Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

18 ώρες πριν, DjTony said:

3 κινητά εδώ σπίτι είχαν 1mbps. Ο πατέρας μου το ίδιο. Κάτι φίλοι το ίδιο.. Διαφορετικές κεραίες κάθε σπίτι εννοείται. Μεγάλο πρόβλημα και απορώ που τα ρίχνουν όλα σε reset network settings και μου ανάβουν τα λαμπάκια. Θέλω να τους τα χώσω αλλά δε φταίνε τα παιδιά που το σηκώνουν

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Φταίνε και παραφταίνε, συνένοχοι είναι στο δούλεμα του κόσμου.

17 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Η ίδια απάντηση, σε όλες τις περιπτώσεις, κάθε φορά. Σε κινητή αλλά και σταθερή... Όταν μετά από επιμονή και υπομονή πέσεις σε υπάλληλο που μπορεί και θέλει, να κοιτάξει το πρόβλημα. τότε να παρακαλάς να μην κλείσει η γραμμή! 

Δηλαδή πως 'κλείνει' η γραμμή; τους ακούει κάποιος και τους λέει να το κλείσουν;

16 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Έχουν αρχίσει τους κοφτές σε όλους ανεξαιρέτως λόγω κίνησης. Μου έχει συμβεί και εμένα με απεριόριστα σε καρτοκινητό.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει δυο λόγια για τους κόφτες σε mobile data;

Είχα για χρόνια καρτοσυμβόλαιο δεδομένων χωρίς σταθερή σύνδεση και έδινα συνέχεια στο φορητό χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Τώρα κάνω sppedtest oklaa στο κινητό με ping 15ms και download 200+Mbps αλλά με USB tethering στο φορητό παίρνω μια μάντρα @@. Οι σελίδες αργούν πολύ να φορτώσουν. Πώς διάολο συμβαίνει να παίρνω 15 ping στο κινητό και να αργεί τόσο πολύ στο φορητό;

Είναι νόμιμο ή το κάνουν στη ζούλα; Μπορείς να το βρεις και να τους εκθέσεις με κάποιο τρόπο;

Edited by andval
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, andval said:

Δηλαδή πως 'κλείνει' η γραμμή; τους ακούει κάποιος και τους λέει να το κλείσουν;

Καλοπροαίρετα, θα έλεγα ότι κόβετε τυχαία για τεχνικούς λόγους. 

Κακοπροαίρετα, θα μπορούσα να αφήσω να πλανάται ότι "κλείνει" για άλλους λόγους, όπως τα παρακάτω παραδείγματα:

Μου έχει τύχει να κλείσει η επικοινωνία, όταν σε έλεγχο σταθερής γραμμής και αλλαγή ρυθμίσεων μου έγινε η ενημέρωση πως για λίγο θα διακοπεί η σύνδεση, απάντησα πως δε μας επηρεάζει γιατί κάνω χρήση δεδομένων κινητής άλλης εταιρίας (την ανέφερα ονομαστικά) όσες φορές έγραψα το όνομα της τόσες κόπηκε η επικοινωνία. Σε τηλεφωνική επικοινωνία κατά πριν από μερικούς μήνες ανέφερα το ίδιο και έγινε το ίδιο... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, andreasomageiras said:

Καλοπροαίρετα, θα έλεγα ότι κόβετε τυχαία για τεχνικούς λόγους. 

Κακοπροαίρετα, θα μπορούσα να αφήσω να πλανάται ότι "κλείνει" για άλλους λόγους, όπως τα παρακάτω παραδείγματα:

Μου έχει τύχει να κλείσει η επικοινωνία, όταν σε έλεγχο σταθερής γραμμής και αλλαγή ρυθμίσεων μου έγινε η ενημέρωση πως για λίγο θα διακοπεί η σύνδεση, απάντησα πως δε μας επηρεάζει γιατί κάνω χρήση δεδομένων κινητής άλλης εταιρίας (την ανέφερα ονομαστικά) όσες φορές έγραψα το όνομα της τόσες κόπηκε η επικοινωνία. Σε τηλεφωνική επικοινωνία κατά πριν από μερικούς μήνες ανέφερα το ίδιο και έγινε το ίδιο... 

Ακόμα να το πάρεις το μάθημα; 🤣

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, minast said:

Ακόμα να το πάρεις το μάθημα; 🤣

Απλά μ' αρέσει να μιλάω με τα παιδιά στην εξυπηρέτηση πελατών και να τους λέω "δε πιστεύω πάλι να κλείσει η γραμμή" 

Τι να κάνουμε, Διασκεδάζουμε τον "πόνο" μας...😁

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχω 2 συμβόλαια cosmote mobile κυριος για δεδομένα.

