Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 minutes ago, zerokill said:

Έσκασε η προσφορά ανανέωσης στο app.
Ετοιμάζομαι να την κάνω με ελαφρά.4e9bf36cb8b31153df18a18208a15454.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Από 28,77€ σου προτείνουν 52,45€!!! 😲

Τρέλα!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοροϊδία είναι αυτό.

Το έχω δει σε βιβλίο αυτό. How to lose a customer 101.

Μίλησε πρώτα μαζί τους και κάνε φορητότητα αν δεν τα βρείτε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zerokill said:

Έσκασε η προσφορά ανανέωσης στο app.
Ετοιμάζομαι να την κάνω με ελαφρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αυτες οι αυτοματες προσφορες ειναι για γελια, μη δινεις σημασια.

Παρε και πες οτι θα διακοψεις η θα τα κανεις καρτα και θα σου πουν καλυτερες τιμες.

Εγω τελικα το πηρα το Family M (10GB), με εκπτωση κι οχι διπλασιασμο GB, στα 40.

Οχι τιποτα τρελο, αλλα δεδομενου οτι και στον αλλο φιλο με φορητοτητα δεν εδιναν πολυ καλυτερες τιμες, ειπα να γλιτωσω τα νευρα μου!

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zerokill said:

Έσκασε η προσφορά ανανέωσης στο app.
Ετοιμάζομαι να την κάνω με ελαφρά.4e9bf36cb8b31153df18a18208a15454.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απίστευτο και όμως αληθινό... 

Η προσφορά είναι ακριβότερη από την τρέχουσα τιμή... 

 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, spookype20 said:

Από 28,77€ σου προτείνουν 52,45€!!! 😲

Τρέλα!

Το 28,77 είναι για έναν αριθμό ενώ τα 52,45 είναι για δύο αριθμούς. Στο ένα λέει family Μ leader και στο άλλο family M σκέτο

Link to comment
Share on other sites

Το 28,77 είναι για έναν αριθμό ενώ τα 52,45 είναι για δύο αριθμούς. Στο ένα λέει family Μ leader και στο άλλο family M σκέτο

729868ba0981521226bee5e26d363eee.jpg
5448a690aa85ed05f137eba40a86e97e.jpg


41,94 δίνω και για τα 2. θα τους πω αύριο τηλεφωνικά οτι η vf μου δίνει 2 unlimited ultra στα 60 και αν βαλω και σταθερό πέφτει στα 53 τελική. Και να φύγω τουλάχιστον θα έχω φουλ σήμα σπίτι και στη δουλειά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Επειδή την πάτησα και με έπιασε εγκεφαλικό μόλις είδα τον τελικό λογαριασμό, να ξέρετε ότι το τέλος πρόωρης διακοπής που αποτυπώνεται στα συμβόλαια σας μέχρι Φεβρουάριο του 22 δεν ισχύουν λόγω αλλαγής του κανονισμού της ΕΕΤΤ. Εγώ θα πλήρωνα 23ευρώ αλλά κανονικά είναι να πληρώσω 154ευρώ που δεν το ήξερα, απλά σας το αναφέρω μήπως κάποιος επιθυμεί να πάει σε άλλο πάροχο ενώ έχει συμβόλαιο με δέσμευση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες;

Πήρα τηλέφωνο στο 13888 γιατί αντι να δω 23.99 + το ανεξόφλητο πόσο, είδα 154+ανεξόφλητο ποσό. Η απάντηση είναι ότι άλλαξε ο κανονισμός, δεν πολυκατάλαβα και τον τρόπο με τον οποίο υπολογίζεται η ποινή. Σημασία έχει ότι δεν ισχύει ο πίνακας με τις ποινές όσοι έχετε κάνει συμβόλαιο μέχρι τον Φεβρουάριο 

Οπότε θα πληρώσω τα 154 ευρώ, ευτυχώς που δεν έφυγε και το 2ο νούμερο από COSMOTE 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το κράτος βάζει κανονισμό στο ποσό θα σε χρεώσει μια ιδιωτική εταιρεία όταν κόψεις το συμβόλαιο σου πρόωρα; 

 

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Διαμαρτυρήθηκα γιατί δεν υπήρξε ενημέρωση σχετικά με αυτές τις αλλαγές στους προηγούμενους λογαριασμούς αλλά δυστυχώς θα πληρώσω τα 154ευρώ

