Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά τις τελευταίες αλλαγές στο whatsup αλλά και στο ΝΕΟ αναρωτιέμαι γιατί κάποιος να κάνει δεσμευτικό συμβόλαιο 24 μηνών με τιμές αρκετά παραπάνω απο τα παραπάνω;
Αφιέρωσα λίγο χρόνο να κάνω τις συγκρίσεις και κατέληξα στα εξής:
Παράδειγμα WhatsUp
30€: Απεριόριστα λεπτά ομιλίας, 29 GB & 600 SMS
  • 13,50€: απεριόριστα λεπτά, 1,5GB & 600sms.
  • 4€: 6GB/εβδομάδα x 4 εβδομάδες = 16€
  • Reload it: 2,5+1GB
 
Παράδειγμα Neo
30€: 1000' , 20GB & 60SMS
 
Παράδειγμα GIGAMAX
33,39€: Απεριόριστα λεπτά, 2GB, 2000sms 
Είναι το φθηνότερο gigamx
 
Παράδειγμα "Φτιάξε το πρόγραμμα που ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου!"
43,20€: 20Gb (10GB από CΟS ONE), Απεριόριστα λεπτά, 2000 SMS 
53,03€: 40GB (20GB από CΟS ONE), Απεριόριστα λεπτά, 2000 SMS 
 
Αναρωτιέμαι λοιπόν:
  1. Για ποιον λόγο να δεσμευτώ και να μην επιλέξω το πρώτο πρόγραμμα Whats Up;
  2. Επειδή θα πρέπει κάθε εβδομάδα να κάνω 5 κλικ στην εφαρμογή και μια φορά τον μήνα 10 κλικ συνολικά; Αξίζει για 15 κλικ να πληρώνω 13€+ παραπάνω;
Δεν είναι τα 13€ απλά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους; Μπορεί κάποιος (που να ξέρει) να μας βοηθήσει να ενημερωθούμε; 
 
Ευχαριστώ, 
Πέτρος
Γιατί υπάρχει κόσμος που πρώτη προτεραιότητα του έχει το unlimited internet. Κάποιος που θέλει να μιλήσει δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν, έχει λύσεις.. Είτε μέσω VoiP, είτε μέσω social προγραμμάτων, Messenger, Viber, αν θέλει να επικοινωνήσει με φίλους και γνωστούς. Το πρόβλημα είναι τα απεριόριστα δεδομένα, τα οποία μόνο μέσω συμβολαίου τα έχεις.

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιοι (σαν εμένα) που όταν οι τιμή είναι κοντά, προτιμούν τη λύση του συμβολαίου για να μην έχουν την έγνοια του να πατούν τα σωστά κουμπιά την σωστή στιγμή, όχι ότι το κατακρίνω απλά αυτή την περίοδο δεν είναι κάτι που έχω την ηρεμία και διαύγεια για να μπορώ να το κάνω. 

Φυσικά αυτή είναι η δική μου περίπτωση και δεν εννοώ ότι όλοι πρέπει να φερθούν παρόμοια. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Ενα ακόμη ρίξιμο από την cosmote σε όσους έχουμε συμβόλαιο. Η προσφορά για απεριόριστα δεδομένα ισχύει σε εμάς από Σάββατο 00:00 ενώ στο what's up από σήμερα 18.00. Ακόμη μια παράμετρος που δεν είχα αναφέρει πιο πάνω στα πλεονεκτήματα της καρτοκινητής είναι ότι όταν προλαβαίνεις και ανανεώνεις τα πακέτα πριν λήξουν οι παροχές ανανεώνονται (δεδομένα που δεν χρησιμοποίησες). Στο συμβόλαιο χάνονται. Αλήθεια το μετάνιωσα που μετέτρεψα το wu προνομιακό σε συμβόλαιο. Η πιο χαζή κίνηση που έκανα ποτέ

Edited by socstamatiou
Ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, socstamatiou said:

Ενα ακόμη ρίξιμο από την cosmote σε όσους έχουμε συμβόλαιο. Η προσφορά για απεριόριστα δεδομένα ισχύει σε εμάς από Σάββατο 00:00 ενώ στο what's up από σήμερα 18.00. Ακόμη μια παράμετρος που δεν είχα αναφέρει πιο πάνω στα πλεονεκτήματα της καρτοκινητής είναι ότι όταν προλαβαίνεις και ανανεώνεις τα πακέτα πριν λήξουν οι παροχές ανανεώνονται (δεδομένα που δεν χρησιμοποίησες). Στο συμβόλαιο χάνονται. Αλήθεια το μετάνιωσα που μετέτρεψα το wu προνομιακό σε συμβόλαιο. Η πιο χαζή κίνηση που έκανα ποτέ

Σάββατο εννοεί απο αποψε το βράδυ στις 24:00.