Τις τελευταίες μέρες έχουν και οι δυο πρόβλημα με ταχύτητα στο ίντερνετ (όπως συμβαίνει και με άλλους που γράφουν εδώ).

Έχω δώσει τη μια κάρτα σε ένα φίλο να μπαίνει ίντερνετ και επειδή του κόλλαγε έβαλε data στη whatsup κάρτα του και μου λέει ότι το ίντερνετ τώρα πάει σφαίρα χωρίς πρόβλημα.

Πως είναι δυνατόν να έχουν διαφορετική απόκριση αφού είναι όλα τις cosmote?

Edited by andval
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, andval said:

Προς το παρόν έχω 2 συμβόλαια cosmote mobile κυριος για δεδομένα.

Τις τελευταίες μέρες έχουν και οι δυο πρόβλημα με ταχύτητα στο ίντερνετ (όπως συμβαίνει και με άλλους που γράφουν εδώ).

Έχω δώσει τη μια κάρτα σε ένα φίλο να μπαίνει ίντερνετ και επειδή του κόλλαγε έβαλε data στη whatsup κάρτα του και μου λέει ότι το ίντερνετ τώρα πάει σφαίρα χωρίς πρόβλημα.

Πως είναι δυνατόν να έχουν διαφορετική απόκριση αφού είναι όλα τις cosmote?

Αν ο φίλος σου βρεθεί ακριβώς στο ίδιο σημείο με εσένα και έχετε αντίστοιχες συσκευές τότε θα μπορούσαμε να καταλάβουμε κάτι έστω επιδερμικά. Έτσι στον αέρα και χωρίς στοιχεία κουβέντα του αέρα θα κάνουμε.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχω 2 συμβόλαια cosmote mobile κυριος για δεδομένα.
Τις τελευταίες μέρες έχουν και οι δυο πρόβλημα με ταχύτητα στο ίντερνετ (όπως συμβαίνει και με άλλους που γράφουν εδώ).
Έχω δώσει τη μια κάρτα σε ένα φίλο να μπαίνει ίντερνετ και επειδή του κόλλαγε έβαλε data στη whatsup κάρτα του και μου λέει ότι το ίντερνετ τώρα πάει σφαίρα χωρίς πρόβλημα.
Πως είναι δυνατόν να έχουν διαφορετική απόκριση αφού είναι όλα τις cosmote?
Πρέπει να δοκιμάσει και στην ίδια συσκευή με τις ίδιες ρυθμίσεις δικτύου για να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα. Εμένα σε ένα απλό κινητό σχετικα παλιάς τεχνολογίας κινητό 4g σερνόταν σε κάποια φάση. Αντίθετα σε ένα S7 edge πέταγε με 4g+.
Link to comment
Share on other sites

https://techmaniacs.gr/cosmote-paketa-symbolaiwn/

A) Ανακοινώνεται ότι από 19/01/2023 για τους συνδρομητές Οικιακών & Εταιρικών Συμβολαίων, Καρτοσυμβολαίων, Business CostControl& NEOτης COSMOTE, στα παρακάτω πακέτα τροποποιείται είτε η ονομασία ή/και η ενσωματωμένη χρήση ή/και η χρέωση (αύξηση ή μείωση) σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

Γ) Ανακοινώνεται η, από 19/01/2023, εμπορική διάθεση δύο (2) νέων πακέτων “Giga Now Family Sharing” για τους συνδρομητές Συμβολαίων Οικογενειακών Προγραμμάτων COSMOTE Family, τα οποία μπορούν να ενεργοποιηθούν μόνο από την κύρια σύνδεση (leader) του COSMOTE Family. Μετά την ενεργοποίηση τους από την κύρια σύνδεση (Family leader), τα 2 νέα πακέτα θα μπορούν να καταναλωθούν ταυτόχρονα (sharing) από όλες τις συνδέσεις του COSMOTE Family.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει  και τόσο ..θέλει μια καλύτερη επεξήγηση  

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, cmvr said:

Αν ο φίλος σου βρεθεί ακριβώς στο ίδιο σημείο με εσένα και έχετε αντίστοιχες συσκευές τότε θα μπορούσαμε να καταλάβουμε κάτι έστω επιδερμικά. Έτσι στον αέρα και χωρίς στοιχεία κουβέντα του αέρα θα κάνουμε.