1 minute ago, doganos said:

Δηλαδή το κράτος βάζει κανονισμό στο ποσό θα σε χρεώσει μια ιδιωτική εταιρεία όταν κόψεις το συμβόλαιο σου πρόωρα; 

 

 

Ναι αυτή ήταν η απάντηση της υπαλλήλου

Μου είπαν ότι έπρεπε να είχα ενημερωθεί από το τηλεφωνικό κέντρο ενώ τους είχα πάρει 3 φορές για αλλαγή προγράμματος και δεν μου ανέφεραν κατι τέτοιο 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, user3365 said:

Επειδή την πάτησα και με έπιασε εγκεφαλικό μόλις είδα τον τελικό λογαριασμό, να ξέρετε ότι το τέλος πρόωρης διακοπής που αποτυπώνεται στα συμβόλαια σας μέχρι Φεβρουάριο του 22 δεν ισχύουν λόγω αλλαγής του κανονισμού της ΕΕΤΤ. Εγώ θα πλήρωνα 23ευρώ αλλά κανονικά είναι να πληρώσω 154ευρώ που δεν το ήξερα, απλά σας το αναφέρω μήπως κάποιος επιθυμεί να πάει σε άλλο πάροχο ενώ έχει συμβόλαιο με δέσμευση.

Ο αλγόριθμος είναι αυτός:

  • Εάν η διακοπή γίνει εντός των δύο πρώτων μηνών του συμβολαίου, ο συνδρομητής καταβάλει τα πάγια δύο μηνών, πέραν των παγίων που αντιστοιχούν στο χρόνο παραμονής. Στο ποσό αυτό προστίθεται το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής ή/και τερματικού εξοπλισμού ή/και κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο που αντιστοιχεί στο διάστημα για το οποίο δεν καταβάλλονται πάγια, δηλαδή για τους εναπομείναντες μήνες, μετά τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας, μέχρι την κανονική λήξη της σύμβασης μείον δύο μήνες
  • Εάν η διακοπή γίνει μετά τον 2ο μήνα του συμβολαίου, ο συνδρομητής καταβάλει το 1/4 του αθροίσματος των μηνιαίων παγίων για το μετά τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας διάστημα μέχρι την κανονική λήξη της σύμβασης ορισμένου χρόνου. Στο ποσό αυτό προστίθεται το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής ή/και τερματικού εξοπλισμού ή/και κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο που αντιστοιχεί στο διάστημα για το οποίο δεν καταβάλλονται πάγια, δηλαδή για τα 3/4 του εναπομείναντος διαστήματος / μηνών, από τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας, μέχρι την κανονική λήξη της σύμβασης. Ως πάγιο λαμβάνεται το καταβαλλόμενο μηνιαίως από τον συνδρομητή κατά την διάρκεια της ορισμένου χρόνου σύμβασης

Όμως εάν έχεις στα χέρια σου πίνακα με ακόμα μικρότερα ποσά και εφόσον δεν έχεις ενημερωθεί εγγράφως ότι έχει αλλάξει κάτι, ισχύει αυτό που έχεις υπογράψει. Εάν ισχυριστούν κάτι διαφορετικό, έχεις κάθε δικαίωμα να προσφύγεις στον ΣτΚ και να το καταγγείλεις στην ΕΕΤΤ.

Σε ποιο μήνα του συμβολαίου έκανες διακοπή και πόσο ήταν το πραγματικό πάγιο που πλήρωνες;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, doganos said:

Δηλαδή το κράτος βάζει κανονισμό στο ποσό θα σε χρεώσει μια ιδιωτική εταιρεία όταν κόψεις το συμβόλαιο σου πρόωρα; 

 

 

Αν με τον όρο "κράτος" εννοείς την ΕΕΤΤ,ναι

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, minast said:

Ο αλγόριθμος είναι αυτός:

