αυτόν που τους έκανε την προσφορά για να τους το επιβεβαίωσει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση. Πάντα στο συμβόλαιο που στέλνουν έχει άλλη τιμή καθώς δεν περιλαμβάνει όλες τις εκπτώσεις και οι οποίες εφαρμόζονται μια βδομάδα αφότου γίνει ενεργοποίηση της γραμμής. Απλώς καλά θα είναι να καλέσουν αμέσως σε αυτόν που τους έκανε την προσφορά για να τους το επιβεβαίωσει.

Μόλις μιλήσει και μου πει θα ενημερώσω

Update. Όπως το είπες! Ενημέρωσαν ότι ισχύουν ότι συμφώνησαν στο τηλέφωνο κι όχι οι αναγραφόμενες στο συμβόλαιο... Κι αν δεν ισχύσουν αυτές που συμφώνησαν μπορεί να φύγει ατελώς, αλλά επειδή όλες οι συνομιλίες καταγράφονται δεν υπάρχει πρόβλημα, οπότε το προχωράει.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, petpapoy said:

Καλησπέρα σε όλους.

Το λοιπόν, σήμερα έκατσα και υπολόγισα το ποσό που δίνουμε συνολικά στην Cosmote για:

  • 1 σταθερό στο χωριό της μανα μου (απερ. σταθερά, 120' κινητά και 24Mbps RURAL) - 27.40€ (18,60€ VOD)
  • 1 Cosmote Gigamax Unlimited - 36,11€ (19.40€ VOD)
  • 1 Cosmote Gigamax Unlimited - 37,54€ (19.40€ VOD)

Σύνολο 101,05€ τον μήνα.

 

Αρχικά, επικοινώνησα με Vodafone και Wind και μου δίνουν τις ίδιες παροχές με συνολική τιμή 57,40€ (αναλυτικά παραπάνω με κόκκινα) & 80€ αντίστοιχα.

Εάν μεταφέρω τα συμβόλαια μου το ποσό πρόωρης αποχώρησης συνολικά είναι 347€

Το συνολικό κόστος παραμονής στην Cosmote είναι (24μήνες) 2.425,20 € ενώ αν πάω Vodafone είναι 1.377,60 €. Που σημαίνει ότι κερδίζω 1047,60€ και αν αφαιρέσω το τέλος καθαρό κέρδος είναι 700€.

Όμως... ιδανικά, δεν θέλω να φύγω απο Cosmote για πολλούς λόγους.

Επ' αυτού λοιπόν, μίλησα με την εξυπηρέτηση και το τμήμα διακοπών και καλή τη πίστει τους εξήγησα όλα τα παραπάνω τονίζοντας τους πολλές φορές ότι δεν θέλω να φύγω. Φυσικά μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα ενώ τους εξήγησα ότι ακόμα και αν μεταφέρω τις συνδέσεις σε άλλη  εταιρία και τις επιστρέψω πίσω, ακόμα και τότε θα με συμφέρει με το όποιο αναπόσβεστο ποσό - καθώς θα μου τα κάνουν 29€ έκαστος.

σ.σ.: Για το σταθερό ισχυρίζονται ότι επειδή είναι RURAL δεν μπορεί να γίνει κάτι. Είναι το σταθερό στο χωριό της μάνας μου οπότε το κομμάτι της ταχύτητας είναι αδιάφορο εντελώς - καθώς ζήτησα την κατάργηση της RURAL και μετάβαση σε απλή ADSL. Δεν γίνεται και πάλι λένε...

Λέτε να προχωρήσω σε μαζική αίτηση φορητότητας και των 3 γραμμών μήπως και ταρακουνηθούν λιγάκι;

Όμως ξαναλέω, ιδανικά δεν θέλω να φύγω απο COS απλά να πετύχω καλύτερες τιμές.

 

SORRY ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ!

19,40€ στο κινητό γα Gigamax Unlimited μόνο?Που υπάρχει να κάνω συνδεση?

 

 

Tι γίνετε αμα θελεις να κανεις φορητότητα απο cosmote σε αλλο δίκτυο σταθερής(fiber) αλλα δεν θελεις να χασεις το email σου  ...@otenet.gr  ?

Edited by lefkaditis
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, lefkaditis said:

19,40€ στο κινητό γα Gigamax Unlimited μόνο?Που υπάρχει να κάνω συνδεση?

 

 

Tι γίνετε αμα θελεις να κανεις φορητότητα απο cosmote σε αλλο δίκτυο σταθερής(fiber) αλλα δεν θελεις να χασεις το email σου  ...@otenet.gr  ?

19.40 είναι στην Vodafone 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...