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Μακρυά από συμβόλαια μέχρι να γίνουν ευρωπαϊκές οι τιμές. Εγώ το βλέπω και σαν τρόπο αντίδρασης. Θεωρητικά προτιμώ να πληρώσω 5 ευρώ παραπάνω σε κάρτα, παρά να πληρώσω την κοροϊδία τους

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, doganos said:

Μακρυά από συμβόλαια μέχρι να γίνουν ευρωπαϊκές οι τιμές. Εγώ το βλέπω και σαν τρόπο αντίδρασης. Θεωρητικά προτιμώ να πληρώσω 5 ευρώ παραπάνω σε κάρτα, παρά να πληρώσω την κοροϊδία τους

Μαζί σου. 

Για το απεριόριστο, όπως είπε και ένας φίλος πριν, στα 30-35€ είναι μια χαρά. 

Φαντάσου ότι εγώ έχω στην vod το unlimited ultra στα 27€ και ψάχνομαι να την κάνω γιατι δεν έχω ταχύτητες που όλα είναι cloud στην δουλειά μου. 

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Αποδέχτηκα συμβόλαιο για παραμονή μου στην Cosmote, συγκεκριμένα το συμβόλαιο GIGAMAX Unlimited με τα απεριόριστα data+κλήσεις και τα 2000 μηνύματα στην τιμή 31.6 ευρώ (με απαλλαγή τέλους κινητής) με δώρο τα δύο πρώτα πάγια και με δυνατότητα -10% στην τιμή σε περίπτωση που βάλω σταθερή σύνδεση. Αυτή η προσφορά δόθηκε σε καρτοκινητό WU.

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν σε δύο ώρες αφού παρέλαβαν το αίτημα φορητότητας.

Link to comment
Share on other sites

Απο το 13888 με κάλεσαν και με ενημέρωσαν οτι ειναι σε προσφορά και να θέλω να το κανω στο pronomiak;o Που εχω. Ρώτησα αν γίνεται σε φορητότηα και μου απαντησαν ναι. Σε συνδιασμό με σταθερό Cosmote βγαίνει λεει 33,2€

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Αποδέχτηκα συμβόλαιο για παραμονή μου στην Cosmote, συγκεκριμένα το συμβόλαιο GIGAMAX Unlimited με τα απεριόριστα data+κλήσεις και τα 2000 μηνύματα στην τιμή 31.6 ευρώ (με απαλλαγή τέλους κινητής) με δώρο τα δύο πρώτα πάγια και με δυνατότητα -10% στην τιμή σε περίπτωση που βάλω σταθερή σύνδεση. Αυτή η προσφορά δόθηκε σε καρτοκινητό WU.

Κι εγώ έφαγα 1,5 μήνα για να μου δώσουν την προσφορά "φέρε σταθερό και κινητό και πάρε έκπτωση" αλλά στο τέλος δε θα στην δώσουμε, αλλά θα έχεις 1 μήνα κάτι να απασχολείς τις μέρες του χειμώνα... 😁

3 ώρες πριν, petpapoy said:

Απο το 13888 με κάλεσαν και με ενημέρωσαν οτι ειναι σε προσφορά και να θέλω να το κανω στο pronomiak;o Που εχω. Ρώτησα αν γίνεται σε φορητότηα και μου απαντησαν ναι. Σε συνδιασμό με σταθερό Cosmote βγαίνει λεει 33,2€

Το ίδιο με από πάνω... 😁

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Αποδέχτηκα συμβόλαιο για παραμονή μου στην Cosmote, συγκεκριμένα το συμβόλαιο GIGAMAX Unlimited με τα απεριόριστα data+κλήσεις και τα 2000 μηνύματα στην τιμή 31.6 ευρώ (με απαλλαγή τέλους κινητής) με δώρο τα δύο πρώτα πάγια και με δυνατότητα -10% στην τιμή σε περίπτωση που βάλω σταθερή σύνδεση. Αυτή η προσφορά δόθηκε σε καρτοκινητό WU.

Τρομερη πρόσφορα για κοσμοτε,φοιτητικό καρτοκινητο είχες;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2022 at 9:28 ΠΜ, zstephanos said:

Καλημέρα σας παιδία,

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για τους γονείς μου (80+) γιατί τους πήραν τηλέφωνο και τους ζήτησαν αύξηση στα κινητά τους. Μήπως μπορείτε να μου πείτε το πιο οικονομικό συνδυασμό για σταθερό με απεριόριστα τηλ. και 24MBps internet και 2 κινητά με τα βασικά δηλαδή 100’- 200’ λεπτά και 2GB data.