  • Εάν η διακοπή γίνει εντός των δύο πρώτων μηνών του συμβολαίου, ο συνδρομητής καταβάλει τα πάγια δύο μηνών, πέραν των παγίων που αντιστοιχούν στο χρόνο παραμονής. Στο ποσό αυτό προστίθεται το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής ή/και τερματικού εξοπλισμού ή/και κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο που αντιστοιχεί στο διάστημα για το οποίο δεν καταβάλλονται πάγια, δηλαδή για τους εναπομείναντες μήνες, μετά τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας, μέχρι την κανονική λήξη της σύμβασης μείον δύο μήνες
  • Εάν η διακοπή γίνει μετά τον 2ο μήνα του συμβολαίου, ο συνδρομητής καταβάλει το 1/4 του αθροίσματος των μηνιαίων παγίων για το μετά τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας διάστημα μέχρι την κανονική λήξη της σύμβασης ορισμένου χρόνου. Στο ποσό αυτό προστίθεται το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής ή/και τερματικού εξοπλισμού ή/και κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο που αντιστοιχεί στο διάστημα για το οποίο δεν καταβάλλονται πάγια, δηλαδή για τα 3/4 του εναπομείναντος διαστήματος / μηνών, από τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας, μέχρι την κανονική λήξη της σύμβασης. Ως πάγιο λαμβάνεται το καταβαλλόμενο μηνιαίως από τον συνδρομητή κατά την διάρκεια της ορισμένου χρόνου σύμβασης

Όμως εάν έχεις στα χέρια σου πίνακα με ακόμα μικρότερα ποσά και εφόσον δεν έχεις ενημερωθεί εγγράφως ότι έχει αλλάξει κάτι, ισχύει αυτό που έχεις υπογράψει. Εάν ισχυριστούν κάτι διαφορετικό, έχεις κάθε δικαίωμα να προσφύγεις στον ΣτΚ και να το καταγγείλεις στην ΕΕΤΤ.

Σε ποιο μήνα του συμβολαίου έκανες διακοπή και πόσο ήταν το πραγματικό πάγιο που πλήρωνες;

Εγώ απαίτησα να με συνδέσουν στο τμήμα παραπόνων καθώς στο συμβόλαιο έλεγε 23,99ευρώ ενώ με χρέωσαν 154ευρώ. Ζήτησα να μου δώσουν αντίγραφο με τις <<κανονικές>> τιμές αλλά μου είπαν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ

19 minutes ago, zerokill said:

3ee32331cd6647c4dc14eadabc7b592c.jpg
Δηλαδή αυτα δεν ισχύουν;;;
Δεν παίζει ρε παιδια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πιθανόν όχι

Link to comment
Share on other sites

@user3365Αν έχεις αντίγραφο της σελίδας για την ρήτρα ανέβασε αν θελεις, σε ποιον μήνα ήσουν είχες έκπτωση λόγω πολλάπλων συνδέσεων και σταθερού τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, spyrosfra said:

@user3365Αν έχεις αντίγραφο της σελίδας για την ρήτρα ανέβασε αν θελεις, σε ποιον μήνα ήσουν είχες έκπτωση λόγω πολλάπλων συνδέσεων και σταθερού τηλεφώνου;

Είχα 1GB λόγω cosmote one, το δικό μου είχε απλή έκπτωση αντί παγίου, στης κόρης μου που έγινε unlimited (στο όνομα μου) έχει εκτός την ίδια έκπτωση 8ευρώ (με έκπτωση αντί παγίου + e-λογαριασμό) + επιπρόσθετη έκπτωση + έκπτωση λόγω cosmote one (2 σταθερά στο όνομα μου) (δεν το έχω πρόσβαση στο cosmote app για να βγάλω screen). Θα το φτιάξω αύριο για να μπορώ να μπαίνω ξανά

8ο μήνα νομίζω

Αν μου είχαν δώσει και στο δικό μου νούμερο ικανοποιητική τιμή θα ήμουν ακόμα cosmote αν και στην vodafone έχει βελτιωθεί αρκετά το σήμα. 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικά με το App το συμβόλαιό μου εχει λήξη 29/5
Ξέρω οτι πληρώνω 42 ευρώ για φαμιλι Μ χθες εβγαζε το νουμερο μου αλλη τιμή σήμερα άλλη τιμή.
Αυτό χθές
a4898f0ece6e0c26553e4e1322a995c9.jpg

