Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 ώρες πριν, cmvr said:

Είναι η προσφορά που δίνουν σε συνδιασμό με την σταθερή. Μια χαρά. Έχεις και σταθερό ΟΤΕ;

 

Δεν έχω σταθερό 

1 ώρα πριν, AlexM2 said:

Ελπίζω να γίνει κάτι αλλά όταν κάνεις αίτημα για φορητότητα σε κατάστημα δεν έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης. Τώρα αν μπορεί να γίνει κάτι πλαγίως έχει καλώς αλλά έχουν και το δικαίωμα βάσει νομοθεσίας να τραβήξουν τον αριθμό σου.  Αν το κάνουν ζητάς φορητότητα πίσω στην Cosmote. Επίσης εύχομαι να μην σε αφήσουν στο περίμενε μέχρι να ακυρωθεί η φορητότητα από μόνη της.

Στο κατάστημα με διαβεβαίωσαν ότι θα έστελναν αίτημα ώστε να ακυρωθεί η φορητότητα.

Εν αναμονή. Ακόμα δεν έχει έρθει μήνυμα ακύρωσης η αλήθεια είναι.

Ξέρουμε εάν δεν κάνουν τπτ, ποτέ (χρονικά )ακυρώνεται αυτόματα η φορητότητα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 16/11/2022 at 4:20 ΜΜ, andreasomageiras said:

Περιοχή; γενικά όχι ακριβή τοποθεσία... 

Σάββατο πρωί κατέθεσα αίτηση (σε κατάστημα wind) σε ούτε μισή ώρα Δέχτηκα κλήση από το τμήμα προσφορών. Δεν άφησα την ευγενέστατη κυρία να μου κάνει πρόταση, της είπα τα παράπονα μου και ρώτησα αν μου αφήνει το unlimited στα 11€ το πολύ, μου ζήτησε συγνώμη και κλείσαμε! 

Αυτά είναι, εγώ κλείνω ένα χρόνο με συμβολαιο απεριόριστο στα 23,99€, αν το έδινε η κοσμοτε κάτω από 30€ θα το συζητούσαμε να πάω εκεί.

Παραπανω δεν δίνω σε κανέναν παροχο, ανά περιοχές όλοι έχουν θέμα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CptBill said:

Δεν έχω σταθερό 

Στο κατάστημα με διαβεβαίωσαν ότι θα έστελναν αίτημα ώστε να ακυρωθεί η φορητότητα.

Εν αναμονή. Ακόμα δεν έχει έρθει μήνυμα ακύρωσης η αλήθεια είναι.

Ξέρουμε εάν δεν κάνουν τπτ, ποτέ (χρονικά )ακυρώνεται αυτόματα η φορητότητα?

Νομίζω μετά από 30 μέρες 

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2022 at 12:20 ΠΜ, CptBill said:

Και ναι έγινε το θαύμα. Κλήση από cosmote λίγες ώρες πριν πατήσει το κουμπί ο υπάλληλος της voda. Έγινε αποδοχή καλής προσφοράς (όχι στα επίπεδα των 30 ευρώ αλλά ευτυχώς ούτε και στα ύψη των 60 ευρώ)

Τώρα έχει γίνει ένα σαρδάμ με τη φορητότητα. Πρώτη αντίδραση όταν πήγαμε στο κατάστημα Vodafone ήταν "δεν μπορούμε να την ακυρώσουμε, θα προχωρήσει . Δεύτερη αντίδραση μετά από πίεση ήταν "θα στείλουμε αίτημα για ακύρωση ".

Το τμήμα προσφορών της cosmote είναι σε αναμονή να το καλέσουμε αφού πρώτα λάβουμε sms από vodafone ότι το αίτημα φορητότητας ακυρώθηκε.

Ελπίζω να γίνει σύντομα αυτό.

Πολυ χρησιμη πληροφορία!!!

Δλδ δεν ισχυει πλεον το ΦΕΚ που ειχε περασει η ΕΕΤΤ οπου με νομο πλεον οι φορητοτητες δεν ακυρωνονται ??

Μπορεις πλεον να κανεις το παλιο κολπο που εκανες αιτηση να φυγεις και σε επαιρναν για αντιπροσφορα ? 

Αν ισχυει παλι αυτο σωθηκαμε :))

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johntua said:

Πολυ χρησιμη πληροφορία!!!

Δλδ δεν ισχυει πλεον το ΦΕΚ που ειχε περασει η ΕΕΤΤ οπου με νομο πλεον οι φορητοτητες δεν ακυρωνονται ??

Μπορεις πλεον να κανεις το παλιο κολπο που εκανες αιτηση να φυγεις και σε επαιρναν για αντιπροσφορα ? 

Αν ισχυει παλι αυτο σωθηκαμε :))

ναι, δεν ακυρωνονται. Ακομα η δικια μας δεν εχει ακυρωθει και ειμαστε στον αερα (ποιος ακουει τη φιλη μου, εχω φαει πολυ μουρμουρα).
off the record, το καταστημα μπορει να ακυρωσει. Μας ειπε οτι θα την ακυρωσει αλλα αυτο δεν εχει γινει ακομη.