 

Αν σου δίνει κάποια λεπτά χρόνου ομιλίας και data που να τα μοιράζεσαι δεν ξέρω γιατί εγώ έχω WU και δεν ξέρω καθόλου από συμβόλαια αλλά θεωρώ πως κάποιος θα μπορεί να βοηθήσει να το πω στο πάτερα μου να τους το ζητήσει να ξεμπερδεύει.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

 

Εγώ θα πήγαινα σε Frog καρτοκινητο και θα κρατούσα το σταθερό. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο με από πάνω...
Ανδρέα, μετά από 14 αιτήσεις φορητότητας που όλως τυχαίως όλες έβγαιναν άκυρες.
Μην με ρωτήσετε γιατί, ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν.
Η πρώτη έγινε 19/01. Ακομα στην VOD είμαι.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Μακρυά από συμβόλαια μέχρι να γίνουν ευρωπαϊκές οι τιμές. Εγώ το βλέπω και σαν τρόπο αντίδρασης. Θεωρητικά προτιμώ να πληρώσω 5 ευρώ παραπάνω σε κάρτα, παρά να πληρώσω την κοροϊδία τους

Και πολύ καλά το κάνεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Nikolas14 said:

Τρομερη πρόσφορα για κοσμοτε,φοιτητικό καρτοκινητο είχες;

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, petpapoy said:

Ανδρέα, μετά από 14 αιτήσεις φορητότητας που όλως τυχαίως όλες έβγαιναν άκυρες.
Μην με ρωτήσετε γιατί, ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν.
Η πρώτη έγινε 19/01. Ακομα στην VOD είμαι.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πριν βγει ο Νοέμβριος έκανα αίτηση για την "προσφορά" του κινητού, από wind σε cosmote ....... 

13 Ιανουαρίου μετακόμισα στη Vodafone. 

🤔 Κάπου χάθηκα στο δρόμο 🌍

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2022 at 10:12 ΜΜ, sonakiasfun said:

Είδα διαφήμιση στο Insta...Gigamax Unlimited στα 37 ευρώ...Νέα τιμή προσφοράς.

Ισχύει ειναι νεα εμπορικη, μαλιστα αν εχεις κ σταθερή κοσμοτε πεφτει στα 33,20. Αλλαγη απο καρτοκινητο κοσμοτε.

 

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική τιμή για Cosmote και για Unlimited.

Φαίνεται σαν να προσγειώνονται σιγά σιγά οι τιμές των συμβολαίων επιτέλους σε νορμαλ τιμές.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, vaskor said:

Ισχύει ειναι νεα εμπορικη, μαλιστα αν εχεις κ σταθερή κοσμοτε πεφτει στα 33,20. Αλλαγη απο καρτοκινητο κοσμοτε.

 

Ξερουμε πως μπορουμε να βρουμε την προσφορα? Δεν την βρισκω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cv19985 said:

Ξερουμε πως μπορουμε να βρουμε την προσφορα? Δεν την βρισκω

13888

Με Cosmote ONE einai 33,20 χωρίς είναι 37€

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να κρατήσει μέχρι τον Μάη; Τα συμβόλαια μου κινητά σταθερά λήγουν 15/5


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, zerokill said:

Λέτε να κρατήσει μέχρι τον Μάη; Τα συμβόλαια μου κινητά σταθερά λήγουν 15/5 emoji869.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Επειδή είναι μόνο δύο μήνες, το ποσό που θα πληρώσεις θα είναι μικρό. Πάντως λογικά οι τιμές αυτές θα μείνουν τουλάχιστον ως το Πάσχα. Ίσως και περισσότερο. Πριν μια εβδομάδα βγήκαν στην αγορά.

Just now, vaskor said:

Επειδή είναι μόνο δύο μήνες, το ποσό που θα πληρώσεις θα είναι μικρό. Πάντως λογικά οι τιμές αυτές θα μείνουν τουλάχιστον ως το Πάσχα. Ίσως και περισσότερο. Πριν μια εβδομάδα βγήκαν στην αγορά.

Να ξέρεις αν φέρεις συνδυαστικά και σταθερό, τότε η τιμή του unlimited πέφτει ακόμη πιο κάτω, ίσως κάτω κι από 20 ευρώ το μήνα!

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, vaskor said:

Επειδή είναι μόνο δύο μήνες, το ποσό που θα πληρώσεις θα είναι μικρό. Πάντως λογικά οι τιμές αυτές θα μείνουν τουλάχιστον ως το Πάσχα. Ίσως και περισσότερο. Πριν μια εβδομάδα βγήκαν στην αγορά.

Να ξέρεις αν φέρεις συνδυαστικά και σταθερό, τότε η τιμή του unlimited πέφτει ακόμη πιο κάτω, ίσως κάτω κι από 20 ευρώ το μήνα!

Εννοείς και για unlimited δεδομένα;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...