Αυτο σήμερα.
22dae106d971725039012c82373f1d60.jpg

71cf787b933a9f1b007c92e7f7267c16.jpg

Αν νομίζω σωστά τωρα βρίσκομαι στον 23 μήνα και 29/4 μπαίνω στον τελευταίο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει κολλήσει. Αν δεις ότι επιμένει η τιμή να πάρεις τηλέφωνο στην υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκάρω και αύριο λογικά θα εκδοθεί και ο λογαριασμός.Αν παραμείνει θα ρωτήσω στην εξυπηρέτηση μην έχει γίνει κανα κουφό.
Με την ευκαιρία θα τους πώ και για την ανανέωση και την προσφορά που μου έκανε η voda μπας και δώ φώς.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διαφορά που υπάρχει στην τιμή που προτείνουν στο φίλο, πιστεύω πως είναι λόγω του οτι είναι παλιό το πρόγραμμα και θέλουν να σπρώξουν τουσ συνδρομητές στα νέα προγράμματα και να καταργήσουν τα παλιά. Δείτε στη φωτό, ανανέωσα τον Απρίλιο ερχόμενος από το ίδιο πρόγραμμα που έχει τώρα ο φίλος. Η τελική τιμή που μου έδωσαν μετά από επικοινωνία (έκανα αίτηση να μετατραπεί σε καρτοκινητό πρώτα) είναι 55,26 και περιλαμβάνει αυτά που βλέπετε + extra sim + ποσό επιδότησης. Αν δεν έπαιρνα επιδότηση, έπεφτε κι άλλο.

IMG_7475.PNG

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, minast said:

Ο αλγόριθμος είναι αυτός:

  • Εάν η διακοπή γίνει εντός των δύο πρώτων μηνών του συμβολαίου, ο συνδρομητής καταβάλει τα πάγια δύο μηνών, πέραν των παγίων που αντιστοιχούν στο χρόνο παραμονής. Στο ποσό αυτό προστίθεται το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής ή/και τερματικού εξοπλισμού ή/και κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο που αντιστοιχεί στο διάστημα για το οποίο δεν καταβάλλονται πάγια, δηλαδή για τους εναπομείναντες μήνες, μετά τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας, μέχρι την κανονική λήξη της σύμβασης μείον δύο μήνες
  • Εάν η διακοπή γίνει μετά τον 2ο μήνα του συμβολαίου, ο συνδρομητής καταβάλει το 1/4 του αθροίσματος των μηνιαίων παγίων για το μετά τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας διάστημα μέχρι την κανονική λήξη της σύμβασης ορισμένου χρόνου. Στο ποσό αυτό προστίθεται το εναπομείναν ποσό απόσβεσης για τυχόν επιδότηση συσκευής ή/και τερματικού εξοπλισμού ή/και κατασκευής σύνδεσης στο δίκτυο που αντιστοιχεί στο διάστημα για το οποίο δεν καταβάλλονται πάγια, δηλαδή για τα 3/4 του εναπομείναντος διαστήματος / μηνών, από τη χρονική στιγμή επέλευσης των αποτελεσμάτων της ως άνω καταγγελίας, μέχρι την κανονική λήξη της σύμβασης. Ως πάγιο λαμβάνεται το καταβαλλόμενο μηνιαίως από τον συνδρομητή κατά την διάρκεια της ορισμένου χρόνου σύμβασης

Όμως εάν έχεις στα χέρια σου πίνακα με ακόμα μικρότερα ποσά και εφόσον δεν έχεις ενημερωθεί εγγράφως ότι έχει αλλάξει κάτι, ισχύει αυτό που έχεις υπογράψει. Εάν ισχυριστούν κάτι διαφορετικό, έχεις κάθε δικαίωμα να προσφύγεις στον ΣτΚ και να το καταγγείλεις στην ΕΕΤΤ.

Σε ποιο μήνα του συμβολαίου έκανες διακοπή και πόσο ήταν το πραγματικό πάγιο που πλήρωνες;

Τι να καταγγείλει στην ΕΕΤΤ εφόσον τα νέα ποσα είναι σε εφαρμογή του Γενικού Κανονισμού Αδειών της ίδιας της ΕΕΤΤ? Δεν τα άλλαξαν οι πάροχοι μόνοι τους

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/Licencing/legalFramework.html

Σελίδα 23 στο τρίτο αρχείο με τίτλο "Δημοσίευση νέου κανονισμού Γενικών Αδειών"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...