Σε καθε περιπτωση, μην δοκιμαζετε φορητοτητες απο καταστηματα αλλα καλυτερα online. Αυτο εχω καταλαβει εγω απο την ολη διαδικασια.

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

O ανταγωνιστης παντως εριξε την τιμη του ολα unlimited στα 29,90€

On 8/11/2022 at 9:13 ΜΜ, marlboro man said:

38,61€ unlimited με cosmote one ειναι καλη τιμη; Εχουμε ελπιδες να δουμε (και να προλαβουμε!) καλυτερη τιμη στο black friday?

 

 

Σημερα που με καλεσαν ξανα, το 38,61 εγινε 45€ και μαλιστα μου ειπαν πως το 38 ηταν λαθος αυτου που με ειχε καλεσει! 😄

 

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

O ανταγωνιστης παντως εριξε την τιμη του ολα unlimited στα 29,90€
Σημερα που με καλεσαν ξανα, το 38,61 εγινε 45€ και μαλιστα μου ειπαν πως το 38 ηταν λαθος αυτου που με ειχε καλεσει!
 
Άμα σου κάνουν τα γκάζια του ανταγωνιστή στην περιοχή πήγαινε εκεί αν δεν σου κάνουν πληρώνεις την 45αρα πάλι καλύτερα είναι από τα 65 που πληρώνω και έχω 2g στο σπίτι

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά αναφέρω ότι μετά από αίτηση φορητότητας κινητού (και σταθερού) σε άλλο πάροχο, η cosmote δεν μπήκε καν στη διαδικασία να με πάρει για αντιπροσφορά. Ούτε καν για τα προσχήματα όντας για πολλά χρόνια συνδρομητής. Never mind.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, zananiro said:

Πληροφοριακά αναφέρω ότι μετά από αίτηση φορητότητας κινητού (και σταθερού) σε άλλο πάροχο, η cosmote δεν μπήκε καν στη διαδικασία να με πάρει για αντιπροσφορά. Ούτε καν για τα προσχήματα όντας για πολλά χρόνια συνδρομητής. Never mind.

Μικρό το κακό αν κάνεις την δουλειά σου και με το άλλο δίκτυο και πληρώνεις και λιγότερα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, zananiro said:

Πληροφοριακά αναφέρω ότι μετά από αίτηση φορητότητας κινητού (και σταθερού) σε άλλο πάροχο, η cosmote δεν μπήκε καν στη διαδικασία να με πάρει για αντιπροσφορά. Ούτε καν για τα προσχήματα όντας για πολλά χρόνια συνδρομητής. Never mind.

Έχω την αίσθηση ότι δε θέλει να κρατήσει πελάτες που έχουν προβλήματα/απαιτήσεις, απ' το να μας ζορίσει ας φύγει... 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι σα να μη θέλει πελάτες. Σε εμένα λήγει το σταθερό και μου έκαναν πρόταση με 3€ παραπάνω για το ίδιο πρόγραμμα. Γελάνε και οι πέτρες.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω εφυγα μολις απο cosmote μετα απο παρα πολλα χρονια, δεν καλεσαν ποτε.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Μικρό το κακό αν κάνεις την δουλειά σου και με το άλλο δίκτυο και πληρώνεις και λιγότερα.


Είναι μικρότερο το συνολικό μηνιαίο κόστος και με περισσότερες παροχές, αλλιώς δεν θα έκανα αίτηση για φορητότητα γιατί βασικός σκοπός ήταν να μειωθεί το κόστος (έστω και αν η ποιότητα υπηρεσιών είναι χαμηλότερη). Με το κινητό προς το παρόν στις περιοχές που με ενδιαφέρει νομίζω είμαι ΟΚ, σήμα καλό και σπίτι και γραφείο. Το στοίχημα είναι με το σταθερό που θα έρθει σε λίγες ημέρες, εκεί θα υπάρχει η γυναικεία γκρίνια αν υπάρχουν θέματα :) Το μόνο που με νοιάζει είναι να μην έχω αποσυνδέσεις και να έχω τίμιες ταχύτητες. Αντε να δούμε.

Έχω την αίσθηση ότι δε θέλει να κρατήσει πελάτες που έχουν προβλήματα/απαιτήσεις, απ' το να μας ζορίσει ας φύγει... 


Προσωπικά δεν είχα προβλήματα, ίσα ίσα ήμουν πολύ ικανοποιημένος από την ποιότητα υπηρεσιών. Αλλά δυστυχώς οι προσφορές ανανέωσης ήταν ποσά υψηλότερα από αυτά που ήδη πλήρωνα και ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω.

Ίσως θεώρησαν ότι δεν μπορούν να κάνουν καλύτερες προσφορές από τις υπάρχουσες ή έχουν πιάσει τους στόχους τους και θέλουν να αφήσουν μερίδιο αγοράς και στις άλλες εταιρίες.