Αύριο θα πάω σπίτι του και θα δοκιμάσω όλους τους συνδυασμούς με τα δου κινητά και τις δυο κάρτες να δω διαφορές στην ταχύτητα. Θα κοιτάξω και τις ρυθμίσεις στο κινητό του. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα που περίμενα να δω τελικά τι θα πληρώνω για το unlimited που έκανα, τελικά έχω ευχάριστα νέα. Παραθέτω και την εικόνα παρακάτω. 56.77 χωρίς καμία έξτρα sim ο πρώτος λογαριασμός. 42.89 με δύο (2) έξτρα sim ο δεύτερος. Η 2η έξτρα sim είναι 15 μέρες οπότε θα ανέβει 1 ευρώ λογικά. Με 44€ χοντρικά δηλαδή έχω unlimited με δύο έξτρα sim προς το παρόν. Τίμιο θα έλεγα..
Όταν έκανα το συμβόλαιο στο κατάστημα μου είπαν 48€. Το έκανα για 48€ εγώ δηλαδή δεν ήξερα ότι θα πέσει στα 38..
b618201eef263cbc5caf14df34e6290f.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί να διευκρινίσω κάποια πράματα. Μόλις έκανα αίτηση να πάω στην nova με unlimited στα 27 και 2 μήνες δώρο το πάγιο Οι frog. Πήρε η cosmote τηλ και μου πρότεινε στα 31 unlimited για 18 μήνες. Για να βγάλω extra sim είναι προαπαιτούμενο να έχω σταθερό στην cosmote ή μπορώ να βγάλω σαν υπηρεσία με την χρέωση των τριών ευρώ;; Και κάτι ακόμα απο άτομα που είναι χρόνια πελάτες συμβολαίων cosmote, γιατί εγώ ήμουν wind. Όταν λήγει το συμβόλαιο, συνηθίζει να κάνει καλές προσφορές για ανανέωση ή όχι; Ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι.

Στάλθηκε από το KB2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, StathisTs said:

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί να διευκρινίσω κάποια πράματα. Μόλις έκανα αίτηση να πάω στην nova με unlimited στα 27 και 2 μήνες δώρο το πάγιο Οι frog. Πήρε η cosmote τηλ και μου πρότεινε στα 31 unlimited για 18 μήνες. Για να βγάλω extra sim είναι προαπαιτούμενο να έχω σταθερό στην cosmote ή μπορώ να βγάλω σαν υπηρεσία με την χρέωση των τριών ευρώ;; Και κάτι ακόμα απο άτομα που είναι χρόνια πελάτες συμβολαίων cosmote, γιατί εγώ ήμουν wind. Όταν λήγει το συμβόλαιο, συνηθίζει να κάνει καλές προσφορές για ανανέωση ή όχι; Ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι.

Στάλθηκε από το KB2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχεις είτε δεν έχεις σταθερή, η χρέωση των 3 ευρώ για την extra sim παραμένει κανονικά. Προς την λήξη του συμβολαίου θα σε καλέσουν και με βάση όσα έχουν υποθεί στο νήμα λογικά θα σου ανεβάσουν την τιμή με την δικαιολογία πως πλέον δεν δικαιούσαι τις εκπτώσεις παγίου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ρωτάω γιατί oσo ήμουν στην μπλέ, πάντα έκανα ανανέωση με καλύτερες παροχές και τιμές!

Στάλθηκε από το KB2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ρωτάω γιατί oσo ήμουν στην μπλέ, πάντα έκανα ανανέωση με καλύτερες παροχές και τιμές!

Στάλθηκε από το KB2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



31 Unlimited σε Cosmote είναι μια χαρά χτυπάς και μέχρι 4 extrasim και είσαι άρχοντας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έχεις είτε δεν έχεις σταθερή, η χρέωση των 3 ευρώ για την extra sim παραμένει κανονικά. Προς την λήξη του συμβολαίου θα σε καλέσουν και με βάση όσα έχουν υποθεί στο νήμα λογικά θα σου ανεβάσουν την τιμή με την δικαιολογία πως πλέον δεν δικαιούσαι τις εκπτώσεις παγίου.

Δε νομίζω να είναι τόσο ανόητοι Γιατί πολύ απλά θα χάσουν το συμβόλαιο…


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konstantine73 said:


Δε νομίζω να είναι τόσο ανόητοι Γιατί πολύ απλά θα χάσουν το συμβόλαιο…


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk

Διάβασε το νήμα και θα καταλάβεις. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα παλιό gigamax που έχουν περάσει οι 24 μήνες. Πήγα σε κατάστημα μια μέρα πριν λήξει ο μήνας να το πληρώσω και να μου το διακόψουν αλλά μου είπαν ότι θέλουν 3 εργάσιμες μέρες για διακοπή μέσω 13888 με αποτέλεσμα να μου χρεώσουν και τον επόμενο μήνα. 