The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2022 at 12:43 ΜΜ, djuan1988 said:

Πραγματικά είναι σα να μη θέλει πελάτες. Σε εμένα λήγει το σταθερό και μου έκαναν πρόταση με 3€ παραπάνω για το ίδιο πρόγραμμα. Γελάνε και οι πέτρες.

και γω έχω τ απεριόριστο συμβόλαιο πληρώνω 60 και.Απριλιο κλείνω διετία αν δ Τ πάνε 35 με 40 έφυγα.Δε θα παρακαλέσω 

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Να πω ενα respect στη Cosmote, παρολο που εγραψα οτι δεν με πηραν για αντιπροσφορα σε αιτηση φορητοτητας που εκανα, με πηραν τελικα 3 ωρες πριν γινει η φορητοτητα και προς μεγαλη μου εκπληξη μου εκαναν καλυτερη προσφορα!

Φυσικα θα παραμεινω στην cosmote γιατι τουλαχιστον στις περιοχες που κινουμαι η διαφορα σε ταχυτητα ειναι πολυ μεγαλη.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, marlboro man said:

Να πω ενα respect στη Cosmote, παρολο που εγραψα οτι δεν με πηραν για αντιπροσφορα σε αιτηση φορητοτητας που εκανα, με πηραν τελικα 3 ωρες πριν γινει η φορητοτητα και προς μεγαλη μου εκπληξη μου εκαναν καλυτερη προσφορα!

Φυσικα θα παραμεινω στην cosmote γιατι τουλαχιστον στις περιοχες που κινουμαι η διαφορα σε ταχυτητα ειναι πολυ μεγαλη.

Τέλεια. Πόσο σου έδωσαν το απεριόριστο;

18 ώρες πριν, Nickchris36 said:

και γω έχω τ απεριόριστο συμβόλαιο πληρώνω 60 και.Απριλιο κλείνω διετία αν δ Τ πάνε 35 με 40 έφυγα.Δε θα παρακαλέσω 

Μια από τα ίδια απλά δεν μπορώ να φύγω γιατί χρειάζομαι λόγο δουλειάς και τις τρείς. Για 65 που παίρνουν από εμένα είναι ακριβό σήμερα. Στο 38αρι που το δίνουν με σταθερή μαζί τρώγεται αν  μένεις Αθήνα που παίζει καλά το δίκτυο.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ότι πρέπει να κάνεις φορητότητα και να περιμένεις μέχρι την τελευταία στιγμή δεν είναι και λόγος για συγχαρητήρια στην εταιρεία. Νομίζω όλοι θα προτιμούσαμε να μας κάνουν εξαρχής μία καλόπιστη προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minast said:

Πάντως το ότι πρέπει να κάνεις φορητότητα και να περιμένεις μέχρι την τελευταία στιγμή δεν είναι και λόγος για συγχαρητήρια στην εταιρεία. Νομίζω όλοι θα προτιμούσαμε να μας κάνουν εξαρχής μία καλόπιστη προσφορά.

Κοίτα αν δεν έχεις ζόρι να έχεις την βασική σου σύνδεση σε κάποιο πάροχο και παίζουν όλες ανεκτά χέστηκε η φοράδα στο αλώνι. Το θέμα είναι να είσαι κλειδωμένος σε ένα πάροχο γιατί είναι πχ ο μόνος που παίζει σπίτι σου και πρέπει να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες.

Τα ίδια κάνουν και στις εταιρικές συνδέσεις μην νομίζεις. Λες και θα βγάλουν περισσότερα αν φύγεις και πας αλλού.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cmvr said:

Τέλεια. Πόσο σου έδωσαν το απεριόριστο;

 

28€ επειδη εχω και το σταθερο εκει. Ο ανταγωνιστης ηταν λιγο πιο ακριβος αλλα με πολυ μεγαλη διαφορα σε ταχυτητες οπως ειπα.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marlboro man said:

28€ επειδη εχω και το σταθερο εκει. Ο ανταγωνιστης ηταν λιγο πιο ακριβος αλλα με πολυ μεγαλη διαφορα σε ταχυτητες οπως ειπα.

 Τσάμπα το πήρες σε συνδυασμό με τις ταχύτητες στα σημεία ενδιαφέροντος σου.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Πάντως το ότι πρέπει να κάνεις φορητότητα και να περιμένεις μέχρι την τελευταία στιγμή δεν είναι και λόγος για συγχαρητήρια στην εταιρεία. Νομίζω όλοι θα προτιμούσαμε να μας κάνουν εξαρχής μία καλόπιστη προσφορά.

Συμφωνωωωω

25 minutes ago, marlboro man said:

28€ επειδη εχω και το σταθερο εκει. Ο ανταγωνιστης ηταν λιγο πιο ακριβος αλλα με πολυ μεγαλη διαφορα σε ταχυτητες οπως ειπα.

τσάμπα,τέλεια τιμη

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες επειδή δεν μπορώ να το βρω για κανένα λόγο, ξέρει κανείς τη χρέωση από κινητό Cosmote στο 1535 (Γραμμή υγείας); Τη χρέωση από σταθερό την έχω βρει, από κινητό δεν βρίσκω κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...