Στο 13888 μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω και τους δυο μήνες για να κάνουν διακοπή.

Ισχύει αυτό; δεν μπορώ να το διακόψω άμεσα και να μείνει χρέος ή κοροϊδεύουν; τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα παλιό gigamax που έχουν περάσει οι 24 μήνες. Πήγα σε κατάστημα μια μέρα πριν λήξει ο μήνας να το πληρώσω και να μου το διακόψουν αλλά μου είπαν ότι θέλουν 3 εργάσιμες μέρες για διακοπή μέσω 13888 με αποτέλεσμα να μου χρεώσουν και τον επόμενο μήνα. 
Στο 13888 μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω και τους δυο μήνες για να κάνουν διακοπή.
Ισχύει αυτό; δεν μπορώ να το διακόψω άμεσα και να μείνει χρέος ή κοροϊδεύουν; τι ισχύει;

Όχι δεν μπορείς να κάνεις διακοπή και να μείνει χρέος,εξοφλείς και γίνεται διακοπή (σε όλες τις εταιρείες το ίδιο γίνεται,δεν είναι κορόιδα να χάσουν λεφτά). Αν σου χρωστάνε κάτι σου βγαίνει λογαριασμός και πας και τα παίρνεις πίσω με την ταυτότητα σου. Εκτός αν θέλεις να κάνεις φορητότητα αλλού και να μην πληρώσεις τον λογαριασμό

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι στέλνουν εκκαθαριστικό λογαριασμό για τις μέρες που έχεις χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες και όχι για ολόκληρο τον μήνα από την στιγμή που το συμβόλαιο θα έχει λήξει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, AlexM2 said:


Όχι δεν μπορείς να κάνεις διακοπή και να μείνει χρέος,εξοφλείς και γίνεται διακοπή (σε όλες τις εταιρείες το ίδιο γίνεται,δεν είναι κορόιδα να χάσουν λεφτά). Αν σου χρωστάνε κάτι σου βγαίνει λογαριασμός και πας και τα παίρνεις πίσω με την ταυτότητα σου. Εκτός αν θέλεις να κάνεις φορητότητα αλλού και να μην πληρώσεις τον λογαριασμό

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μου*@ είναι που κοιτάνε να σε χρεώσουν με χίλιους τρόπους χωρίς να το ξέρεις.

Δηλαδή αν πάω nova και τους πω να μου φέρουν το νούμερο σε κάρτα τους γίνεται;

Μετά αφήνω απλήρωτο αυτή την παραπανίσια χρέωση;

Μπορούν να μου τη ρίξουν σε άλλο συμβόλαιο που έχω;

2 ώρες πριν, Arinos said:

Γνωρίζω ότι στέλνουν εκκαθαριστικό λογαριασμό για τις μέρες που έχεις χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες και όχι για ολόκληρο τον μήνα από την στιγμή που το συμβόλαιο θα έχει λήξει.

Δηλαδή θα πληρώσω μόνο για τις 3-4 μέρες του παραπανίσιου μήνα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andval said:

Δηλαδή θα πληρώσω μόνο για τις 3-4 μέρες του παραπανίσιου μήνα;

Ναι αυτό γίνεται συνήθως σε όλους τους πάροχους. Περιμένεις να βγει ο εκκαθαριστικός λογαριασμός που έχει ολόκληρο τον τελευταίο μήνα συν τις ημέρες από τον επόμενο που είχες ακόμα σύνδεση.

Πχ τελειώνει ο 24ος μήνας του συμβολαίου σου και κάνεις φορητότητα σε άλλον πάροχο, ολοκληρώνεται η φορητότητα την 4η μέρα οπότε θα λάβεις έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό για τον 24 μήνα και τις 3-4 μέρες ακόμα, ανάλογα.

Αν κάνεις διακοπή όταν δεν έχει τελειώσει η διάρκεια της σύμβασης, συνήθως λαμβάνεις το πέναλτι συν τον λογαριασμό και τις μέρες που χρησιμοποιήσεις σε περίπτωση φορητότητας.

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2023 at 8:41 ΜΜ, paanos said:

Βλέπω ότι έχει μερικές ώρες που έστρωσε. Το δοκίμασα στο κομμάτι Πειραιάς-Καλλιθέα 

Με κάλεσαν σήμερα για αυτό το θέμα. Ήταν γενικό λέει και όντως επιλύθηκε… Σήμερα παρά την κακοκαιρία στέκεται αρκετά καλά 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τώρα στην περιοχή της Νίκαιας δεν έχω καθόλου δεδομένα!

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...